Armenia - przewodnik turystyczny

Armenia świątynia Garni

Świątynia Garni. Armenia to piękne, górskie widoki wypełnione średniowiecznymi budowlami.


Armenia to fascynujący kraj dla miłośników pięknych widoków oraz wiekowych zabytków. Kraj o niezwykle bogatej historii, przeplatanej momentami chwały i upadku. To również całkiem tani kraj, dzięki czemu nad Armenią powinien zastanowić się każdy turysta, który planuje swoją następną podróż.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Erywań

INFORMACJE OGÓLNE

ARMENIA (Republika Armenii)

Populacja

ok. 3  mln

Stolica

Erywań

Strefa czasowa

UTC +4 - zima
UTC +5 - lato
(12:00 w Warszawie = 14:00 w Armenii)

Waluta

Dram armeński (AMD)
100 AMD = 0,83 PLN
1 EUR = 521 AMD
1 USD = 478 AMD
(26.02.2020)

Język

ormiański, dobra znajomość rosyjskiego, słaba znajomość angielskiego

Główne miasta

Erywań, Giumri, Wanadzor, Wagharszapat, Abowian, Kapan, Hrazdan, Armavir, Artashat

INFORMACJE PRAKTYCZNE

praktyczne informacje o Armenii

Granice Armenii z Turcją i Azerbejdżanem pozostają zamknięte.


- do Armenii wjedziemy przez zaledwie 3 przejścia graniczne: dwa położone w Gruzji i jedno z Iranem. Granice z Turcją i Azerbejdżanem pozostają zamknięte z powodu napięć politycznych między tymi państwami
- Ormianie są przewrażliwieni na punkcie swojej historii, staraj się unikać poruszania tematów historycznych, ewentualnie poczytaj przed wyjazdem o rzezi Ormian dokonanej przez Turków, abyś miał o czym rozmawiać
- do Armenii najlepiej wziąć USD i na miejscu wymieniać walutę na lokalną. Przyjmowane jest również euro oraz ruble rosyjskie. Bankomaty dostępne w większych miastach, kursy w kantorach potrafią mocno się od siebie różnić - nim wymienisz walutę zajrzyj najpierw do kilku kantorów i wybierz najlepszą ofertę

WIZA DO ARMENII

Wiza do Armenii

Od 2013 roku wiza do Armenii nie jest wymagana.


Od 10.01.2013 wizy zostały zniesione zarówno dla Polaków jak i dla wszystkich obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej. Aby wjechać na teren Armenii wymagany jest paszport ważny minimum 6 miesięcy od dnia wjazdu.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO ARMENII

Jak dojechać do Armenii

Do Armenii najlepiej dostać się z Gruzji.


Nie ma żadnych korzystnych, bezpośrednich lotów do Armenii. Loty z Warszawy do Erywania obsługuje polski Lot, jednak cena (standardowo około 1400 złotych) skutecznie odstrasza.

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie lot do Gruzji (Kutaisi) liniami Wizzair (z Warszawy lub Katowic) i stamtąd podróż marszrutką do Erywania (6 godzin jazdy, koszt około 6 USD) lub, jeżeli z Gruzji do Amenii nie chcemy jechać drogą lądową, to z Tbilisi lata do Erywania Georgian Airlines (www.georgian-airways.com) za cenę od 60 EUR w jedną stronę. Cena za loty do Gruzji zaczyna się już od 168 PLN! Jest to jednak promocyjna cena, standardowo loty powinny kosztować około 600 PLN.

Jeżeli loty bezpośrednio z Polski będą drogie, warto sprawdzić połączenie Warszawa – Budapeszt – Kutaisi, gdyż może się okazać, że będzie taniej. Więcej informacji w moim artykule przewodnik po Gruzji. Będąc już w Gruzji, należy dojechać do Tbilisi, skąd kursują marszrutki i busy do Erywania. Najtańsze przejazdy kosztują 30 GEL (50 PLN). Ostatni odjazd jest o godzinie 17:00, później już tylko droższe, zbiorcze taksówki. Pojazdy zatrzymują się w Erywaniu na "Kilikia Bus Station" (nazywanym również "Central Bus Station". Poza sezonem, w przypadku małej liczby pasażerów liczmy się z tym, że kierowcy jeżdżący do Erywania będą za wszelką cenę opóźniać wyjazd, czekając na większą ilość pasażerów. Kierowcy są przeważnie ze sobą dogadani, często zdarza się, że w okolicach 17:00 kierowcy kursujący na tej trasie wrzucają wszystkich pasażerów w jeden pojazd, który odjeżdża.

Inną możliwością dojazdu z Tbilisi do Erywania są nocne pociągi, kursujące co drugi dzień lub codziennie (czerwiec - wrzesień) na trasie Batumi - Erywań. Z Tbilisi odjeżdżają o 20:20 i są w Erywaniu o  6:55 następnego dnia. Pociąg posiada 3 klasy: 1 klasę ("spalny vagon", dwie kuszetki w przedziale), 2 klasę ("kupe", 4 kuszetki w przedziale) i 3 klasę ("platskartny"). Cena za poszczególne bilety rozpoczyna się od: 75 GEL (ok. 124 PLN), 56 GEL (ok. 92 PLN) i 35 GEL (ok. 58 PLN).

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Armenii

Marszrutki to najlepszy sposób podróży w Armenii.


Tradycyjne środki transportu w Armenii są słabo rozwinięte. Loty są sporadyczne, a kolej w rozsypce. Z tego powodu najlepszym sposobem na transport w Armenii są marszrutki. Dowiedzcie się więcej, wybierając odpowiednią kategorię.

                    Loty

Loty w Armenii

Loty w Armenii są sporadyczne.


W Armenii znajdują się dwa lotniska międzynarodowe – w Erywaniu i Giumri. Główny port lotniczy znajduje się w Erywaniu, a dokładnie w okolicach miasta Zwartnoc, 15km od centrum Erywania. Nie ma w jego przypadku mowy o tanim lataniu - ciężko znaleźć lot do Armenii za mniej niż 1000zł. Drugim lotniskiem międzynarodowym jest Shirak Airport, położone w mieście Giumri, które nie ma jednak wielkiego znaczenia, a lądują tam samoloty głównie z Rosji.

                    Drogi

Drogi w Armenii

Drogi w Armenii są podobnie dziurawe jak w Polsce.


Drogi w Armenii są w nienajgorszym stanie, jeżdżąc po polskich drogach nie powinieneś zbytnio narzekać. Na ulicach panuje prawo silniejszego – Ormianie nie stosują się do jakichkolwiek zasad ruchu drogowego. Kolejnym problemem jest policja, która bardzo często zatrzymuje kierowców na zagranicznych numerach i wymusza na nich drobne łapówki. Utrapieniem na Ormiańskich drogach jest jeżdżenie kierowców na długich światłach. Polskie prawo jazdy jest uznawane.

Mimo nienajgorszego stanu dróg w Armenii podróżuje się bardzo długo, wszystko ze względu na to, że trasy w Armenii, z powodu górskiego położenia, są niezwykle powykręcane. Śmiało można przyjąć, że pokonanie 100km w Armenii będzie przynajmniej dwukrotnie dłuższe od pokonania tej trasy w Polsce.

                    Pociągi

Kolej w Armenii

Kolej w Armenii jest w rozsypce.


Kolej jest w Armenii słabo rozwinięta, droższa od marszrutek , a w dodatku wolniejsza od nich, dlatego odradzamy ten środek transportu. Obecnie kolej w Armenii została przejęta przez spółkę-córkę rosyjskich kolei, co daje nadzieję na zmodernizowanie Ormiańskiej kolei w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

                    Marszrutki

podróżowanie po Armenii

Marszrutki to najlepszy sposób transportu w Armenii.


Najpopularniejszą formą transportu publicznego w Armenii są marszrutki – małe busy zabierające po kilkanaście osób. Można je znaleźć praktycznie wszędzie. Cenę negocjuje się przed startem pojazdu. Należy pamiętać, że większość marszrutek nie ma stałego rozkładu jazdy – kierowca rusza, kiedy uzna, że w środku jest wystarczająca ilość osób. Marszrutki zatrzymają się w zasadzie wszędzie tam, gdzie chcesz – wystarczy poprosić kierowcę, aby się zatrzymał. Tak samo jest z wsiadaniem do marszrutki – jeżeli chcemy wsiąść do jadącego pojazdu, wystarczy zamachać do niego ręką. Jeżeli w środku będą jeszcze wolne miejsca, kierowca zazwyczaj się zatrzyma.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Armenii

Armenia to kraj z bogatą historią.


- Armenia to najstarszy chrześcijański kraj świata – już w 301 roku ustanowiono tutaj chrześcijaństwo jako religie państwową
- Liczba Ormian na świecie wynosi około 11 milionów, jednak tylko 3 miliony z nich żyje w Armenii.
- dzisiaj Armenia jest małym Państwem, kiedyś jednak był to najpotężniejszy kraj Azji Mniejszej, którego powierzchnia była 6-cio krotnie większa niż obecnie

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Armenii

Dowiedz się więcej o Armenii.


www.tourismarmenia.org - oficjalna strona Ormiańskiego Centrum Informacyjnego

www.armeniapedia.org - rozbudowana encyklopedia dotycząca Armenii, duża zakładka dotycząca turystyki i atrakcji w Armenii
 

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Armenia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ