Etiopia - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Etiopia

Gorgora w Etiopii. Foto: Allesandro Valli, flickr.com


Etiopia to ogromny kraj o wspaniałej, wielowiekowej historii. Jego powierzchnia jest prawie cztery razy większa od Polski, a na przestrzeni wieków kontrolę nad krajem udało się przejąć jedynie Włochom - na 5 lat. Etiopia posiada niesamowite, wpisane na listę UNESCO zabytki, piękną naturę oraz interesującą stolicę.

Etiopia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 110 milionów
Stolica Addis Ababa
Strefa czasowa UTC/GMT + 3
(12:00 w Polsce = 13:00 w Etiopii)
Waluta Birr etiopski (ETB)
1 ETB = 0,1 PLN
1 PLN = 9,54 ETB
1 EUR = 43,42 ETB
1 USD = 37,10 PAB

(15.10.2020)
Język amharski
Główne miasta Addis Ababa, Gondar, Mek'ele, Adama, Hawassa, Bahir Dar, Dire Dawa, Dessie, Jimma, Jijiga

Państwo na terenach Etiopii utworzyło się w I wieku n.e. i było połączone ze światem arabskim. W V wieku Aksum, bo tak nazywało się to państwo, zostało schrystianizowane. Ekspansja Arabów doprowadziła do odizolowania Etiopii od świata chrześcijańskiego. Mimo to Aksum wygrywało wszystkie wojny i nie dały się zdobyć. W XVI wieku problemy z atakami Arabów były na tyle duże, że Etiopia poprosiła o wsparcie Portugalczyków. Etiopia została zdobyta dopiero pod koniec XIX wieku - w 1889 stała się włoską kolonią. Etiopczycy wzniecali wojny przeciwko Włochom, które były brutalnie tłumione. Włosi dopuścili się szeregu zbrodni przeciwko lokalnej ludności. Mimo to były pozytywne aspekty ich obecności - budowali drogi, szpitale, znieśli niewolnictwo, wprowadzili powszechną naukę i szereg innych działań, które podniosły jakość życia mieszkańców.

W 1941 roku Etiopię zdobyły wojska Brytyjskie z pomocą lokalnych partyzantów. Państwo odzyskało niepodległość. W 1974 roku kraj mierzył się z ogromną suszą, która doprowadziła do zamachu stanu i zwrotu w kierunku socjalizmu. Kraj popadł w gospodarczą ruinę, wybuchła wojna domowa, a następnie wojna z Somalią o sporne tereny. Od Etiopii odłączyła się Erytrea, która ogłosiła niepodległość. Zwrot w kierunku demokracji nastąpił na początku lat 90 po kolejnym zamachu stanu. Przeprowadzono wybory, stworzono konstytucję i przystąpiono do modernizacji gospodarki. Etiopia wkroczyła do grona krajów dynamicznie rozwijających się.

Dzisiaj, mimo że rządząca od 30 lat partia rządzi w sposób dyktatorski, Etiopia jest lokalną potęgą. Mimo wielu problemów, jak chociażby ruchy separatystyczne i wojna z Somalią (zakończoną w 2018 roku) kraj jest stabilną gospodarką, która rośnie w siłę. W chwili obecnej Etiopia jest w trakcie rozruchu swojej największej inwestycji w historii - położonej na Nilu Błękitnym Tamy Wielkiego Odrodzenia, która będzie największą elektrownią wodną w Afryce i pozwoli zasilić nie tylko Etiopię, ale i sąsiadujące z nią kraje.

Informacje praktyczne

- w Etiopii inaczej liczy się czas. W kraju do tej pory funkcjonuje kalendarz etiopski, który ma 13 miesięcy. Etiopia nigdy nie przyjęła juliańskich ani gregoriańskich reform kalendarza. W związku z tym w 2020 roku w Etiopii jest... 2012 rok. Jeszcze ciekawiej jest z czasem - doba w Etiopii dzieli się na dwie części, z których każda trwa 12 godzin. Doba rozpoczyna się o wschodzie słońca, czyli dla nas o 6:00. Północą jest w Etiopii godzina 18:00

- jeżeli planujemy z Etiopii pojechać do któregoś z sąsiednich krajów, musimy posiadać przy sobie międzynarodową książeczkę szczepień z ważnym szczepieniem przeciwko żółtej febrze

- ulice w miastach nie posiadają nazw, mieszkańcy rozeznają się w terenie na podstawie miejscówek, które przeważnie nic turyście nie mówią

- opuszczając Etiopię nie można wywozić z kraju lokalnej waluty. Limitem jest 1000 ETB. Zdarza się, że jest to rygorystycznie przestrzegane

Wiza do Etiopii

Wiza

Wiza do Etiopii jest wymagana.


Obywatele polscy zobowiązani są do posiadania wizy. Wizę wyrobimy online w rządowym systemie e-visa (www.evisa.gov.et) lub na lotnisku w Addis Abebie. Jej koszt to 50 lub 100 USD, w zależności od ilości wjazdów. Przy pobytach dłuższych niż 30 dni musimy się zarejestrować w urzędzie imigracyjnym. Będą nam do tego potrzebne 2 fotografie.

Znajomość języka angielskiego

W Etiopii mówi się po amharsku. Język angielski jest jednak od dawna nauczany w szkołach. W dużych miastach większość osób będzie znała przynajmniej podstawowe zwroty w języku angielskim. Początkowo możemy mieć problem ze zrozumieniem mieszkańców ze względu na ich artykulacje, z czasem jednak nie powinniśmy mieć z nią problemów.

Gotówka i bankomaty

Walutą Etiopii jest birr. 1 birr dzieli się na 100 sentimów. Bankomaty dostępne w miastach i miejscach turystycznych. Nie powinno być problemu z zagranicznymi kartami. Maksymalna kwota wypłaty to zazwyczaj 4000 ETB (około 420 PLN). Pieniądze można wymienić w każdym banku, kurs jest sztywny w każdym miejscu.

Bezpieczeństwo

Wskaźniki przestępczości w Etiopii są niskie, nawet, jeżeli porównamy je z państwami Europy Zachodniej.. W niektórych rejonach Etiopii panuje napięta sytuacja polityczna. Z tego powodu polskie MSZ zaleca szczególną ostrożność i nie zapuszczanie się na tereny przygraniczne z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią oraz wstrzymanie się z podróżami do miast Dire Dawa, Harar, Jijga. Ze względu na separatystyczne ugrupowania, możliwe zamachy terrorystyczne, rzadko kiedy są one jednak wymierzone w turystów. Ostatni zamach miał miejsce w czerwcu 2018 roku w stolicy, Addis Abebie, podczas wiecu politycznego wybuchła bomba, zabijając dwie osoby i raniąc 150 osób. Celem był Etiopski premier.

Jak dolecieć do Etiopii

loty

Promocja lotnicza do Etiopii pojawia się dość rzadko.


Do Etiopii dolecimy z Europy liniami Ethiopian Airlines oraz Lufthansa m.in. z Frankfurtu, Paryża, Brukseli, Rzymu, Wiednia, i Sztokholmu oraz liniami Turkish Airlines ze Stambułu. Ciężko znaleźć normalną cenę poniżej 2000 PLN. Czasem zdarzają się promocje i do Etiopii można polecieć za mniej niż 1500 PLN. Polecam śledzić portale Fly4Free i inne.

Transport w Etiopii

Etiopia to jeden z najbiedniejszych krajów świata, dlatego nie można liczyć na szczególnie komfortowe warunki transportu publicznego. Narodowe linie latają wewnątrz kraju, ale są drogie, kolej jest w rozsypce, a stan dróg fatalny (jest jednak coraz lepiej).

Loty wewnątrz Etiopii

Po Etiopii lata narodowy przewoźnik - Ethiopian Airlines.


Po Etiopii lata narodowy przewoźnik - Ethiopian Airlines (www.ethiopianairlines.com). Loty są niestety drogie. Przykładowe ceny:
Addis Abeba - Gondar - 200 USD
Addis Abeba - Hawassa - 140 USD
Addis Abeba - Dire Dar - 140 USD

Autokary w Etiopii

Przejazdy autokarowe w Etiopii.


Etiopia posiada rozbudowaną sieć połączeń autokarowych. Autokary nie jeżdżą nocą, na dłuższych trasach zazwyczaj odjeżdżają z dworca w godzinach porannych. Nie licz na jakąkolwiek informację w języku angielskim. Idź na dworzec i pytaj miejscowych o autokar do miasta, do którego chcesz jechać - bardzo chętnie pomogą. Bilety możesz kupić w kasie, ale podróżnicy odradzają to jako bardzo skomplikowane. Po prostu znajdź swój autobus i zajmij miejsce. Bilet sprzedadzą Ci w autokarze.

Ze względu na stan dróg przejazdy są bardzo powolne. Autokary są stare i marnej jakości.

Drogi i przepisy drogowe

Stan dróg jest fatalny, aczkolwiek widać powolny postęp i coraz więcej inwestycji drogowych. Aby poruszać się samodzielnie samochodem należy otrzymać etiopskie prawo jazdy, które zostanie wydane na podstawie naszego prawa jazdy. Samochody z reguły wypożyczane są wraz z lokalnym kierowcą.

Kolej w Etiopii

Rozpoczęcie budowy kolei w Etiopii rozpoczęto jeszcze w XIX wieku. W 1917 roku zakończono budowę i rozpoczęto kursy na trasie z Addis Abeby do Dżibuti, która liczyła prawie 800 kilometrów. Niestety kilkadziesiąt lat temu linia została zniszczona, kończąc pasażerską historię przejazdów kolejowych w Etiopii. Na początku nowego wieku ogłoszono, że kolej odbudują Chińczycy. Plany zostały zrealizowane nadzwyczaj szybko - w 2016 roku otworzono nową linię z Addis Abeby do Dżibuti, m.in. przez stacje Adama, Awash, Dire Dawa i Ali Sabieh. Nie ma w internecie rozkładu jazdy ani szczegółowych informacji. Trasa liczy około 750 kilometrów i pokonuje się ją w niecałe 10 godzin.

W chwili obecnej Chińczycy budują dwie kolejne trasy: Mek'ele - Awash i Addis Ababa - Bedele oraz tworzą kolej podmiejską w Addis Abebie.

Etiopia - ciekawostki

ciekawostki

W trakcie kilku lat pobytu w Etiopii, Włosi dopuścili się wielu zbrodni wojennych i masowych mordów na cywilach.


- Etiopia jest krajem z niesamowicie długą historią. Pierwsze państwo - Aksum, założone zostało w 1 wieku p.n.e.
- Etiopia przez długi czas była jedynym niepodległym krajem afrykańskim. Zasłynęła zmiażdżeniem Włochów podczas pierwszej wojny włosko-abisyńskiej, którą Włosi prowadzili celem skolonizowania kraju. Z tego powodu kolory, które Etiopia miała przez setki lat w swojej fladze - zielony, żółty i czerwony, stały się kolorami całego ruchu panafrykańskiego i spotkać można je w większości flag kontynentalnej Afryki
- przegrana przez Włochów wojna z Etiopią doprowadziła do znacznego wzrostu włoskiego nacjonalizmu i była jednym z powodów dojścia do władzy Benito Mussoliniego, który w 1935 roku zorganizował drugą wyprawę na Etiopię. Tym razem wojnę, znaną jako drugą wojnę włosko-abisyńską, wygrali Włosi, którzy w 1936 roku zrobili z Etiopii włoską kolonię. Nie nacieszyli się nią długo - w 1941 roku etiopscy partyzanci, przy wsparciu Wielkiej Brytanii, wyzwolili kraj
- Etiopia to jeden z najbiedniejszych krajów świata
- nowy rok obchodzony jest w Etiopii 11 września

Etiopia - przydatne linki

przydatne strony

Przydatne strony o Etiopii.


www.travelethiopia.com, www.ethiopia.travel - oficjalne, turystyczne strony internetowe o Etiopii

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Etiopia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ