Genewa - przewodnik turystyczny

Genewa

Genewa. Foto: ITU Pictures, flickr.com


Droga, ciasna i luksusowa - taka jest Genewa. Miasto przylegające do granicy z Francją, przecięte przez jezioro Genewskie - największe w Europie Zachodniej. To jedno z miast, do których możemy tanio dolecieć z Polski.

Genewa - informacje ogólne i notka historyczna

Zasiedlona już przed pięcioma tysiącami lat Genewa została podbita w 58 r.p.n.e. przez Juliusza Cezara. Osada była ważnym miejscem handlu z powodu przecinania się w niej szlaków handlowych. W 443 roku Genewa zostaje zdobyta przez Burgundów i staje się ich stolicą. Następnie wchłonięta przez państwo Franków. Po rozpadzie państwa w 888 roku Genewa zostaje włączona do Drugiego Królestwa Burgundii, które z czasem dołączyło się do Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Genewa cieszy się dużą autonomią. Miasto intensywnie rozwija się, a w czasach wypraw krzyżowych staje się jednym z finansowych centrów Europy. Rozwój rynku finansowego spowodował, że od XVIII wieku Genewa była jednym z najbogatszych miast Europy.

Dzisiaj Genewa jest drugim największym (po Zurychu) miastem Szwajcarii. Mieszka w niej 200 tysięcy mieszkańców. Jest zarazem ważnym miastem na mapie świata i Unii Europejskiej - mieści się tu m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Światowa Organizacja Zdrowia.

Jak dolecieć do Genewy

jak dolecieć do Genewy

Jak tanio dotrzeć do Genewy?


Do Genewy dolecimy z Polski dzięki Wizzair, który lata do Szwajcarii z Warszawy. Szukając biletów z dużym wyprzedzeniem nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem lotów za ok. 150 PLN. Normalnie jednak bilety kosztują ok. 300-400 PLN.

Osoby mieszkające niedaleko zachodniej granicy powinny pomyśleć o locie z Berlina. Do Genewy kursuje stamtąd EasyJet, cena za loty to ok. 200 PLN.

Genewa - dojazd do centrum z lotniska

dojazd do centrum Genewy z lotniska

Lotnisko w Genewie.


Lotniskiem w Genewie jest Geneva Airport (GVA), choć w użyciu można się jeszcze spotkać ze starą nazwą, "Cointrin Airport".

Lotnisko położone jest 4km od centrum miasta. Z lotniska do centrum Genewy dojedziemy autobusem lub koleją. Co ciekawe, przylatując do Genewy otrzymujemy w prezencie od miasta bilet 80-cio minutowy na komunikację miejską w Genewie. Biletomaty wydające bilety znajdują się przy wyjściu z hali przylotów.

Bus

Przystanek znajduje się około 100 metrów od wejścia na lotnisko. Do centrum miasta jeździ bus nr 5 i 10. Kursują stąd również autobusy jeżdżące w inne kierunki niż centrum.

Kolej

Najszybszy sposób na dotarcie do centrum. W 6 minut dojedziemy do centrum. Normalnie bilet kosztuje 5 CHF.

Genewa - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Genewie

Komunikacja miejska Genewy.


Genewa posiada rozbudowaną i mądrze zaplanowaną komunikację miejską. Znajdziemy w niej tramwaje (6 linii - od 12 do 17) oraz autobusy (obydwa zarządzane przez Unireso). Całości dopełnia kolej (CFF) oraz żółte łódki-taksówki (Mouettes Genevoises).

Najważniejszą informacją dotyczącą komunikacji miejskiej w Genewie jest to, że w większości hoteli/hosteli goście mają prawo do odebrania Geneva Transport Card, upoważniającej do darmowego poruszania się komunikacją miejską przez 24h - autobusami i tramwajami, pociągiem i żółtymi taxi-łódkami. Najlepiej napiszmy najpierw do miejsca w którym chcemy wykupić nocleg aby potwierdzić, że dostaniemy u nich taką kartę. Przez cały nasz pobyt w hotelu/hostelu, mamy prawo codziennie otrzymywać nową kartę.

Pełna mapa ze wszystkimi liniami komunikacji miejskiej znajduje się na oficjalnej stronie przewoźnika (www.tpg.ch): mapa komunikacji miejskiej w Genewie.

Jeżeli nie mamy możliwości zdobycia Geneva Transport Card, bilety kupujemy w automatach na przystankach/stacjach. Kosz biletów (ważnych w strefie 10-tej, czyli w mieście Genewa, bez przedmieść):

standardowy przejazd (do 60 minut): 3 CHF
krótki przejazd (do 3 przystanków lub jeden przejazd łodzią): 2 CHF
bilet 24h: 10 CHF
bilet całodzienny ważny od 9:00: 8 CHF

Genewa - karta miejska

karta miejska w Genewie

Genewa - karta miejska.


Genewa oferuje kartę miejską "Geneva Pass". Są trzy jej warianty:

24h - 25 CHF
48h - 35 CHF
72h - 45 CHF

Karta oferuje darmowy transport całą komunikacją miejską oraz darmowy wstęp do muzeów i innych atrakcji, takich jak pieszy spacer z przewodnikiem po starym mieście, przejazd po mieście mini kolejką czy rejs statkiem po Jeziorze Genewskim. Kupno karty poleca się wyłącznie wtedy, kiedy mamy zamiar skorzystać z atrakcji, które daje nam posiadanie karty. Odwiedzając wszystkie miejsca, które oferuje nam karta, oszczędność wynosi około 60% niż wtedy, gdybyśmy za wszystko mieli zapłacić bez posiadania karty. 

Oficjalna strona internetowa, na której można kupić kartę (kartę można również kupić na miejscu, w hotelach i na dworcu centralnym) oraz zobaczyć całą listę atrakcji wliczonych w cenę karty: www.geneva-pass.com

Noclegi w Genewie

noclegi w Genewie

Gdzie tanio spać w Genewie?


Noclegi w Genewie są bardzo drogie. Hotel w Genewie to koszt od około 325 PLN za pokój dwuosobowy (standardowa cena) lub 120 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym w hostelu. Dużo tańsze są kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum Genewy za około 100 PLN (ciasny pokój jednoosobowy) lub 130 PLN (pokój dwuosobowy).

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Genewie!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i linków, wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję!

Atrakcje Genewy

Co warto zobaczyć w Genewie

Atrakcje Genewy.


Atrakcje Genewy damy radę zwiedzić w jeden, intensywny dzień. To idealne miasto na weekend. Najbardziej znaną atrakcją Genewy jest fontanna Jet d'eau. Położona jest na Jeziorze Genewskim i wyrzuca wodę na wysokość ok. 140 metrów - to światowy rekord. Niedaleko, przy moście Mont Blanc znajduje się zegar kwiatowy - drugi symbol miasta i drugi światowy rekord - 2,5 metrowy sekundnik jest największy na świeci.

Jeżeli chodzi o budynki, to warto zobaczyć Katedrę św. Piotra (St. Pierre Cathedral), Pałac Narodów, Place Neuve (plac w sercu miasta), Ancien arsenal (Stary arsenał), Ratusz Miejski, baszty Tour du Molard i Tour de l'Ile, Cmentarz Królów (Cimetière de Plainpalais - miejsce, w którym w Genewie palono "niewiernych", m.in. Jana Kalwina), Audytorium i Kolegium Kalwina, Grand Théâtre de Genève (Teatr).

Będąc nad brzegiem jeziora warto zwrócić uwagę na wielkie głazy wystające z jeziora - to "Kamienie Neptuna" - przyniesione tutaj przez lodowiec w dalekiej przeszłości.

Genewa - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Genewy

Genewa - wskazówki praktyczne.


- pamiętajmy, że w wielu hotelach/hostelach będziemy mogli otrzymać kartę Geneva Transport Card, upoważniającą do darmowego poruszania się komunikacją miejską przez 24 godziny; najlepiej napiszmy najpierw do miejsca w którym chcemy wykupić nocleg i zapytajmy, czy otrzymamy u nich taką kartę
- w Genewie znajdziemy niejedno miejsce z darmowym wifi, m.in.: na bulwarach. Pełna lista miejsc: www.ville-ge.ch/dsic/wifi/carte
- płaćmy lokalną walutą, frankami szwajcarskimi. Nie płaćmy euro, nie opłaca się (standardowy przelicznik w Genewie to 1 EUR = 1 CHF)

Genewa - przydatne linki

przydatne strony o Genewie

Dowiedz się więcej o Genewie.


www.geneve-tourisme.ch - oficjalna, turystyczna strona Genewy (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023


Tagi: Genewa   Szwajcaria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ