Namibia - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Namibia

Rezerwat Wolwedans, Namibia. Foto: Rui Ornelas, flickr.com


Namibia jest idealnym krajem na zapoczątkowanie naszej przygody z prawdziwą Afryką. To względnie bezpieczny i cywilizowany kraj oferujący niezwykłą naturę oraz fantastyczne krajobrazy.

Namibia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 2,5 miliona
Stolica Windhuk
Strefa czasowa UTC/GMT +1
(12:00 w Polsce = 12:00 w Namibii)
 
Waluta Dolar namibijski (NAD)
1 NAD = 0,24 PLN
1 PLN = 4,25 NAD
1 EUR = 19,33 NAD
1 USD = 16,53 NAD

(15.10.2020)
Język angielski, w rzeczywistości większość posługuje się językami z rodziny bantu
Główne miasta Windhuk, Walvis Bay, Swakopmund, Hanties Bay, Omaruru, Otjiwarongo, Okahandja, Grootfontein, Mariental

W I tysiącleciu p.n.e. tereny Namibii zaludnili Buszmeni. Dwa tysiące lat później dołączył do nich lud Sana. Z czasem oba ludy zostały zdominowane przez lud Khoikhoi. W XV wieku pojawili się Portugalczycy, a po nich Holendrzy. W XVII wieku Namibię zalała fala napływu ludów Bantu. W XVIII wieku Holendrzy decydują się na podbicie terenu. Na początku XIX wieku Namibię zaludnia lud Orlam. Poszczególne plemiona rozpoczynają między sobą walkę. W 1884 władzę na terenami przejmują Niemcy. W 1915 roku Namibię zajmuje i okupuje RPA, które w 1949 roku oficjalnie przyłącza Namibię do swoich granic.

Mieszkańcy Namibii rozpoczęli walkę o niepodległość w 1966 roku. Dopiero w 1988 roku oba państwa osiągnęły porozumienie. Pod nadzorem ONZ przeprowadzono wolne wybory, wybrano parlament, a w 1990 roku utworzono konstytucję i ogłoszono niepodległość.

Informacje praktyczne

- Namibia posiada 2 parki narodowe - Etosha oraz pustynny Namib-Naukluft

Wiza do Namibii

Wiza

Wiza do Namibii jest wymagana.


Obywatele polscy zobowiązani są do wyrobienia wizy do Namibii. To sprawa dość skomplikowana i droga. Ambasady Namibii znajdują się w Berlinie, Londynie i Moskwie, musimy udać się tam osobiście lub skorzystać z usług kuriera i wysłać dokumenty do ambasady Namibii w Berlinie (http://www.namibia-botschaft.de). Do złożenia wniosku musimy dołączyć plan wyjazdu, potwierdzenia rezerwacji noclegów, wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy oraz potwierdzenie ubezpieczenia. Wiza turystyczna 30-dniowa kosztuje 80 EUR lub 130 EUR (wielokrotnego wjazdu).

Znajomość języka angielskiego

Mimo że język angielski jest językiem urzędowym Namibii, większość mieszkańców kraju posługuje się językami z rodziny bantu. Turysta może mieć problemy ze znalezieniem rozmówcy mówiącego po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Namibii jest dolar namibijski, który dzieli się na 100 centów. Bankomaty dostępne w największych miastach. Zaleca się korzystanie z bankomatów, które są pod ochroną - oszustwa związane z bankomatami są problemem Namibii. Mogą wystąpić problemy z polskimi kartami płatniczymi.

Bezpieczeństwo

Namibia nie jest zaangażowana w żadne wojny oraz konflikty społeczne. Ze względu na biedę kraj ma jednak problem z drobną przestępczością. W zatłoczonych miejscach występują kradzieże kieszonkowe. Zdarzają się napady rabunkowe na turystów. Niektórzy taksówkarze nie są warci zauwafania, dlatego warto pytać o zaufaną taksówkę w hotelu. Problemem w Namibii jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Poruszając się ulicą stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Jak dolecieć do Namibii

loty

Dość często pojawiają się promocje na loty do Namibii.


Promocje na loty do Namibii pojawiają się dość często. Polecam śledzić portale Fly4Free i inne. Jeżeli  będziemy odwiedzać te serwisy, możemy trafić na loty z Europy za mniej niż 2000 PLN. Często świetną cenę lotów proponują linie Condor (www.condor.com), można znaleźć loty za 500 EUR, lub na portalu oferujacym loty czarterowe z Polski - www.biletyczarterowe.r.pl.

Transport w Namibii

Namibia jest dużym krajem z rozwiniętym transportem publicznym. Po kraju możemy latać oraz poruszać się drogą lądową. Istnieje kolej, która jest obecnie w fazie remontu.

Loty wewnątrz Namibii

Loty wewnątrz Namibii.


Wewnątrz Namibii lata narodowy przewoźnik - Air Namibia (www.airnamibia.com). Przykładowe ceny:
Windhuk - Walvis Bay - 693 NAD (około 305 PLN)
Windhuk - Oranjemund - 1163 NAD (około 181 PLN)

Autokary w Namibii

Przejazdy autokarowe w Namibii.


Rozbudowaną sieć połączeń autokarowych po całym kraju oferuje narodowy przewoźnik kolejowy, TransNamib (www.transnamib.com.na). Niestety strona przewoźnika została niedawno wyłączona, przez co nie można sprawdzić tras online.

Innym sposobem podróżowania po Namibii są minibusy (minibus taxi), które mogą być prywatne lub współdzielone. Spytaj miejscowych o przystanek, z którego ruszają takie pojazdy.

Drogi i przepisy drogowe

Stan dróg w Namibii jest dobry. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. 80% dróg jest utwardzona. Kierowcy jeżdżą bardzo niebezpiecznie - Namibia jest krajem, w którym na drogach ginie najwięcej ludzi na świecie (pod względem śmierci na drodze na 100 tysięcy mieszkańców). Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy.

Kolej w Namibii

Namibia posiada rozbudowaną trakcję kolejową, liczącą ponad 2500 km i przecinającą kraj w północy na południe z kilkoma rozgałęzieniami. Kolej dociera do każdego większego miasta w kraju. W większości przypadków jest to jednak kolej towarowa. Przejazdów pasażerskich praktycznie nie ma. Codziennie odbywały się kursy pasażerskie (pod nazwą StarLine), jednak oficjalna strona kolei, TransNamib (www.transnamib.com.na), została niedawno wyłączona, co może oznaczać, że przejazdy zostały zawieszone. W 2015 roku kolej pasażerska obsługiwała 4 połączenia: Tsumeb–Oshikango, Windhuk–Kranzberg, Kranzberg–Walvis Bay, Windhuk–Karasburg. Przejazd na każdej z tych tras kosztował mniej niż 15 USD.

Kolej jest w chwili obecnej na etapie sporych prac modernizacyjnych, co może oznaczać, że przejazdy pasażerskie faktycznie zostały tymczasowo zawieszone.

Namibia - ciekawostki

ciekawostki

Namibia była zamieszkana przez buszmenów już w pierwszym tysiącleciu p.n.e.


- Namibia była kolonizowana przez Holendrów, których szybko wyparli Brytyjczycy, jednak w 1884 roku to w ostateczności Niemcy ustanowili protektorat na terenie dzisiejszej Namibii, tworząc na jej terenach Niemiecką Afrykę Południowo-Zachodnią. W trakcie pierwszej wojny światowej władzę nad tworem przejęła dzisiejsza RPA, robiąc z kolonii niemieckiej swoją kolonię, a w 1949 roku dokonując aneksji. Od 1966 do 1990 roku organizacje narodowowyzwoleńcze prowadziły z RPA wyniszczającą wojnę o niepodległość, którą uzyskano 21 marca 1990 roku
- 6% populacji Namibii stanowią ludzie biali, 91,4% populacji to chrześcijanie
- Namibia posiada ogromne złoża wartościowych minerałów - uranu, diamentów, ołowiu, cynku i srebra. Mimo to kraj jest biedny, ponad połowa mieszkańców mieszka poniżej granicy ubóstwa, a bezrobocie wynosi prawie 30%

Namibia - przydatne linki

przydatne strony

Przydatne strony o Namibii.


www.namibiatourism.com.na - oficjalna, turystyczna strona Namibii

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020


Tagi: Namibia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ