Erywań - przewodnik turystyczny

Panorama Erywania

Stolica Armenii - Erywań. Widok na miasto z kaskad.


Erywań to stolica i zarazem największe miasto Armenii (1 125 000 mieszkańców, ponad 1/3 wszystkich mieszkańców kraju). To ciekawe miasto, którego powstanie datuje się na 782r. p.n.e. Mimo tego, że Erywań liczy sobie prawie 2800 lat, z powodu częstych wojen wiekowych zabytków jest tutaj jak na lekarstwo. W XX wieku miasto zostało praktycznie wybudowane od podstaw, dzięki czemu stanowi ciekawy przypadek na postsowieckiej mapie byłych republik radzieckich.

Erywań - informacje ogólne i notka historyczna

Erywań jest jednym z najstarszych miast w regionie. Założono je w 782 roku p.n.e. (jako Erebuni), kiedy tereny te należały do państwa Urartu. Po podbiciu przez Arabów w 658 roku, przez najbliższe setki lat Erywań trafiał z na przemian z rąk Perskich do rąk Tureckich, po to, aby w 1828 roku trafić do Imperium Rosyjskiego. W czasach rosyjskich znaczenie miasta urosło, Erywań został połączony koleją, wybudowano nowe zakłady oraz połączono miasto siecią telefoniczną. Po uzyskaniu przez Armenię niepodległości w 1990 roku, status miasta wzrósł jeszcze bardziej. Dzisiaj stolica Armenii jest jednym z najważniejszych ośrodków Zakaukazia.

Jak dotrzeć do Erywania

jak dotrzeć do Erywania

Jak tanio dotrzeć do Erywania?


Jedyne loty z Polski do Armenii oferuje polski LOT, który lata do Erywania z Warszawy. Standardowa cena jest bardzo wysoka, wynosi około 1000-1400 PLN. Szukając z wyprzedzeniem trafimy loty za 300 PLN w jedną stronę.

Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem na dostanie się do Erywania będzie lot do Gruzji (Kutaisi) liniami Wizzair (z Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania i Wrocławia, a osoby z zachodniej Polski powinny pomyśleć nad lotem z Berlina) i stamtąd podróż marszrutką do Erywania (6 godzin jazdy, koszt około 6 USD). Cena za loty zaczyna się już od 148 PLN. Można również zrobić sobie podróż z możliwością dodatkowego odwiedzenia Budapesztu i polecieć trasą Warszawa – Budapeszt – Kutaisi.

Jeżeli jesteśmy w Gruzji, to do Erywania możemy również dotrzeć pociągiem z Tbilisi. Pociąg odjeżdża codziennie około 22:00. O północy  mija granice, musimy okazać paszport i po tym, możemy już bezproblemowo iść spać. O 7:00 dojedziesz do Erywania. Bilet kosztuje 50-60 GEL (około 60-70 PLN).

Transport z lotniska do centrum Erywania

Lotniskiem obsługującym Erywań jest Zvartnots International Airport, położonym w Zwartnoc, 15 km od centrum Erywania. Stamtąd dojedziemy do centrum marszrutką nr 18 (stop na przystanku Yeritasardakan, niedaleko Freedom Square, mapa), miejskim busem 107 (około 0,70 USD za kurs), lub taksówką (około 10 USD).

Noclegi w Erywaniu

noclegi w Erywaniu

Gdzie tanio spać w Erywaniu?


Baza noclegowa w Erywaniu jest dosyć rozbudowana, w mieście znajdziemy zarówno hotele jak i hostele. Cena za nocleg w hostelu (łóżko w pokoju wieloosobowym) zaczyna się od około 15 PLN za noc. Hotele to standardowo wydatek od około 55 PLN za noc w pokoju dwuosobowym. Popularną i najtańszą zarazem formą noclegu w Erywaniu jest wynajęcie pokoju od rodzin mieszkających w mieście. Wystarczy porozglądać się i popytać na miejscu. Ceny kształtują się na poziomie 25 - 40 PLN za dobę.

W Erywaniu można rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Airbnb można znaleźć noclegi w centrum za około 30 PLN za dwuosobowy pokój.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli.

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Dzięki!

Jeżeli chcesz zobaczyć, gdzie w Erywaniu spałem i które miejsca noclegowe polecam, a które odradzam, sprawdź artykuł Erywań noclegi - polecane i odradzane.

Erywań - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Erywaniu

W Erywaniu nie powinniśmy mieć problemu z dostaniem się w dowolne miejsce.


Będąc w Erywaniu nie powinniśmy napotkać większych trudności przy przemieszczaniu się po mieście. Miasto jest dobrze skomunikowane.

Metro

W Erywaniu znajdziemy jedną linię metra, którą przejedziemy praktycznie całe miasto. Yerevan Metro to jedna linia o długości 13,4 KM na której znajduje się 10 stacji. Metro kursuje co 10 minut (a co 5 minut w godzinach szczytu). Metro działa między godziną 6:30 a 23:00. Koszt biletu to 100 AMD

Marszrutki

Niezwykle popularny środek transportu w Erywaniu oraz reszcie kraju. Cenę negocjuje się przed startem pojazdu. Należy pamiętać, że większość marszrutek nie ma stałego rozkładu jazdy – kierowca rusza, kiedy uzna, że w środku jest wystarczająca ilość osób. Marszrutki zatrzymają się w zasadzie wszędzie tam, gdzie chcesz – wystarczy poprosić kierowcę, aby się zatrzymał. Tak samo jest z wsiadaniem do marszrutki – jeżeli chcemy wsiąść do jadącego pojazdu, wystarczy zamachać do niego ręką. Jeżeli w środku będą jeszcze wolne miejsca, kierowca zazwyczaj się zatrzyma.

Busy i Trolejbusy

W Erywaniu znajdziemy kilka linii busów i trolejbusów, które obsługiwane są przez spółkę "Yergotrans". Koszt biletu to 100 AMD (bus) lub 50 AMD (trolejbus).

Taksówki

Po Erywaniu można podróżować taksówką, która nie jest dla nas aż taka droga. Średnia cena za kurs po mieście nie powinna przekroczyć 2500 AMD (około 18zł). W taksówce powinien być taksometr i warto przypilnować, aby kierowca włączył go przed startem. Faktem jest, że będąc w Erywaniu mieliśmy bardzo duży problem ze złapaniem taksówki, która chciała przewieźć nas według oficjalnego kursu.

Erywań - karta miejska

karty miejskie

Karta miejska w Erywaniu to mądry wydatek.


Erywań wystartował niedawno z własną kartą miejską. Oferta świeżego produktu jest rewelacyjna. Jeżeli mamy zamiar dużo zwiedzać i zaglądać do płatnych muzeów, powinniśmy się nad nią zastanowić. Warto poświęcić na to trochę czasu - atrakcji wchodzących w skład karty miejskiej jest tak dużo, że nie ma mowy, żeby je wszystkie wykorzystać (chyba, że kupimy kartę roczną). A karty są drogie, przez co w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że ich zakup wcale nie pomógł nam zaoszczędzić. Pełna lista atrakcji dostępna jest na yerevancard.com. Jest to między innymi transport z lotniska i na lotnisko lub 3 kupony 1000 AMD na taksówki "Milena" (największa sieć taksówek w Erywaniu), darmowa komunikacja miejska, wstęp do muzeów, 5-30% zniżki w niektórych hotelach, sklepach i restauracjach. Ponadto do karty otrzymamy mapę, drukowany przewodnik po mieście oraz lokalną kartę SIM.

Kartę można kupić online i z potwierdzeniem zakupu odebrać w kilku miejscach w mieście. Koszt karty to: 29 USD (24h), 37 USD (48h), 43 USD (72h) i 51 USD (karta ważna rok czasu).

Jedzenie

Będąc w Erywaniu warto spróbować lokalnego przysmaku, lamehjun, który często sprzedawany jest na ulicach. Jest to chrupki, płaski placek wyłożony ziołami i mięsną pastą. Najlepiej popić go kwasem chlebowym, który na ulicach Erywania sprzedawany jest z saturatorów! Kuchnia Armenii stanowi pyszną mieszankę różnych kuchni, znajdziemy tu między innymi gruzińskie chaczapuri, turecką bakławę (paklava), czy pochodzący z Lewantu humus.

Armenia słynie na świecie ze swoich wybornych koniaków/brandy (znanych lokalnie jako cognac). Warto spróbować ich na miejscu i kupić jako pamiątkę. Warto spróbować również erywańskiej wódki brzoskwiniowej lub morelowej.

Atrakcje Erywania

co warto zobaczyć w Erywaniu

Sprawdź darmowe atrakcje Erywania.


Erywań ma wiele miejsc wartych odwiedzenia. Mimo, że wiekowych zabytków jest tutaj jak na lekarstwo (trzęsienia ziemi i wojny zrobiły swoje), to i tak jest co oglądać. Samo miasto jest bardzo interesujące i zaplanowane z głową. Kilka lat po ogłoszeniu niepodległości w 1918 roku i ustanowieniu stolicy w Erywaniu ruszył wielki proces inwestycyjny - miasto zostało zaprojektowane i wybudowane praktycznie od podstaw, dzięki czemu stanowi spójną i logiczną, atrakcyjną całość, którą najlepiej zwiedza się pieszo.

Centralnym punktem miasta jest Plac Republiki. Prócz ciekawej zabudowy znajdziemy tutaj siedziby instytucji rządowych oraz okazałą fontannę. Prócz tego warto udać się na Plac Wolności, przy którym znajduje się  okazały budynek teatru, a samo miejsce zajmuje ważne miejsce w historii najnowszej Erywania (tutaj odbywały się strajki).

Kaskady - pozostające w budowie, monumentalne zabudowania, w których docelowo będzie znajdowało się muzeum. W tej chwili z tego miejsca rozpościera się przepiękny widok na biblijną górę Ararat - jeden z najważniejszych symboli Armenii, który w chwili obecnej znajduje się na terytorium Turcji. Ormianom pozostał tylko piękny widok.

Park Zwycięstwa - park w którym znajduje się pomnik Matki Armenii - jest to kobieta z mieczem skierowanym w stronę Turcji. Obok znajduje się muzeum militarne oraz grób Nieznanego Żołnierza.

Matenadaran - muzeum przechowujące manuskrypty i inne zabytki piśmiennictwa ormiańskiego. Zbiory są niezwykle bogate, ponieważ udało się je uchronić od wojennych zawieruch.

Erebuni - forteca wybudowana w 782r. p.n.e. Mimo, że obecna jej postać to rekonstrukcja, cały kompleks daje wyobrażenie o dawnej potędze Armenii.

Cicernakaberd - muzeum na otwartym powietrzu, upamiętniające gencyd - tak mówi się w Armenii na największą traumę jaka dotknęła ten naród - rzeź dokonaną przez Turków (w latach 1915 i wcześniejszych), którzy wymordowali ponad milion Ormian. Znajdziemy tam płonący znicz otoczony bazaltowymi kolumnami symbolizującymi utracone przez Armenię prowincje. W parku znajdziemy również drzewa pamięci zasadzone tutaj przez głowy innych państw (m.in. Lech Wałęsa i Jana Pawła II). Oficjalna strona internetowa: www.genocide-museum.am

Niebieski Meczet - jedyny meczet, który przetrwał w Erywaniu. Wybudowany w XVIII wieku.

Sporo atrakcji znajduje się wokół miasta. Najbardziej znane to Klasztor Khor Virap położony ponad 30 km za miastem (dojedziemy do niego za 500 AMD (niecałe 5 PLN) z dworca autobusowego położonego przy dworcu głównym) oraz Garni i Geghard Monastery, o których więcej w osobnym artykule: Jak dojechać z Erywania do Garni?

Wskazówki praktyczne

- należy uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonej komunikacji miejskiej Erywania
- poprawna nazwa miasta to Erywań, nie Erewań. Erewań jest dawną nazwą (z czasów sowieckich) i nie wypada jej używać
- w Armenii palenie tytoniu jest niezwykle popularne, a palaczy w Erywaniu można spotkać na każdym kroku i w każdym budynku - to jeden z najbardziej rozpalonych narodów na świecie

Przydatne linki

przydatne strony o Erywaniu

Dowiedz się więcej o Erywaniu.


www.yerevan.am/en/tourism - oficjalna strona poświęcona turystyce w Erywaniu

www.armenia.travel - oficjalna, turystyczna strona Armenii, sporo informacji o Erywaniu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Erywań   Armenia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ