Ocena linii lotniczych - Wizzair

Loty i transport

Wizzair - jakość za przystępną cenę?


Węgierskie tanie linie lotnicze Wizzair są drugim najpopularniejszym tanim przewoźnikiem w Europie. W kwestii komfortu, podobnie jak niedawno opisany przeze mnie Ryanair, Wizzair pozostawia wiele do życzenia, ale podobnie jak irlandzki konkurent wygrywa niskimi cenami.

PROCES REZERWACJI I PŁATNOŚĆ

Od niedawna klienci Wizzair mogą korzystać z nowej strony internetowej. Interfejs jest przejrzysty, ale strona sama w sobie działa dość opornie. Podobnie jak w przypadku Ryanair’a cały proces od wyboru lotu, aż po odprawę przebiega online (można odprawić się również na lotnisku, ale kosztuje to dodatkowe 42 złote). W przeciwieństwie do irlandzkich linii lotniczych za bilety można płacić zarówno kartą kredytową, jak i przelewem bankowym (Pieniądze trzeba wpłacić w ciągu 1 bankowego dnia od dokonania rezerwacji).

DODATKOWE OPŁATY

Węgierski przewoźnik również za każdą dodatkową opcję każe sobie zapłacić. Ostatnio nawet bagaż podręczny został podzielony na dwie kategorie, z których jedna jest płatna. Płaci się za transakcje kartą kredytową (36 zł), przelew internetowy (18 zł), a nawet w przypadku gdy płacimy kartą Wizzair City Bank (27 zł).

Płaci się również za bagaż. Rejestrowany kosztuje od 63 zł do 147 zł (zależy od czasu lotu oraz tego czy wybieramy się w sezonie czy poza sezonem). Ciekawostką jest to, że Wizzair rozdzielił również bagaż podręczny  na mały i duży. Mały jest bezpłatny, musi się zmieścić pod siedzeniem pasażera i nie może przekroczyć 6 kg wagi oraz 42x32x25 cm wielkości. Duży kosztuje 42 zł poza sezonem i 63 zł w sezonie. Może ważyć do 10 kg, jego wymiary nie mogą przekroczyć 56x45x25 cm, a pasażer musi być w stanie umieścić go w schowku nad siedzeniami.

To są oczywiście tylko najważniejsze opłaty. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: www.wizzair.com/pl-PL/useful_information/service_fees

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

Przede wszystkim nie możecie zapomnieć o odprawie (najpóźniej do 4 godzin przed odlotem) online (chyba że zaznaczyliście opcję na lotnisku za 42 zł), bowiem będzie Was to kosztować dodatkowe 84 zł. Mniej niż w przypadku Ryanair jednak zawsze coś.

Szukasz tanich biletów? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem: Loty

Bagaż podręczny. Mały, 6 kg jest bezpłatny, a za większy 10 kg trzeba już dopłacić. Podobnie jak w przypadku innych linii lotniczych pamiętajcie, że na pokład nie wolno wnosić opakowań z żelami/płynami przekraczającymi 100 ml (chyba, że kupicie je w strefie wolnocłowej)

SIATKA POŁĄCZEŃ I FLOTA

W porównaniu do konkurencyjnych linii lotniczych Ryanair, Wizz wypada bardzo skromnie. Flota składa się z 37 Airbusów A320-232, a liczba lotnisk obsługujących węgierskiego przewoźnika jest odpowiednio mniejsza. Wizzair broni się jednak tym, że jako jedyny lowcostowy przewoźnik w Europie oferuje pasażerom loty w dość egzotyczne miejsca nie tylko do Europy ale i do Azji np. Do Baku, Dubaju, Kutaisi, Symferopolu czy Tel Awiwu.

W Polsce Wizzairem polecimy z większości większych miast tzn. z Warszawy, Katowic, Łodzi, Lublina, Gdańska, Poznania, Szczecina i z Wrocławia.

STANDARD

Oczywiście nie ma mowy o żadnym standardzie. Miejsca na nogi (i nie tylko) mało, 2 rzędy siedzeń po 3 miejsca w każdym, w czasie lotu trzęsie (małą maszyna), czasem pojawią się niestandardowe problemy z ciśnieniem (przeżyłem to osobiście wracając z Kijowa do Katowic), a fotele ze skóry ekologicznej nie pachną najładniej. Jednym słowem nic nadzwyczajnego. Dodatkowo w okresach świątecznych oraz wakacyjnych pojawia się podobny problem jak w Ryanair, tzn. przewoźnik sprzedaje zazwyczaj więcej biletów niż jest miejsc w samolocie w nadziei na to, że i tak zawsze ktoś się nie stawi. Niestety w wymienionych wyżej okresach miejsce w samolocie jest na wagę złota i ludzie rezygnują z lotów bardzo rzadko. Skutkuje to tym, że ostatni pasażerowie na pokładzie zostają oddelegowani do hali odlotów gdzie muszą czekać na kolejny samolot.

SUBIEKTYWNA OCENA

Wizzair to kolejne „zło konieczne”. Osobiście uważam tę linię za droższą niż Ryanair, chociaż wcale nie przekłada się to na jakość, a wręcz powiedziałbym że śmierdzące siedzenia stawiają ich w hierarchii niżej od irlandzkiego konkurenta. Osobiście, korzystam z ich usług bardzo sporadycznie, albo w przypadku znaczących promocji albo jeżeli Ryanair gdzieś akurat nie dolatuje (Tak jak w przypadku wyjazdu do Gruzji czy do Kijowa). Koniec końców, pomimo wielu niedogodności i ciągle przybywających opłat dodatkowych Wizz jest często jedyną sensowną alternatywą.


Tagi: Wizzair  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ