Niezwykłe miejsca na świecie - część 11

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9, część 10,

"Mos Espa", Tunezja - odwiedź osobiście planetę Luke Skywalkera

Gwiezdne Wojny w Tunezji

Tunezja - filmowa Mos Espa. Foto: Christian, flickr.com


Pewnie niewielu z Was wie, ale dziesiątki scen do uwielbianej miliony ludzi na całym świecie sagi Gorge'a Lucasa "Gwiezdne Wojny" nakręcono w Tunezji. Na potrzeby filmu  kręcono ujęcia w okolicach Matmaty, Tataouine oraz wielu innych. Gliniane domy arabskich miasteczek idealnie pasowały do klimatu jednej z planet pojawiającej się w uniwersum Star Wars. Tunezja, która pojawia się zarówno w starej jak i nowej trylogii, pokazana jest jako Tatooine - rodzinna planeta Luke'a i Anakina Skywalkerów. Na zdjęciach możecie zobaczyć fragment Mos Espa, miejsca w którym żył młody Anakin, gdy był jeszcze niewolnikiem.

Fimowa Mos Espa w Tunezji.


Niesamowicie jest przejść się uliczkami, które zna się z kadr filmu. Równie duże wrażenie robi pomysłowość twórców sagi Star Wars - będąc na miejscu nie mogłem uwierzyć, jak wiele domowych odkurzaczy wykorzystano w scenerii - odpowiednio pomalowane imitowały dosłownie wszystko - elektroniczne panele na ścianach domostw, anteny, czy bliżej nieokreślone urządzenia. Można było znaleźć je wszędzie.

Gwiezdne Wojny w Tunezji

Gwiezdne Wojny: Mroczne Widmo - kadr z filmu


Każdy, kto chciałby poczuć klimat Gwiezdnych Wojen, obowiązkowo musi pojechać do Tunezji. Jeżeli interesuje Was ten temat, Na polskiej stronie fanów SW znajdziecie świetny artykuł-relację opisujący wszystkie tunezyjskie miejsca, jakie znalazły się w filmie.

Serra do Espinhaço, Brazylia - pasmo górskie z "gumowymi" kamieniami

Góry Serra w Brazylii

Itacolomi. Foto: Glauco Umbelino, flickr.com


Będąc w Serra do Espinhaço – paśmie górskim we wschodniej Brazylii (w stanach Minas Gerais i Bahia), na Wyżynie Brazylijskiej można się przekonać, że pojęcie  "twardy jak głaz" jest nieprawdziwe. Tutaj bowiem znaleźć można niezwykle rzadkie, itakolumity. Nazwane tak na cześć jednej z gór tego masywu (Itacolomi) skały cechuje... plastyczność. Itakolumit możemy zginać, słysząc przy tym odgłos skrzypienia. Jakim cudem kamień można wyginać? Odpowiedź kryje się głęboko w ziemi. W głębinach skorupy ziemskiej piaskowiec znajdujący się w Serra do Espinhaço poddawany jest ogromnej temperaturze i ciśnieniu, w wyniku czego przekształca się w kwarcyt typu itakolumitu. Kwarcyt składa się w większości z kwarcu, jednego z najtwardszych minerałów. Jak więc to możliwe, że itakolumit można zginać? Odpowiedzią są inne minerały, którymi zanieczyszczony jest itakolumit. Te minerały nie są już tak wytrzymałe i stopniowo wypłukują się z wnętrza itakolumitu, tworząc puste szczeliny, wyglądające podobnie jak przeguby w autobusie. To właśnie te liczne szczeliny umożliwiają zginanie itakolumitu.

Spook Hill, Floryda, USA

Spoke Hill na Florydzie

Spook Hill na Florydzie. Foto: Google Maps


Każdy kierowca, który na głównej ulicy tej małej miejscowość wyłączy silnik i ustawi skrzynie biegów na luz, doświadczy niesamowitego zjawiska. Samochód, zaprzeczając grawitacji, zacznie samoczynnie wtaczać się pod górę! Czym jest to spowodowane? Czy w Spooke Hill mamy do czynienia z niezwykłą siłą magnetyzmu, czy może to jeszcze coś innego? Do miasteczka codziennie zjeżdżają setki turystów, aby na własne oczy przekonać się o tym zjawisku. Miasteczko żyje z tej atrakcji - praktycznie każdy budynek, restauracja czy hotel posiada wystrój  rodem z horrorów, sugerując jakoby tajemnicza siła była sprawką duchów. Jak więc siła powoduje to niecodzienne zjawisko? Odpowiedź jest zaskakująca. W Spook Hill nie dochodzi bowiem do żadnego nadprzyrodzonego zjawiska, a wyobrażenie o samochodzie jadącym samodzielnie pod górkę jest jedynie iluzją optyczną, spowodowaną brakiem widoku horyzontu. Próby badania tego zjawiska zostały rozwiązane już na początku - przyłożenie poziomicy do drogi pokazało od razu, że ta pochylona jest w kierunku staczania się pojazdów. Ale jak to, skoro wszystkim wydaje się, że samochód wtacza się pod górę? Odpowiedź jest równie banalna - brak horyzontu. Okazuje się, że człowiek może właściwie ocenić niski spadek terenu tylko poprzez odniesienie do linii horyzontu.


Polskie miejsce

Góry pieprzowe (Świętokrzyskie)

Góry Pieprzowe w Sandomierzu

Góry Pieprzowe. Foto: www.sandomierz.travel


Nazywane Górami Pieprzowymi wzgórza położone w województwie świętokrzyskim. Leżą nieopodal Wisły we wschodniej części Wyżyny Sandomierskiej, znajdują się częściowo w granicach administracyjnych miasta Sandomierza, a częściowo w gminie Dwikozy. Swoją nazwę zawdzięczają łupkom kambryjskim, które do złudzenia przypominają pieprz.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ