Wiedeń - przewodnik turystyczny

Wiedeń

Przewodnik Taniego Zwiedzania - Wiedeń. Foto: Dennis Jarvis, flickr.com


W wielu przewodnikach Wiedeń wskazywany jest jako jedna z najpiękniejszych europejskich stolic. Nie sposób odmówić jej uroku. Pałace, piękne uliczki, oszałamiająca opera, imponująca katedra. A także dobra kuchnia, z tortem Sachera i sznyclem po wiedeńsku na czele. Spędź z nami weekend w Wiedniu!

Wiedeń - informacje ogólne i notka historyczna

Wiedeń uważany jest za jedną z najpiękniejszych stolic na świecie. Stolica Austrii została założona około 500 roku p.n.e. jako osada celtycka, która w czasach rzymskich stała się punktem granicznym Imperium Rzymskiego. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1221 roku. W tym samym wieku trafiło pod opiekę Habsburgów, dzięki czemu bardzo szybko stało się ważnym miastem i stolicą Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od XVI wieku miasto było atakowane przez Turków. Wiedeń udało się ocalić dzięki odsieczy wiedeńskiej, która uratowała Europę, a Polsce zafundowała rozbiór niedługo później.

Po zlikwidowaniu problemu z Turcją, Wiedeń wszedł w swój złoty okres. Miasto rozrosło się i stało jednym z najważniejszych w Europie. Dzisiaj Wiedeń liczy prawie dwa miliony mieszkańców i jest jedną z najczęściej odwiedzanych stolic w Europie. Nic dziwnego, piękna zabudowa i masa zabytków powoduje, że ciężko nie znaleźć we Wiedniu czegoś, w czym się zakochamy!

Jak dotrzeć do Wiednia

dojazd do Wiednia

Jak tanio dotrzeć do Wiednia?


Dla większości Polaków najtaniej do Austrii będzie dojechać drogą lądową. Do Austrii dolecimy tanimi liniami lotniczymi z Polski z Gdańska i Warszawy (Wizzair, od października 2018) oraz z Krakowa (Ryanair). W promocji "Szalone Środy" LOTu często można złapać loty do Wiednia za 399 PLN. Osoby mieszkające na zachodzie kraju powinny pomyśleć o locie z Berlina liniami EasyJet (www.easyjet.com). Bez problemu znajdziemy loty za 50 EUR.

Z Częstochowy (czas przejazdu od 7 do 10 godzin), Gdańska (17-20h), Katowic (6h), Krakowa (7h), Łodzi (12-14h), Szczecina (13h), Torunia (15h), Wrocławia (8-12h), Warszawy (10-15h) oraz wielu innych miast (z przesiadką) jeździ do Wiednia następca PolskiegoBusa, FlixBus (www.flixbus.pl). Bez problemu można znaleźć przejazd tam+powrót już od 78 PLN.

Transport z lotniska do centrum Wiednia

Jak najtaniej dostać się z lotniska do centrum Wiednia?


Wiedeń posiada jedno duże lotnisko - Vienna International Airport (VIE), które położone jest na granicy miasta. Vienna International Airport jest głównym lotniskiem Austrii. Oficjalna strona internetowa: www.viennaairport.com. Położone jest kilkanaście kilometrów od centrum, dzięki czemu nie będziemy mieli dużego problemu z dojazdem z lotniska. Najwygodniejszy, najtańszy i najszybszy sposób to przejazd metrem. Od 5:00 do 24:00 z lotniska kursuje linia metra S7. Koszt przejazdu to 4 EUR. Jeżeli interesują Cię inne sposoby transportu z lotniska do centrum, zajrzyj na oficjalną stronę internetową lotniska: http://www.viennaairport.com/en/passengers/arrival__parking.

Wiedeń - komunikacja miejska

komunikacja miejska we Wiedniu

Wiedeń jest znakomicie skomunikowany. Komunikacja miejska w Wiedniu pozwala dotrzeć do większości miejsc.


Wiedeń posiada rozbudowaną sieć transportu publicznego, na którą składa się metro, autobusy, tramwaje oraz kolej podmiejska. Warto poświęcić chwilę na oszacowanie, ile razy będziemy podróżować komunikacją miejską w trakcie naszego pobytu w Wiedniu. Bardzo możliwe, że bardziej będzie się nam opłacało wykupienie biletów czasowych. Ceny biletów na 2021 rok:
- Bilet jednorazowy: 2,4 EUR
- 24-godzinny bilet sieciowy: 8 EUR
- 48-godzinny bilet sieciowy: 14,10 EUR
- 72-godzinny bilet sieciowy: 17,10 EUR
- 8-dniowy bilet odcinkowy (Klimakarte): 38,40 EUR
- Bilet tygodniowy (obowiązuje tylko od poniedziałku do poniedziałku do godz. 9.00) 17,10 EUR
- Bilet miesięczny: 48,20 EUR

Bilety kupimy w biletomatach (w których można płacić kartą), stanowiskach na przystankach metra oraz w kioskach. Bilety można również kupić bezpośrednio w autobusach i tramwajach (minimalnie droższe).

Trasy, mapy oraz szczegółowy cennik możemy znaleźć na oficjalnej stronie miasta: https://www.wien.gv.at/english/transportation-urbanplanning/public-transport/

Wiedeń - karta miejska Vienna City Card

Vienna Card - karta miejska we Wiedniu

Wiedeń - karta miejska może być dobrą inwestycją.


Vienna City Card jest oficjalną kartą miejską Wiednia. Posiadając kartę będziemy mogli podróżować bez opłat komunikacją miejską oraz zajrzeć do 210 miejsc nie ponosząc opłaty za wstęp. Karta może się opłacać, jeżeli mamy w planach dużo zwiedzania i poruszania się komunikacją miejską. Istnieją dwie wersje karty miejskiej we Wiedniu - czerwona oraz biała. Czerwona umożliwia poruszanie się bezpłatnie komunikacją miejską, natomiast biała umożliwia poruszanie się specjalnym, turystycznym autokarem poruszającym się po Wiedniu oraz umożliwia bezpłatny dostęp do dwóch miejskich wycieczek z przewodnikiem. To, co ucieszy rodziców, to fakt, że na jedną kartę możemy mieć przy sobie dziecko do 15-go (czerwona karta) lub 16-go roku życia (biała karta), które może korzystać z Vienna City Card razem z osobą dorosłą.

Cena czerwonej karty:
karta 24h - 17 EUR
karta 48h - 25 EUR
karta 72h - 29 EUR

Cena białej karty:
karta 24h - 32 EUR
karta 48h - 37 EUR
karta 72h - 41 EUR

Kartę można kupić w hotelach, informacjach turystycznych (dostępnych m.in. na lotnisku) oraz w niektórych kioskach. Od niedawna kartę można kupić przez internet i ściągnąć jako aplikację na telefon. Adres oficjalnej strony internetowej, na której można znaleźć pełną ofertę i listę atrakcji: www.viennacitycard.at.

Noclegi w Wiedniu

Noclegi we Wiedniu

Gdzie tanio spać w Wiedniu?


Wiedeń posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę noclegową. Znajdziemy tu zarówno hostele, w których prześpimy się za kilka euro, jak i hotele w każdej klasie. Cena za najtańsze noclegi oscyluje wokół 40 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym i 140 PLN za dwuosobowy pokój.

Jeżeli chcesz zobaczyć, w których miejscach w Wiedniu spaliśmy i które polecamy, a które odradzamy, sprawdźcie artykuł: Noclegi Wiedeń - polecane i odradzane.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Serdecznie Ci za to dziękuję!

W Wiedniu radzę rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. We Wiedniu można znaleźć prywatne kwatery już za 90 PLN za dwuosobowy pokój.

Atrakcje Wiednia

co warto zobaczyć w Wiedniu

Co warto zobaczyć w Wiedniu? Sprawdź darmowe atrakcje Wiednia.


Do miejsc, których na pewno nie można pominąć podczas zwiedzania Wiednia należą Hofburg, Pałac Schönbrunn, Katedra Św. Szczepana (dostępna bezpłatnie do zwiedzania codziennie od 6:00 lub 7:00 do 22:00), Belweder, Wiedeńska Opera Narodowa, Pałac Liechtenstein z ogrodami, Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, Krypta Cesarska. Są to niezwykłe miejsca ściśle związane z historią Austrii i całej Europy. Każdy z tych przystanków na historycznej mapie Wiednia skrywa w sobie szereg tajemnic, które być może uda się rozwikłać podczas zwiedzania. Dla osób interesujących się architekturą zwiedzanie Hofburga, katedry Św. Szczepana czy Pałacu Schönbrunn będzie świetną rozrywką. Nic nie kosztującą atrakcją jest spacer po wspaniałej wiedeńskiej starówce wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która obfituje w wiele pięknych wąskich uliczek i pozwala poczuć atmosferę miasta. Turystów mających niewiele czasu na zapoznanie się ze wspaniałą architekturą Wiednia zachęcamy do spaceru po Ringstrasse, na której znajdują się monumentalne budowle powstałe w XIX wieku, ale nie tylko. Na tej mierzącej 5,2 km długość ulicy znajdują się formy architektoniczne wielu epok m. in. neorenesansu, flamandzkiego gotyku, czy neogotyku.

Jeżeli ktoś niekoniecznie pasjonuje się architekturą lub jego zainteresowania nie ograniczają się tylko do zabytków, na pewno powinien odwiedzić Wiedeński Prater zawierający m. in. takie atrakcje jak gabinet figur woskowych Madame Tussauds czy wiedeńskie koło diabelskie. Dla tych, którzy chcieliby odpocząć po ciężkim całym dniu zwiedzania, najlepszym rozwiązaniem na wyciszenie jest wybranie się do Zielonego Prateru. Jest to ogromna przestrzeń (6 mln m²) naturalna, w której z powodzeniem można się zaszyć na dłużej. Oprócz rozległych łąk, lasków czy tras joggingowo-rowerowych, znajduje się tam również tor BMX, nowoczesna łaźnia publiczna, kino letnie (w lipcu i sierpniu) restauracje czy pole golfowe. „Vienna Bikes” oferuje darmowe godzinne pożyczanie rowerów, każda kolejna godzina kosztuje 2 €.

Do kolejnego miejsca, wartego zwiedzenia zaliczyć należy Dzielnicę Muzealną (MQ). Wiedzieliście, że w Wiedniu znajduje się ponad 100 muzeów? Tak, tak... Jest co zwiedzać. Na przestrzeni ok. 60 tys. m² znajduje się mnóstwo różnych instytucji związanych ze sztuką, ale także restauracje, kawiarnie i sklepy. Architektura w tej części Wiednia jest niezwykle atrakcyjna, a jej charakter jest bardzo eklektyczny.

Innymi ciekawymi atrakcjami są na pewno wiedeńskie targowiska. Przed Wielkanocą ich liczba znacznie wzrasta. Oprócz słynnego całorocznego targu Naschmarkt ze 120 stoiskami i lokalami pojawiają się: Jarmark wielkanocny pod pałacem Schönbrunn, Starowiedeński jarmark wielkanocny, Jarmark rzemiosła artystycznego Am Hof i Kalvarienbergmarkt.

Do niewątpliwie ciekawych, a co najważniejsze – darmowych atrakcji należą również: zwiedzanie ZOOM Kindermuseum (ekspozycję stałą można zobaczyć za darmo), wystawy i wydarzenia w centrum sztuki współczesnej Quartier21, wystawy w Muzeum Sztuki Użytkowej (wstęp darmowy w soboty). Innymi miejscami, które można odwiedzić bez płacenia za wstęp są: ratusz miejski, kościół św. Ruprechta, Kolumna Św. Trójcy czy ogrody pałacowe zamku Schonbrunn.

Jedzenie we Wiedniu

co warto zjeść w Wiedniu

Dowiedz się więcej o austriackiej kuchni.


Będąc w Wiedniu koniecznie trzeba się wybrać na sznycel wiedeński. Warto wiedzieć, że prawdziwy, tradycyjny sznycel wiedeński przygotowywany jest z cielęciny. Budżetowe, udawane sznycle wiedeńskie przygotowywane są z wieprzowiny, dzięki czemu są tańsze. Nazwa sznycla wiedeńskiego jednak zastrzeżona, a służby odpowiedzialne za pilnowanie nazewnictwa są bardzo aktywne. Sznycel wiedeński z wieprzowiny musi mieć przypisek "art." w nazwie. Do sznycla obowiązkowo sałatkę ziemniaczaną - kartoffelsalat. Popularne w Wiedniu i Austrii są również nadziewane kiełbasy (Kasekrainer, nazywane w Wiedniu Eitrige), najpopularniejsza z serem.

Po obiedzie warto wstąpić na do cukierni na kawę i słynny, wiedeński tort Sachera.

Wiedeń - informacje praktyczne

Wiedeń - praktyczne wskazówki

Wskazówki praktyczne dotyczące Wiednia.


- Staraj się jak najszybciej opuścić dworzec Sudbahnhof (jak na każdym dworcu, także i tam nie brak drobnych cwaniaczków czyhających na naiwnych turystów);
- W McDonaldzie toalety dostępne są nieodpłatnie dla każdego, a w wielu miejscach znajdują się bezpłatne ToiToi;
- Najlepiej nie przebywaj samotnie po zmroku w okolicy Prateru, czasem lepiej nie oddalać się od zgiełku ulicy, a już na pewno nie należy przebywać na tak rozległych i jednocześnie „dyskretnych” terenach. Jeżeli zależy Ci na spokoju i odpoczynku udaj się lepiej do Stadtparku koło stacji U-Bahn Stubentor, jest to miejsce znacznie bezpieczniejsze po zmroku i w dodatku z dużą ilością wygodnych ławek;
- Nie musisz koniecznie kupować Vienna-Card, sprawdź najpierw, czy nie przysługują Ci inne, równie korzystne zniżki (studencka, na legitymację Euro26 czy ISIC) - czytaj więcej w artykule karty zniżkowe dla turystów - które są najlepsze?
- Choć w Wiedniu obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych, ścigane są tylko te osoby, które zaśmiecają miejsca publiczne nie wyrzucając niedopałków do śmietnika;

- Wiedeń jest miastem, które możemy przejść pieszo

Wiedeń - przydatne linki

Przydatne strony dotyczące Wiednia

Przydatne strony dotyczące Wiednia.


www.wien.info/pl - oficjalna strona dla turystów wybierających się do Wiednia (język polski)

www.wien.gv.at/english/ - przydatna strona w języku angielskim dla wybierających się do Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Wiedeń   Austria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ