Rumunia - przewodnik turystyczny

Rumunia, Bukareszt

Rumunia - Bukareszt, stolica kraju.


W polskim stereotypie Rumunia brzmi fatalnie - żebrzący Rumuni, wampir Drakula, bieda... To bardzo niesprawiedliwe i nieprawdziwe skojarzenia. Rumunia jest pięknym krajem w którym znajdziemy piękne morze, okazałe góry, masę zabytków, przepyszną kuchnię i wesołych, uśmiechniętych Rumunów.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
BukaresztBuzauKluż-NapokaTimisoaraWulkany w Rumunii

INFORMACJE OGÓLNE

RUMUNIA

Populacja

20 mln

Stolica

Bukareszt

Strefa czasowa

UTC +2 - zima
UTC +3 - lato

Waluta

Lej (RON)
1 RON = 0,91 PLN
(25.06.2018)

Język

Rumuński

Główne miasta

Bukareszt, Timisoara, Jassy, Kluż-Napoka (Cluj-Napoca), Konstanca (Constanța), Krajowa (Crajova), Gałacz (Galați), Braszów (Brașov), Ploeszti (Ploiești), Braiła (Brăila), Oradea (Nagyvárad), Baków (Bacău), Buzau

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Rumunii

Rumunia należy do Unii Europejskiej.


- Rumunia wchodzi w skład Unii Europejskiej, dzięki czemu do kraju wjedziemy z dowodem osobistym
- jeżeli w danym mieście będziemy ponad 15 dni, obowiązuje nas meldunek. Jeżeli mieszkamy w hotelach, pensjonatach czy hostelach, to nie ma problemu bo meldunkiem zajmie się miejsce w którym śpimy. Jeżeli natomiast korzystamy z kwater prywatnych, couchsurfingu lub śpimy np. pod namiotem, musimy udać się na posterunek policji i zameldować się
- Rumunia uznawana jest przez podróżników za jeden z najlepszych krajów do autostopu. Jest to popularny sposób podróżowania po kraju, z którego korzystają również Rumuni

JAK DOLECIEĆ DO RUMUNII

loty do Rumunii

Do Rumunii dolecimy tanimi liniami lotniczymi.


Do Rumunii dolecimy bezpośrednio z Polski liniami Wizzair na trasie Warszawa - Bukareszt. Nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem lotów za 350 PLN.

Do Rumunii dolecimy również tanio z przesiadkami.

Bukareszt - cena to około 400-600zł. Wszystko, co droższe, uważam, że jest nieatrakcyjne.
Aby dolecieć do Bukaresztu możemy np. polecieć Wizzair lub Ryanair z Polski do Mediolanu, Paryża, Brukseli, Rzymu lub Eindhoven i stamtąd lot do Bukaresztu (Ryanair lata do Bukaresztu tylko z Brukseli).

Timisoara - 400-600zł
np. Wizzair lub Ryanair z Polski do Mediolanu i stamtąd lot Wizzair do Timisoary

Krajowa - 450-650zł
np. Wizzair lub Ryanair z Polski do Mediolanu i stamtąd lot Wizzair do Krajowa

Cluj-Napoca
np. Wizzair lub Ryanair z Polski do Brukseli, Mediolanu, Rzymu lub Eindhoven i stamtąd lot Wizzair do Cluj-Napoca

Kolejnym wariantem jest lot z Warszawy do Budapesztu i stamtąd transport busem do Rumunii. Siatka połączeń jest naprawdę spora, np. z firmą Orangeways (www.orangeways.com) za 21 EUR pojedziemy m.in. do rumuńskich: Cluj-Napoka, Oradea czy Turda.

Oczywiście do Rumunii nie musimy koniecznie lecieć samolotem. Z Polski (a dokładniej z Krakowa) dojedziemy do Bukaresztu pociągiem - jest to jednak nieopłacalne i... droższe od podróży samolotem.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Rumunii

Transport publiczny w Rumunii.


Rumunia jest niewiele mniejszym krajem od Polski, każdy środek transportu jest tutaj rozbudowany. Najtaniej wychodzi jeżdżenie autokarami. Aby dowiedzieć się więcej na temat każdego sposobu transportu, kliknij na poniższe zakładki.

                    Loty

loty wewnątrz Rumunii

Loty wewnątrz Rumunii.


Lista lotów wewnątrz Rumunii jest rozbudowana. Wewnątrz kraju latają: Tarom (www.tarom.ro, kursuje między Bukaresztem, Timisoarą, Cluj-Napoca, Baia Mare, Iasi i Satu Mare), Bluair (blueairweb.com) - z Bukaresztu do Iasi (standardowa cena: 156 LEI). Loty są zdecydowanie najdroższą możliwością podróżowania. Wewnątrz Rumunii lataj wyłącznie w razie wyższej konieczności. Jedynym przystępnym cenowo lotem jest lot Ryanair Bukareszt - Timisoara (9,98 EUR za kurs w jedną stronę).

                    Autobusy

autokarem po Rumunii

Autokarem po Rumunii.


Autokarem po Rumunii to dobry i tani sposób na poruszanie się po kraju. Praktycznie w każdym mieście znajduje się dworzec autobusowy (autogara) z którego codziennie wyjeżdżają autobusy w inne części kraju. Busy są zazwyczaj znośnej kondycji, chociaż czasem pojawiają się pojazdy złej jakości. Opóźnienia zdarzają się często.

Na stronie internetowej Autogari (www.autogari.ro) możemy przejrzeć dostępne trasy, sprawdzić ceny i kupić bilety.

Przykładowe ceny za autokary w Rumunii:
Bukareszt - Cluj-Napoca (9h jazdy) - 90 LEI
Bukareszt - Timisoara (11h jazdy) - 79 LEI
Bukareszt - Constanta (3h jazdy) - 30 LEI
Bukareszt - Jassy (7h jazdy) - 70 LEI
Bukareszt - Craiova (5h jazdy) - 40 LEI
Bukareszt - Vaslui (6h jazdy) - 65 LEI
Cluj-Napoca - Timisoara (6h jazdy) - 50 LEI
Cluj-Napoca - Oradea (3h jazdy) - 25 LEI

                    Kolej w Rumunii

Kolej w Rumunii

Kolej w Rumunii.


Sieć kolejowa w Rumunii jest mocno rozbudowana, jednak jej jakość nie jest najlepsza. Większością tras operuje państwowy przewoźnik, CFR Calatori (www.cfrcalatori.ro). Na stronie można kupić bilety oraz wyszukać poszczególne trasy. Strona jest bardzo słaba i przy szukaniu biletów często się zawiesza.

Kolej w Rumunii - przykładowe ceny:

 

 

Cena biletu (w RON - wg kursu z dnia 20.07.2015, RON = 0,93 PLN)

Trasa pociągu

Długość jazdy

pierwsza klasa

druga klasa

Bukareszt - Cluj-Napoca

10h
(497km)

111 RON

72 RON

Bukareszt - Timisoara

9h
(533km)

 122 RON

80 RON

Bukareszt - Constanta

3h
(250km)

70 RON

 48 RON

Bukareszt- Craiova 3h
(209 km)
 70 RON

 48 RON

Bukareszt - Vaslui

6h
(339km)

 87 RON  58 RON
Cluj-Napoca - Timisoara 7,5h
(386km)

 96 RON

172 RON - I klasa łóżko w przedziale 2-os.

63 RON

 111 RON - II klasa łóżko w przedziale 4-os.

Cluj-Napoca - Oradea 2,5h
152km
51 RON 36 RON

Bilety można kupować pod tym adresem: https://bilete.cfrcalatori.ro/vanzare/loginuser.aspx. Niestety, strona jest skomplikowana i ma tendencje do zawieszania się. Bilety można kupić na miesiąc przed wyjazdem. Dostępnych jest kilka zniżek: grupowa (10% dla 2 osób, 15% dla 3, 20% dla 4 i 25% dla 5 osób), za zakup biletu powrotnego (10%), czasowa (13-5% w zależności od wyprzedzenia w jakim kupiliśmy bilet).

                    Drogi i wypożyczenie samochodu

Rumunia - drogi i wypożyczenie samochodu

Drogi w Rumunii.


Polskie prawo jazdy jest uznawane na terenie Rumunii. Cena benzyny jest bardzo zbliżona do cen w Polsce. Każdy podróżujący samochodem musi wykupić winietę. Kupimy ją na przejściach granicznych, stacjach benzynowych lub online na rządowej stronie, podanej poniżej.

Rumunia - ceny winiet na 2015 rok (w euro):

rodzaj pojazdu 1 dzień 7 dni 30 dni 90 dni rok
samochód osobowy - 3 7 13 28
van do 3,5t - 6 16 36 96
pojazdy od 3,51 do 7,50t lub 9-23 miejsca 4 20 52 120 320
pojazdy od 7,51 do 12t lub powyżej 23 miejsc 7 35 91 210 560
pojazdy powyżej 12t, do 3 osi 9 45 117 270 720
pojazdy powyżej 12t, 4 osie 11 55 143 374 1210

więcej informacji o winietach: www.roviniete.ro

W Rumunii płatne są niektóre przejazdy przez most, np. Giurgeni-Vadu, Fetesti-Cernavoda, czy Calafat-Vidin, nowy, niespełna 2km most będący przejściem granicznym z Bułgarią (6 EUR za przejazd samochodu osobowego - pełen cennik: www.vidincalafatbridge.bg)

Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to, uwaga, 0,0 promila. Dopuszczalne prędkości to 50km w strefie zabudowanej, 130km na autostradach i 120km na drogach ekspresowych.

KUCHNIA RUMUŃSKA

kuchnia rumuńska

Dowiedz się więcej o kuchni rumuńskiej.


Kuchnia Rumuńska przypomina typową kuchnie bałkańską, mieszankę występujących w tym regionie wpływów - tureckich i śródziemnomorskich. Z dużą domieszką własnego, rumuńskiego charakteru.

Rumuni opierają swoją kuchnię na mięsie, często pochodzącym z grilla. To tutaj zjemy przepyszne mititei (mici) - grillowane mięso w rolkach, szaszłyki frigarui czy sarmale - coś podobnego do polskich gołąbków. Zjemy tu również wiele wariacji gulaszowych i dań rybnych.

Bardzo popularne są zupy, dzielące się na ciorbę (zupy kwaśne) i supę (słodkie). Ulubioną zupą Rumunów jest ciorba de burta - flaczki.

Najbardziej charakterystycznym daniem kuchni rumuńskiej jest mamałyga - gotowana papka z kaszy kukurydzianej, podawanej z mlekiem/śmietaną i serem. Je się ją jako pełnoprawne danie lub w miejsce spożywanych przez nas ziemniaków.

Kuchnia rumuńska to również sporo warzyw. Króluje zwłaszcza uwielbiana tutaj kukurydza, papryki, cukinie, pomidory, kabaczek. Nie ma szaleństwa, jeżeli chodzi o przyprawy.

Desery pokazują duże wpływy kuchni tureckiej - zjemy tutaj pyszną chałwę, bakławę oraz bardziej lokalne, na przykład papanasi - przepyszne, lokalne pączki.

Rumunia słynie z dobrych i tanich win - warto spróbować i przywieźć do Polski jako pamiątkę.

Jeżeli chodzi o fast-foody, to na ulicach spotkamy wiele grillowych garkuchni serwujących mici oraz budek z pieczywem, w których królować będzie placinta - pyszne, nadziewane bryndzą, mięsem lub warzywami bułeczki, jakby z ciasta francuskiego oraz covrigi - obwarzanki, często z nadzieniem. Oba są doskonałym i tanim śniadaniem lub kolacją.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Rumunii

Rumunia - ciekawostki.


- To właśnie z Rumunii pochodzi wampir Drakula - tytułowy bohater książki "Drakula". W rzeczywistości twórca dzieła, Bram Stoker, zapożyczył wyłącznie pseudonim Włada Palownika, hospodarza wołoskiego
- Rumunia była obszarem zamieszkanym już od czasów prehistorycznych. To właśnie tutaj znaleziono jedną z najstarszych w Europie, liczącą około 34-36 tysięcy lat, kość ludzką.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Rumunii

Dowiedz się więcej o Rumunii - sprawdź przydatne strony.


www.romaniatourism.com - oficjalna, turystyczna strona Rumunii (ENG)

- co warto zobaczyć w Rumunii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Rumunia  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ