Ile to kosztuje? - wycieczki do Skandynawii

Ile powinna kosztować wycieczka do Skandynawii?


Wiele osób ma problem z określeniem, ile powinien kosztować wyjazd zagranicę. Odbyłem ze swoimi znajomymi wiele rozmów na ten temat. O ile nie dziwią mnie podejrzenia, że przykładowo na wyjazd do Indii wydałem minimum z 5000 zł, o tyle poziom niewiedzy jest tak duży, że wiele osób myśli, że wyjazd na weekend do Londynu czy Brukseli to koszt czterocyfrowy. Z drugiej strony niejedna osoba słyszała o "lotach za złotówkę" i noclegach za darmo, przez co przesadza w drugą stronę, myśląc, że można podróżować za grosze. Pora to wszystko uporządkować i odpowiedzieć dokładnie na pytanie: ile to powinno kosztować?

W kilka artykułach odpowiadam na to pytanie. Nie zakładam korzystania z Couchsurfing ani podróżowania autostopem. Ceny przedstawiam dla najzwyklejszych, standardowych wyjazdów (lot lub podróż autokarem + nocleg w skromnym hotelu lub hostelu). Jednym zdaniem - piszę o podróży dla każdego. Ponadto nie piszę o cenach promocyjnych - piszę o cenach, jakie każdy internauta powinien znaleźć na stronach tanich linii lotniczych, jeżeli posiedzi nad tym trochę czasu i dokładnie poszuka.

W tym artykule zajmę się Skandynawią - Danią, Szwecją i Norwegią. Z powodu więzów historycznych i wspólnych porozumień (Rada Nordycka), na potrzeby tego artykułu, w Skandynawii zamieszczam również Finlandię i Islandię

LOTY (lub transport autokarem)

Przeczytaj nasz poradnik LOTY i dowiedz się jak, gdzie i kiedy rezerwować bilety lotnicze

Skandynawia nie jest najpopularniejszym kierunkiem polskiego turysty, jednak z powodu dużej ilości pracujących tam rodaków, do Skandynawii bez problemu dostaniemy się z Polski tanimi liniami lotniczymi. Jedyny problem możemy mieć ze stolicą Finlandii, Helsinkami, do której tanie loty nie kursują. Droga jeszcze do niedawna Islandia zyskała połączenie z Gdańska linią Wizzair.

Pod spodem rozpisane są konkretne miasta oraz widełki cenowe dla lotów do nich – początek widełek to najniższa cena, jaką znalazłem, natomiast koniec widełek, to najwyższa cena, jaką dałbym za lot w to miejsce. Wszystko, co droższe, jest już naprawdę nieopłacalne. Co ważne, do niejednego z wypisanych przeze mnie miast da się złapać tańsze bilety – wszystko zależy od szczęścia oraz czasu szukania.

Poniżej znajdują się ceny, które wyszukałem w czerwcu 2015, zakładając, że wyjazd byłby po wakacjach, a więc po sezonie - w terminie między wrześniem a grudniem 2015 roku. Uważam, że za okazje można uznać wszystko to, co będzie tańsze od poniższego zestawienia.

Brak opisu przy mieście oznacza, że moża się tam dostać liniami Ryanair lub (i) Wizzair.

Norwegia

Oslo - 80-150zł

Alesund - 200-300zł

Bergen - 150-250zł

Trondheim - 100-200zł

Stavanger - 150-200zł

Szwecja

Sztokholm - 80-200zł

Goteborg - 200-300zł

Malmo - 100-200zł

Dania

Kopenhaga - 120-200zł (Ryanair z Warszawy)

Billund - 100-200zł

Finlandia

Helsinki - 150 - 600zł (autokar do Tallina + prom lub samolot z Warszawy lub Berlina np. Finnair)

Turku - 150-200zł

Islandia

Reykjavik - 500-600zł

NOCLEGI

Przeczytaj nasz poradnik NOCLEGI i dowiedz się jak znaleźć najlepszy i najtańszy nocleg

Noclegi w całej Skandynawii są niestety bardzo drogie. Średni koszt noclegu w hotelu w jednym z tych krajów to 40-55 EUR za osobę za noc. Co gorsza, hosteli jest tam mało, a ich cena również pozostawia wiele do życzenia. W stolicach nocleg jest tańszy niż na prowincji. Cena za nocleg radykalnie spadnie, jeżeli zdecydujemy się na nocleg w pokojach wieloosobowych (tzw. dormach). W takim przypadku wyniesie ona orientacyjnie 20-30 euro za noc. Zazwyczaj im więcej łóżek w pokoju tym niższa cena. Niestety, ale w Skandynawii liczba hosteli jest mocno ograniczona.

Szukając noclegu w Skandynawii, obowiązkowo powinniśmy poświęcić chwilę i sprawdzić oferty na Airbnb. Jest to największy serwis umożliwiający wynajem pokoi i apartamentów od zwykłych ludzi (nie od firm). Dzięki temu, ceny w powyższych serwisach są zazwyczaj tańsze niż oferty hoteli (zwłaszcza, jeżeli chodzi o miejsca noclegowe w dużych i drogich miastach).

KOSZTY ŻYCIA NA MIEJSCU

To oczywiście mocno indywidualna sprawa. Ktoś będzie stołował się w MC Donaldzie (to dobry pomysł dla budżetowych turystów - za 1 EUR zjemy tam bułkę; w Skandynawii polecamy również stołowanie się w Ikei oraz kupowanie jedzenia w supermarketach), ktoś inny natomiast będzie stołował się w restauracjach. Ktoś postara się jak najwięcej chodzić pieszo, a kto inny kupi sobie tygodniową kartę na komunikację miejską. Niestety, ale wszystkie państwa Skandynawii są bardzo drogie. To jedne z najdroższych miejsc na świecie, gdzie za chleb czy piwo zapłacimy 15 zł, a sam transport z lotniska do centrum kosztuje np. 140zł za kurs w dwie strony (Oslo). Równie droga jest komunikacja miejska (przykładowo 17zł za jednorazowy przejazd w Oslo). Kraje skandynawskie to miejsca do których nie poleca się jechać w ciemno i bez pieniędzy. Koszt życia na miejscu to jednak na tyle indywidualna kwestia, że nie będzie jej w kalkulacji.

KALKULACJA

Kalkulacja zawiera w sobie cenę lotu oraz nocleg. Kalkulacja jest stworzona dla zwykłych osób, które chcą bez przesiadek dolecieć w dane miejsce, spać w niedrogim miejscu w 2-osobowym pokoju lub łóżku w wieloosobowym dormie. Warto dodać, że poniższe zestawienie i ceny można automatycznie powiększyć o 100-200zł - koszt transportu z lotniska do centrum.

Zestawienie:*

Miejsce 3 noce (pokój dwuosobowy) 7 nocy (pokój dwuosobowy) 3 noce (pokój wieloosobowy) 7 nocy (pokój wieloosobowy)
Oslo 430 870 385 765
Alesund 650 1320 - -
Bergen 620 1180 - -
Trondheim 550 1080 530 1030
Stavanger 630 1270 600 1200
Sztokholm 470 910 350 630
Goteborg 520 880 490 810
Malmo 525 1025 - -
Kopenhaga 460 860 385 685
Billund 480 930 - -
Helsinki 650 1050 605 945
Turku 655 1295 - -
Reykjavik 820 1180 730 970

*Jak rozumieć tą tabelę:
Początkowo, chciałem zrobić tą tabelę dodając do siebie najtańszy koszt lotu jaki znalazłem oraz najtańszy nocleg w tym miejscu. Uznałem jednak, że nie będzie to wiarygodne dla większości kierunków. Dla przykładu weźmy Trondheim - widełki ustawiłem na 100-200zł. 100zł to najniższa kwota, jaką udało mi się znaleźć, natomiast 200zł to granica, powyżej której nie kupowałbym biletu w to miejsce. Szukając lotów do Trondheim, loty za 100zł były przy zaledwie trzech datach. Większość lotów była za to w cenie powyżej 100zł. Dlatego uznałem, że dawanie najniższej znalezionej ceny będzie mylące. Zamiast tego postanowiłem wyjąć z każdych widełek medianę - środek tych widełek. Dla Trondheim jest to 150zł. 50 zł więcej od najtańszych lotów, 50zł do górnej granicy. Taką kwotę przyjąłem do obliczeń powyższej tabeli, co powoduje, że cenę z tabeli można łatwo obniżyć, wyszukując tańsze połączenia.

Jak już pisałem, wciśnięcie taniego podróżowania w ramy jest dużym problemem. Sądzę jednak, że powyższa tabela w dobry sposób przybliża stawki podróżowania po Europie. Pamiętaj jednak, że czasem zdarzy się, że złapiesz coś dużo taniej, a czasem drożej. Wszystko zależy od odpowiedniego czasu zaplanowania wyjazdu, trafieniu noclegu w dobrej cenie, no i oczywiście... szczęścia.

Zobacz także: Ile to kosztuje - Europa Środkowa , Ile to kosztuje - Europa Wschodnia , Ile to kosztuje - Europa Zachodnia i Ile to kosztuje - Bałkany


Tagi: Szwecja   Dania   Norwegia   Finlandia   Islandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ