Mauritius - przewodnik turystyczny - jak dolecieć i jak poruszać się na miejscu

Mauritius

Plaża na wyspie Rodrigues, Mauritius. Foto: Ludovic Lubeigt, flickr.com


Mauritius jest jedną z turystycznych pereł Afryki. To wyspiarskie państwo położone około 700 kilometrów na wschód od Madagaskaru, które słynie z przepięknych plaż oraz, co w Afryce rzadko spotykane, demokracją - krajowi udało się uniknąć politycznych zawirowań. Sytuacja w kraju jest stabilna, a sam Mauritius należy do jednych z najbogatszych krajów Afryki.

Mauritius - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 1,4 miliona
Stolica Port Louis
Strefa czasowa UTC/GMT +4
(12:00 w Polsce = 14:00 na Mauritiusie)
Waluta Rupia maurytyjska (MUR)
1 PLN = 10,47 MUR
1 EUR = 47 MUR
1 USD = 40 MUR

(14.10.2020)
Język angielski (używany sporadycznie, większość mieszkańców mówi po kreolsku)
Główne miasta Port Louis, Beau Bassin-Rose Hill, Curepipe, Quatre Bornes, Vacoas-Phoenix
Klimat Tropikalny, okres cyklonów od połowy grudnia do kwietnia

W 1505 roku wyspę odkryli Portugalczycy. Skolonizowana została jednak dopiero w 1638 roku. Dokonali tego Holendrzy, którzy nazwali wyspę Mauritius - na cześć księcia Maurycego Orańskiego. W XVIII wieku wyspę zajęli Francuzi, a w 1810 roku Anglicy. Mauritius odzyskał niepodległość w 1968 roku. Jest jednym z najstabilniejszych państw Afryki. Utrzymuje się głównie z turystyki oraz rolnictwa.

Informacje praktyczne

- na Mauritiusie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny

Wiza na Mauritius

Wiza

Wiza do Mauritiusu nie jest wymagana.


Obywatele polscy zwolnieni są z posiadania wizy do Mauritiusu, jeżeli zamierzają tam przebywać krócej niż 3 miesiące. Wymagane jest posiadanie paszportu ważnego minimum kilka dni od daty wyjazdu. Przy wjeździe do kraju musimy pokazać służbom granicznym bilet powrotny, rezerwacje hotelową oraz, na ich życzenie, kwotę 100 USD na każdy dzień pobytu.

Znajomość języka angielskiego

Mauritius nie ma urzędowego języka, jednak najczęściej używanym językiem w kraju jest angielski. Turysta nie będzie mieć problemów z porozumiewaniem się w języku angielskim na Mauritiusie. Drugim najczęściej używanym językiem jest język francuski. Na wyspie występują również inne, lokalne języki.

Gotówka i bankomaty

Narodową walutą jest rupia maurytyjska (MUR, zapisywana często jako rs). 1 rupia dzieli się na 100 centymów. Bankomaty i kantory dostępne w miastach. Nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Walutę wymienia w zasadzie praktycznie każdy hotel, jednak kurs będzie lepszy w kantorze.

Jak dolecieć na Mauritius

loty

Można dość tanio dolecieć na Mauritius.


Przeważnie na Mauritius dolecimy taniej z kraju dawnych kolonistów - na wyspę lata m.in. z Londynu narodowy przewoźnik, Air Mauritius (www.airmauritius.com) za cenę od 791 GBP. Przewoźnik oferuje jeszcze loty z większości stolic zachodniej Europy. Najtaniej jednak dolecieć na Mauritius z Polski lotami czarterowymi. Portal www.biletyczarterowe.r.pl bardzo często oferuje loty na Mauritius w cenie 850 PLN za lot w jedną stronę.

Transport na Mauritiusie

Mauritius jest bardzo małym krajem, który przejedziemy busem, samochodem lub taksówką.

Loty wewnątrz Mauritiusu

Mauritius połączony jest ze swoją drugą wyspą, Rodrigues.


Do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (563 km od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km) i Wyspy Agalega (933 km). Z portu lotniczego Mauritius (Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport) dolecimy Air Mauritius (www.airmauritius.com) na wyspę Rodrigues.

Drogi

Na Mauritiusie, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, obowiązuje ruch lewostronny. Stan dróg jest dobry. Istnieje jedna autostrada, która biegnie z północy na południe kraju. Dopuszczalna prędkość na niej to 110 km/h, na pozostałych drogach 50km/h.

Autokary na Mauritiusie

Przejazdy autokarowe to główny sposób poruszania się po Mauritiusie. Po wyspach jeździ kilku dużych przewoźników:  National Transport Corporation (NTC), United Bus Service (UBS), Mauritius Bus Transport (MTB), Triolet Bus Service (TBS) oraz inne. Strona internetowa, na której znajdziesz spis połączeń: www.mauritius-buses.com.

Innym sposobem poruszania się po wyspie są taksówki. Popularną, stałą opłatą jest 2500 MUR (około 270 PLN), za którą zrobimy wycieczkę do większości największych atrakcji na wyspie.

Mauritius - ciekawostki

ciekawostki

Mauritius uniknął politycznych zawirowań i jest demokratycznym krajem.


- Mauritius został odkryty przez Portugalczyków (1505), a skolonizowany przez Holendrów (1638), którzy nazwali wyspę Mauritiusem na cześć władcy Niderlandów, Maurycego Orańskiego. W 1810 roku wyspę opanowali Brytyjczycy, którzy pozostawali na wyspie aż do ogłoszenia niepodległości kraju w 1968 roku
- aż 68% mieszkańców wyspy to Hindusi, których Brytyjczycy sprowadzali na wyspę po zniesieniu niewolnictwa. 27% mieszkańców to Kreole, 3% Chińczycy, 2% Francuzi
- 174 kilometrów na zachód od Mauritiusa znajduje się wyspa Reunion, będąca francuskim terytorium zamorskim
- Mauritius jest jednym z najmniejszych krajów świata - jego powierzchnia wynosi zaledwie 2045 km2. Średnica wyspy wynosi od 61km do 47 km w najwęższym miejscu
- Mauritius to jedyne miejsce, na którym żyły wymarłe ptaki dodo

Mauritius - przydatne linki

przydatne strony

Przydatne strony o Mauritiusie.


www.tourism-mauritius.mu, www.mauritius.net - oficjalne, turystyczne strony Mauritiusu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020


Tagi: Mauritius  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ