Niezwykłe miejsca na świecie - część 10
Niezwykłe miejsca na świecie.
Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!
Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9,
Dettifoss, Islandia - najpotężniejszy wodospad Europy
Wodospad Dettifos - najpotężniejszy wodospad Europy. Foto: Jonathan Sewell, flickr.com
Najpotężniejszy europejski wodospad znajduje się w północno-wschodniej Islandii. Dettifos, bo tak się nazywa, ma 45 metrów wysokości. Próg wodospadu ciągnie się na długości 100 metrów. Wchodzi w skład Parku Narodowego Vatnajökull. Przez próg wodospadu przelewa się średnio 193 m³ wody na sekundę, produkując przy tym olbrzymią ilość energii.
Wodospad Dettifos - najpotężniejszy wodospad Europy.Foto: Jonathan Sewell, flickr.com
Moc produkowana przez wodę, która przepływa przez Dettifoss wynosi około 85 megawatów. Dla porównania - jeden wiatrak na elektrowni wiatrowej produkuje około 2 megawaty energii.
Klify Moher, Irlandia
Cliffs Of Moher. Foto: David Sedlmayer, flickr.com
Klify Moher, znane na wyspach jako Aillte an Mhothair lub po prostu Cliffs of Moher, to 8-kilometrowy odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, znajdujący się w zachodniej części Republiki Irlandii, na terenach hrabstwa Clare. Największa wysokość tego zbudowanego z wapieni i piaskowców klifu to aż 214 m! Na całej długości klifu ciągnie się ścieżka, która momentami przebiega tuż przy krawędzi klifu. Rokrocznie notuje się w tym miejscu kilka przypadków śmierci, spowodowanej zdmuchnięciem człowieka przez wiatr w dół klifu.
Cliffs Of Moher. Foto: David Sedlmayer, flickr.com
Jeżeli już tam jesteśmy i wiatr nas nie porwał, warto udać się na XIX-wieczną O'Brien's Tower - kamienną wieże, zbudowaną przed prawie dwustu laty jako punkt widokowy i atrakcję turystyczną.
Rheinfall, Szwajcaria
Rheinfall w Szwajcarii. Foto: michel simeonidis, flickr.com
Powracamy do europejskich wodospadów. Na przełomie Renu, w miejscowości Szafuza (Schaffhausen) w szwajcarskim kantonie o tej samej nazwie znajduje się Rheinfall - największy pod względem przepływu wodospad w Europie. Latem przez próg wodospadu przelewa się średnio 600 m³ wody na sekundę - to trzykrotnie więcej niż na opisanym na początku wodospadzie Dettifoss!
Rheinfall w Szwajcarii. Foto: sezaun, flickr.com
Co ciekawe, mimo zdecydowanie większego od Dettifoss przepływu, wodospad wytwarza około 50 megawatów, a więc dużo mniej niż islandzki wodospad. Jest to spowodowane dłuższym (150 metrów) progiem wodospadu oraz niższą o połowę wysokością (23 metry).
Polskie miejsce
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich (Dolnośląskie)
Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich Foto: Enzo83, Wikipedia
Tak, tak, krzywa wieża to nie tylko Piza, to również śląskie Ząbkowice! Nie jest znana data powstania tej 34 metrowej wieży, ze źródeł pisanych wiadomo natomiast, że wybudowana (pierwotnie w charakterze obronnym) wieża około 1413 roku została przebudowana na kościelną dzwonnicę. 24 sierpnia 1598 roku wieża przechyliła się o 1,5 metra. Prawdopodobnie było to spowodowane ruchami tektonicznymi. Od tej pory wieża wraz z postępującym czasem minimalnie zwiększa swoje pochylenie. W chwili obecnej odchył od pionu wynosi 2,14m.