Niezwykłe miejsca na świecie - część 10

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8, część 9,

Dettifoss, Islandia - najpotężniejszy wodospad Europy

Wodospad Dettifos w Islandii

Wodospad Dettifos - najpotężniejszy wodospad Europy. Foto: Jonathan Sewell, flickr.com


Najpotężniejszy europejski wodospad znajduje się w północno-wschodniej Islandii. Dettifos, bo tak się nazywa, ma 45 metrów wysokości. Próg wodospadu ciągnie się na długości 100 metrów. Wchodzi w skład Parku Narodowego Vatnajökull. Przez próg wodospadu przelewa się średnio 193 m³ wody na sekundę, produkując przy tym olbrzymią ilość energii.

Wodospad Dettifos w Islandii

Wodospad Dettifos - najpotężniejszy wodospad Europy.Foto: Jonathan Sewell, flickr.com


Moc produkowana przez wodę, która przepływa przez Dettifoss wynosi około 85 megawatów. Dla porównania - jeden wiatrak na elektrowni wiatrowej produkuje około 2 megawaty energii.

Klify Moher, Irlandia

Klify Moher w Irlandii

Cliffs Of Moher. Foto: David Sedlmayer, flickr.com


Klify Moher, znane na wyspach jako Aillte an Mhothair lub po prostu Cliffs of Moher, to 8-kilometrowy odcinek klifowego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, znajdujący się w zachodniej części Republiki Irlandii, na terenach hrabstwa Clare. Największa wysokość tego zbudowanego z wapieni i piaskowców klifu to aż 214 m! Na całej długości klifu ciągnie się ścieżka, która momentami przebiega tuż przy krawędzi klifu. Rokrocznie notuje się w tym miejscu kilka przypadków śmierci, spowodowanej zdmuchnięciem człowieka przez wiatr w dół klifu.

Klify Moher w Irlandii

Cliffs Of Moher. Foto: David Sedlmayer, flickr.com


Jeżeli już tam jesteśmy i wiatr nas nie porwał, warto udać się na XIX-wieczną O'Brien's Tower - kamienną wieże, zbudowaną przed prawie dwustu laty jako punkt widokowy i atrakcję turystyczną.

Rheinfall, Szwajcaria

Rheinfall w Szwajcarii

Rheinfall w Szwajcarii. Foto: michel simeonidis, flickr.com


Powracamy do europejskich wodospadów. Na przełomie Renu, w miejscowości Szafuza (Schaffhausen) w szwajcarskim kantonie o tej samej nazwie znajduje się Rheinfall - największy pod względem przepływu wodospad w Europie. Latem przez próg wodospadu przelewa się średnio 600 m³ wody na sekundę - to trzykrotnie więcej niż na opisanym na początku wodospadzie Dettifoss!

Rheinfall w Szwajcarii

Rheinfall w Szwajcarii. Foto: sezaun, flickr.com


Co ciekawe, mimo zdecydowanie większego od Dettifoss przepływu, wodospad wytwarza około 50 megawatów, a więc dużo mniej niż islandzki wodospad. Jest to spowodowane dłuższym (150 metrów) progiem wodospadu oraz niższą o połowę wysokością (23 metry).


Polskie miejsce

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich (Dolnośląskie)

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich

Krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich Foto: Enzo83, Wikipedia


Tak, tak, krzywa wieża to nie tylko Piza, to również śląskie Ząbkowice! Nie jest znana data powstania tej 34 metrowej wieży, ze źródeł pisanych wiadomo natomiast, że wybudowana (pierwotnie w charakterze obronnym) wieża około 1413 roku została przebudowana na kościelną dzwonnicę. 24 sierpnia 1598 roku wieża przechyliła się o 1,5 metra. Prawdopodobnie było to spowodowane ruchami tektonicznymi. Od tej pory wieża wraz z postępującym czasem minimalnie zwiększa swoje pochylenie. W chwili obecnej odchył od pionu wynosi 2,14m. 


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ