Albania - przewodnik turystyczny

Albania

Albania. Foto: godo godaj, flickr.com


Albania - razem z Mołdawią stanowi najbiedniejsze kraje Europy. Po okresie silnego komunizmu kraj wychodzi powoli z zapaści, licząc nawet na wstąpienie w przyszłości do Unii Europejskiej. Albania to piękny, górski kraj z dostępem do morza. Mimo, że nieodkryty jeszcze przez turystów, z każdym roku staje się coraz popularniejszym kierunkiem.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Tirana

INFORMACJE OGÓLNE

ALBANIA

Populacja

2,9 mln

Stolica

Tirana

Strefa czasowa

UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Albanii)

Waluta

Lek (ALL)
100 ALL = 3,12 PLN
1 EUR =  135 ALL
1 USD = 120 ALL
(25.05.2017)

Język

Albański

Główne miasta

Tirana, Durres, Vlore, Elbasan, Shkoder, Korce, Fier, Kamez, Berat, Lushnje

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Albanii

Albania jest małym krajem.


- do Albanii wjedziemy za okazaniem paszportu lub dowodu osobistego. Na terytorium kraju możemy bez wizy przebywać do 90 dni (w ciągu 180 dni licząc od dnia pierwszego wjazdu)
- w Albanii dominującą religią jest islam (niecałe 70% społeczeństwa)
- Albania to dość mały kraj - jego powierzchnia jest dwukrotnie większa od województwa mazowieckiego

JAK DOLECIEĆ DO ALBANII

loty do Albanii

Z Polski dolecimy do Albanii tanimi liniami lotniczymi (z przesiadką).


Do Albanii nie dolecimy niestety tanimi liniami. Nie oznacza to jednak, że nie da się do Albanii dostać tanio. Najlepszym sposobem na dotarcie do Albanii są loty tanimi liniami do Czarnogóry lub Macedonii i stamtąd przejazd autobusem np. do Tirany. Do obydwu państw nie dolecimy z Polski, co oznacza, że będziemy musieli najpierw polecieć z Polski do kraju z którego latają tanie linie do Macedonii i Czarnogóry i stamtąd dopiero lecieć na Bałkany.

Do Macedonii dolecimy liniami Wizzair m.in. z Brukseli, Mediolanu, Eindhoven, Paryża, Oslo (wymieniam tylko miasta do których dolecimy tanio z Polski).  Do Podgoricy w Czarnogórze dolecimy liniami Ryanair z Brukseli.

Gdy już dolecimy na miejsce, musimy zorganizować przejazd do Albanii. W przypadku Podgoricy najlepiej najpierw pojechać busem do miejscowości Szkodra (położonej niedaleko granicy). W mieście znajdziemy dworzec autobusowy z którego będzie można ruszyć w dalszą drogę. W przypadku Macedonii musimy jechać na Skopje Bus Station, gdzie kupimy bilety na autokar np. do Tirany (firmy: SAS mk i Durmo Tours). Cena biletu zaczyna się od 40zł za kurs w jedną stronę (7h jazdy).

Powyższy sposób dotarcia do Albanii powinniśmy zamknąć w kwocie 500-600 PLN za wszystko.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

jak poruszać się po Albanii

Transport publiczny w Albanii.


Najlepszym sposobem podróżowania po Albanii są autokary. Szybko i tanio dojedziemy nimi do większości miejsc w kraju. Kolej w Albanii jest w rozsypce. Ale warto się ją przejechać. Nie ma lotów wewnątrz kraju. Aby dowiedzieć się więcej, rozwiń poniższe zakładki:

                    Autobusy

autokarem po Albanii

Autokarem po Albanii.


Większość mieszkańców Albanii podróżuje po kraju prywatnymi busami, nazywanymi "furgons". To coś podobnego do wschodnich marszrutek, nie mających rozkładu jazdy, startujących wtedy, kiedy bus będzie pełny. O stacje, z których ruszają busy najlepiej pytać miejscowych.

Minibusy (furgon) w Albanii - przykładowe ceny:
Tirana - Berat (3h) - 500 ALL (16 PLN)
Tirana - Durres (30 min) - 100 ALL (3 PLN)
Tirana - Vlore (2h) - 700 ALL (23 PLN)
Tirana - Shkoder (2h) - 400 ALL (13 PLN)
Tirana - Fier (2h) - 600 ALL (20 PLN)
Tirana - Pogradec (6h) - 600 ALL (20 PLN)

Furgony są trochę droższe i szybsze od normalnych autobusów, którymi możemy podróżować po Albanii. Niestety nie ma scentralizowanych dworców autokarowych, np. w Tiranie jest kilka miejsc z których ruszają autokary. W tym przypadku również najlepiej pytać miejscowych.

Autokary w Albanii - przykładowe ceny:
Tirana - Berat (3:15h) - 400 ALL (13 PLN)
Tirana - Durres (40 min) - 130 ALL (4 PLN)
Tirana - Vlore (3h) - 500 ALL (16 PLN)
Tirana - Shkoder (2h) - 300 ALL (10 PLN)
Tirana - Fier (2:30h) - 300 ALL (10 PLN)
Tirana - Permet (6h) - 1000 ALL (32 PLN)

                    Kolej w Albanii

Kolej w Albanii

Kolej w Albanii.


Kolej w Albanii jest w fatalnym stanie. Pociągi są zdezelowane i poruszają się bardzo wolno. Większość Albańczyków nie korzysta z kolei, wybierając transport drogowy. Mimo swoich wad, koleje są bardzo tanie i warto w ramach ciekawostki się nimi przejechać. Dodatkowo z racji górskiego ukształtowania kraju, trasy są często bardzo malownicze. Kolejami zarządza państwowa spółka, Hekurudha Shqiptare (HSH). Strona internetowa (wyłącznie po albańsku): www.hsh.com.al.

Co ciekawe, koleją nie dojedziemy do stolicy. Istniała trasa (38km) między Tiraną a Durres (drugie największe miasto Albanii), jednakże w chwili obecnej trasa skrócona jest o dwa przystanki (Tiranę i nieodległe Kamez). Ostatnim przystankiem pociągów wyruszających z Durres jest Kashar, znajdujące się 10km od Tirany. Jeżdżą stamtąd busy do stolicy. W przyszłości planuje się ponowne uruchomienie całej linii.

Oficjalna mapa tras wraz z cennikiem (źródło: HSH):

Kolej w Albanii - trasy i cennik

Kolej w Albanii, przykładowe ceny:
Durres - Vlore - 205 ALL (7 PLN)
Durres - Shkoder - 160 ALL (5 PLN)
Lushnje - Vlore - 120 ALL (4,5 PLN)

Trzeba mieć na uwadze, że mapa jest wyraźnie życzeniowa. Na przestrzeni ostatnich kilku lat wiele tras zostało zamkniętych. Edytując teraz artykuł musiałem usunąć z niego prawie połowę tras z listy powyżej. Najbardziej rzeczowo koleje w Albanii zostały opisane na stronie Świat Podróży Kolejowych.

                    Drogi i wypożyczenie samochodu

Drogi w Albanii

Drogi w Albanii.


W Albanii uznawane jest polskie prawo jazdy. Jeżeli do Albanii mamy zamiar przyjechać nie swoim samochodem, musimy mieć notarialnie poświadczone i przetłumaczone pełnomocnictwo od właściciela pojazdu. Wymagane jest posiadanie tzw. zielonej karty.

Stan dróg przeciętny, niska kultura ruchu. Cena za paliwo to około 180 ALL (niecałe 6 PLN).

KUCHNIA ALBAŃSKA

kuchnia albańska

Dowiedz się więcej o kuchni albańskiej.


Kuchnia albańska to typowa kuchnia bałkańska z domieszką wpływów kuchni tureckiej. Podstawą kuchni są qofte, czyli nic innego, jak znane bałkańskie Ćevapčići - danie mięsne, które najczęściej wygląda tak, że mielone mięso (czasem z dodatkami, np. cebulą, czosnkiem i ziołami) formuje się w rulony lub kulki i grilluje.

Popularne są pity (pieczywo, podpłomyki), sery (rodzinne sery to  djathë, bardhe i kaçkaval), warzywa  (ziemniaki, pomidory, cebula) oraz oczywiście ryby i owoce morza.

Narodowym trunkiem Albanii jest rakija. Warto również napić się kosu, bezalkoholowego jogurtu albańskiego, który w smaku przypomina nieco tzatziki.

Ulubioną, słodką przekąską Albańczyków jest zapożyczona od Turków bakława.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Albanii

Albania - ciekawostki.


- jednym z najbardziej znanych Albańczyków na świecie jest Enver Hodża. To komunistyczny dyktator Albanii, który rządził krajem przez ponad 40 lat - od 1944 do 1985
- w Albanii występuje duży problem z praworządnością. Według szacunków prawie połowa albańskiego PKB wytwarzana jest w szarej strefie
- Albańczycy nazywają swój kraj Shqipëria, co oznacza w języku albańskim mówić otwarcie, krótko i jasno
- Albania planuje stać się gospodarką turystyczną. W ciągu najbliższych lat w kraju realizowanych będzie sporo inwestycji związanych z turystyką, głównie na wybrzeżu Riwiery Albańskiej
- w 2016 roku Albanię odwiedziły 4 miliony turystów

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Albanii

Dowiedz się więcej o Albanii.


www.albania.al - oficjalna, turystyczna strona Albanii

nasz artykuł: Albania - pomysł na wyjazd

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Albania  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

Nasz kanał na YouTube
 

Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ