Bahamy - przewodnik turystyczny

Bahamy, wyspa Cat

Plaża na wyspie Cat, Bahamy. Foto: David Stanley, flickr.com


Bahamy to jeden z rajów na Ziemi - przepiękne plaże, nieziemsko drogie, luksusowe hotele, palmy i tropikalne owoce. To jeden z kierunków, w których nasz portfel ucierpi na pewno - jest drogo! Ceny, od noclegów po transport publiczny i atrakcje na miejscu, są pod Amerykanów.

Bahamy - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 385 tysięcy
Stolica Nassau
Strefa czasowa UTC -5
(12:00 w Polsce = 06:00 na Bahamach)
Waluta Dolar bahamski (BSD)
1 BSD = 3,83 PLN
1 EUR = 1,17 BSD
1 USD = 1 BSD

(13.10.2020)
Język angielski
Główne miasta Nassau, Freeport, West End, Coopers Town, Marsh Harbour, Freetown

Bahamy były kolonizowane przez Brytyjczyków w XVII wieku. W 1973 roku zyskały niepodległość. Są grupą ponad

Bahamy odkrył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Wyspy zamieszkiwali Arawakowie. Hiszpanie nie kolonizowali Bahamów, jednak spotkanych Indian wywozili jako niewolników do Haiti i na Dominikanę. Tam znaczna część z nich zginęła. O wyspach przypomnieli sobie Brytyjczycy, którzy w 1648 roku zrobiły z Bahamów swoją kolonię. Wywołało to protest Hiszpanów i wieloletnie wojny angielsko - hiszpańskie o Bahamy (wygrywane przez Brytyjczyków). Kraj uzyskał niepodległość 10 lipca 1973 roku. Dzisiaj Bahamy są znane na świecie jako plażowy raj, będący równocześnie rajem podatkowym oraz głównym punktem przerzutowym narkotyków do Ameryki i Europy.

Informacje praktyczne

- w knajpach i restauracjach zazwyczaj dolicza się 15% obowiązkowego napiwku

- dwie trzecie mieszkańców mieszka na wyspie New Providence. Na tej wyspie znajduje się stolica kraju - Nassau

- na Bahamach odnotowano przypadki zarażenia wirusem ZIKA

- okres tropikalnych sztormów oraz huraganów to czerwiec - listopad

Wiza na Bahamy

Wiza

Wiza do Wspólnoty Bahamów nie jest wymagana.


Obywatele RP zwolnieni są z posiadania wizy do Wspólnoty Bahamów. Wymagana ważność paszportu minimum 6 miesięcy od dnia przybycia. Przy przyjeździe wymagane jest okazanie biletu powrotnego oraz, na życzenie pracowników granicznych, pieniędzy na podróż. Ilość wymaganej gotówki nie jest określona.

Znajomość języka angielskiego

Na Bahamach mówi się po angielsku. Turysta nie będzie mieć problemów z komunikowaniem się w języku angielskim, aczkolwiek mieszkańcy Bahamów używają w swoim angielskim słów z języków afrykańskich.

Gotówka i bankomaty

Walutą Bahamów jest dolar bahamski. W całym kraju uznawany jest również dolar amerykański, którego kurs ustalony jest na stałe 1:1 do dolara bahamskiego. Bankomaty dostępne, gotówkę można wymieniać w kantorach.

Kiedy najlepiej odwiedzić Bahamy

O tym, kiedy najlepiej odwiedzić Bahamy piszemy w osobnym artykule: kiedy lecieć na Karaiby?

Jak dolecieć na Bahamy

loty

Promocja na loty na Bahamy - czy pojawiają się często?


Najtańszy sposób na dotarcie na Bahamy z Europy to loty Condor (www.condor.com), który oferuje loty na Bahamy z różnych miast Europy za 289 EUR. Drugim przewoźnikiem, na którego warto zwrócić uwagę jest British Airways (www.britishairways.com), którymi za niecałe 900 GBP możemy dolecieć na Bahamy z Londynu. Na Bahamy może się opłacać wycieczka z biurem podróży. Dla przykładu, na stronie neckermann-urlaubswelt.de możemy znaleźć oferty za 1000 EUR za tygodniowe wakacje w hotelu all inclusive. Minusem jest oczywiście konieczność dojechania do niemieckiego miasta, z którego będzie wylot.

Samolotem na Bahamy (z USA)

Wiele osób leci na Bahamy z USA. Z Florydy dolecimy na Bahamy liniami Bahamasair (www.bahamasair.com), płacąc za loty łącznie od 245 USD (standardowa cena). Może się to wydać ciekawym wariantem, tym bardziej, że do USA bardzo często trafiają się świetne promocje.

Promem na Bahamy

Popularnym sposobem na podróż na Bahamy jest rejs statkiem z USA. Z Miami możemy popłynąć na Bahamy na kilka dni lub po prostu na jeden dzień. Dobrą wyszukiwarką jest www.baleariacaribbean.com. Ciekawe oferty można trafić na www.groupon.com po wpisaniu w wyszukiwarkę Bahamas Cruise. W chwili pisania tego tekstu (26 sierpnia 2018) na Grouponie była oferta 3-dniowego rejsu dla dwóch osób za 199 USD.

Transport na Bahamach

Bahamy posiadają dość skromny system transportu wewnątrz państwa. Podróżowanie po wyspach jest drogie.

Loty wewnątrz Bahamów

Loty między wyspami na Bahamach są drogie!


Praktycznie wszystkie większe skupiska ludzkie na Bahamach są połączone siatką połączeń linii Bahamasair (www.bahamasair.com). Są to małe samoloty, gdzie cena za bilet może być naprawdę wysoka! Po wyspach latają jeszcze regionalne firmy, między innymi Sky Bahamas (www.skybahamas.net) czy Western Air (www.westernairbahamas.com) - najniższa cena za lot to około 85 USD.

Drogi

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, na Bahamach obowiązuje ruch lewostronny. Międzynarodowe prawo jazdy jest uznawane, aczkolwiek pierwsze 3 miesiące możemy poruszać się posiadając jedynie polskie prawo jazdy. Stan dróg przeciętny.

Wynajem samochodu drogi, najniższa cena za dobę to około 60 USD.

Autokary na Bahamach

Główna wyspa, New Providence posiada sieć autobusów nazywaną jitneys. Na innych wyspach transport autokarowy praktycznie nie istnieje, zmuszając podróżnych m.in. do korzystania z taksówek. Przejazd, nawet na krótkich trasach, to koszt od 10-15 USD, kierowcy nie mają w zwyczaju targować się.

Bahamy - przydatne linki

Przydatne strony o Bahamach.


www.bahamas.com/ - oficjalna, turystyczna strona internetowa Bahamów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020


Tagi: Bahamy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ