Tadżykistan - przewodnik turystyczny

Tadżykistan

Tadżykistan to w większości górskie klimaty. Foto: Ninara, flickr.com


Tadżykistan jest biednym krajem z niewiarygodnymi, górskimi panoramami i przyjaznymi ludźmi. Mimo posiadania znanych Gór Ałtańskich wydaje się, że kraj musi jeszcze poczekać na odkrycie i zasyp turystów.

Tadżykistan - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 9,1 miliona
Stolica Duszanbe
Strefa czasowa UTC/GMT +5
(12:00 w Polsce = 16:00 w Tadżykistanie)
Waluta Somoni tadżycki (TJS)
1 TJS = 0,37 PLN
1 EUR = 12,13 TJS
1 USD = 10,34 TJS

(13.10.2020)
Język tadżycki
Główne miasta Dushanbe, Khujand, Qurghonteppa, Kulob, Istaravshan, Vahdat, Konibodom, Tursunzoda, Isfara, Panjakent

W XIII wieku na należące do Persów ziemie Tadżykistanu napływały plemiona tadżyckie. Państwo należało do Chanatu Buchary - uzbeckiego państwa. W 1868 połowę Tadżykistanu włączyła w swoje granice Rosja. Tadżykowie nieustannie walczyli z Rosją o swoją niedodległość, jednak, w 1921 roku Rosjanom udało się w końcu całkowicie pokonać powstańców i uczynić z Tadżykistanu radziecką republikę. Tadżykistan był jedną z republik, która najbardziej ucierpiała na związkach z ZSRR. W kraju nie przeprowadzono żadnej inwestycji, zniszczono wiele miast i znaczną część meczetów. Po upadku komunizmu Tadżykistan ogłosił niepodległość 9 września 1991 roku. Kraj był w rozsypce, administracja państwowa i gospodarka nie istniała. Kraj dławiły wojny domowe - Islamska opozycja walczyła o stworzenie z Tadżykistanu państwa islamskiego.

Wojna domowa zakończyła się w 1997 roku. Rząd poszedł na liczne ustępstwa wobec islamskiej opozycji, gwarantując jej m.in. 30% stanowisk w administracji rządowej. Kraj w dalszym ciągu był w rozsypce. Zmiana nastąpiła po ataku USA na Afganistan. Graniczący z nim Tadżykistan zgodził się na budowę baz amerykańskich w swoim kraju, otrzymując w zamian pieniądze, wsparcie zagranicznych organizacji oraz wzrost znaczenia państwa. Nastąpiła również poprawa stosunków z Rosją, która również wybudowała w Tadżykistanie swoje bazy. Dzisiaj kraj wciąż jest w bardzo ciężkiej sytuacji i nie zapowiada się, żeby stał się kiedykolwiek silnym graczem w rejonie.

Informacje praktyczne

- Tadżykistan jest słabo rozwiniętym krajem. Sieć telefoniczna tylko w większych miastach, kartą nie zapłacimy na prowincji, nie zobaczymy tam również bankomatów, transport publiczny jest w powijakach, co oznacza, że jedyną realną możliwością podróżowania po kraju są prywatne marszrutki

- polskie MSZ nakazuje zachowanie szczególnej ostrożności i odradza wszelkie podróże do rejonu Farkhor w obwodzie chaltońskim, przy granicy z Afganistanem

- Tadżykistan jest krajem muzułmańskim

Wiza do Tadżykistanu

Wiza

Tadżykistan oferuje proste wyrobienie wizy przez system online.


Obywatele RP  zobowiązani są do posiadania wizy do Tadżykistanu. Od 2016 roku kraj wprowadził możliwość wyrobienie wizy online poprzez system e-visa (www.evisa.tj). Koszt wizy to 52 USD (jednokrotnego wjazdu, 45 dni ważności) lub 72 USD (jednokrotnego wjazdu, 45 dni ważności + pozwolenie wjazdu do Górskiego Badachszanu (Pamir).

Znajomość języka angielskiego

Mieszkańcy Tadżykistanu mówią w języku tadżyckim. Język ten uważany jest za wariant języka perskiego, z którego wyewoluował. Z powodu związków z Rosją większość Tadżyków, również młodych, mówi także po rosyjsku. Język angielski praktycznie nie spotykany. Szansa, że spotkasz kogoś mówiącego w języku angielskim jest bardzo mała.

Gotówka i bankomaty

Walutą w Tadżykistanie jest somoni. 1 somoni dzieli się na 100 diramów. Kantory dostępne w największych miastach, gorzej na prowincji. Bankomaty dostępne w dużych miastach, płatność kartą w nielicznych miejscach.

Bezpieczeństwo w Tadżykistanie

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróżowanie przy granicy z Afganistanem. Zdarzają się na nim walki między Tadżykami, a Talibami. Poza tym państwo uchodzi za w miarę bezpieczne.

Jak dolecieć do Tadżykistanu

loty

Promocja na loty do Tadżykistanu - czy pojawiają się często?


Do Tadżykistanu pojawiają się promocje, do kraju można wtedy lecieć za mniej niż 1500 PLN. Przeważnie promocję organizują tureckie linie Turkish Airlines. Polecam śledzić portale fly4free i inne, które agregują promocje lotnicze.

Transport wewnątrz Tadżykistanu

Transport wewnątrz Tadżykistanu jest bardzo skromny. Wewnątrz państwa jest tylko kilka lotów, kolej jest w rozsypce, a jedyny sensowny sposób na podróżowanie wewnątrz kraju to minivany oraz współdzielone taksówki. Warto mieć na uwadze, że większość kraju jest bardzo górzysta, co przy dość dużej powierzchni (równiej prawie połowie powierzchni Polski) oznacza, że przejazdy mogą być naprawdę długie.

Loty w Tadżykistanie

Loty wewnątrz Tadżykistanu.


Po Tadżykistanie lata narodowy przewoźnik, Tajik Air (www.tajikairlines.com) oraz Somon Airlines (www.somonair.com). Niestety obie strony działają bardzo przeciętnie, a w chwili pisania tego artykułu, na obydwu nie działała (!) wyszukiwarka lotów.

Drogi, marszrutki i shared taxi

Do poruszania się samodzielnie samochodem po Tadżykistanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg słaby, w górach nawet bardzo słaby. Zaleca się tankowanie na markowych stacjach benzynowych.

Po kraju możemy podróżować marszrutkami, czyli minivanami przystosowanymi do transportu ludzi. Trochę droższe są współdzielone taksówki, czyli prywatne samochody osobowe, które czekają na zapełnienie wszystkich miejsc w samochodzie i jadą w wyznaczonym kierunku.

Kolej w Tadżykistanie

Kolej w Tadżykistanie jest w ruinie. Kraj posiada rozbudowaną infrastrukturę kolejową, ma dwie, niepołączone ze sobą, długie linie, jednak stan torów jest na tyle słaby, że wstrzymano przed laty połączenia pasażerskie. Widać jednak światełko w tunelu - sieć jest od niedawna intensywnie odnawiana. Niedawno uruchomiono połączenia pasażerskie z Duszanbe do Kurgonteppa i Kulab.

Tadżykistan - ciekawostki

W Tadżykistanie znajduje się amerykańska i rosyjska baza wojskowa.


- język tadżycki to język, który wyewoluował z języka perskiego i połączył się z tureckim. Do czasu zajęcia terenów kraju przez ZSRR używano pisma arabskiego. Rosjanie zamienili go na cyrylicę. Po odzyskaniu przez kraj niepodległości pojawił się projekt przywrócenia pisma arabskiego, jednak władze z niego zrezygnowały
- Tadżykistan należy do krajów, w których łamane są prawa człowieka. W kraju zamyka się niezależne gazety, ogranicza wolność religijną (elita rządząca chce zlaicyzować państwo) oraz stosuje się tortury w więzieniach. Ponadto kraj toczy ogromna korupcja
- ponad połowa terytorium Tadżykistanu leży powyżej 3000 m n.p.m.

Tadżykistan - przydatne linki

Przydatne strony o Tadżykistanie.


www.traveltajikistan.tj - oficjalna, turystyczna strona internetowa Tadżykistanu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020


Tagi: Tadżykistan  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ