Ghana - przewodnik turystyczny

Ghana, Cape Coast

Wybrzeże przy Cape Coast. Foto: David Stanley, flickr.com


Ghana jest jednym z najbardziej stabilnych i rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. Mimo to, w ostatnich latach kraj pogrążył się w kryzysie gospodarczym. Warto dać mu szansę - Ghana to nie tylko fantastyczna, afrykańska natura. To także europejskie zamki i klimat portowego państwa.

Ghana - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 30 milionów
Stolica Akra
Strefa czasowa UTC/GMT +0
(12:00 w Polsce = 10:00 w Ghanie)
Waluta Cedi ghańskie (GHS)
1 GHS = 0,65 PLN
1 EUR = 6,84 GHS
1 USD = 5,79 GHS

(13.10.2020)
Język angielski
Główne miasta Accra, Kumasi, Sekondi-Takoradi, Ashiaman, Sunyani, Tamale, Cape Coast, Obuasi, Teshie, Tema, Madina, Koforidua, Wa, Techiman, Ho

Pierwsze państwo na terenach dzisiejszej Ghany zaczęło się wytwarzać w XIII wieku w wyniku dotarcia w to miejsce ludów Akan. Niedługo później, w 1471 do Ghany dotarli Portugalczycy, którzy pobudowali tu swoje faktorie. Handlując z Europejczykami Ghana (znana jako państwo Aszantów) stała się potęgą, która była w stanie przeciwstawić się zapędom kolonialnym państw Starego Kontynentu. Do czasu. W końcu, po czterech wojnach, państwo Aszantów stało się w 1901 roku kolonią brytyjską.

Niepodległość odzyskano w 1957 roku. Na przestrzeni następnych dziesięcioleci przez kraj przelewały się bunty, pucze, socjalizm i kryzys państwowy. W latach 90. powrócono do demokracji, z pomocą Międzynarodowego Funduszu Walutowego ustabilizowano sytuację gospodarczą. W Ghanę bardzo mocno zainwestowali Chińczycy, czyniąc z kraju jedną z regionalnych potęg.

Informacje praktyczne

- chcąc udać się do Ghany musimy okazać ważną międzynarodową książeczkę zdrowia z potwierdzeniem wykonania szczepienia przeciw żółtej febrze

- mimo że Ghana jest, w porównaniu do afrykańskich sąsiadów, dość bezpiecznym krajem, polskie MSZ ostrzega przed drobnymi kradzieżami, zwłaszcza na plażach i przy bankomatach. Ostrzega również przez państwowymi służbami, które często zatrzymują turystów podróżujących samochodem i wymuszają łapówki- należy stale mieć przy sobie minimum ksero paszportu i wizy, aby móc w razie potrzeby wylegitymować się

- Ghana jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów w regionie. Intensywna współpraca militarna z Chinami powoduje, że kraj ma status regionalnego mocarstwa

Wiza do Ghany

Wiza

Wiza do Ghany jest wymagana.


Obywatele RP zobowiązani są do wyrobienia wizy turystycznej, lub innej (zgodnie z celem podróży). Koszt wizy to 110 EUR (60 dni pobytu, wiza ważna 90 dni, jednokrotnego wjazdu) lub 180 EUR (60 dni pobytu, wiza ważna 90 dni, wielokrotnego wjazdu). Do wniosku należy dołączyć między innymi ksero biletu lotniczego, potwierdzenie szczepienia przeciwko żółtej febrze oraz wyciąg z konta bankowego uwzględniający wpływy wynagrodzenia za poprzednie 3 miesiące. Więcej informacji na stronie ambasady Ghany w Berlinie: www.ghanaemberlin.de.

Znajomość języka angielskiego

Językiem urzędowym Ghany jest język angielski. Mówi nim znaczna część społeczeństwa, turysta nie będzie mieć żadnych większych problemów z porozumiewaniem się w Ghanie po angielsku. W kraju mówi się jeszcze w lokalnych językach, których występuje tu ponad 40, jednak głównym językiem jest język angielski.

Gotówka i bankomaty

Walutą Ghany jest cedi. Waluta została zdenominowana w 2007 roku. 1 nowy cedi był równy 10 000 starych cedi. Mimo że od denominacji minęło sporo czasu, wciąż może się zdarzyć, że lokalni mieszkańcy będą próbowali oszukać turystę, na przykład w taksówce, wmawiając kanty o denominacji i konieczności dodatkowej, wyższej zapłaty.

Gotówkę wymienimy w bankach i kantorach. Najlepiej mieć ze sobą amerykańskie dolary (banknoty od 2007 roku, starsze nie są przyjmowane), euro lub brytyjskie funty.

W stolicy, Akrze oraz w miejscach turystycznych można znaleźć bankomaty. Zdarzają się problemy z polskimi kartami. Płatność kartą możliwa tylko w niektórych miejscach, np. sieciowych hotelach.

Bezpieczeństwo w Ghanie

W porównaniu do innych krajów Afryki, Ghana uchodzi za bezpieczny kraj. Przestępczość należy do najniższych w regionie.

Jak dolecieć do Ghany

loty

Loty do Ghany.


Ostatnio pojawiło się kilka promocji na loty do Ghany. Można było polecieć do Ghany za około 1500 PLN. Polecam śledzić fly4free i inne portale agregujące promocje. Poza promocją loty oferuje między innymi Iberia (Hiszpania), KLM (Holandia), Alitalia (Włochy, Niemcy) oraz, przeważnie najtańsze, British Airways z Anglii.

Transport wewnątrz Ghany

Po Ghanie możemy poruszać się autokarami (Ghana ma powierzchnię 2/3 Polski) lub latać między największymi miastami. Kolej jest w rozsypce i według różnych informacji dostępnych w internecie, prawdopodobnie zawieszone zostały już wszystkie połączenia pasażerskie wewnątrz kraju. Planuje się odbudowę kolei we współpracy z Chinami.

Loty w Ghanie

Loty wewnątrz Ghany.


Jeszcze do niedawna po kraju latało kilku przewoźników, jednak ostatnio nastąpiło znaczne cięcie połączeń. W 2017 roku zawieszono połączenia linii Starbow (poprzednia nazwa: Aero Surveys Limited), a dodatkowo upadła strona agregująca oferty wszystkich przewoźników w kraju - www.ghanaticketservice.com. W chwili obecnej po Ghanie latają linie Africa World Airlines (AWA, www.flyawa.com.gh) oraz kilku mniejszych przewoźników. Najlepszą wyszukiwarką do wynalezienia lotów wewnątrz Ghany jest www.travelstart.co.za. 

Drogi w Ghanie i przepisy drogowe

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg między głównymi miastami dobry, drogi są asfaltowe. Reszta dróg w słabym stanie.

Autokary i autobusy w Ghanie

Autokary w Ghanie.


Po Ghanie poruszają się autokary kilku sieci. Największą i najpewniejszą z nich jest STC, którą możemy poruszać się między głównymi miastami. Dostępne są klasy dla turystów - Express (bez przystanków po drodze) oraz air-conditioned (z klimatyzacją). Bagaż jest dodatkowo płatny.

Inni przewoźnicy: OSA, Metrobus, Kingdom Travel. Zawsze warto kupić bilet (na dworcu) dzień przed wyjazdem.

Popularnym i najtańszym sposobem na podróżowanie po Ghanie są Tro-Tro. To przeważnie vany Mercedesa i VW przerobione, podobnie jak marszrutki, na przewóz osób. Pojazdy ruszają, gdy się zapełnią (przeważnie znacznie ponad normę), dlatego nie zdziw się, jeżeli przyjdzie Ci czekać na zapełnienie pojazdu przez pasażerów.

Można również podróżować taksówką. Przejazdy nie są wybitnie drogie, ale zawsze trzeba się targować (kierowcy podają zawsze dużo wyższą stawkę) i ustalić cenę przed rozpoczęciem kursu. Trzeba również dokładnie wyjaśnić trasę, w Ghanie punktem odniesienia nie są nazwy ulic, a ważne budynki i miejsca.

Ghana - ciekawostki

Imperium Ghany znajdowało się na innych terytoriach, niż dzisiejsze państwo Ghana.


- nazwa Ghana nawiązuje do średniowiecznego państwa, Imperium Ghany, które istniało w X-XI wieku na terenie dzisiejszej Mauretanii i Mali, a więc na terenach zaczynających się około 500 km z dala od terenów dzisiejszej Ghany. Skąd nawiązanie nazwą do tego imperium? Zachowały się historie mówiące o tym, że dzisiejszą Ghanę założyli uciekinierzy z Imperium Ghany, którzy osiedlili się na terytoriach dzisiejszej Ghany po upadku imperium
- tereny Ghany odkryli dla Europy Portugalczycy w 1471 roku. Ze względu na duże pokłady złota w okolicy, tereny nazwali Złotym Wybrzeżem. W XIX wieku Ghana stała się brytyjską kolonią. Państwo odzyskało niepodległość 6 marca 1957 roku
- z Ghany pochodzi Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ
- na terenie państwa znajduje się jedno z największych sztucznych jezior świata - Wolta. Stworzono je tworząc w latach 1961-1965 mającą 660 m szerokości i 114 m wysokości Zaporę Akosombo. Aby ją wybudować, przesiedlono ponad 80 tysięcy mieszkańców. Energia wytwarzana na zaporze zasila nie tylko Ghanę, ale i sąsiednie państwa

Ghana - przydatne linki

Przydatne strony o Ghanie.


www.ghana.travel - oficjalna, turystyczna strona Ghany

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020


Tagi: Ghana  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ