Oman - przewodnik turystyczny

Al Ayn, Oman

Grobowce przy Al Ayn, Oman. Foto: Arian Zwegers, flickr.com


Oman to bogaty, rządzony przez sułtana sułtanat. Bogactwo kraju wynika z posiadania na jego terenach dużych złóż ropy naftowej. Nie ma tu jednak wszechobecnego przepychu rodem z ZEA. W Omanie królują niesamowite, wpisane na listę UNESCO zabytki oraz przepiękne widoki i natura.

Oman - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 4,9 miliona
Stolica Muscat
Strefa czasowa UTC/GMT +4
(12:00 w Polsce = 14:00 w Omanie)
Waluta Rial omański (OMR)
1 OMR = 9,80 PLN
1 EUR = 0,45 OMR
1 USD = 0,38 OMR

(12.10.2020)
Język arabski
Główne miasta Muscat, Salalah, Sohar, Sur, Barka, Saham, Ibri, Nizwa, Al-Mudhaibi, Al Buraimi, Bahla, Shinas

Ze względu na swoje położenie Oman już w drugim tysiącleciu p.n.e. był wpływowym i bogatym państwem. W VII wieku Oman zislamizował się. Na początku XIX wieku kraj stał się zależny od Wielkiej Brytanii. Niepodległość odzyskał w 1951 roku. Bogactwo kraju, podobnie jak sąsiednich, wynika ze złóż ropy naftowej.

Informacje praktyczne

- Oman to kraj muzułmański, pamiętaj o odpowiednim zachowaniu

Wiza do Omanu

Wiza

Obywatele RP zobowiązani są do posiadania wizy do Omanu.


Jeszcze do niedawna obywatele RP mogli uzyskać wizę na przejściu granicznym. Od 21 marca 2018 roku jest to niemożliwe. Aby otrzymać wizę należy najpierw wypełnić wniosek wizowy pod rządowym adresem www.evisa.rop.gov.om oraz dokonać opłaty 20 OMR (około 190 PLN). Po zaakceptowaniu wniosku wiza przyjdzie na nasz adres e-mail.

Znajomość języka angielskiego

W Omanie mówi się po arabsku. Duża część mieszkańców zna również język angielski, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem osób mówiących po angielsku.

Gotówka i bankomaty

Walutą Omanu jest rial. 1 rial dzieli się na 1000 baisa. Od lat jest jedną z najsilniejszych walut na świecie. W chwili pisania tych słów (październik 2020), 1 rial kosztuje około 9,80 PLN! Nie ma problemów z dostępem do bankomatów. Zdarzają się problemy z polskimi kartami płatniczymi. Revolut w Omanie działa bez żadnych problemów.

Bezpieczeństwo w Omanie

Oman jest bezpiecznym krajem, przestępczość pospolita jest tu bardzo rzadka. Największe niebezpieczeństwo czeka na drodze - ilość śmierci na drodze jest w Omanie prawie największa na świecie. Między miastami kierowcy jeżdżą bardzo szybko i niebezpiecznie. Problemem wywołującym wiele tragedii na drogach są wielbłądy wchodzące na drogę.

Jak dolecieć do Omanu

loty

Promocja na loty do Omanu - czy pojawiają się często?


Nie jest ciężko znaleźć tani lot do Omanu. Często do tego kraju pojawiają się promocję i można polecieć tanio do Omanu (za mniej niż 1500 PLN). Polecam śledzić portale fly4free i inne. Do Omanu czasem pojawiają się loty czarterowe za mniej niż 1500 PLN na portalu www.biletylotnicze.itaka.pl.

Transport wewnątrz Omanu

Powierzchnia Omanu jest prawie równa powierzchni Polski. Po kraju możemy poruszać się drogą lądową oraz samolotami. Kolej istnieje, ale przejazdy są tylko towarowe, brak przejazdów pasażerskich.

Loty w Omanie

Loty po Omanie oferuje narodowy przewoźnik - Oman Air.


Loty po Omanie oferuje narodowy przewoźnik - Oman Air (www.omanair.com). W kraju znajdują się dwa główne lotniska, w Muscat i Salalah oraz świeżo otworzone lotnisko w Al Duqm. W budowie są 2 kolejne lotniska: Sohar i Ras Al Hadd. Przykładowe ceny:
Muscat - Salalah - 30,6 OMR (około 295 PLN)
Muscat - Al Duqm - 28,6 OMR (około 276 PLN)
Muscat - Khasab (półeksklawa Omanu na terytorium ZEA) 
- 29,6 OMR (około 285 PLN)

Drogi w Omanie i przepisy drogowe

Aby poruszać się samodzielnie samochodem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Głównym szlakiem komunikacyjnym jest trasa Maskat (północ kraju) - Salalah (południe). Drogi między miastami w dobrym stanie. Na prowincji zdarzają się szutrowe drogi. Benzyna absurdalnie tania, około 2 PLN za litr. W miastach należy uważać z przekraczaniem prędkości. Miasta wypełnione są kamerami, które robią zdjęcia pojazdom przekraczającym prędkość, co wiąże się z mandatem.

Autokary i autobusy w Omanie

Autokary w Omanie.


Po Omanie kursuje kilku przewoźników, z czego najpopularniejsze są państwowe linie Mwasalat. Inne linie to m.in. Moon Travel i Al-Sumri Transport. Dodatkowo z Muscat codziennie odjeżdża bus do Abu Zabi w ZEA.

Oman - ciekawostki

Oman uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii 20 grudnia 1951 roku.


- ze względu na swoje położenie na szlakach handlowych, Oman był ważnym centrum handlu już na 2000 lat p.n.e.

Oman - przydatne linki

Przydatne strony o Omanie.


www.experienceoman.om - oficjalna, turystyczna strona Omanu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020


Tagi: Oman  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ