Cabo Verde - Republika Zielonego Przylądka - przewodnik turystyczny

Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka to piękne panoramy i widoki. Foto: Antek w podróży


Republika Zielonego Przylądka jest wyspiarski państwem położonym na Oceanie Atlantyckim, około 450 km na zachód od Afryki. Składa się z 10 głównych wysp oraz 16 mniejszych. Na miejscu ceny zbliżone są do Polskich, w niektórych przypadkach minimalnie droższe. Ceny na wyspach typowo turystycznych takich jak Sal mogą być jednak wyższe. Mimo że z Polski nie ma regularnych lotów bezpośrednich (zdarzają się loty czarterowe) i ułożenie lotów do Cape Verde może być problematyczne, nie jest to niemożliwe - najprostszym rozwiązaniem jest poskładanie lotu z przesiadką w Portugalii, na przykład Lizbonie.

INFORMACJE OGÓLNE

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA (Cabo Verde)

Populacja

około 0,538  mln

Stolica

Praia

Strefa czasowa

UTC –1
(12:00 w Polsce = 9:00 w Republice Zielonego Przylądka)

Waluta

Escudo (CVE)
1 CVE = 0,04 PLN
1 USD = 94,46 CVE
1 EUR = 108,68 CVE
(09.10.2018)

Język

Język portugalski (urzędowy) oraz kreolski

Główne miasta

Praia, Mindelo, Espargos, Assomada, Pedra Badejo

Zalecane szczepienia Poliomyelitis, błonica/tężec (DT), odra/nagminne zapalenie przyusznic/różyczka (MMR), WZW A, WZW B, dur brzuszny

INFORMACJE PRAKTYCZNE

W Republice Zielonego Przylądka nie ma problemu z dostępem do bankomatów.


- Przylatując do Republiki Zielonego Przylądka trzeba mieć wizę lub kupić ją na lotnisku (informację o wizie znajdziesz poniżej)
- Ludzie są różni, jedni są uprzejmi, inni obojętni. Warto znać kilka słów czy zwrotów w języku portugalskim, albo francuskim, aczkolwiek mimo wszystko sporo ludzi mówi po angielsku przynajmniej w podstawowym stopniu
- Walutą jest escudo, które wymienimy w Portugalii lub na wyspach. Warto mieć ze sobą kartę do bankomatu, z którego wyciągniemy gotówkę. Jest ich w całym kraju bardzo dużo, bez problemu wyciągniemy gotówkę w kwocie maksymalnej 20000 escudo (około 200 EUR) z prowizją 200 escudo niezależnie od wielkości transakcji. Płatność kartą możliwa jest tylko w większych miastach i tylko w wybranych punktach, więc lepiej się na to nie nastawiać
- Ceny są raczej niskie, ale w przypadku usług widok europejczyka może spowodować jej wzrost. Jako przykład podam próbę dogadania się w sprawie przejazdu busem. Kierowca chciał 3 EUR za osobę, gdzie normalny kurs to koszt 1 EUR (taką informację uzyskałem wcześniej w informacji turystycznej)
- Wyspy Sal i Boa Vista są dużo droższe niż pozostałe wyspy, gdyż są to typowo turystyczne miejsca
- Poza sezonem bez problemu znajdziemy miejsca noclegowe, jednak można rozważyć ich wcześniejszą rezerwacje np. na booking.com lub w innych popularnych wyszukiwarkach. Widok białego z plecakiem będzie powodował, że kierowcy taksówek i nie tylko będą się zatrzymywać i proponować przewóz. Cenę najlepiej ustalić przed podróżą

CIEKAWOSTKI

Historia Rapubliki Zielonego Przylądka ma niecałe 600 lat.


- Wyspy Zielonego Przylądka do czasu ich odkrycia przez Portugalczyków (około 1456 roku) były niezamieszkane. Odkrycie wysp zapoczątkowało napływ Portugalczyków, dla których wyspy stały się z czasem ważną bazą wypadową do Afryki i centrum handlu niewolnikami. Wyspy uzyskały niepodległość od Portugalii w 1975 roku.
- W Mindelo urodziła się, żyła i zmarła słynna artystka Cesaria Evora
- Często w wodzie można zobaczyć rekiny cytrynowe. Są one niegroźne
- W wielu miejscach można spotkać żółwie

WIZA DO REPUBLIKI ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Czy obywatele polscy muszą posiadać wizę do Republiki Zielonego Przylądka?


Obywatele polscy muszą posiadać wizę do Republiki Zielonego Przylądka. Początkowo wizy te miały zostać zniesione od stycznia 2018, potem od maja 2018, a teraz zapowiada się, że wizy do Republiki Zielonego Przylądka zostaną zniesione w styczniu 2019 roku.

Jak dostać wizę do Republiki Zielonego Przylądka? Wizę można dostać na jednym z czterech głównych lotnisk: Sal, Santiago (Praia), Boa Vista i Sao Vincente (Mindelo). Koszt uzyskania takiej wizy to 25 EUR i nie wypełnia się żadnych dokumentów. Wiza jest ważna 30 dni. Drugą opcją jest wnioskowanie o wizę w ambasadzie (najbliższa w Berlinie). Koszt miesięcznej wizy to 45 EUR. Istnieje możliwość zakupu wizy na więcej niż jeden pobyt ważnej pół roku w cenie 86,30 EUR.

REPUBLIKA ZIELONEGO PRZYLĄDKA - BEZPIECZEŃSTWO

Na co należy uważać będąc w Boliwii

Bezpieczeństwo w Republice Zielonego Przylądka.


Republika Zielonego Przylądka to raczej bezpieczny kraj. W większych miastach takich jak Praia czy Mindelo można trafić na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić od nas pieniądze poprzez zaproszenie nas na imprezę, na którą trzeba kupić bilety i na którą rzekomo potrzebny jest zadatek.

Hotele zatrudniają własnych ochroniarzy. Policję spotkamy w większych miastach i jest ona widoczna. Mówi się, żeby unikać dużych miast po zmroku oraz unikać obrzeży w miastach Praia i Mindelo. W tym ostatnim spędziłem 3 dni chodząc po zmroku po centrum oraz w dzień po częściach oddalonych od niego i nie miałem z tego powodu żadnych nieprzyjemności. 4 dni spędziłem na wyspie Sao Antao, która jest dużo bardziej przyjazna turystom i pomimo chodzenia wieczorami nie miałem żadnych problemów. W Mindelo rozmawiałem z lokalnymi mieszkańcami i powiedzieli mi, że ogólnie jest raczej bezpiecznie, ale mimo wszystko zawsze należy uważać, ponieważ kradzież może zdarzyć się każdemu. Nie ma tutaj rozróżnienia na turystów, czy lokalnych mieszkańców. Na obrzeżach mogą nas co najwyżej zaczepiać biedniejsze dzieci, które chętnie by coś od nas dostały. Myślę, że największym zagrożeniem mogą być bezdomne psy, których wszędzie jest pełno. Przez tydzień pobytu nie mieliśmy z ich strony jakichś problemów, ale czasem któryś podbiegł popatrzeć na nas. Na Sao Vincente oraz Sao Antao nie ma zbyt wielu turystów, więc miejscowi na pewno będą nam się przyglądać.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Podróżowanie po Republice Zielonego Przylądka to głównie autokary i taksówki oraz promy lub samoloty.


Cabo Verde to wyspy, więc pomiędzy wyspami najlepiej podróżować promem lub samolotem. W dużych miastach takich jak Mindelo kursują autobusy. W większości warto skorzystać z taksówki lub busików (aluguer), które są bardzo tanie. Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych formach transportu w Republice Zielonego Przylądka, kliknij na poniższe zakładki:

               Loty wewnątrz Republiki Zielonego Przylądka

Loty wewnątrz Boliwii

Loty wewnątrz Republiki Zielonego Przylądka - jest ich całkiem sporo.


Pomiędzy głównymi lotniskami lata kanaryjska linia Binter (www.bintercanarias.com). Ceny biletów są zależne od tego jak wcześnie je kupimy. Dla przykładu, cena przelotu między Sao Vincente i Praia zaczyna się od 55 EUR. Pozostałe loty między wyspami kosztują od około 70 EUR.

               Autobusy i drogi

Autobus Republika Zielonego Przylądka

Drogi w Republice Zielonego Przylądka są w złym stanie. Można poruszać się autokarami. Foto: Antek w podróży


Drogi na wyspach do najlepszych nie należą. W Mindelo były asfaltowe, ale wystarczy pojechać na obrzeża miasta lub poza nie, a drogi zamieniają się w brukowane. Podobnie jest na Sao Antao, gdzie asfaltem mieliśmy okazję jechać tylko przez kilka kilometrów między Porto Novo i Paul.

Republika Zielonego Przylądka - autobusy

Autobusy kursują tylko w głównych miastach. Najlepszym rozwiązaniem jest taksówka, której koszt to 10 EUR za 10 km. Innym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z niewielkiego busika, który z reguły odjeżdża z głównego placu w mieście.

Przykładowe koszty przejazdu na Sao Vincente:
Mindelo - Baia das Gatas 1,5 EUR
Mindelo - Salmansa 1 EUR
Sao Antao: Porto Novo - Ribeira Grande 7 EUR

               Promy i statki

statek

Między wyspami na Republice Zielonego Przylądka najlepiej poruszać się promami.


Podróżowanie statkiem po Republice Zielonego Przylądka to najtańszy sposób na poruszanie się między wyspami. Jest wolniejsze od lotu samolotem, ale przeważnie dużo tańsze. Dla przykładu, prom Sao Antao – Sao Vincente to wydatek 8 EUR za podróż.

KUCHNIA KABOWERDAŃSKA

Dowiedz się więcej o kuchni Republiki Zielonego Przylądka.


Kuchnia kabowerdańska to przede wszystkim owoce morza, począwszy od krewetek, poprzez ryby, na ośmiornicach kończąc. Na ulicy mnóstwo ludzi sprzedaje surowe ryby, ale nie nadają się one do spożycia. Wszędzie bez problemu kupimy miejscowe owoce takie jak marakuja, banan, figi i papaje. W większych miastach w restauracjach dostępna jest kuchnia europejska np. pizze, czy pasty. Soki najczęściej są z importu, co oznacza, że są drogie. Miejscowym alkoholem jest grog wyrabiany z trzciny cukrowej. Często łączy się go z owocami jako likier.

CO WARTO ZOBACZYĆ W REPUBLICE ZIELONEGO PRZYLĄDKA

Atrakcje Republiki Zielonego Przylądka.


Wszystko zależne jest od charakteru wyspy. Na Sao Antao warto zapuścić się na trekking w przepiękne góry, zobaczyć doliny oraz północną stronę wyspy, w szczególności ukrytą wioskę Fontainhas. W górach  warty odwiedzenia jest krater Cova. Na Sao Vincente warto zobaczyć Mindelo, a w przypadku pogody zdobyć najwyższy szczyt Monte Verde (744 m), z którego są piękne widoki. Warto również zajrzeć do małych wiosek takich jak Salmansa, czy Baia das Gatas. Sal i Boa Vista to przede wszystkim piękne plaże. Santiago, czyli wyspa na której jest stolica Praia jest chyba najmniej ciekawa. Warto odwiedzić również wyspę Fogo, na której jest aktywny wulkan.

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony dotyczące Boliwii

Dowiedz się więcej o Republice Zielonego Przylądka.


www.capeverde-visa.com - informacje wizowe

Autor przewodnika: Antek z podróży, zwiedził Republikę Zielonego Przylądka jesienią 2018 roku.
Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018


comments powered by Disqus
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ