Cabo Verde - Republika Zielonego Przylądka - przewodnik turystyczny

Republika Zielonego Przylądka

Republika Zielonego Przylądka to piękne panoramy i widoki. Foto: Antek w podróży


Republika Zielonego Przylądka jest wyspiarski państwem położonym na Oceanie Atlantyckim, około 450 km na zachód od Afryki. Składa się z 10 głównych wysp oraz 16 mniejszych. Na miejscu ceny zbliżone są do Polskich, w niektórych przypadkach minimalnie droższe. Ceny na wyspach typowo turystycznych takich jak Sal mogą być jednak wyższe. Mimo że z Polski nie ma regularnych lotów bezpośrednich (zdarzają się loty czarterowe) i ułożenie lotów do Cape Verde może być problematyczne, nie jest to niemożliwe - najprostszym rozwiązaniem jest poskładanie lotu z przesiadką w Portugalii, na przykład Lizbonie.

Cabo Verde - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 550 tysięcy
Stolica Praia
Strefa czasowa UTC –1
(12:00 w Polsce = 9:00 w Republice Zielonego Przylądka)
Waluta Escudo (CVE)
1 CVE = 0,04 PLN
1 USD = 94,46 CVE
1 EUR = 108,68 CVE

(12.10.2020)
Język Język portugalski (urzędowy) oraz kreolski
Główne miasta Praia, Mindelo, Espargos, Assomada, Pedra Badejo

Wyspy Zielonego Przylądka zostały zasiedlane przez Portugalczyków od 1462 roku. Wcześniej nie były przez nikogo zamieszkane. Wyspy szybko stały się ważnym miejscem przesiadkowym do dalszej kolonizacji Afryki oraz stały się centrum handlu niewolnikami. W 1878 roku zakazano niewolnictwa na wyspie. Cabo Verde stało się ważnym portem wielorybniczym. W 1963 roku na terenach kolonii Portugalii w Afryce (Cabo Verde i Gwinea Bissau) mieszkańcy rozpoczęli walkę o niepodległość. W 1974 roku Portugalia uznała niepodległość obu krajów.

Dzisiaj Republika Zielonego Przylądka jest krajem rolniczym, pozbawionym rozwiniętego przemysłu i bogactw naturalnych. Kraj przykłada coraz większą uwagę do turystyki, która w chwili obecnej przynosi około 10% budżetu państwa. Z roku na rok Cabo Verde odwiedza coraz więcej osób.

Informacje praktyczne

- Przylatując do Republiki Zielonego Przylądka trzeba mieć wizę lub kupić ją na lotnisku (informację o wizie znajdziesz poniżej)
- Ceny są raczej niskie, ale w przypadku usług widok europejczyka może spowodować jej wzrost. Jako przykład podam próbę dogadania się w sprawie przejazdu busem. Kierowca chciał 3 EUR za osobę, gdzie normalny kurs to koszt 1 EUR (taką informację uzyskałem wcześniej w informacji turystycznej)
- Wyspy Sal i Boa Vista są dużo droższe niż pozostałe wyspy, gdyż są to typowo turystyczne miejsca
- Poza sezonem bez problemu znajdziemy miejsca noclegowe, jednak można rozważyć ich wcześniejszą rezerwacje np. na booking.com lub w innych popularnych wyszukiwarkach. Widok białego z plecakiem będzie powodował, że kierowcy taksówek i nie tylko będą się zatrzymywać i proponować przewóz. Cenę najlepiej ustalić przed podróżą

Wiza do Republiki Zielonego Przylądka

Czy obywatele polscy muszą posiadać wizę do Republiki Zielonego Przylądka?


W 2019 roku Republika Zielonego Przylądka zwolniła z konieczności posiadania wizy wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polskę. Osoby wybierające się do Republiki mają obowiązek zarejestrować się na stronie internetowej www.ease.gov.cv (najpóźniej na 5 dni przed planowanym lotem). Równocześnie wprowadzono podatek lotniskowy (Airport Security Tax) wynoszący 3400 escudos (około 140 PLN), który można zapłacić podczas rejestracji lub po wylądowaniu na lotnisku.

Znajomość języka angielskiego

W Cabo Verde językiem urzędowym jest portugalski. Nie jest on jednak identycznym językiem, jakim posługują się Portugalczycy. W Republice Zielonego Przylądka około 95% słów używanych przez lokalnych mieszkańców jest pochodzenia portugalskiego, a pozostałe 5% to słowa wzięte z języków afrykańskich, którymi posługiwali się niewolnicy na wyspie. Niewiele osób mówi w języku angielskim.

Gotówka i bankomaty

Walutą Cabo Verde jest escudo, które wymienimy w Portugalii lub na wyspach. Warto mieć ze sobą kartę do bankomatu, z którego wyciągniemy gotówkę. Jest ich w całym kraju bardzo dużo, bez problemu wyciągniemy gotówkę w kwocie maksymalnej 20000 escudo (około 200 EUR) z prowizją 200 escudo niezależnie od wielkości transakcji. Płatność kartą możliwa jest tylko w większych miastach i tylko w wybranych punktach, więc lepiej się na to nie nastawiać. Revolut w Cabo Verde działa.

Bezpieczeństwo

Na co należy uważać będąc w Boliwii

Bezpieczeństwo w Republice Zielonego Przylądka.


Republika Zielonego Przylądka to raczej bezpieczny kraj. W większych miastach takich jak Praia czy Mindelo można trafić na oszustów, którzy będą próbowali wyłudzić od nas pieniądze poprzez zaproszenie nas na imprezę, na którą trzeba kupić bilety i na którą rzekomo potrzebny jest zadatek.

Hotele zatrudniają własnych ochroniarzy. Policję spotkamy w większych miastach i jest ona widoczna. Mówi się, żeby unikać dużych miast po zmroku oraz unikać obrzeży w miastach Praia i Mindelo. W tym ostatnim spędziłem 3 dni chodząc po zmroku po centrum oraz w dzień po częściach oddalonych od niego i nie miałem z tego powodu żadnych nieprzyjemności. 4 dni spędziłem na wyspie Sao Antao, która jest dużo bardziej przyjazna turystom i pomimo chodzenia wieczorami nie miałem żadnych problemów. W Mindelo rozmawiałem z lokalnymi mieszkańcami i powiedzieli mi, że ogólnie jest raczej bezpiecznie, ale mimo wszystko zawsze należy uważać, ponieważ kradzież może zdarzyć się każdemu. Nie ma tutaj rozróżnienia na turystów, czy lokalnych mieszkańców. Na obrzeżach mogą nas co najwyżej zaczepiać biedniejsze dzieci, które chętnie by coś od nas dostały. Myślę, że największym zagrożeniem mogą być bezdomne psy, których wszędzie jest pełno. Przez tydzień pobytu nie mieliśmy z ich strony jakichś problemów, ale czasem któryś podbiegł popatrzeć na nas. Na Sao Vincente oraz Sao Antao nie ma zbyt wielu turystów, więc miejscowi na pewno będą nam się przyglądać.

Transport wewnątrz Cabo Verde

Cabo Verde to wyspy, więc pomiędzy wyspami najlepiej podróżować promem lub samolotem. W dużych miastach takich jak Mindelo kursują autobusy. W większości warto skorzystać z taksówki lub busików (aluguer), które są bardzo tanie.

Loty

Loty wewnątrz Boliwii

Loty wewnątrz Republiki Zielonego Przylądka - jest ich całkiem sporo.


Pomiędzy głównymi lotniskami lata kanaryjska linia Binter (www.bintercanarias.com). Ceny biletów są zależne od tego jak wcześnie je kupimy. Dla przykładu, cena przelotu między Sao Vincente i Praia zaczyna się od 55 EUR. Pozostałe loty między wyspami kosztują od około 70 EUR.

Promy

Podróżowanie statkiem po Republice Zielonego Przylądka to najtańszy sposób na poruszanie się między wyspami. Jest wolniejsze od lotu samolotem, ale przeważnie dużo tańsze. Dla przykładu, prom Sao Antao – Sao Vincente to wydatek 8 EUR za podróż.

Drogi, autokary i autobusy w Cabo Verde

Autobus Republika Zielonego Przylądka

Drogi w Republice Zielonego Przylądka są w złym stanie. Można poruszać się autokarami. Foto: Antek w podróży


Drogi na wyspach do najlepszych nie należą. W Mindelo były asfaltowe, ale wystarczy pojechać na obrzeża miasta lub poza nie, a drogi zamieniają się w brukowane. Podobnie jest na Sao Antao, gdzie asfaltem mieliśmy okazję jechać tylko przez kilka kilometrów między Porto Novo i Paul.

Republika Zielonego Przylądka - autobusy

Autobusy kursują tylko w głównych miastach. Najlepszym rozwiązaniem jest taksówka, której koszt to 10 EUR za 10 km. Innym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z niewielkiego busika, który z reguły odjeżdża z głównego placu w mieście.

Przykładowe koszty przejazdu na Sao Vincente:
Mindelo - Baia das Gatas 1,5 EUR
Mindelo - Salmansa 1 EUR
Sao Antao: Porto Novo - Ribeira Grande 7 EUR

Atrakcje Cabo Verde

Wszystko zależne jest od charakteru wyspy. Na Sao Antao warto zapuścić się na trekking w przepiękne góry, zobaczyć doliny oraz północną stronę wyspy, w szczególności ukrytą wioskę Fontainhas. W górach  warty odwiedzenia jest krater Cova. Na Sao Vincente warto zobaczyć Mindelo, a w przypadku pogody zdobyć najwyższy szczyt Monte Verde (744 m), z którego są piękne widoki. Warto również zajrzeć do małych wiosek takich jak Salmansa, czy Baia das Gatas. Sal i Boa Vista to przede wszystkim piękne plaże. Santiago, czyli wyspa na której jest stolica Praia jest chyba najmniej ciekawa. Warto odwiedzić również wyspę Fogo, na której jest aktywny wulkan.

Kuchnia

Kuchnia kabowerdańska to przede wszystkim owoce morza, począwszy od krewetek, poprzez ryby, na ośmiornicach kończąc. Na ulicy mnóstwo ludzi sprzedaje surowe ryby, ale nie nadają się one do spożycia. Wszędzie bez problemu kupimy miejscowe owoce takie jak marakuja, banan, figi i papaje. W większych miastach w restauracjach dostępna jest kuchnia europejska np. pizze, czy pasty. Soki najczęściej są z importu, co oznacza, że są drogie. Miejscowym alkoholem jest grog wyrabiany z trzciny cukrowej. Często łączy się go z owocami jako likier.

Ciekawostki

Historia Rapubliki Zielonego Przylądka ma niecałe 600 lat.


- Wyspy Zielonego Przylądka do czasu ich odkrycia przez Portugalczyków (około 1456 roku) były niezamieszkane. Odkrycie wysp zapoczątkowało napływ Portugalczyków, dla których wyspy stały się z czasem ważną bazą wypadową do Afryki i centrum handlu niewolnikami. Wyspy uzyskały niepodległość od Portugalii w 1975 roku.
- W Mindelo urodziła się, żyła i zmarła słynna artystka Cesaria Evora
- Często w wodzie można zobaczyć rekiny cytrynowe. Są one niegroźne
- W wielu miejscach można spotkać żółwie

Autor przewodnika: Antek z podróży, zwiedził Republikę Zielonego Przylądka jesienią 2018 roku.
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ