Dortmund - przewodnik turystyczny

Dortmund

Dortmund. Foto: Allie_Caufield, flickr.com


Dortmund jest największym miastem niemieckiego, przemysłowego Zagłębia Ruhry. To nie tylko rozwinięty obszar wydobywczy, Dortmund to również liczące ponad 1000 lat miasto wypełnione zabytkami.

Dortmund - informacje ogólne i notka historyczna

Początki Dortmundu sięgają IX wieku. W XII wieku miasto zaczęło się zaludniać i zyskiwać na znaczeniu. W XIII wieku Dortmund był już jednym z najważniejszych handlowych miast cesarstwa. Wojna trzydziestoletnia (1618-1648) doprowadziła miasto do upadku. Na początku XIX wieku Dortmund przeżył odrodzenie, stając się centrum górnictwa i hutnictwa. Obecnie Dortmund liczy 600 tysięcy mieszkańców i należy do jednych z najważniejszych miast Niemiec.

Jak dotrzeć do Dortmundu

Jak tanio dotrzeć do Dortmundu?


Do Dortmundu dolecimy z Krakowa (Ryanair) oraz z Gdańska, Katowic, Olsztyna, Poznania i Wrocławia (Wizzair). Nie ma problemów ze znalezieniem lotów w cenie 72 PLN za lot w jedną stronę.

Transport z lotniska do centrum Dortmundu

Dojazd z lotniska do Dortmundu.


Dortmund obsługiwany jest przez lotnisko Dortmund Airport (DTM, www.dortmund-airport.com), które położone jest około 10km od centrum Dortmundu. Do miasta dojedziemy autobusami, których jest naprawdę duży wybór. Wszystkie z nich są opisane na oficjalnej stronie internetowej lotniska, dokładnie pod tym adresem: https://www.dortmund-airport.com/c4c2bac6f28bfb99/getting-to-the-airport-by-bus-and-train.

Dortmund - komunikacja miejska

Po Dortmundzie możemy poruszać się koleją i autobusami.


Dortmund posiada rozbudowaną sieć kolejową i autobusową. Mapa połączeń dostępna jest na stronie www.bus-und-bahn.de, pod tym linkiem: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj4vv3307zdAhVLDywKHdTlBnMQFjABegQICRAC&url=http%3A%2F%2Fwww.bus-und-bahn.de%2F34639.cbin&usg=AOvVaw02eA0CDmcLIALFoLsIV8su. Koszt pojedynczego przejazdu to 2,7 EUR, można kupić bilet na 4 przejazdy za 10 EUR lub bilet dzienny za 6,7 EUR. Jeżeli podróżujemy w więcej osób, możemy kupić bilet dzienny dla dwóch osób (9,9 EUR), trzech (13,1 EUR), czterech (16,3 EUR) lub pięciu (19,5 EUR). Bilet tygodniowy dla jednej osoby kosztuje 21,6 EUR.

Noclegi w Dortmundzie

Gdzie tanio spać w Dortmundzie?


Dortmund posiada średnio rozbudowaną bazę noclegową, która nie należy do najtańszych. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 190 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 80 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli:

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne - w Dortmundzie warto rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami. Cena za dwuosobowy pokój w centrum miasta wynosi około 130 PLN. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

Atrakcje Dortmundu

co warto zobaczyć w Dortmundzie

Sprawdź darmowe atrakcje Dortmundu.


Najwięcej zabytków znajduje się w dzielnicy Wallring, jest to położona w sercu miasta starówka. Mimo, że w większości została zniszczona w trakcie drugiej wojny światowej, posiada kilka zabytków oraz odbudowanych miejsc. Jedną z głównych atrakcji jest Reinoldikirche, główny kościół Dortmundu. Ze świeckich budynków symbolem miasta jest Dortmunder U - charakterystyczny, stuletni budynek Dortmunder Union Brauerei. Warto przejść się Alter Markt, który jest miejscem handlu nieprzerwanie od około 900 lat.

Dortmund znany jest również ze średniowiecznych zabudowań. Niestety, większość z nich to nieodbudowane ruiny zamków, np. dwunastowieczny Hohensyburg lub piętnastowieczny Haus Steinhausen. Zachowany został za to Schloss Bodelschwingh, potężny zamek z trzynastego wieku.

Dortmund na sportowo

Dortmund stadion

Signal Iduna Park - stadion Borusii Dortmund. Foto: Peter F., flickr.com


Dortmund znany jest z Borusii Dortmund, drużyny, w której swoje skrzydła rozwinął Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Jej stadionem jest Signal Iduna Park. Stadion można zwiedzać - wycieczki są codziennie, poza dniami, w których rozgrywane są mecze i inne wydarzenia. Zwiedzanie trwa godzinę, koszt biletu to 12 EUR. Terminarz i możliwość zakupu biletów online: https://www.eventimsports.de/ols/bvbstadion/en/express/channel/shop/index.

Dodatkowo w centrum Dortmundu znajduje się German Football Museum - muzeum piłki nożnej, które otworzono na mistrzostwa świata w 2006 roku.

Dortmund - wskazówki praktyczne

Dortmund - wskazówki praktyczne.


- Dortmund znany jest z browarnictwa - w mieście znajduje się 6 browarów, a miasto, zaraz po Monachium, jest największym ośrodkiem produkcji piwa w Europie. Znajduje się tu między innymi browar DAB

Przydatne linki

Dortmund - przydatne strony.


www.dortmund-tourismus.de - oficjalna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Dortmund   Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ