Dortmund - przewodnik turystyczny

Dortmund

Dortmund. Foto: Allie_Caufield, flickr.com


Dortmund jest największym miastem niemieckiego, przemysłowego Zagłębia Ruhry. To nie tylko rozwinięty obszar wydobywczy, Dortmund to również liczące ponad 1000 lat miasto wypełnione zabytkami.

JAK NAJTANIEJ DOTRZEĆ DO DORTMUNDU

Jak tanio dotrzeć do Dortmundu?


Do Dortmundu dolecimy z Krakowa (Ryanair) oraz z Gdańska, Katowic, Olsztyna, Poznania i Wrocławia (Wizzair). Nie ma problemów ze znalezieniem lotów w cenie 72 PLN za lot w jedną stronę.

TRANSPORT Z LOTNISKA DO CENTRUM DORTMUNDU

Dojazd z lotniska do Dortmundu.


Dortmund obsługiwany jest przez lotnisko Dortmund Airport (DTM, www.dortmund-airport.com), które położone jest około 10km od centrum Dortmundu. Do miasta dojedziemy autobusami, których jest naprawdę duży wybór. Wszystkie z nich są opisane na oficjalnej stronie internetowej lotniska, dokładnie pod tym adresem: https://www.dortmund-airport.com/c4c2bac6f28bfb99/getting-to-the-airport-by-bus-and-train.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W DORTMUNDZIE

Po Dortmundzie możemy poruszać się koleją i autobusami.


Dortmund posiada rozbudowaną sieć kolejową i autobusową. Mapa połączeń dostępna jest na stronie www.bus-und-bahn.de, pod tym linkiem: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwj4vv3307zdAhVLDywKHdTlBnMQFjABegQICRAC&url=http%3A%2F%2Fwww.bus-und-bahn.de%2F34639.cbin&usg=AOvVaw02eA0CDmcLIALFoLsIV8su. Koszt pojedynczego przejazdu to 2,7 EUR, można kupić bilet na 4 przejazdy za 10 EUR lub bilet dzienny za 6,7 EUR. Jeżeli podróżujemy w więcej osób, możemy kupić bilet dzienny dla dwóch osób (9,9 EUR), trzech (13,1 EUR), czterech (16,3 EUR) lub pięciu (19,5 EUR). Bilet tygodniowy dla jednej osoby kosztuje 21,6 EUR.

NOCLEGI W DORTMUNDZIE

Gdzie tanio spać w Dortmundzie?


Dortmund posiada średnio rozbudowaną bazę noclegową, która nie należy do najtańszych. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 190 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 80 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne (Booking, Agoda itp.) i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie.

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne - w Dortmundzie warto rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami na portalu Airbnb. Cena za dwuosobowy pokój w centrum miasta wynosi około 130 PLN. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

MONACHIUM - WARTE ODWIEDZENIA

co warto zobaczyć w Londynie

Sprawdź darmowe atrakcje Dortmundu.


Najwięcej zabytków znajduje się w dzielnicy Wallring, jest to położona w sercu miasta starówka. Mimo, że w większości została zniszczona w trakcie drugiej wojny światowej, posiada kilka zabytków oraz odbudowanych miejsc. Jedną z głównych atrakcji jest Reinoldikirche, główny kościół Dortmundu. Ze świeckich budynków symbolem miasta jest Dortmunder U - charakterystyczny, stuletni budynek Dortmunder Union Brauerei. Warto przejść się Alter Markt, który jest miejscem handlu nieprzerwanie od około 900 lat.

Dortmund znany jest również ze średniowiecznych zabudowań. Niestety, większość z nich to nieodbudowane ruiny zamków, np. dwunastowieczny Hohensyburg lub piętnastowieczny Haus Steinhausen. Zachowany został za to Schloss Bodelschwingh, potężny zamek z trzynastego wieku.

DORTMUND NA SPORTOWO

Dortmund stadion

Signal Iduna Park - stadion Borusii Dortmund. Foto: Peter F., flickr.com


Dortmund znany jest z Borusii Dortmund, drużyny, w której swoje skrzydła rozwinął Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Jej stadionem jest Signal Iduna Park. Stadion można zwiedzać - wycieczki są codziennie, poza dniami, w których rozgrywane są mecze i inne wydarzenia. Zwiedzanie trwa godzinę, koszt biletu to 12 EUR. Terminarz i możliwość zakupu biletów online: https://www.eventimsports.de/ols/bvbstadion/en/express/channel/shop/index.

Dodatkowo w centrum Dortmundu znajduje się German Football Museum - muzeum piłki nożnej, które otworzono na mistrzostwa świata w 2006 roku.

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Dortmund - wskazówki praktyczne.


- Dortmund znany jest z browarnictwa - w mieście znajduje się 6 browarów, a miasto, zaraz po Monachium, jest największym ośrodkiem produkcji piwa w Europie. Znajduje się tu między innymi browar DAB

PRZYDATNE STRONY

Dortmund - przydatne strony.


www.dortmund-tourismus.de - oficjalna strona miasta (ENG)

Nasze artykuły na temat Dortmundu:
tymczasowo brak

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Dortmund   Niemcy  
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ