Stuttgart - przewodnik turystyczny

Stuttgart jest naukowym centrum Niemiec. To właśnie tutaj zgłaszane jest najwięcej patentów w kraju. Miasto gromadzi wiele instytucji naukowych i badawczych. Początki miasta sięgają czasów rzymskich, kiedy Stuttgart był obozem warownym.

Stuttgart - informacje ogólne i notka historyczna

Położony na południu Niemiec Stuttgart liczy około 630 tysięcy mieszkańców. Znajduje się niedaleko granicy z Francją. Miasto znane jest już z czasów rzymskich. Dzisiejszy Stuttgart jest jednym z naukowych i badawczych centrów Niemiec. Znajdują się tu siedziby wielu międzynarodowych firm, m.in. Porsche, IBM, Bosch i Hewlett-Packard.

Jak dotrzeć do Stuttgartu

loty do Stuttgartu

Jak tanio dotrzeć do Stuttgartu?


Z Polski nie latają tanie linie do Stuttgartu. Warto pilnować promocji Szalone Środy LOTu, gdzie pojawiają się czasem loty do Stuttgartu za około 300 PLN. Można również pomyśleć o locie z Polski do Monachium (Wizzair, nie ma problemu ze znalezieniem ceny 80 PLN za loty). Z Monachium do Stuttgartu dojedziemy za około 10 EUR autokarem (polecam wyszukiwarkę www.busliniensuche.de). Czas przejazdu to 2,5-3,5h.

Osoby mieszkające blisko niemieckiej granicy mogą pomyśleć o locie z niemieckich lotnisk, np. z Berlina lata do Stuttgardu TUI (www.tuifly.com) za około 40 EUR.

Transport z lotniska do centrum Stuttgartu

Dojazd z lotniska do Stuttgartu.


Lotnisko Flughafen Stuttgart (STR) położone jest niecałe 15 km od centrum Stuttgartu. Z lotniska do centrum Stuttgartu dojedziemy busami oraz koleją S-Bahn (linia S2 i S3). Czas przejazdu to niecałe 30 minut.

Stuttgart - komunikacja miejska

Stuttgart posiada rozbudowaną komunikację miejską.


Stuttgart posiada rozbudowany system transportu publicznego, na który składają się busy, Stadtbahn (U-Bahn, jest to kolej, następca tramwajów) oraz kolej miejska (S-Bahn, 7 linii). W tygodniu komunikacja jeździ do około 1 w nocy, natomiast w weekend kursuje całą dobę. Miasto podzielone jest na strefy (zone), centrum to strefa 1, natomiast obrzeża i tereny podmiejskie to strefa 2 i powyżej. Mapy oraz szczegółowy cennik dostępny jest na stronie przewoźnika, www.vvs.de. Warto kupić bilet na 4 przejazdy (9,5 EUR na strefę 1) lub bilet 1-dniowy (7 EUR na strefę 1-2).

Noclegi w Stuttgarcie

Gdzie tanio spać w Stuttgarcie?


Baza noclegowa w Stuttgarcie nie należy do szczególnie rozbudowanych. Noc w dwuosobowym pokoju kosztuje od około 140 PLN, natomiast noc w wieloosobowym dormie będzie kosztować od około 55 PLN.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli:

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com.

Kwatery prywatne - w Stuttgarcie można rozejrzeć się za prywatnymi kwaterami. Nocleg w 2-osobowym pokoju w centrum zaczyna się od około 150 PLN. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne.

Atrakcje Stuttgartu

co warto zobaczyć w Londynie

Stuttgart - lista atrakcji. Sprawdź darmowe atrakcje miasta.


Stuttgart spodoba się miłośnikom motoryzacji. W mieście znajdziemy zarówno fabrykę jak i muzeum Mercedesa i Porsche. Fani muzyki mogą udać się do muzeum muzyki, Musikinstrumentenmuseum. Innym, wartym odwiedzenia jest położone w futurystycznym budynku muzeum sztuki współczesnej, Kunstmuseum. W galerii Staatsgalerie Stuttgart znajdziemy obrazy m.in. Salvadora Dali i Picassa.

Jeżeli podróżujemy całą rodziną, powinniśmy odwiedzić zoo i ogród botaniczny Wilhelma.

Jako że Stuttgart znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej, w mieście jest mało zabytków i wszędzie można zobaczyć wybudowane na szybko budynki, powojenne klocki. Jest jednak kilka wyjątków, między innymi:
- Altes Schloss, pałac z XIII wieku
- Neues Schloss, pałac z XVII wieku
- Wilhelmspalais, pałac z XVIII wieku
- Schloss Solitude, pałąc z XVIII wieku

Stuttgart to również miejsce, które rozpoczęło modę na budowanie wież telewizyjnych. Wieża telewizyjna w Stuttgarcie, Stuttgarter Fernsehturm, jest pierwszą wieżą telewizyjną na świecie.

Stuttgart na sportowo

W Stuttgarcie znajduje się Mercedes-Benz-Arena, stadion, na którym swoje mecze rozgrywa lokalny zespół, VfB Stuttgart. Stadion można zwiedzać z przewodnikiem, wycieczka trwa 90 minut i kosztuje 9 EUR (6 EUR osoby poniżej 17 roku życia). Więcej informacji: www.mercedes-benz-arena-stuttgart.de/mba/mba/arena-touren/fan-tour.

Stuttgart - wskazówki praktyczne

Stuttgart - wskazówki praktyczne.


- na czas adwentu w centrum Stuttgartu uruchamiany jest ogromny, świąteczny jarmark

Przydatne linki

Stuttgart - przydatne strony.


www.stuttgart-tourist.de - oficjalna, turystyczna strona miasta (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Stuttgart   Niemcy  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ