Kambodża - największe atrakcje

Kambodża - Angkor Wat

Angkor Wat w Kambodży.


Angkor to ruiny stolicy (a patrząc na historię, to ruiny wielu stolic) ówczesnego państwa - Imperium Khmerskiego, którego potęgę datuje się na IX-XV wiek. W tych czasach Angkor był największym miastem na świecie - zamieszkiwało go przeszło milion osób. Położona na terenie tego kompleksu świątynia Angkor Wat to jeden z najbardziej znanych budynków na Świecie. Budynek jest pierwszym skojarzeniem większości osób na myśl o Kambodży.

Siem Reap i Świątynie Angkor

Nie będziemy oryginalni, bo oryginalnym nie da się tu być - największą atrakcją Kambodży są bez wątpienia świątynie Angkor. Jest to kompleks ruin świątynnych, które położone są w pobliżu miasta Siem Reap. Zbudowane przez Imperium Khmerów między IX a XV wiekiem. Są uważane za jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Azji Południowo-Wschodniej. Najbardziej znaną świątynią jest Angkor Wat, świątynia poświęcona hinduistycznemu bogu Wisznu, która obecnie jest symbolem narodowym Kambodży. Inne godne uwagi świątynie to Bayon, Ta Prohm i Baphuon. Świątynie te znane są z misternych rzeźb, szczegółowych płaskorzeźb i imponującej architektury. Są one wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i są popularnym celem turystycznym.

Miasto obok którego znajduje się kompleks to Siem Reap. To jedno z największych miast Kambodży i stolica prowincji Siem Reap. Jest naturalną bazą wypadową do świątyń Angkor, przez co masa w nim turystów. Siem Reap położone jest również w pobliżu jeziora Tonle Sap, największego słodkowodnego jeziora w Azji Południowo-Wschodniej. Miasto oferuje mieszankę tradycyjnej kultury khmerskiej i nowoczesnych udogodnień, w tym luksusowych hoteli, restauracji i obszarów handlowych. Jest znane z nocnych rynków, ulicznego jedzenia i wydarzeń kulturalnych, a także z wielu uzdrowisk i centrów odnowy biologicznej. Oprócz świątyń Angkor, Siem Reap oferuje również wiele innych atrakcji kulturalnych i przyrodniczych, w tym Muzeum Narodowe Angkor, pływające wioski i wzgórze Phnom Krom.

Phnom Penh

Phnom Penh to stolica i największe miasto Kambodży. Położone jest na brzegu rzeki Mekong i jeziora Tonle Sap. Phnom Penh ma bogatą historię, służyło jako stolica Imperium Khmerów, a później jako centrum francuskiego protektoratu Kambodży. Miasto zostało mocno zniszczone podczas reżimu Czerwonych Khmerów w latach 70-tych, ale od tego czasu zostało odrestaurowane i odmłodzone. Dziś Phnom Penh jest tętniącym życiem miastem z mieszanką nowoczesnej i tradycyjnej kultury kambodżańskiej. Jest znane z kolonialnej architektury, w tym Pałacu Królewskiego, Muzeum Narodowego i Centralnego Rynku. Inne godne uwagi atrakcje to świątynia Wat Phnom, Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng i Pomnik Niepodległości. Phnom Penh jest również popularnym miejscem zakupów, jedzenia i życia nocnego.

Battambang

Battambang to miasto w północno-zachodniej Kambodży i stolica prowincji Battambang. Jest to drugie co do wielkości miasto w Kambodży i ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy. Battambang ma bogatą historię, był głównym ośrodkiem handlowym przez wieki i jest znany z dobrze zachowanej architektury z epoki kolonialnej. Miasto położone jest wzdłuż rzeki Sangkae i otoczone żyznymi polami ryżowymi, co czyni je ważnym ośrodkiem rolniczym. Battambang jest również znany z malowniczych krajobrazów, w tym słynnego Bambusowego Pociągu i jaskini Phnom Sampeau, w której znajdują się Jaskinie Zabójców z czasów Czerwonych Khmerów. Miasto jest również domem dla kilku kulturalnych i historycznych miejsc, w tym Muzeum Battambang, świątyni Wat Ek Phnom i francusko-kolonialnej rezydencji gubernatora. Ogólnie rzecz biorąc, Battambang oferuje mieszankę atrakcji kulturalnych, historycznych i przyrodniczych i jest popularnym celem podróży do Kambodży.

Sihanoukville

Sihanoukville, znane również jako Kampong Som, to miasto portowe położone w południowo-zachodniej części Kambodży. Jest to główny port morski kraju i rozwijający się ośrodek turystyczny, znany z plaż i atmosfery tropikalnej wyspy. Sihanoukville zostało rozwinięte jako port głębokowodny w latach 50. i od tego czasu stało się centrum żeglugi i przemysłu w Kambodży. Gospodarka miasta szybko rośnie w ostatnich latach, napędzana przez rozwój przemysłu turystycznego i budowę kasyn i kurortów. Do głównych atrakcji Sihanoukville należą plaże, takie jak Otres Beach, Independence Beach i Victory Beach, a także pobliskie wyspy, w tym Koh Rong i Koh Rong Sanloem. Sihanoukville oferuje również żywe życie nocne, rynki z jedzeniem ulicznym i rosnącą społeczność ekspatów.

Kampot i Kep

Kampot i Kep to dwa, położone obok siebie miasta w południowej Kambodży, leżące na wybrzeżu Zatoki Tajlandzkiej. Można zaliczyć je w drodze do Sihanoukville.

Kampot to historyczne miasto położone nad rzeką Kampot, znane z architektury z epoki kolonialnej, pól solnych i plantacji pieprzu. Jest to również popularne miejsce dla aktywności na świeżym powietrzu, w tym żeglarstwa, wędkarstwa i trekkingu. Kampot jest domem dla kilku słynnych zabytków, takich jak Bokor Hill Station, dawna francuska stacja górska i kasyno oraz Teuk Chhou Rapids, popularne miejsce do pływania i spływów kajakowych.

Kep to nadmorskie miasto położone na półwyspie w Zatoce Tajlandzkiej. Znane jest z malowniczego wybrzeża, w tym Kep Beach i Rabbit Island, oraz pobliskich wzgórz pokrytych dżunglą. Kep słynie również z owoców morza, w tym słynnego kraba z Kep, a także z luźnej, relaksującej atmosfery. W mieście znajduje się wiele willi z epoki kolonialnej, z których wiele zostało przekształconych w hotele i ośrodki wypoczynkowe.

Zarówno Kampot jak i Kep oferują unikalną mieszankę naturalnego piękna, dziedzictwa kulturowego i relaksu, co czyni je popularnymi celami dla turystów odwiedzających Kambodżę.

Mondulkiri

Mondulkiri to prowincja w północno-wschodniej Kambodży, znana ze swojego naturalnego piękna i mniejszościowych społeczności etnicznych. Jest domem dla górskich krajobrazów, lasów, wodospadów i dzikich zwierząt, takich jak słonie. Prowincja jest również domem dla rdzennych społeczności, w tym ludu Bunong, który zachował swój tradycyjny sposób życia i obyczaje. Mondulkiri jest popularna wśród eko-turystów i poszukiwaczy przygód dla działań takich jak trekking, camping i obserwacja dzikich zwierząt.

 

 


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ