Lotnisko Pekin Beijing International Airport - dojazd do centrum

Pekin Beijing International Airport (PEK)

Pekin - 3 terminal lotniska Beijing International Airport.


Pekin - Beijing International Airport (PEK)

Międzynarodowy Port Lotniczy w Pekinie (Beijing Capital International Airport) to lotnisko chińskie usytuowane 32 kilometry od centrum Pekinu w dzielnicy Chaoyang. Jest największym lotniskiem w Chinach i jednym z największych lotnisk świata. Każdego roku lata z niego ponad 100 milionów pasażerów.

Pekin - Beijing International Airport - najważniejsze dane:

 • Pełna nazwa: Běijīng Shǒudū Guójì Jīcháng
 • Pełna nazwa po angielsku: Beijing Capital International Airport
 • Kod IATA: PEK
 • Strona internetowa: www.bcia.com.cn

Lotnisko dzieli się na trzy terminale. Terminal 1 i 2 jest ze sobą połączony, z jednego terminala na drugi można przejść pieszo w około 15 minut. Terminal 3 położony jest już dalej i nie dojdziemy do niego pieszo - musimy wsiąść w darmowego busa, który jeździ co 10 minut lub co 30 minut w godzinach 23:00-06:00. Terminal 3 jest nową, dobudowaną częścią lotniska.

Pekin Beijing International Airport (PEK) terminal 3

Pekin - 3 terminal lotniska PEK. Widok sprzed wejścia na lotnisko.


Terminal 3 otwarto w 2008 roku. Jest największym terminalem pasażerskim naświecie. Jest dużo większy od pozostałej części lotniska, przerasta swoim rozmiarem nawet pozostałe, największe lotniska świata, dla przykładu, terminal 3 jest większy od całego lotniska Londyn Heathrow. Uogólniając, terminal 1 obsługuje w większości loty krajowe, terminal 2 loty chińskich przewoźników, natomiast terminal 3 obsługuje loty pozostałych linii lotniczych (w tym polskiego LOT). Jeżeli wylatujesz z tego lotniska, miej w pamięci jego wielkość i daj sobie dodatkową godzinę na dotarcie do samolotu.

Jak dojechać z lotniska PEK do centrum Pekinu?

Z lotniska Pekin - Beijing Capital International Airport dojedziemy do centrum Pekinu na kilka różnych sposobów. Poniżej opisujemy każdy sposób na dotarcie z lotniska do centrum Pekinu.

 

Pociągi - Airport Express

Port lotniczy Pekin obsługiwany jest przez Airport Express (jest to osobna linia metra, która dojeżdża do centrum Pekinu).

Pekin Airport Express

Pekin Airport Express - najszybszy i najwygodniejszy sposób na dotarcie z lotniska do centrum Pekinu.


28 kilometrowa linia biegnie od Terminala 3, przez Terminal 2, aż do miasta, z przystankami metro Sanyuanqiao (linia 10) i Dongzhimen (Linia 2) po drodze. Stamtąd wystarczy wsiąść w odpowiednią linię metra i już jesteśmy w naszym miejscu docelowym. Podróż w jedną stronę trwa około 20 minut lub 30 minut w przypadku rozpoczęcia przejazdu na terminalu 3. Bilet w jedną stronę kosztuje 25 RMB. Pociągi jeżdżą co 12 minut.

Godziny kursowania pociągów:

 • Terminal 2: 06:35-23:10
 • Terminal 3: 06:20-22:50
 • Ze stacji metra Dongzhimen: 06:00-22:30

Jeżeli będziesz jechać ostatnim pociągiem z któregoś z terminali, nie przesiądziesz się na pozostałe linie metra, ponieważ te nie będą już tego dnia kursować. Dowiedz się więcej w artykule Pekin - komunikacja miejska.

Autobusy

Lotnisko posiada 6 linii autobusowych, z których każda jeździ co 10-30 minut. Koszt przejazdu to 16 RMB.

Linie autobusów:

 • Linia 1 (do Fangzhuang) - kursuje w godzinach 07:30-22:30
 • Linia 2 (do Xidan) - 08:00-21:00
 • Linia 3 (do dworca głównego w Pekinie (Beijing Railway Station)) - 07:30-ostatni lot
 • Linia 4 (do Gongzhufen) - 07:00-23:00
 • Linia 5 (do Zhongguancun) - 08:30-21:30
 • Linia 6 (do Wioski Olimpijskiej) - 06:00-19:10

Lokalizacja przystanków:

- Terminal 1: Brama nr 7 (w środku) na F1
- Terminal 2: bramy nr 9 do nr 11 (na zewnątrz) na F1
- Terminal 3: wyjście Strefy A, naprzeciwko wyjścia ze strefy C

Do centrum Pekinu (stacja metra Dongzhimen) dojedziemy również komunikacją miejską Pekinu za łączną cenę 4 RMB. Jest to jednak bardzo niewygodny sposób dla turysty - wymaga dojścia na przystanek, który mieści się poza lotniskiem, przejazd autobusem 10 (2 RMB) i przesiadkę na końcowej stacji na autobus 359 (2 RMB). W ten sposób w ciągu około 60 minut dojedziemy do stacji Dongzhimen.

Taksówki

Do centrum możemy dostać się taksówką. Jest to wariant zdecydowanie droższy niż dojazd pociągiem czy busem. Koszt dojazdu do centrum taksówką to około 90-130 RMB, dlatego polecamy tą formę transportu tylko w przypadku, gdy z lotniska nie będą już kursować pociągi bądź busy. Upewnijmy się, że kierowca włączy taksometr. Do opłaty zostanie nam doliczone 10 RMB opłaty za przejazd autostradą.

Beijing Daxing International Airport (PKX)

Otworzone w 2019 roku lotnisko Beijing Daxing International Airport (PKX) stało się drugim lotniskiem Pekinu. Budowa nowego lotniska była koniecznością. Z powodu ogromnej ilości podróżujących (rokroczny wzrost o 10%) lotnisko PEK nie radziło sobie z ich obsługą. Nawet po rozbudowaniu lotniska o 3 terminal okazało się, że to za mało. Z tego powodu wybudowano od podstaw lotnisko PKX, którego przepustowość będzie mniej więcej taka sama, jak Beijing Capital International Airport, co pozwoli na najbliższe lata na zaspokojenie przepustowości lotniczej Pekinu.

Lotnisko położone jest na północnej granicy miasta, niecałe 50 kilometrów od centrum Pekinu. W przyszłości z lotniska Daxing będą latać linie tworzące sojusz SkyTeam. Obecnie ląduje na nich większość połączeń krajowych oraz kilka linii zagranicznych, w tym m.in. polski LOT, Aeroflot, British Airways i Finnair.

Daxing Airport Express

Daxing Airport Express to linia kolejowa, którą dojedziemy z lotniska do centrum Pekinu. W rzeczywistości jest to osobna, świeżo wybudowana linia metra, która łączy się na przystanku Caoqiao z linią metra 10. Przejazd kosztuje 35 RMB.

Autobusy

Lotnisko posiada 3 linie autobusowe, które prowadzą do centrum Pekinu:

 • Linia 1 - zatrzymuje się przy stacji metra linii 2 (stacja Beijing Railway Station)
 • Linia 2 - zatrzymuje się przy stacji metra linii 7 i 9 (stacja Beijing West Railway Station)
 • Linia 3 - zatrzymuje się przy stacji metra linii 4 i 14 (stacja Beijing South Railway Station)

Koszt przejazdu to 40 RMB. Przystanki autobusowe położone są na północno-wschodniej części lotniska, można je odnaleźć dzięki oznakowaniu na lotnisku. Bilety można kupić w automatach.

Taksówki

Przejazd taksówką z Daxing do centrum Pekinu jest niestety drogi i kosztuje około 200 RMB.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021

 


Tagi: Pekin   Chiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ