Niezwykłe miejsca na świecie - część 9

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6, część 7, część 8,

Bryce Canyon, Utah, USA

Bryce Canyon

Bryce Canyon. Foto: Bryan Pocius, flickr.com


Kanion Bryce położony jest w południowo-zachodniej części stanu Utah w USA. Jego nazwa wzięła się od nazwiska jednego z pionierów tego miejsca – Ebenezera Bryce. Ów człowiek około 1876 roku postanowił wraz z rodziną osiedlić się u stóp kanionu, budując tam chatę. Od tego się zaczęło. Mieszkańcy pobliskiego miasteczka Clifton (gdzie Bryce mieszkał wcześniej), którzy przyjeżdżali podziwiać piękno kanionu, zaczęli żartobliwie mówić na nie kanion Bryce. Mimo iż rodzina Bryce, po zaledwie 4 latach postanowiła się stamtąd wyprowadzić, nazwa „kanion Bryce” na stałe pozostała w świadomości osób, które przyjeżdżały podziwiać kanion. A oglądać jest co – charakterystycznym widokiem w kanionie Bryce są niezwykłe, sięgające nawet 45 metrów wysokości wieże skalne, zdające się przeczyć prawu grawitacji. Jak one powstały?

Pajutowie, Indianie zamieszkujący te tereny od ponad 800 lat, wierzyli, że kamienne wieże to to-when-an-ung-wa – legendarni ludzie, którzy byli źli i ostatecznie zostali zamienieni przez boga-kojota w skały...

Bryce Canyon w USA

Bryce Canyon. Foto: Bryan Pocius, flickr.com


Pochodzenie wież można jednak wytłumaczyć naukowo. Prawda jest taka, że skalne wieże są wynikiem działalności wiatru i wody, które przez miliony lat rzeźbiły ten teren. Teren dzisiejszego kanionu był w dalekiej przeszłości przykryty morzem, a następnie jeziorem. Na dnie tych zbiorników odkładały się różne osady, które z biegiem czasu zmieniły się w skały warstwowe o różnej twardości. Gdy wody ustąpiły, a skały zostały odsłonięte, natychmiast zostały narażone na działalność wiatru, wody oraz lodu, które utworzyły te niezwykłe budowle.

Dolina Wrighta, Antarktyda

Dolina Wrighta na Antarktydzie

Dolina Wrighta. Foto: Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego


Jeżeli masz ochotę uciec od świata, oto miejsce dla Ciebie – największa sucha dolina na Antarktydzie. Przeraźliwy chłód (temperatura dochodzi do -60 stopni Celsjusza), zerowa roślinność, żadnych zwierząt, ptaków – żadnego życia, wszechobecna cisza… Tutaj naprawdę można pomyśleć, że zostało się samemu na świecie.

Jaskinia lodowa Rieseneishöhle, Austria

Jaskinia lodowa Rieseneishöhle w Austrii

Jaskinia lodowa w Austrii. Foto: Bossi, flickr.com


Podziemia austriackiej krainy Dachstein (masyw górski Alp Salzburskich) skrywają jedną z największych jaskiń lodowych na świecie.

Jaskinia lodowa Rieseneishöhle w Austrii

Jaskinia lodowa w Austrii. Foto: Bossi, flickr.com


Jaskinia Rieseneishöhle liczy sobie 2 km długości oraz, uwaga, około 13 tys. m3 lodu! Prócz tego jaskinia posiada 4 wielkie komory, z których największą stanowi Parsival Dom (długość 120 m, szerokość 50 m). Co ciekawe, w niektórych miejscach grubość lodu wynosi ponad 20 metrów!


Polskie miejsce

Biała Nyska (Opolskie) – pozostałość dawnej chwały

Biała Nyska - brama

Okazała średniowieczna brama wjazdowa - jedyna pozostałość po zamku Foto: Stok


Biała Nyska była niegdyś silnym, średniowiecznym miastem. W XIII wieku Bolek I Surowy wybudował w nim okazały zamek, który istniał (nie wliczając rozbiórek i przebudów) do czasów drugiej wojny światowej (Biała Nyska wchodziła w skład państwa III Rzeszy i nazywała się Bielau). W trakcie działań wojennych zamek mocno ucierpiał – oceniono, że zniszczeniu uległo około 70% kompleksu. Po zakończeniu wojny tereny dzisiejszej Białej Nyski przypadły Polsce, jako tzw. Ziemie Odzyskane. Polscy mieszkańcy nie potrafili dostrzec w ruinach potencjału ani nie czuli potrzeby odbudowania zamku. Wręcz przeciwnie! Wszystko, co pozostało z zamku, zostało zrównane z ziemią. Jedyne co zostało z dawnego, średniowiecznego kompleksu, to okazała brama wjazdowa, która prowadzi do zachowanego średniowiecznego parku (w stylu angielskim).


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ