Ile to kosztuje? - podróże do Europy Środkowej

Ile powinna kosztować wycieczka do Europy Środkowej?


Wiele osób ma problem z określeniem, ile powinien kosztować wyjazd zagranicę. Odbyłem ze swoimi znajomymi wiele rozmów na ten temat. O ile nie dziwią mnie podejrzenia bliskich, że przykładowo na wyjazd do Indii wydałem minimum z 5000 zł, o tyle poziom niewiedzy jest tak duży, że wiele osób myśli, że wyjazd na weekend do Londynu czy Brukseli to koszt czterocyfrowy. Z drugiej strony niejedna osoba słyszała o "lotach za złotówkę" i noclegach za darmo, przez co przesadza w drugą stronę, myśląć, że można podróżować za grosze. Pora to wszystko uporządkować i odpowiedzieć dokładnie na pytanie: ile to powinno kosztować?

W kilku artykułach odpowiem na to pytanie. Nie zakładam korzystania z Couchsurfing ani podróżowania autostopem. Ceny przedstawiam dla najzwyklejszych, standardowych wyjazdów (lot lub podróż autokarem + nocleg w skromnym hotelu lub hostelu). Jednym zdaniem - piszę o podróży dla każdego. Ponadto nie piszę o cenach promocyjnych - piszę o cenach, jakie każdy internauta powinien znaleźć na stronach tanich linii lotniczych, jeżeli posiedzi nad tym trochę czasu i dokładnie poszuka.

W tym artykule zajmę się Europą Środkową - Austrią, Czechami, Słowacją, Słowenią i Węgrami.

LOTY (lub transport autokarem)

Przeczytaj nasz poradnik LOTY i dowiedz się jak, gdzie i kiedy rezerwować bilety lotnicze

W przypadku Europy Środkowej, dla większości państw najtańszym wariantem będzie transport autokarem. Duża zasługa w tym Polskiego Busa następcy PolskiegoBusa, FlixBusa, który loty do stolic większości państw Europy Środkowej oferuje w cenach poniżej 100 PLN. Pod spodem rozpisane są konkretne miasta oraz widełki cenowe dla lotów do nich – początek widełek to najniższa cena, jaką znalazłem, natomiast koniec widełek, to najwyższa cena, jaką dałbym za lot w to miejsce. Wszystko, co droższe, jest już moim zdaniem naprawdę nieopłacalne.

Poniżej znajdują się ceny, które wyszukałem w czerwcu 2015, zakładając, że wyjazd byłby po wakacjach, a więc po sezonie - w terminie między wrześniem a grudniem 2015 roku. Uważam, że za okazje można uznać wszystko to, co będzie tańsze od poniższego zestawienia.

Wiedeń 120zł (PolskiBus) Flixbus

Praga 120zł (PolskiBus) Flixbus

Bratysława 120zł (PolskiBus) Flixbus

Lublana 300zł (podróż koleją z Warszawy)

Budapeszt - 100-200zł (lot Wizzair)

NOCLEGI

Przeczytaj nasz poradnik NOCLEGI i dowiedz się jak znaleźć najlepszy i najtańszy nocleg

W powyższych miejscach można przyjąć, że średni koszt noclegu to około 20-25 euro za dwuosobowy pokój, a więc około 10-12 EUR na głowę. Oczywiście ceny mogą się wahać w zależności od pory roku i lokalizacji, jednak orientacyjnie można uznać, że to są dobre ceny, wszystko tańsze jest atrakcją, a wszystko co droższe, jest za drogie. Pokoje jednoosobowe będą droższe.

Cena za nocleg radykalnie spadnie, jeżeli zdecydujemy się na nocleg w pokojach wieloosobowych (tzw. dormach). W takim przypadku wyniesie ona orientacyjnie 5-20 euro za noc. Zazwyczaj im więcej łóżek w pokoju tym niższa cena.

Szukając noclegu w powyższych miastach, obowiązkowo powinniśmy poświęcić chwilę i sprawdzić oferty na Airbnb. To największy ogólnoświatowy serwis umożliwiający wynajem pokoi i apartamentów od zwykłych ludzi (nie od firm). Dzięki temu, ceny w tym serwisie są zazwyczaj tańsze niż oferty hoteli (zwłaszcza, jeżeli chodzi o miejsca noclegowe w dużych i drogich miastach).

KOSZTY ŻYCIA NA MIEJSCU

To oczywiście mocno indywidualna sprawa. Ktoś będzie stołował się w MC Donaldzie (to dobry pomysł dla budżetowych turystów - za 1 EUR zjemy tam bułkę), ktoś inny natomiast będzie stołował się w restauracjach. Ktoś postara się jak najwięcej chodzić pieszo, a kto inny kupi sobie tygodniową kartę na komunikację miejską. Standardowo, jedząc jedzenie kupione w supermarketach (które jest bardzo popularne - na zachodzie są gotowe posiłki sprzedawane w najróżniejszych wariantach i cenach - pyszne, duże kanapki dostaniemy za niewiele ponad 1 EUR), starając się sporo zwiedzić pieszo, dojeżdżając komunikacją miejską tylko w razie konieczności i dużej odległości, żyjąc spokojnie na miejscu, powinniśmy zmieścić w budżecie 50 zł dziennie. Oczywiście jest to tylko założenie (damy radę za to zjeść bez szaleństwa śniadanie, obiad, kolację, przejechać się dwa razy komunikacją miejską, wypić kawę) i dla każdego może to być inna cena. To na tyle indywidualna kwestia, że nie będzie jej w kalkulacji.

KALKULACJA

Kalkulacja zawiera w sobie cenę lotu oraz nocleg. Kalkulacja jest stworzona dla zwykłych osób, które chcą bez przesiadek dolecieć w dane miejsce, spać w niedrogim miejscu w 2-osobowym pokoju lub łóżku w wieloosobowym dormie.

Zestawienie:*

Miejsce 3 dni (pokój dwuosobowy) tydzień (pokój dwuosobowy) 3 dni (pokój wieloosobowy) tydzień (pokój wieloosobowy)
Wiedeń 270 470 200 350
Praga 270 470 200 350
Bratysława 270 470 200 350
Lublana 450 670 400 520
Budapeszt 300 500 240 370

*Jak rozumieć tą tabelę:
Początkowo, chciałem zrobić tą tabelę dodając do siebie najtańszy koszt lotu jaki znalazłem oraz najtańszy nocleg w tym miejscu. Uznałem jednak, że nie będzie to wiarygodne dla większości kierunków. Dla przykładu weźmy Budapeszt - widełki ustawiłem na 100-200zł. 100zł to najniższa kwota, jaką udało mi się znaleźć, natomiast 200zł to granica, powyżej której nie kupowałbym biletu w to miejsce. Szukając lotów do Budapesztu, loty za 100zł były przy zaledwie kilku datach. Większość lotów była za to w cenie powyżej 100zł. Dlatego uznałem, że dawanie najniższej znalezionej ceny będzie mylące. Zamiast tego postanowiłem wyjąć z każdych widełek medianę - środek tych widełek. Dla Budapesztu jest to 150zł. 50 zł więcej od najtańszych lotów, 50zł do górnej granicy. Taką kwotę przyjąłem do obliczeń powyższej tabeli, co powoduje, że cenę z tabeli można łatwo obniżyć, wyszukując tańsze połączenia.

Jak już pisałem, wciśnięcie taniego podróżowania w ramy jest dużym problemem. Sądze jednak, że powyższa tabela w dobry sposób przybliża stawki podróżowania po Europie. Pamiętaj jednak, że czasem zdarzy się, że złapiesz coś dużo taniej, a czasem drożej. Wszystko zależy od odpowiedniego czasu zaplanowania wyjazdu, trafieniu noclegu w dobrej cenie, no i oczywiście... szczęścia.

Zobacz także: Ile to kosztuje - Europa Zachodnia , Ile to kosztuje - Europa Wschodnia , Ile to kosztuje - Skandynawia i Ile to kosztuje - Bałkany


Tagi: Czechy   Słowacja   Słowenia   Węgry   Austria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ