Malta - przewodnik turystyczny

Mała, gorąca, wypełniona zabytkami - taka jest Malta! Położona na Morzu Śródziemnym, jest najbardziej wysuniętym na południe państwem Europy. Możemy tam tanio dolecieć dzięki Ryanair i Wizzair. Weekend na Malcie wydaje się świetnym i dość tanim pomysłem.

Malta - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 515 tysięcy
Stolica Valetta
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Polsce = 12:00 na Malcie)
Waluta euro (EUR)
1 EUR = 4,47 PLN

(10.10.2020)
Język maltański, angielski
Główne miasta Valletta, Bormla (Cospicua), L-isla (Senglea), Birgu, Victoria (Rabat)

Już 5200 lat p.n.e. na Malcie żyli ludzie. Megalityczne świątynie na Malcie to jedne z największych zabytków tego kraju. Około 800 roku p.n.e. Maltą zawładnęli Fenicjanie, następnie Kartagina, a od 218 roku p.n.e. Rzymianie. W 870 roku wyspę zdobyli Arabowie, a w 1090 roku Normanowie. W 1530 roku cesarz Karol V przekazał Maltę zakonowi joannitów. W 1815 roku Kongres Wiedeński przekazał wyspę Brytyjczykom, którzy utworzyli z Malty ogromną bazę wojskową.

Malta poniosła ogromne zniszczenia w trakcie II wojny światowej. Po wojnie zaczęła uzyskiwać niezależność. W 1963 proklamowano powstanie państwa Malta. Dopiero 13 grudnia 1974 ogłoszono niepodległość i odłączono się od Wielkiej Brytanii. Dzisiaj Malta jest bogatym państwem i członkiem Unii Europejskiej.

Informacje praktyczne

- Malta składa się z trzech wysp: głównej, największej - Malta, małej Gozo, oraz najmniejszej, Comino

- Na Gozo dostaniemy się promem za 4,65 EUR (www.gozochannel.com)

- Na Comino dopłyniemy łodzią United Comino Ferries (www.shop.cominoferries.com). Bilet dla jednej, dorosłej osoby (tam i z powrotem) to koszt 9 EUR (przez internet, na miejscu 10 EUR). Samo Comino jest malutkie (2,5km x 1km), znajduje się na nim hotel oraz kościół. Słynie z nienaruszonej, pięknej natury, zwłaszcza z niebieskiej laguny

Znajomość języka angielskiego

Urzędowym językiem Malty jest język maltański oraz angielski. Język maltański jest spokrewniony z językiem arabskim. Jest to jedyny język semicki zapisywany alfabetem łacińskim. Znaczna część mieszkańców mówi po angielsku, jednak maltański angielski różni się od języka, który znamy z naszych szkół. Maltańczycy wiele słów zapożyczyli z innych języków, zwłaszcza z języka włoskiego. Nie powinniśmy mieć jednak żadnych problemów z dogadaniem się w języku angielskim.

Gotówka i bankomaty

Walutą występującą na Malcie jest euro. Nie ma problemów z dostępem do bankomatów i płatnością polskimi kartami. Revolut na Malcie działa bez problemu.

Bezpieczeństwo

Malta jest bezpiecznym krajem, wskaźniki przestępczości są na niej bardzo niskie. Tradycyjnie powinniśmy uważać na kieszonkowców w zatłoczonych miejscach.

Jak dolecieć na Maltę

loty na Maltę

Z Polski na Maltę dolecimy z tanimi liniami lotniczymi.


Na chwilę pisania tego artykułu (październik 2020) na Maltę dolecimy z Polski liniami Ryanair (Gdańsk, Kraków, Wrocław, Poznań) i Wizzair (z Katowic i Warszawy). Bilety powinny kosztować 300-500 PLN.

Transport z lotniska na Malcie

Malta posiada jedno lotnisko - Malta International Airport (SIN, oficjalna strona internetowa: www.maltairport.com). To małe, położone 5km od stolicy, Valletty, lotnisko, obsługujące wszystkie loty na Maltę.

Jest dobrze skomunikowane z resztą wyspy - z lotniska kursują autobusy, którymi dojedziemy praktycznie w każde miejsce na wyspie. Na stronie internetowej lotniska znajdziemy planner podróży. Na lotnisko dojedziemy również z wielu miejsc na wyspie dzięki kilku liniom autobusowym skomunikowanym z lotniskiem (Autobusy na lotnisko oznaczone są "X" przed numerem, np. "X1"). Więcej o autobusach w zakładce "transport wewnątrz kraju".

Jeżeli na lotnisku wylądowaliśmy późno i nie kursują już autobusy w interesujące nas miejsce (w nocy z lotniska jeżdżą 2 miejskie, nocne autobusy), możemy wykupić prywatny transport z lotniska do konkretnego miasta. Internauci polecają firmę TravelRepublic (www.travelrepublic.co.uk), która oferuje transport już za 2,5 EUR w jedną stronę.

Transport wewnątrz Malty

Jedynym sensownym sposobem transportu po Malcie jest transport autobusami lub wynajęcie samochodu. Między wyspami kursują łodzie. Taksówki są drogie.

Komunikacja miejska na Malcie

Malta jest dobrze skomunikowana, kursują po niej autobusy, krajowym przewoźnikiem jest MPT - Malta Public Transport. Oficjalna strona internetowa: www.publictransport.com.mt. Na stronie znajduje się świetna mapa - planer podróży. Wystarczy wpisać skąd i gdzie chcemy jechać i o której, a planer pokaże nam trasy i autobusy, którymi dojedziemy we wskazane miejsce.

Ceny biletów:

1 przejazd (maksymalnie 2h) - 1,5 EUR (2 EUR w wakacje)
1 przejazd nocny (maksymalnie 2h) - 3 EUR
karta na 7 dni (przejazdy dzienne i nocne) - 21 EUR
karta na 12 dni (przejazdy dzienne) - 15 EUR

Drogi na Malcie

Na Malcie panuje ruch lewostronny, odwrotny niż w Polsce. Uznawane jest polskie prawo jazdy. Mimo, że wyspa jest mała, korki potrafią być naprawdę duże. Tym bardziej, że lokalni kierowcy jadą bardzo powoli.

Wypożyczenie samochodu

Wynajem samochodu na Malcie jest tani i warto się nad nim zastanowić, zwłaszcza, jeżeli wybieramy się na Maltę w kilka osób. Koszt wynajmu za dobę rozpoczyna się już od 50-60 PLN.

Noclegi na Malcie

Baza noclegowa na Malcie jest rozbudowana. Cena za nocleg (łóżko w wieloosobowym pokoju) to koszt od około 60 PLN. Pokój dwuosobowy kosztuje od 120 PLN za noc.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty na Malcie!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Na Malcie sprawnie funkcjonuje rynek wynajmu prywatnych kwater na portalu Airbnb. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Na Malcie możemy znaleźć prywatne kwatery już za 80 PLN za dwuosobowy pokój.

Kuchnia maltańska

Kuchnia maltańska zdominowana jest przez włoskie wpływy. Dzięki bliskości do Włoch, Malta słynie z potraw z makaronem. Nie są to jedyne wpływy - na Malcie zauważymy jeszcze obecność Brytyjczyków, po których na wyspie pozostało Fish and chips (ryba z frytkami) oraz umiłowanie do steków. Tradycyjna kuchnia maltańska jest jednak kuchnią śródziemnomorską, bogatą w owoce morza i warzywa (słynne, nadziewane bakłażany, karczochy czy kabaczek).

Na Malcie słynne są potrawy z królika, narodowym przysmakiem jest fenek - smażone królicze mięso z ziołami i winem. Słynne są również lokalne sery, gbejna, wino oraz lokalny napój, Kinnie - podobne do coli, z wyraźną, pomarańczową nutką.

Malta - ciekawostki

ciekawostki o Malcie

Malta - ciekawostki.


- Stolicę Malty, Vallettę, zamieszkuje niecałe 7000 osób. Jest to jednak bardzo ciekawy przypadek aglomeracyjny, nazywany konurbacją - jest to system, w którym miasta są bezpośrednio obok siebie i żadne z nich nie dominuje. O ile populacja Valletty to niecałe 7000 osób, o tyle populacja obszaru metropolitalnego wynosi ponad 300 tysięcy mieszkańców
- Malta jest zamieszkana już od przeszło 7000 lat; na wyspie znajdziemy ceramikę sprzed 7000 lat (muzeum Għar Dalam), megalityczne świątynie sprzed 4500-5500 lat (Ġgantija, Ħaġar Qim, Mnajdra, Ta' Ħaġrat, Skorba, Tarxien, czy niesamowite Hypogeum Ħal Saflieni)

Malta - przydatne linki

Przydatne strony o Malcie

Dowiedz się więcej o Malcie.


www.visitmalta.com - oficjalna, turystyczna strona Malty

Nasze artykuły na temat Malty:

Relacja z Malty

Pomysł na wyjazd - Malta

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Malta  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ