Rumunia - największe atrakcje

Rumunia, Bukareszt

Rumunia - Bukareszt, stolica kraju.


Rumunia to kraj pełen pięknych, dzikich gór. Kraj wolny od zachodniego blichtru, który powoli zmienia świat w plastik i styropian, odbierając nam to, czego od podróży oczekujemy – odskoczni od codzienności. Stereotyp Rumunii w Polsce nie jest zbyt pozytywny - Drakula, cyganie, Ceausescu, komuna, złodzieje i żebracy. Generalnie w Rumunii mieszka diabeł. Taki jest stereotyp kraju, który większość postrzega przez Romów mieszkających w Polsce. Słowo Rom utożsamia się nawet z nazwą kraju Rumunia, co akurat jest ogromnym błędem, bo nie mają one ze sobą nic wspólnego. Oto lista kilku wyjątkowych miejsc w Rumunii, których nie znajdzie się we wszystkich przewodnikach.

Sighisoara – To XIV wieczne miasto jest z pewnością jednym z najpiękniejszych w kraju. Urocze, brukowane uliczki wprowadzają w klimat średniowiecza sprawiając, że czujemy się przeniesieni kilka wieków wstecz. Symbolem miasta jest wieża zegarowa dumnie królująca nad zabytkowym rynkiem, a jego największą atrakcją jest stara szkoła mieszcząca się na szczycie wzgórza, uroczo otoczonego ceglanymi domkami. Najlepsze wrażenia można wywieźć z Sighisoary odwiedzając tutejsze sklepy z antykami oraz winnicę Teo Coroiana, który osobiście, chętnie poczęstuje nas swoimi wyrobami.

Trasa Transfogaraska – Jeden z głównych punktów wycieczek do Rumunii – trasa przejeżdżająca przez Karpaty na wysokości 2034 metrów. Oprócz samej drogi, przejazd którą pozwala na podziwianie niesamowitych górskich widoków, trasa ma do zaoferowania kilka ciekawych punktów. Pierwszym z nich jest twierdza Poienari po południowej stronie trasy – faktyczna siedziba Vlada Tepesa zwanego Drakulą. Stara, niszczejąca twierdza przypomina zameczki, które zwiedzać można w Polsce na Szlaku Orlich Gniazd jednak świadomość, że żył tu jeden z największych okrutników wszechczasów dodaje miejscu niesamowitego klimatu. Przejeżdżając trasą warto zatrzymać się przy przepięknie położonym między górami jeziorze Vidraru – a jeśli zaplanujemy swoją wycieczkę bardziej szczegółowo, można zatrzymać się tu na noc, rozbijając przy jeziorze namiot, ponieważ obozowanie na dziko w Rumunii jest całkowicie legalne. Na szczycie Trasy Transfogaraskiej, tuż przy wjeździe do tunelu, znajduje się kilka stoisk z regionalnymi wyrobami. Warto zaopatrzyć się tam w tutejsze przysmaki oraz buteleczkę domowej roboty palinki – rumuńskiego bimbru.

Polskie wioski – W Rumunii mniejszością etniczną są Polacy, którzy osiedlali się tu niemal 200 lat temu, zsyłani przez austriackich zaborców do wydobywania soli. Kaczyca, Nowy Sołoniec, Paltynosa, Plesza, Pojana Mikuli – będąc w Rumunii warto odwiedzić przynajmniej jedną z tych wsi aby doświadczyć gościnności Polaków mieszkających za granicą, a będących całkowicie innymi niż ci z Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. W wioskach funkcjonują tzw. Casa Polonia czyli Domy Polskie, gdzie podróżny może zatrzymać się w jednym z pokoi lub przynajmniej rozbić namiot na jego podwórku.

Drugi cmentarz w Sapancie – O Wesołym Cmentarzu słyszał każdy kto był lub przynajmniej planował wyjazd do kraju Drakuli. W głębi miejscowości Sapanta znajduje się jednak drugi cmentarz, i choć nie tak kolorowy, to jednak nie mniej uroczy, ponieważ całkowicie pozbawiony krążących wokół turystów. O drogę do malowniczo otoczonego górami cmentarza należy popytać miejscowych – najlepiej obsługę muzeum Ioana Partasa, twórcy słynnych nagrobków.

Rumunia ma do zaoferowania oczywiście setki innych, wspaniałych atrakcji, między którymi można wymienić deltę Dunaju lub zamek Bran, w którym wg. Brama Stokera mieszkał Drakula, są to jednak miejsca, o których bez problemu znajdziemy informacje w każdym dostępnym przewodniku. Kraj, który zaledwie kilka lat temu wszedł do Unii Europejskiej, warto odwiedzić zawczasu, aby zobaczyć jeszcze miejsca, które niebawem z pewnością zostaną zmielone przez turystyczną machinę.

Autor: Patryk Szymański


comments powered by Disqus
Tagi: Rumunia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ