Niezwykłe miejsca na świecie - część 7

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4, część 5, część 6,

Darwaza, Turkmenistan - Wrota do piekieł

Darwaza w Turkmenistanie

"Wrota do piekieł" w Turkmenistanie. Foto: Kashif Pathan, flickr.com


W samym centrum Turkmenistanu znajduje się pustynia - Karakum. Na niej znajdują się "Wrota do piekieł" - płonący krater, z którego od ponad 60-ciu lat nieustannie buchają płomienie. Z czym mamy tutaj do czynienia? Skąd od dziesięcioleci biorą się płomienie? Odpowiedź jest niecodzienna - płomienie wcale nie są wynikiem działalności natury. Płomienie to wynik błędu człowieka.

Wrota do piekieł Turkmenistan

Wrota do piekieł. Foto: sunriseoddysey.com


W Turkmenistanie nie znajdziemy terenów aktywności wulkanicznej, stąd krateru i jego zawartości nie można wytłumaczyć aktywnością wulkanu. Odpowiedzi na to zjawisko należy poszukiwać w czym innym. Turkmenistan posiada jedno z największych (piąte na świecie) złoże gazu ziemnego. W latach 50-tych ubiegłego wieku, w okolicach Darwazy dokonywano wierceń poszukiwawczych. Podczas jednego z wierceń doszło do ogromnego, wybuchowego wytrysku gazu pod wielkim ciśnieniem. Gaz nieustannie ulatniał się do atmosfery, wszyscy obawiali się katastrofy wynikającej z wydostawania się trującego, niewidzialnego gołym okiem gazu, dlatego zapadła decyzja - do krateru wrzucono płonącą oponę, która zapaliła uchodzący z wnętrza ziemi gaz. Od tamtej pory, aż do dzisiaj, gaz płonie nieustannie, nie przynosząc żadnej korzyści gospodarczej.

Pustynia Namib, Namibia - największa na świecie wydma

Pustynia Namib

Dune 7 - największa na świecie wydma. Foto: yeowatzup, flickr.com


Pustynia Namib (w języku nama oznaczająca "olbrzymia") położona jest głównie w Namibii (na cześć pustyni nazwano tak to państwo), swój początek rozpościera na terenie Angoli, skąd rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Namibii (od ujścia rzeki Kunene na granicy z Angolą na północy po ujście rzeki Oranje na południu, na granicy z RPA. Długość pustyni to ok 1300 km, powierzchnia całkowita wynosi ok. 130 tys. km2. Na jej powierzchni znajdziemy największą wydmę na świecie - nazywającą się Dune 7.

Pustynia Namib w Namibii

Dune 7. Foto: Pius Mahimbi, flickr.com


Wydma znajduję się na południowej, piaszczystej części pustyni, jej wysokość to około 325 metrów wysokości. Co ciekawe, temperatura ogrzanego w słońcu piasku z niej wynosi około 80 stopni Celsjusza!

Na pustyni Namib znajduje się jeszcze jedno, fantastyczne miejsce - opuszczone miasto, o którym pisaliśmy w VI części naszego zestawienia najpiękniejszych miejsc na świecie.

Angkor, Kambodża - największy kompleks świątynny na świecie

Angkor w Kambodży

Angkor Wat. Świątynia Bayon.


Ankor Wat, kompleks wpisany na listę UNESCO, skryty w sercu kambodżańskiej dżungli to miejsce, które każdy powinien odwiedzić. Niesamowity rozmach budowli, wspaniałe płaskorzeźby, bajeczne wieże - nie sposób wrócić stamtąd nieodmienionym.

Angkor.


Świątynia Angkor została zbudowana w XII wieku naszej ery przez Surjawarmana II. Poświęcona była hinduskiemu bóstwu Wisznu, z którym Surjawarman II się identyfikował. Budowa całego kompleksu trwała około 35 lat. Jego całkowita powierzchnia to 2,08 km2.

Angkor, świątynia Ta Prohm.


Niesamowite wrażenie robią na turystach wspaniałe płaskorzeźby, które rozciągają się na całej długości murów kompleksu. Najbardziej znaną płaskorzeźbą jest tzw. „Spienienie Oceanu Mleka” - symbol sztuki Khmerów, gdzie ukazana jest scena, w której bogowie wraz z demonami ubijają Morze Mleka, aby wydobyć z jego głębin eliksir nieśmiertelności.


Polskie miejsce

Bocznica kolejowa w Częstochowie - postapokaliptyczne scenerie

Postapokaliptyczne widoki w Częstochowie. Foto: Aleksandra Madejska, nigrita.deviantart.com


Czas na kuriozalne miejsce w moim zestawieniu, nie mogłem powstrzymać się przed jego zamieszczeniem. Chcąc dostarczyć Wam jak najwięcej ciekawych miejsc, wertując internet dniami i nocami, natrafiłem na amerykańską stronę, która opisywała Częstochowski cmentarz kolejowy, przedstawiając go jako niesamowite, opuszczone miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w Polsce. Częstochowa kojarzy mi się wyłącznie z Matką Boską oraz piękną historią obrony, o której przypominam sobie za każdym razem oglądając naszą narodową reprezentację. O cmentarzysku słyszałem jednak po raz pierwszy. Zaciekawiony tym wpisem rozpocząłem poszukiwanie informacji na ten temat. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że zachwalany przez Amerykanów cmentarz kolejowy to nic innego jak... sprawna, działająca do dzisiaj bocznica kolejowa! Jak widać, chyba tylko my, Polacy jesteśmy w stanie uwierzyć, że te stare, zdezelowane składy PKP poruszają się (z zawrotną prędkością) po polskich torach.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ