Mumbaj, Bombaj - przewodnik turystyczny

Bombaj, centrum, niedaleko dworca Królowej Wiktorii

Bombaj (Mumbaj) to zrujnowana metropolia.


Jedno z najludniejszych miejsc na Świecie. Szalone i nieposkromione. Mumbaj. Bombaj. Aglomeracja licząca ponad 20 milionów mieszkańców, ogromna bieda stykająca się z wielkim bogactwem, wszechobecny bałagan i piękne zabytki. Mimo, że miasto jest przytłaczające, grzechem byłoby nie odwiedzić go będąc w Indiach.

Mumbaj - notka historyczna

Mumbaj był zaludniony już w epoce kamienia. Pierwsze pisane źródła pochodzą z III wieku p.n.e., kiedy miasto należało do Imperium Maurjów. Miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków w 1534 roku. W 1661 kontrolę nad miastem otrzymali Brytyjczycy. Bombaj stał się portem Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i zaczął bardzo intensywnie się rozwijać. W XVIII wieku Bombaj był już najważniejszym miastem Indii i jednym z ważniejszych portów na świecie. Brytyjczycy wybudowali szereg budowli, które dziś są symbolami miasta, m.in. Dworzec Wiktorii (Victoria Terminus, znany dziś jako Dworzec Króla Śiwadźiego), Bramę Indii (Gateway of India) czy Hotel Taj Mahal Palace.

Po I wojnie światowej, gdy Hindusi rozpoczęli dążenie do niepodległości, Bombaj stał się jednym z głównych placów walki.

Jak dotrzeć do Mumbaju

jak dojechać do Mumbaju (Bombaju)

Jak dotrzeć do Mumbaju?


Do Mumbaju pojawiają się często promocję na loty z Europy - cena wynosi wtedy około 1200 PLN. Mi udało się polecieć do Indii za 1130 PLN. Chcąc udać się do Indii warto więc szukać promocji lotniczych i dostosować do nich termin swojego wyjazdu.

Jeżeli jednak promocja pojawi się nie do Mumbaju, ale do Goa lub, przykładowo, do Delhi, to bez problemów możemy dojechać do Mumbaju koleją. Podróż pociągiem jest oczywiście bardziej czasochłonna niż lot samolotem, jednak kolej w Indiach dostarcza niesamowitych doświadczeń (piękne widoki, interakcja z Hindusami), a w dodatku jest bardzo tania. Dla przykładu, podróż z Varanasi do Mumbaju (1482 km, 26 godzin podróży) w klasie „Sleeper” to koszt 27zł. Z dworców w Mumbaju można dojechać do centrum (Colaba) taksówką za około 500rs. Więcej o kolei w Indiach dowiesz się w naszym artykule „kolej w Indiach”.

Mumbaj - dojazd do centrum z lotniska

Mumbaj - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Mumbaju

Podstawą transportu w Mumbaju są taksówki, a później riksze i tuk tuki.


Podstawą transportu w Mumbaju, podobnie jak w większości Indii, są taksówki, risze i tuk tuki. Transport taksówką do dowolnego punktu w mieście nie powinien kosztować więcej niż 200rs, tuk tukiem 150rs, a rikszą maksymalnie 40-70rs. Należy pamiętać, że riksze i tuk tuki mają zakaz wjazdu na Colabę (dzielnicę turystyczną), dlatego tam będziemy musieli pojechać busem/taksówką lub podejść pieszo.

Noclegi w Mumbaju

noclegi w Bombaju

Gdzie tanio spać w Bombaju (Mumbaju)?


Jeżeli jedziesz do Mumbaju, noclegi wykup wcześniej przez internet. O ile praktycznie w całych Indiach najlepiej i najtaniej jest szukać noclegu na miejscu, o tyle w Bombaju zupelnie się to nie sprawdza. Gdy w 2014 roku próbowaliśmy wykupić nocleg będąc na miejscu, w każdym hostelu (zwiedziliśmy 4 miejsca na Colabie) mówiono nam, że jedyne wolne miejsce zostało im w osobnym, najdroższym pokoju (podczas gdy napotkani hostelowi goście mówili nam, że są wolne miejsca). W efekcie za nocleg w Bombaju zapłaciliśmy... 65zł za dobę, co na Indie jest ceną kosmiczną.

Aby znaleźć dobry i tani nocleg w Bombaju, skorzystaj z naszej wyszukiwarki:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Mumbaj - atrakcje

Atrakcje Bombaju

Co warto zobaczyć w Mumbaju.


Dzielnicą, w której znajdziemy największą ilość zabytków, jest Colaba. To właśnie tam polecam wykupić nocleg.

Mumbaj - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Bombaju

W Mumbaju należy uważać na taksówkarzy.


- w Bombaju należy bardzo, ale to bardzo uważać na oszustów - zwłaszcza, jeżeli chodzi o taksówkarzy i kierowców tuk tuków. Cenę i kierunek ustalajmy na samym początku, uważajmy na oszukane taksówki - najlepiej korzystajmy z usług prepaid taxi lub zamawiajmy taksówki z prawdziwych firm - polecaną firmą jest Meru Cabs - www.merucabs.com
- Colaba to turystyczna dzielnica, w której znajduje się większość atrakcji Mumbaju - Brama Indii, Victoria Terminus i inne. To właśnie tutaj najlepiej jest wykupić nocleg
- to, co przeraża w Bombaju, to niesamowita ilość bezdomnych. Przygotuj się, że spotkasz setki bezdomnych śpiących na ulicach i proszących o pieniądze. Bardzo nachalne są kilkuletnie, żebrzące dzieci, którym nie wolno dawać pieniędzy (jak długo ludzie będą dawać pieniądze, tak długo będzie się zmuszać dzieci do żebrania). My z dziewczyną mieliśmy na to inny patent - wzięliśmy do Indii dużo zestawów długopis + notes, aby porozdawać to dzieciom. Wymyśliliśmy sobie, że nie będziemy dawać im pieniędzy, ale z długopisu i notesu będą mieli trochę radości. Ależ byliśmy naiwni. Już na pierwszych dzieciakach, które nas zaczepiły i którym postanowiliśmy dać notesy i długopisy, zaczęły się problemy. Natychmiast ruszyło na nas wielu bezdomnych, prosząc o zestaw. Dorośli powyrywali tamtym dzieciakom prezenty i pouciekali. Strasznie stresujące i przesmutne doświadczenie...

Mumbaj - przydatne linki

przydatne strony o Bombaju

Dowiedz się więcej o Mumbaju.


Moja relacja z Mumbaju

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023


Tagi: Mumbai   Indie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ