Niezwykłe miejsca na świecie - część 5

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4,

Salto Angel, Wenezuela

Wodospad Salto Angel w Wenezueli

Salto Angel - najwyższy wodospad świata. Foto: Francisco Becerro, flickr.com


Salto Angel jest najwyższym wodospadem na świecie. Jego wysokość to 979 metrów. Wchodzi w skład wenezuelskiego Parku Narodowego Canaima i jest zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych Wenezueli. Ponadto, Salto Angel jest Mekką ludzi uprawiających BASE Jumping:

Jezioro Asfaltowe, Trynidad

Jezioro asfaltowe w Trynidadzie

Asfaltowe Jezioro w Trynidadzie. Foto: Shriram Rajagopalan, flickr.com


Miejsce wypływu na powierzchnie ziemi naturalnego asfaltu. To osobliwe jezioro znajduje się w pobliży miasta La Brea na Trynidadzie. Jego powierzchnia wynosi 46 ha, maksymalna głębokość to 106 m. Pod jeziorem znajduje się złoże bitumitów, które mieszając się z wodą i różnymi gazami wypływa na powierzchnię. Na niej bitumity twardnieją, tworząc asfaltową skorupę.

Jezioro asfaltowe w Trynidadzie

Asfaltowe Jezioro w Trynidadzie. Foto: Shriram Rajagopalan, flickr.com


Jezioro zostało odkryte już w 1595 roku przez Sir Waltera Raleigha - angielskiego podróżnika, ulubieńca królowej Elżbiety I. Już wtedy asfalt znalazł zastosowanie - uszczelniano nim kadłuby statków. Od początku XIX wieku asfalt z powierzchni jeziora zaczął być wykorzystywany przy budowie dróg. Asfalt z Jeziora Asfaltowego znajduje się między innymi na waszyngtońskiej Pennsylvania Avenue - przy której znajduje się Biały Dom.

Zatoka Jiaozhou, Chiny - najdłuższy most świata

Najdłuższy most świata - most w zatoce Jiaozhou w Chinach

Najdłuższy most świata - most w zatoce Jiaozhou w Chinach. Foto: Sean Russel, flickr.com


Oddany do użytku 30 czerwca 2011 roku most znajduje się w prowincji Shandong, łączy portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao. Jego długość to aż 42,5 km! Most powstawał 4 lata, pracowało przy nim 10 tysięcy osób, do jego budowy zużyto 450 tys. ton stali i 2,3 mln metrów sześciennych betonu. Wspiera go 5 tysięcy filarów, a całkowity koszt budowy wyniósł 2,3 mld USD.


Polskie miejsce

Ostrzyca (Dolnośląskie) - największy w Polsce wygasły wulkan

Wulkan w Ostrzycy

Śląskie Fudżi. Foto: Paweł Kuźniar


"Śląską Fudżi" - tak nazywane jest to wzniesienie (501 m.n.p.m.) znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim, około 2,5 km od Złotoryi. Ostrzyca to powulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka, które przypomina nam, że Polska nie zawsze była terenem spokojnym sejsmicznie. Na szczyt prowadzi żółty szlak, po drodze którego możemy podziwiać niesamowite, skalne widoki - zakrzepniętą lawę czy skały bazaltowe.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ