Niezwykłe miejsca na świecie - część 5
Niezwykłe miejsca na świecie.
Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!
Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3, część 4,
Salto Angel, Wenezuela
Salto Angel - najwyższy wodospad świata. Foto: Francisco Becerro, flickr.com
Salto Angel jest najwyższym wodospadem na świecie. Jego wysokość to 979 metrów. Wchodzi w skład wenezuelskiego Parku Narodowego Canaima i jest zarazem jedną z największych atrakcji turystycznych Wenezueli. Ponadto, Salto Angel jest Mekką ludzi uprawiających BASE Jumping:
Jezioro Asfaltowe, Trynidad
Asfaltowe Jezioro w Trynidadzie. Foto: Shriram Rajagopalan, flickr.com
Miejsce wypływu na powierzchnie ziemi naturalnego asfaltu. To osobliwe jezioro znajduje się w pobliży miasta La Brea na Trynidadzie. Jego powierzchnia wynosi 46 ha, maksymalna głębokość to 106 m. Pod jeziorem znajduje się złoże bitumitów, które mieszając się z wodą i różnymi gazami wypływa na powierzchnię. Na niej bitumity twardnieją, tworząc asfaltową skorupę.
Asfaltowe Jezioro w Trynidadzie. Foto: Shriram Rajagopalan, flickr.com
Jezioro zostało odkryte już w 1595 roku przez Sir Waltera Raleigha - angielskiego podróżnika, ulubieńca królowej Elżbiety I. Już wtedy asfalt znalazł zastosowanie - uszczelniano nim kadłuby statków. Od początku XIX wieku asfalt z powierzchni jeziora zaczął być wykorzystywany przy budowie dróg. Asfalt z Jeziora Asfaltowego znajduje się między innymi na waszyngtońskiej Pennsylvania Avenue - przy której znajduje się Biały Dom.
Zatoka Jiaozhou, Chiny - najdłuższy most świata
Najdłuższy most świata - most w zatoce Jiaozhou w Chinach. Foto: Sean Russel, flickr.com
Oddany do użytku 30 czerwca 2011 roku most znajduje się w prowincji Shandong, łączy portowe miasto Qingdao z wyspą Huangdao. Jego długość to aż 42,5 km! Most powstawał 4 lata, pracowało przy nim 10 tysięcy osób, do jego budowy zużyto 450 tys. ton stali i 2,3 mln metrów sześciennych betonu. Wspiera go 5 tysięcy filarów, a całkowity koszt budowy wyniósł 2,3 mld USD.
Polskie miejsce
Ostrzyca (Dolnośląskie) - największy w Polsce wygasły wulkan
Śląskie Fudżi. Foto: Paweł Kuźniar
"Śląską Fudżi" - tak nazywane jest to wzniesienie (501 m.n.p.m.) znajdujące się na Pogórzu Kaczawskim, około 2,5 km od Złotoryi. Ostrzyca to powulkaniczne wzniesienie w kształcie stożka, które przypomina nam, że Polska nie zawsze była terenem spokojnym sejsmicznie. Na szczyt prowadzi żółty szlak, po drodze którego możemy podziwiać niesamowite, skalne widoki - zakrzepniętą lawę czy skały bazaltowe.