Niezwykłe miejsca na świecie - część 4

Niezwykłe miejsca na świecie

Niezwykłe miejsca na świecie.


Na świecie są setki fascynujących miejsc, które nie są znane większej ilości społeczeństwa. Postanowiliśmy zrobić listę niezwykłych miejsc na świecie. Postaramy się skupić na mniej znanych miejscach, tak, aby nie pisać sztampowo o Wieży Eiffla czy egipskich piramidach. Na końcu każdej części cyklu opisujemy dodatkowo jedno niezwykłe miejsce prosto z Polski. No to lecimy!

Poprzednie części: Niezwykłe miejsca na świecie: część 1, część 2, część 3,

Grand Prismatic Spring, USA

Grand Prismatic Spring. Foto: Jim Trodel, flickr.com


Największe gorące jezioro w Stanach Zjednoczonych (trzecie pod względem wielkości na świecie). Znajduję się na terenie Parku Narodowego Yellowstone. Ma około 90x120 metrów powierzchni, najgłębsze miejsce - 37 metrów. Temperatura wody waha się między 64 a 87 °C. Grand Prismatic Spring powstało wskutek obecności pod ziemią komory magmowej z gorącą lawą, która nieustannie podgrzewa wodę.

Grand Prismatic Spring w USA

Grand Prismatic Spring. Foto: airtrainer, flickr.com


Niesamowite kolory to zasługa osadu krzemionki wytrącającej się ze skał kaldery, a także… kilku odmian sinic, które przystosowały się do życia w tych ekstremalnych warunkach. Wiąże się z tym pewna fascynująca ciekawostka. Jezioro było obiektem intensywnych badań, mających na celu ustalenie, jak żywe organizmy przystosowują się do tak skrajnie niekorzystnych warunków (wysoka temperatura to największy wróg bakterii – w większości przypadków powoduje rozpad struktury białek i wymarcie bakterii - dlatego tak często słyszymy o konieczności przegotowywania wody z „niepewnego” źródła – niebutelkowanej, gdy jesteśmy zagranicą). Podczas badania jeziora dokonano sensacyjnego odkrycia – w wodzie znaleziono setki tysięcy jednokomórkowców, nazwanych archeowcami. Te niezwykłe organizmy – jedne z najmniejszych poznanych istot żywych – potrafią przystosować się do iście ekstremalnego środowiska. Zaczęto odkrywać je na całym świecie – na terenach wulkanicznych, w złożach ropy naftowej, pozbawionych tlenu bagiennych głębinach czy też właśnie w gorących jeziorach. Naukowcy uznali archeowce za żywe skamieniałości – organizmy, które niewiele zmieniły się w ciągu milionów (a możliwe, że nawet miliardów) lat. To z kolei doprowadziło do jednej z tez,  że archeowce mogą być pierwszym wspólnym przodkiem wszelkich istot żywych. Do dziś temat badań nie został wyczerpany. Zyskano natomiast wiedzę, że istnieją bakterie mogące rozwijać się w skrajnie niekorzystnych warunkach. Dzięki temu odkryciu wielu naukowców twierdzi, że prawdopodobieństwo istnienia życia na innych planetach jest bardzo duże.

Thor's Well, Oregon, USA

Thor's Well w USA

Thor's Well. Foto: Mark Gunn, flickr.com


Niezwykłe miejsce znajdujące się w stanie Oregon w USA. Tuż przy brzegu Pacyfiku, około 3 km od malutkiej miejscowości Yachts, nieopodal drogi stanowej 101 znajduje się „Thor’s Well”, znane wszystkim pod nazwą „bramy do podziemia”. Thor’s Well to formacja skalna w kształcie wielkiego kubła, który pozbawiony jest ściany od strony oceanu. Podczas sztormów i przypływów fale wdzierają się do środka formacji, poczym wzburzona woda efektownie wystrzeliwuje w powietrze.

Dolomity, Włochy

Dolomity

Dolomity - rafa koralowa Europy! Foto: Navin Rajagopalan, flickr.com


Wielu może powiedzieć: „pfff, zwykłe góry”. Jesteście w błędzie. Dolomity to nic innego jak… Skamieniała rafa koralowa!

Historia powstania tego pasma górskiego jest naprawdę niezwykła. Aby ją zrozumieć, musimy cofnąć się miliony lat wstecz i przyjrzeć procesowi powstawania raf koralowych. Standardowo rafy koralowe nie przekraczają wysokości 30 metrów. Jeżeli jednak poziom morza podnosi się lub obniża się dno morskie, koralowce mogą wciąż rosnąć w górę, podczas gdy te pozostające niżej obumierają. Tak na przestrzeni milionów lat powstawały kolejne warstwy wapienia, liczące tysiące metrów grubości. Następnie, w wyniku ruchów skorupy ziemskiej wapienie zostały wyniesione, tworząc pasma górskie. W ten oto sposób dawne rafy koralowe tworzą dzisiaj skały Dolomitów.


Polskie miejsce

Kopalnia Soli, Kłodawa (Wielkopolskie)

Kopalnia Soli w Kłodawie

Kopalnia soli w Kłodawie. Foto: www.sol-klodawa.com.pl


Wszyscy kochamy Wieliczkę, natomiast nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to nie Wieliczka, a działająca do dzisiaj kopalnia soli w Kłodawie posiada najniżej położony szlak turystyczny na świecie! Podziemna trasa biegnie 600 metrów pod powierzchnią ziemi. W kopalni zwiedza się ciągle czynne wyrobiska, w których codziennie wydobywana jest znana na cały kraj „Kłodawska Sól Kamienna”.

Kopalnia soli w Kłodawie

Kopalnia soli w Kłodawie. Foto: www.sol-klodawa.com.pl


Kłodawska Kopalnia Soli to spółka skarbu państwa. Obecnie trwają pracę nad przeobrażeniem kopalni w uzdrowisko.


Tagi:
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ