Goa - przewodnik turystyczny

Widok obok Plaża Palolem - Goa

Goa to prawdziwy raj na ziemi. Na zdjęciu okolice plaży Palolem.


Goa nie jest ani miastem, ani, jak myśli większość, wyspą. Goa to tak naprawdę najmniejszy stan Indii. Zupełnie odmienny od pozostałej części kraju - beztroski i uśmiechnięty. Goa to raj na ziemi - ponad 100 km linii brzegowej, niebiańskie plaże, ciepłe morze, niskie ceny i pyszne jedzenie. W całym Goa znajdziemy przeszło 30 pięknych plaż, w których każdy znajdzie coś dla siebie!

Goa - notka historyczna

Goa jest stanem Indii położonym około 500 kilometrów na południe od Mumbaju, leżącym nad Morzem Arabskim. Europejska historia Goa zaczyna się w 1510 roku, kiedy Portugalia podbija fragment Goa. Europejczycy otwierają na niej swoją faktorię handlową, którą bardzo szybko zamieniają w kolonię. W zdobytym mieście Purana Gowa portugalczycy zakładają własne miasto - Goa, czyniąc z niego stolicę kolonii Indie Portugalskie. W mieście powstaje wiele świątyń i zabytków, dzięki czemu dzisiaj to miasto (znane jako Old Goa) wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Indie odbiły Goa dopiero w 1961 roku, a Portugalia uznała utratę kolonii w 1974 roku. Dzisiaj Goa wypełniona jest plażami i należy do najbardziej turystycznego regionu Indii. Każdego roku Goa odwiedzane jest przez około 6 milionów Hindusów i 900 tysięcy turystów pochodzących z innych krajów.

Plaże na Goa

Butterfly Beach w Goa

Plaże Goa znane są na całym świecie.


Goa to łącznie ponad 30 plaż, które różnią się od siebie wielkością, popularnością oraz stopniem skomercjalizowania. Niejedna plaża nastawiona jest już tylko i wyłącznie na robienie pieniędzy, co nie oznacza oczywiście, że na Goa nie uda się nam znaleźć spokojniego zaułka dla siebie. Wręcz przeciwnie! W Goa każdy znajdzie coś dla siebie - rozbawioną, pijaną plażę pełną turystów, głośną i pełną hindusów, czy w końcu spokojną i niezbyt zatłoczoną - do wyboru, do koloru!

Największe i najpopularniejsze plaże na Goa znajdziesz na naszej mapce:

Mapa Goa

Goa - plaże na Goa.


Do najbardziej znanych i popularnych plaż Goa należą:

Agonda - cicha i spokojna, lubiana przez turystów. 

Anjuna - znana na całym świecie z powodu imprez z muzyką trance, które odbywają się tutaj w sezonie turystycznym. Anjuna słynie również z bazaru (The Wednesday Anjuna Beach flea market), który odbywa się tutaj w każdą środę i trwa od rana do wieczora. 

Arambol - plaża popularna wśród turystów, oferująca kursy medytacji czy jogi. Niedaleko znajduje się bodaj najpiękniejszy fort w Goa - 17-to wieczny Fort Tiracol. 

Calangute - skomercjalizowana, pełna turystów oraz nocnych klubów, barów i restauracji 

Candolim - długa plaża pełna domków, restauracji, barów i dyskotek. Niedaleko znajduje się Aguada Fort - dobrze zachowane, siedemnastowieczne zabudowania obronne z czasów portugalskich. 

Colva - niezwykle popularna wśród Hindusów. Zatłoczona i głośna.

Majorda - położona 4 km od miasta Margao, dobra dla osób, które nie chcą się zapuszczać daleko od lotniska

Mandrem - ładna i chroniona plaża, ze względu na populacje żółwi składające na niej jaja. 

Palolem - nasz faworyt! Piękna, piaszczysta plaża w kształcie półksiężyca, niezbyt tłoczno (mimo, że jest to jedna z najbardziej popularnych plaż), ale na brak ludzi nie można narzekać. Sporo sklepików i restauracji. 

Patnem - mała plaża położona pomiędzy dwoma klifami. Cicha i spokojna. 

Vagator - cicha i malownicza plaża, która w sezonie turystycznym zamienia się w roztańczone miejsce, gdzie można pobawić się przy goa trance - gatunku muzycznym wywodzącym się z Goa. Niedaleko znajdziemy Chapora Fort - kilkusetletnie fortyfikacje obronne warte zobaczenia.

Jak dotrzeć do Goa

jak dojechać do Goa

Jak dotrzeć do Goa?


Dotarcie do Goa z Europy to, nie licząc pojawiających się czasem promocji, spory wydatek. Pewną cykliczność, dającą możliwość tańszego dotarcia na Goa dają sezonowe loty czarterowe z Wielkiej Brytanii (Thomas Cook), jednak i tak nie jest to najtańsza możliwość. Jeżeli chcemy dojechać do Goa, najłatwiej będzie nam "złapać" promocję lotniczą do Mumbaju lub Delhi, a stamtąd możemy tanio dolecieć do Goa samolotem lub dojechać pociągiem.

Loty

Lotnisko w Goa

Goa - lotnisko Dabolim Airport. Foto: Mateusz Jakubowski


Jak już wspomnieliśmy, ciężko jest znaleźć tanie loty do Goa z Europy. Zamiast tego, łatwiej jest dolecieć do Mumbaju lub Delhi, skąd można tanio polecieć do Goa. Goa jest osiągalne praktycznie z każdego większego miasta w Indiach. Indyjskie tanie linie lotnicze (GoAir, Air India, IndiGo, Jet Airways, JetKonnect, SpiceJet) oferują loty już za około 150 zł w jedną stronę.

Lotnisko w Goa - Goa International Airport, znane bardziej jako Dabolim Airport, położone jest na północy Goa, 4 km od miasta Vasco da Gama, 23 km od głównego miasta stanu - Margao oraz 30 km od stolicy Goa - Panjim. Z lotniska dojedziemy w każdy zakątek Goa dzięki taksówkom (do 1000rs za długie trasy, np. do Palolem), lub dzięki autobusom. Kilkadziesiąt metrów od lotniska znajduje się przystanek autobusowy, skąd ruszają autobusy w różnych kierunkach. O trasę autobusu i cenę należy pytać kierowcę. Zazwyczaj jest tak, że kierowca po podjechaniu na przystanek sam krzyczy, w którym kierunku jedzie. Ceny nie są sztywne, kierowcy podają turystom różne kwoty, które są jednak niskie - nie powinny przekroczyć 80rs.

Kolej

Dworzec kolejowy Madgaon (Margao) Goa

Dworzec kolejowy w Madgaon (Margao). Foto: Mateusz Jakubowski


Do Goa dostaniemy się pociągiem z wielu indyjskich miast. Co oczywiste, podróż koleją jest bardziej czasochłonna niż lot samolotem, jednak podróżowanie pociągiem jest w Indiach niesamowitym doświadczeniem i samo w sobie stanowi wielką atrakcję. A co najważniejsze - kolej w Indiach jest bardzo tania. Dla przykładu, podróż z Mumbaju do Goa (757 km, 9 godzin podróży) w klasie „2S” kosztuje około 12zł.

Głównym dworcem w Goa jest dworzec Madgaon (Margao), a zaraz za nim Canacona, z których dojedziesz do większości punktów Goa dzięki busom.

Więcej o kolei w Indiach dowiesz się w naszym artykule „kolej w Indiach”.

Komunikacja miejska na Goa

komunikacja miejska w Goa

Na Goa podstawą transportu są busy, tuk tuki i taksówki.


Goa, choć chaotycznie, jest dobrze skomunikowane. Do wyboru mamy tradycyjnie taksówki (nie powinniśmy zapłacić więcej niż 1000rs za długie dystanse), tuk tuki (cena do negocjacji przed odjazdem, tańsze od taksówek) oraz... motocykle, które są na Goa popularnym środkiem transportu. Kierowcy (nazywani "pilots") zawiozą Cię w ustalone miejsce za cenę niższą, niż zażyczyliby sobie kierowcy tuk tuków.

Najlepszym sposobem na podróżowanie po Goa są busy. Tanie (cena za przejazd nie powinna przekroczyć 80rs) i kursujące dosyć często. Aby znaleźć miejsce, z którego ruszają busy wystarczy popytać miejscowych. Kierowcy lub ich "pomocnicy"(zazwyczaj jedna osoba w środku pojazdu) informują o kierunku jazdy busa. Opłata pobierana jest albo przy wejściu do środka, albo w trakcie jazdy.

Noclegi na Goa

Goa noclegi

"Hotel" w Palolem.


W Goa bez problemu znajdziemy odpowiedni dla nas nocleg. Od tanich hosteli, po luksusowe, odgrodzone od świata 5-cio gwiazdkowe hotele z własną plażą. Oczywiście odradzamy noclegi tego typu. Zdecydowanie najlepszym sposobem na nocleg w Goa jest wynajęcie domku na plaży. Chyba każda plaża w Goa oferuje noclegi tego typu. Domki posiadają zazwyczaj własną łazienkę i elektryczność. Nie bukuj noclegu na Goa przez internet - większości z tych domków nie znajdziesz w internecie. Odpowiedni domek znajdziesz na miejscu, wystarczy przejść się po plaży, pooglądać je i wybrać taki, który najbardziej nam pasuje. Domków jest bardzo, ale to bardzo dużo, dzięki czemu mamy pewność, że nocleg znajdzie się dla nas nawet w czasie sezonu. Ceny domków są różne, w zależności od standardu i popularności plaży. Przykładowo, domek na Palolem (najniższy standard) w sezonie 2014 kosztował 500rs (około 25 PLN)

Jeżeli jednak chcesz zapewnić sobie nocleg przed wyjazdem do Goa, sprawdź przy pomocy naszej wyszukiwarki noclegi w Goa:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

Goa - atrakcje

Atrakcje Goa

Co warto zobaczyć w Goa.


Goa to nie tylko plaże. W całym stanie jest sporo miejsc wartych odwiedzenia. Koniecznie trzeba wybrać się do tzw. Starego Goa (Old Goa, ok. 10km na wschód od stolicy stanu, Panaji). Jest to pozostałość po dawnej, 16-to wiecznej stolicy stanu. Kiedyś zamieszkiwało ją ponad 200 000 osób, ale z powodu epidemii miasto zostało opuszczone w 1759 roku. Obecnie mieszka tutaj niecałe 5000 osób i tylko okazałe budynki przypominają o czasach świetności tego miejsca. Stare Goa przepełnione jest zabytkowymi budynkami i okazałymi kościołami, dzięki czemu wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc w Goa warto odwiedzić jeden z goańskich bazarów. Najsłynniejszy jest bazar na Anjuna Beach (The Wednesday Anjuna Beach flea market), odbywający się w każdą środę od rana do wieczora. Drugi bazar (Mackie's Night Bazaar) znajduje się w okolicach Baga Beach (3km od Anjuna Beach).

Przy dłuższym pobycie w Goa polecamy wycieczkę do narodowego parku - Bhagwan Mahaveer Sanctuary and Mollem National Park, które położone jest przy granicy ze stanem Karnataka. Znajdziemy tam piękne świątynie oraz niesamowitą faunę i florę - bujną roślinność, wodospady (ze słynnym, 310-cio metrowym wodospadem Dudhsagar Falls) oraz wiele gatunków zwierząt, wliczając w to czarne pantery. Innym parkiem jest położony około 20km od Margao Bondla Wildlife Sanctuary. Znajdziemy w nim ZOO, ogród botaniczny oraz park ze zwierzętami. Można tu popołudniem przejechać się na słoniu, ośrodek rzekomo dobrze traktuje te zwierzęta przez co nie musimy mieć wyrzutów sumienia.

Kolejną z atrakcji Goa są plantacje przypraw. Niektóre z nich wyglądają bardzo prowizorycznie i są zrobione wyłącznie pod turystę, jednak można również znaleźć plantacje warte odwiedzenia. Jedną z nich położona jest w okolicach Pondy, Savoi Plantation.

Jedzenie na Goa

kuchnia goańska

Kuchnia goańska to niesamowite połączenie Indii i Portugalii.


Kuchnia goańska to niesamowite połączenie kuchni indyjskiej z silnymi wpływami Portugalczyków, którzy przez kilkaset lat władali tym stanem. Przenieśli oni na grunt indyjski wiele nieznanych wcześniej roślin, takich jak ananas, nerkowiec, pomidor, ziemniaki, czy uwielbianą tutaj, pikantną papryczkę peri-peri.

Podstawą kuchni goańskiej jest ryż, mleczko kokosowe oraz, ze względu na nadmorskie położenie, owoce morza w najróżniejszej postaci. Na każdym kroku spotkać możemy różne rodzaje ryb, krewetki, kraby, rekiny, czy homary. Popularnym daniem jest rybne curry, nazywane kadi lub ambot, przygotowywane z najróżniejszych ryb i owoców morza.

Fani mięsa pokochają dania z goańskiej wieprzowiny lub kurczaka, które spożywa się tutaj w sporych ilościach i najróżniejszych wariantach. Jednym z najpopularniejszych dań mięsnych jest tutaj Vindaloo - wieprzowe curry z dominującą nutą octu i czosnku. Ciekawą i rozpoznawalną dla Goa przekąską są kiełbaski goańskie (goan chorizo lub goan chourico) - jest to indyjska wariacja na temat znanego w Portugalii chorizo - kiełbaski goańskie to mieszanka mięsa, pikantnych papryczek, imbiru, pieprzu, cynamonu, czosnku i innych przypraw, które nadają kiełbaskom wielkiej pikantności i niesamowicie bogatego smaku i aromatu.

Będąc na Goa koniecznie trzeba spróbować Feni (Fenny) - jest to lokalny, mocny trunek (35-45%), wytwarzany z soku jabłek nerkowca (cashew fenny) lub soku z łodyg kwiatów palmy kokosowej (coconut fenny).

Kuchnia goańska, podobnie jak kuchnia indyjska, cechuje się bogactwem używanych przypraw, jednak to, co ją wyróżnia, to niezwykle popularny tutaj kokam - suszone skórki owoców z drzewa garcinia indica, którym zakwasza się potrawy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o kuchni indyjskiej, zapraszamy do naszego artykułu: przewodnik po Indiach.

Co można robić na Goa?

Co warto robić na Goa

Co robić w Goa?


- rejs łódką połączony z wyglądaniem delfinów. Oferowany na większości goańskich plaż przez rybaków i właścicieli łódek. Cena to około 300rs za osobę. Wielu właścicieli proponuje zwrot pieniędzy w przypadku nie niedostrzeżenia delfinów – warto o tym pamiętać i spytać przed zapłaceniem

- wynajęcie skutera. Świetny sposób na spędzenie dnia. Na wypożyczonym na cały dzień skuterze można zwiedzić wiele plaż w niedługim czasie. Trzeba twardo się targować, ceny uzależnione są również od okresu (w sezonie drożej). Trzeba liczyć się z wydatkiem około 300rs/dzień. Koszt litra benzyny to około 80rs


- łowienie ryb na morzu. Na wielu plażach wstając o świcie można spotkać rybaków wypływających w morze. Można z nimi porozmawiać i zabrać się z nimi na łowienie ryb. Kiedyś turyści spontanicznie zaczepiali rybaków, chcąc zobaczyć ich w akcji, teraz to czysty biznes. Większość rybaków jest przygotowana na taką ewentualność – ma dodatkową wędkę i przygotowany cennik. Przeważnie jest to kilkaset rupii, złapane ryby i skorupiaki można zanieść do dowolnej restauracji, gdzie kucharze (oczywiście za odpowiednią opłatą) zrobią z nich pyszne danie

- sporty wodne. Miłośnicy sportów wodnych z powodzeniem znajdą w Goa coś dla siebie

Goa - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Goa

W Goa dostęp do internetu nie stanowi problemu.


- w Goa, podobnie jak w całych Indiach, nie zapomnij o targowaniu się
- w Goa nie ma problemu z dostępem do internetu, w wielu miejscach dostępne jest WiFi, równie popularne są kafejki internetowe
- w Goa kantory są powszechne, bankomaty natomiast są zlokalizowane na większych plażach i miastach. Miej na uwadze, że niektóre plaże, np. Palolem, nie posiadają bankomatu
- na tłocznych plażach zdominowanych przez Hindusów, np. Colva beach, biała kobieta może stanowić atrakcję. Natarczywe spojrzenia mogą być krępujące

Goa - przydatne linki

przydatne strony o Goa

Dowiedz się więcej o Goa.


www.goa-tourism.com – oficjalna strona Goa. Prawdziwa kopalnia wiedzy. Dostępna w języku angielskim.

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Goa   Indie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ