Pekin - przewodnik turystyczny

Świątynia Nieba w Pekinie

Pekin - Świątynia Nieba. Dowiedz się z nami, jak zwiedzić Pekin.


Pekin - Beijing czyli Północna Stolica. Miasto, przy którym nie można przejść obojętnie. Miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością. Bieda z bogactwem i przepychem. Monumentalne, cesarskie Zakazane Miasto kontrastujące z biednymi hutongami, dziesiątki świątyń z cudowną Lama Temple na czele. A wszystko to wypełnione niesamowitymi zapachami prawdziwej kuchni chińskiej. Taki jest Pekin!

Pekin - notka historyczna

Pisana historia Pekinu (inyin. Beijing) sięga I tysiąclecia p.n.e., kiedy istniejące w tym miejscu miasto Ji było stolicą państwa Yan. Podczas Okresu Walczących Królestw królestwo Yan, podobnie jak pozostałe chińskie królestwa, zostało podbite przez Pierwszego Cesarza Chin, Qin Shi Huang, który w 221 wieku p.n.e., po podbiciu wszystkich królestw, utworzył Chiny.

W ciągu następnego tysiąclecia Pekin był ważnym miastem, pozostawał jednak na uboczu polityki. Dopiero w 1153 roku został stolicą państwa. Miasto otoczono murami, powstały pierwsze z uznawanych za kultowe zabytków, m.in. Most Marco Polo. Zrobienie z Pekinu stolicy bardzo szybko doprowadziło do jego zguby - w 1215 Mongołowie zdobyli i zniszczyli chińską stolicę. W ciągu następnych dziesięcioleci Mongołowie zdobyli Chiny i zaczęli nimi rządzić (Dynastia Yuan). W 1267 Mongołowie odbudowali miasto. Z tego okresu zachowało się trochę zabytków, z czego najbardziej znana jest Wieża Bębna, Wieża Dzwonu i Akademia Cesarska.

Po pokonaniu Mongołów i rozpoczęciu panowania przez chińską dynastię Ming (od 1368), Pekin ogłoszono ponownie stolicą kraju (od 1403 roku). Od tego czasu Pekin zaczął przybierać formę, którą znamy dzisiaj. W ciągu najbliższych lat powstało Zakazane Miasto, Świątynia Nieba oraz Brama i Plac Niebiańskiego Spokoju.

Dzisiaj Pekin jest stolicą Chińskiej Republiki Ludowej, która jest największą stolicą na świecie. Mieszka w niej niecałe 22 miliony mieszkańców. To miasto wypełnione setkami zabytków oraz miejsc wartych odwiedzenia.

Jak dolecieć do Pekinu

Jak tanio dotrzeć do Pekinu?


Niestety loty do stolicy Chin nie należą do najtańszych. Poza promocjami można polecieć do Pekinu za około 2000 PLN. Niektórych może to zdziwić, jednakże często najtańsze loty do Pekinu (bezpośrednio) oferuje polski LOT (z Warszawy). Zazwyczaj cena oscyluje poniżej 1000 PLN za lot w jedną stronę. Do stolicy Chin czasem zdarzają się promocję, dlatego polecam śledzenie stron internetowych agregujących oferty linii lotniczych.

Pekin - dojazd do centrum z lotniska

Pekin - 3 terminal lotniska Beijing International Airport

Pekin - trzeci terminal lotniska Beijing International Airport.


Lotniska w Pekinie to temat, który przeżył właśnie wielkie zmiany. 25 września 2019 roku otworzono nowe lotnisko, Beijing Daxing International Airport (PKX). Nowe lotnisko, wraz z Beijing International Airport (PEK), pełni rolę dwóch głównych lotnisk Pekinu. Z powodu otwarcia nowego lotniska władze Pekinu zamknęły lotnisko Beijing Nanyuan Airport.

Mimo że nie zostało to jeszcze wprowadzone, w przyszłości podział lotów między lotniskami ma być czytelny - lotnisko PEK będzie obsługiwać loty krajowe oraz loty linii tworzących sojusz Star Alliance, natomiast z lotniska PKX będą latać linie tworzące sojusz SkyTeam.

Aktualizując ten artykuł w lutym 2021 roku postanowiliśmy rozpisać się na temat dojazdu z lotnisk do centrum Pekinu i napisać dwa osobne artykuły na ten temat:

Pekin - komunikacja miejska

Pekin metro

Pekin jest znakomicie skomunikowany. Na zdjęciu metro w Pekinie - jeden z wagonów.


Komunikacja miejska w Pekinie działa świetnie - jest ogromna i tania. Do większości interesujących turystę miejsc możemy dojechać metrem. To duże ułatwienie - można założyć, że jako turysta skorzystasz tylko i wyłącznie z metra. Na temat komunikacji miejskiej w Pekinie przygotowaliśmy osobny artykuł: komunikacja miejska w Pekinie.

Noclegi w Pekinie

Gdzie tanio spać w Pekinie?


W Pekinie stosunkowo łatwo jest znaleźć bardzo tani hotel lub hostel blisko centrum. Wybór jest ogromny. Niestety, ale ceny idą cały czas do góry, dlatego należy spodziewać się, że ceny za nocleg będą trochę wyższe, niż w chwili pisania tego artykułu. Na chwilę obecną (14 luty 2018) nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje od około 40 PLN, natomiast nocleg w pokoju wieloosobowym zaczyna się od około 30 PLN za łóżko.

Sprawdź, gdzie w Pekinie spaliśmy my i które miejsca noclegowe polecamy, a które odradzamy: Gdzie spać w Pekinie.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Pekinie!

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję!

Atrakcje Pekinu

Pekin - zakazane miasto

Sprawdź darmowe atrakcje miasta Pekin. Na zdjęciu brama do Zakazanego Miasta.


W Pekinie znajdziemy masę miejsc, które trzeba zobaczyć wręcz obowiązkowo! Są to:

- Plac Tian'anmen - czyli Plac Niebiańskiego Spokoju (stacja metra Qianmen) z Gmachem Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i Mauzoleum Maozedonga.
- Zakazane Miasto z Pałacem Cesarskim (Zimowym) z centralnym  miejscem - Budynkiem Najwyższej Harmonii
- Świątynia Nieba
- Kongmiao
- Yonghegong
- Brama Qian Men

Pekin to również wiele fantastycznych muzeów. Najciekawsze jest National Museum, Military Museum oraz Capital Museum.

Obowiązkową atrakcją do zaliczenia jest Chiński Mur. Bez problemów dojedziemy do niego z Pekinu na własną rękę. O tym, jak to zrobić, napisałem w poradniku "Jak samemu dojechać na Chiński Mur".

Jedzenie w Pekinie

jedzenie w Pekinie

Dowiedz się więcej o chińskiej kuchni. W Pekinie możesz zjeść... dosłownie wszystko!


Wielbiciele egzotycznych potraw będą w Pekinie wniebowzięci! Absolutnym obowiązkiem dla każdego odwiedzającego Pekin jest spróbowanie kaczki po pekińsku. Składa się z kawałków kaczki maczanych w sosie śliwkowym i zawiniętych w naleśnik, podawanymi z plasterkami cebuli, kawałkami ogórka. Poszukujący ekstremalnych doznań muszą natomiast udać się na ulicę Dong'anmen (10 min spacerem od Zakazanego Miasta), gdzie codziennie, między 17:00 a 22:00 działa uliczny bazar. Skosztować można tutaj dosłownie wszystkiego - pająków, skorpionów, węży, larw w najróżniejszych postaciach, jaszczurek, żab itp.

W stolicy Chin bez problemu można najeść się do syta, płacąc za to małe kwoty. Budżetowym podróżnikom polecamy stołować się w Supermarketach (np. "Hi-24") - każdy większy supermarket w Chinach posiada osobne stoisko/alejkę, w której przygotowywane są świeże dania kuchni chińskiej. Jedzenie znajduję się za ladami grzewczymi - możemy najpierw zobaczyć, co będziemy jeść. W Chinach to ważne, język angielski jest tutaj praktycznie nieznany - nie możemy liczyć na to, że ktokolwiek powie nam co to za jedzenie. Potrawy te są przepyszne, podawane w dużej ilości, a co najważniejsze - tanie! Przykładowa cena za zestaw chińszczyzna  + ryż + warzywa + zielona herbata - RMB 12.

Bardzo tanie i równie pyszne jest jedzenie z ulicznych straganów, które spotkać można na każdym kroku.

Zakupy w Pekinie

Pekin bazar Donghuamen

Bazar Donghuamen. W Chinach praktycznie wszystko można kupić w dużo niższych cenach niż w Polsce.


Będąc w Pekinie grzechem byłoby nie udać się na zakupy. Tutaj wszystko można dostać w bardzo niskich cenach! Najpopularniejszymi miejscami są domy towarowe Silk Market oraz Pearl Market - można kupić w nich dosłownie wszystko - odzież, obuwie, elektronikę, pamiątki. Trzeba tylko pamiętać, że większość sprzedawanych tam rzeczy to podróbki! Chcąc kupić cokolwiek będziemy musieli się targować - przygotujcie się na twarde potyczki - Chińczycy są bardzo uparci!

Pekin - wskazówki praktyczne

Pekin - praktyczne informacje.


- jadąc do Pekinu trzeba się przygotować! Praktycznie nikt nie mówi tutaj po angielsku. Wydrukuj sobie mapkę metra, zaznacz, na którym przystanku musisz wyjść, aby dotrzeć do swojego miejsca noclegowego, pozaznaczaj, na którym przystanku trzeba wyjść, aby dotrzeć do atrakcji, które chcesz zobaczyć i tak dalej.
- pamiętajmy, że paszport musimy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli

- w Pekinie praktycznie nikt nie mówi po angielsku.
- a jeżeli już mówi po angielsku, to w 99% chce Cię oszukać! Najpopularniejszą metodą oszustwa jest tutaj zapraszanie płci przeciwnej na tradycyjną herbatę/kawę/piwo. Zapraszający są dogadani z właścicielami lokali do których zabiorą swoją "ofiarę". Jeżeli zgodzimy się iść z nowo poznaną Chinką, możemy być pewni, że za wypicie najzwyklejszej herbaty dostaniemy rachunek na kilkaset złotych! Nasi towarzysze wyjaśnią nam wtedy, że w Chinach jest zwyczaj, że płaci odwiedzający - grożąc policją będą próbowali wyłudzić pieniądze

- pamiętajcie o zabraniu do Chin środków na biegunkę! Bądźcie pewni, że jedząc prawdziwą chińszczyznę i Was dopadnie ta przykra przypadłość.
- Posiadanie narkotyków jest karane nawet śmiercią. Drobniejsze wykroczenia skutkują natychmiastowym wydaleniem z Chin.
- Zdarzają się kilkakrotne „ściąganie” należności z konta bankowego podczas płacenia rachunku kartą płatniczą w restauracjach, herbaciarniach, barach i sklepach. Najlepiej nie tracić karty ze wzroku. Gdy dojdzie do takiej sytuacji należy możliwie najszybciej interweniować w swoim banku, okazując jednocześnie oryginalny rachunek z własnym podpisem.
- W wypożyczalniach rowerów niejednokrotnie wymaga się pozostawiania dokumentów jako gwarancji zwrotu roweru. Niestety często dochodzi do kradzieży rowerów. Wówczas właściciele żądają odszkodowań sięgających kilkuset dolarów.
- Ubezpieczenie zdrowotne lub NW nie jest wymagane. Podróżujący samolotem na trasach krajowych mają możliwość wykupienia na lotnisku dobrowolnego ubezpieczenia w cenie 20 yuanów (CNY).  W większości przypadków zwrotu kosztów leczenia dokonywany jest po powrocie do kraju, przedstawiając firmie ubezpieczeniowej rachunki. Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez właściwy terytorialnie urząd konsularny RP.
- Od czasu epidemii SARS, tj. od kwietnia 2003 r., podróżni są obowiązani do zgłaszania chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takich objawów jak wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A – zalecane jest szczepienie profilaktyczne.
- Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 100 USD. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 USD i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo
- Nie można poruszać się własnym samochodem. Może wynająć lub kupić samochód jeżeli posiada się Chińskie prawo jazdy Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane.
- W klasztorach, świątyniach i meczetach nie należy fotografować wnętrz zwiedzanych obiektów.
- Przestrzega się przed korzystaniem z przypadkowych usług wymiany pieniędzy. Istnieje duże ryzyko otrzymania fałszywych banknotów chińskich.
- Najmniej problemów w korzystaniu z bankomatów przysparza karta VISA, natomiast zdarzają się trudności w posługiwaniu się kartami płaskimi, np. Maestro, Visa Electron. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki.
- Nominały banknotów: 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1 CNY; 5, 2, 1 jiao; 1, 2, 5 fenów.
- Pekin Transport Smart Card umożliwia poruszanie się metrem, autobusami miejskimi, niektórymi taksówkami (ze znakiem 'Zapraszamy do korzystania karty IC ") i pociągami ekspresowymi z lotniska. Pasażerowie mogą uzyskać 80% zniżki przy płatności za taryfy miasto-bus. Można jej używać, w niektórych wyznaczonych supermarketów, restauracji, domów towarowych, księgarniach i tak dalej.

Pekin - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Pekinie i Chinach.


www.echiny.pl - wyczerpujący opis tego, co warto zobaczyć w Pekinie
www.echinskieznaki.pl - photoblog z chińskimi znakami - przydatny, jeżeli chcemy zwiedzać na własną rękę

Nasze artykuły na temat Pekinu:
Pekin - relacja z podróży

Jak samemu dojechać z Pekinu na Chiński Mur

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Pekin   Chiny  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ