Pekin - przewodnik turystyczny

Zakazane Miasto w Pekinie

Pekin - Świątynia Nieba.


Pekin - Beijing czyli Północna Stolica. Miasto, przy którym nie można przejść obojętnie. Miejsce, gdzie tradycja przeplata się z nowoczesnością. Bieda z bogactwem i przepychem. Monumentalne, cesarskie Zakazane Miasto kontrastujące z biednymi hutongami, dziesiątki świątyń z cudowną Lama Temple na czele. A wszystko to wypełnione niesamowitymi zapachami prawdziwej kuchni chińskiej. Taki jest Pekin!

JAK DOLECIEĆ DO PEKINU

Jak tanio dotrzeć do Pekinu?


Niestety loty do stolicy Chin nie należą do najtańszych. Poza promocjami można polecieć do Pekinu za około 2000 zł. Niektórych może to zdziwić, jednakże często najtańsze loty do Pekinu (bezpośrednio) oferuje polski LOT (z Warszawy). Zazwyczaj cena oscyluje poniżej 1000 zł za lot w jedną stronę. Do stolicy Chin czasem zdarzają się promocję, dlatego polecam śledzenie stron internetowych agregujących oferty linii lotniczych.

DOJAZD Z LOTNISKA DO CENTRUM PEKINU

Transport z lotniska do centrum Pekinu. Jak dojechać z lotniska do centrum Pekinu?


Międzynarodowy Port Lotniczy w Pekinie (Beijing International Airport) to lotnisko chińskie usytuowane 32 kilometry od centrum Pekinu w dzielnicy Chaoyang. Jest największym lotniskiem w Chinach i jednym z największych lotnisk świata.

Pociągi

Port lotniczy Pekin jest obsługiwany przez Airport Express (osobna linia metra, która dojeżdża do centrum Pekinu). 28,1 km linia biegnie od Terminala 3 do Terminala 2, a następnie do miasta z przystankami metro Sanyuanqiao (linia 10) i Dongzhimen (Linia 2). Stamtąd wystarczy wsiąść w odpowiednią linię metra i już jesteśmy w naszym miejscu docelowym. Podróż w jedną stronę trwa około 16-20 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje RMB 30. Pociągi jeżdżą co 12 minut.

Godziny kursowania pociągów:

- Terminal 2: 06: 35-23: 1
- Terminal 3: 06: 20-22: 50
- Ze stacji metra Dongzhimen: 06: 00-22: 30

Autobusy

Lotnisko oferuje sześć różnych tras autobusów do i z różnych punktów w Pekinie, w tym Xidan, Fangzhuang, dworzec kolejowy, Zhongguancun, Nanyuan, Wangjing, Dworzec Pekin Zachodni, Shangdi . Transport do śródmieścia to koszt RMB 16 (w jedna stronę). Dodatkowe informacje: Tel. +86 - 10 - 64573891/64594376/64594375.

Przystanek znajduje się:
- Terminal 1: Brama nr 7 (w środku) na F1
- Terminal 2: bramy nr 9 do nr 11 (na zewnątrz) na F1
- Terminal 3: wyjście Strefy A, naprzeciwko wyjścia ze strefy C

Taksówki

Do centrum możemy dostać się taksówką. Jest to wariant zdecydowanie droższy niż dojazd pociągiem czy busem. Koszt dojazdu do centrum taksówką to około RMB 100, dlatego polecamy tą formę transportu tylko w przypadku, gdy z lotniska nie będą już kursować pociągi bądź busy.

KOMUNIKACJA MIEJSKA W PEKINIE

Pekin metro

Pekin jest znakomicie skomunikowany.


Pekin należy do świetnie skomunikowanych miast. Do większości interesujących turystę miejsc możemy dojechać metrem.

METRO

Metro (www.bjsubway.com) to najszybszy sposób przemieszczania się po mieście. Zarówno staje metra jak i same pojazdy są świetnie oznaczone m.in. w napisy po angielsku. Linie kursujące po Pekinie to:

pekin metro

Metro w Pekinie. Kliknij aby otworzyć mapę w większej rozdzielczości.


Linia 1 – (trasa wschód – zachód), stacja początkowa: Pingguoyuan, końcowa: Shui East. (Z Shui East można się przesiąść na kolejkę jadącą dalej na wschód do Tuqiao – tzw. linia Batong). Główne stacje na trasie tej linii to: Fuxingmen, Xidan, Tiananmen Xi, Tiananmen Dong, Wangfujing, Jianguomen, Yong’anli, Guomao.
Linia 2 - pokrywa się z granicami drugiej obwodnicy. Główne jej stacje to: Xizhimen,Guloudajie, Andingmen, Yonghegong (Świątynia Lamajska), Dongzhimen, Chaoyangmen, Jianguomen, Beijing Zhan (Dworzec Główny), Qianmen,Fuxingmen.
Linia 13 - stanowi kolejkę naziemną. Stacja początkowa: Xizhimen, stacja końcowa: Dongzhimen.
Linia 4 - (trasa północ – południe) łączy Dworzec Zachodni, Ogród Zoologiczny i Pałac Letni, przebiega przez centrum miasta, wzdłuż zachodnich murów Zakazanego Miasta
Linia 5 - (trasa północ – południe) zasięgiem dorównuje linii nr 13 i przebiega przez centrum miasta po wschodniej stronie Zakazanego Miasta;
Linia 10 - łączy Dongzhimen ze Stołecznym Portem Lotniczym;
Linia olimpijska - kursująca do parku i wioski olimpijskiej w północnej części miasta.

Fuxingmen i Jianguomen to stacje przesiadkowe, na których można przesiąść się z linii nr 1 na nr 2 bez potrzeby kasowania drugiego biletu. Chcąc przesiąść się z linii nr 2 na nr 13 należy ponownie kupić bilet, oprócz przypadku posiadania biletu łączonego na obie linie. Pojedynczy bilet kosztuje 3 RMB, bilet łączony 5 RMB. Bilety są ważne tylko w dniu zakupu.

AUTOBUSY

Przystanki w Pekinie opisane są  po chińsku, ale często w autobusach jest informacja po angielsku o następnym przystanku. Ciężko będzie się poruszać autobusami turyście. Język angielski praktycznie nieznany, a napisy często wyłącznie po chińsku.

Komunikacja autobusowa posiada 700 linii. Większość autobusów kursuje od 5.30 do20.30,niektóre do 21.30 lub 23.00. Przeważnie autobusy podjeżdżają co kilka minut, natomiast na obleganych liniach jeżdżą parami lub trójkami. Bilety kupuje się najczęściej u bileterki w autobusie. Koszt podróży to 1 RMB w autobusach nieklimatyzowanych oraz 2 RMB w klimatyzowanych.

Części Pekinu obsługiwane przez poszczególne linie:

1-100 - obsługują linie w granicach trzeciej obwodnicy,
200-212 - to linie nocne
300 (oraz wzwyż) - to linie obsługujące tereny poza trzecią obwodnicą,
400 - odjeżdżają z centrum w kierunku przedmieść,
600 - to linie obsługujące dzielnice mieszkalne, najczęściej znajdujące się na przedmieściach.
900 wzwyż - to autobusy podmiejskie.

ROWER

Rower to bardzo popularny środek transportu po Pekinie. Pomóc w wypożyczeniu rowerów może obsługa hoteli i hosteli oraz sklepów rowerowych. Cena za jeden dzień to ok. 20–50 RMB. Często wypożyczalnie pobierają depozyt w wysokości 100–200 RMB. Wypożyczalnie w swoich ofertach mają także tandemy lub rowery trzyosobowe.

NOCLEGI W PEKINIE

Gdzie tanio spać w Pekinie?


W Pekinie stosunkowo łatwo jest znaleźć bardzo tani hotel lub hostel blisko centrum. Wybór jest ogromny. Niestety, ale ceny idą cały czas do góry, dlatego należy spodziewać się, że ceny za nocleg będą trochę wyższe, niż w chwili pisania tego artykułu. Na chwilę obecną (14 luty 2018) nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje od około 40 PLN, natomiast nocleg w pokoju wieloosobowym zaczyna się od około 30 PLN za łóżko.

Sprawdź, gdzie w Pekinie spaliśmy my i które miejsca noclegowe polecamy, a które odradzamy: Pekin - noclegi - polecane i odradzane.

Zapraszamy do skorzystania z naszej porównywarki cen hoteli. Porównywarka przeszukuje wszystkie znane strony rezerwacyjne i przedstawia nam najniższe ceny dostępne w internecie. Wybierz termin swojej podróży, liczbę osób i zobacz najtańsze oferty w Pekinie!

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną.

WINE & DINE

Dowiedz się więcej o chińskiej kuchni.


Wielbiciele egzotycznych potraw będą w Pekinie wniebowzięci! Absolutnym obowiązkiem dla każdego odwiedzającego Pekin jest spróbowanie kaczki po pekińsku. Składa się z kawałków kaczki maczanych w sosie śliwkowym i zawiniętych w naleśnik, podawanymi z plasterkami cebuli, kawałkami ogórka. Poszukujący ekstremalnych doznań muszą natomiast udać się na ulicę Dong'anmen (10 min spacerem od Zakazanego Miasta), gdzie codziennie, między 17:00 a 22:00 działa uliczny bazar. Skosztować można tutaj dosłownie wszystkiego - pająków, skorpionów, węży, larw w najróżniejszych postaciach, jaszczurek, żab itp.

W stolicy Chin bez problemu można najeść się do syta, płacąc za to małe kwoty. Budżetowym podróżnikom polecamy stołować się w Supermarketach (np. "Hi-24") - każdy większy supermarket w Chinach posiada osobne stoisko/alejkę, w której przygotowywane są świeże dania kuchni chińskiej. Jedzenie znajduję się za ladami grzewczymi - możemy najpierw zobaczyć, co będziemy jeść. W Chinach to ważne, język angielski jest tutaj praktycznie nieznany - nie możemy liczyć na to, że ktokolwiek powie nam co to za jedzenie. Potrawy te są przepyszne, podawane w dużej ilości, a co najważniejsze - tanie! Przykładowa cena za zestaw chińszczyzna  + ryż + warzywa + zielona herbata - RMB 12.

Bardzo tanie i równie pyszne jest jedzenie z ulicznych straganów, które spotkać można na każdym kroku.

WARTE ODWIEDZENIA

Sprawdź darmowe atrakcje miasta Pekin.


W Pekinie znajdziemy masę miejsc, które trzeba zobaczyć wręcz obowiązkowo! Są to:

- Plac Tian'anmen - czyli Plac Niebiańskiego Spokoju (stacja metra Qianmen) z Gmachem Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych i Mauzoleum Maozedonga.
- Zakazane Miasto z Pałacem Cesarskim (Zimowym) z centralnym  miejscem - Budynkiem Najwyższej Harmonii
- Świątynia Nieba
- Kongmiao
- Yonghegong
- Brama Qian Men

Pekin to również wiele fantastycznych muzeów. Najciekawsze jest National Museum, Military Museum oraz Capital Museum.

Obowiązkową atrakcją do zaliczenia jest Chiński Mur. Bez problemów dojedziemy do niego z Pekinu na własną rękę. O tym, jak to zrobić, napisałem w poradniku "Jak samemu dojechać na Chiński Mur".

ZAKUPY W PEKINIE

W Chinach praktycznie wszystko można kupić w dużo niższych cenach niż w Polsce.


Będąc w Pekinie grzechem byłoby nie udać się na zakupy. Tutaj wszystko można dostać w bardzo niskich cenach! Najpopularniejszymi miejscami są domy towarowe Silk Market oraz Pearl Market - można kupić w nich dosłownie wszystko - odzież, obuwie, elektronikę, pamiątki. Trzeba tylko pamiętać, że większość sprzedawanych tam rzeczy to podróbki! Chcąc kupić cokolwiek będziemy musieli się targować - przygotujcie się na twarde potyczki - Chińczycy są bardzo uparci!

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

Pekin - praktyczne informacje.


- jadąc do Pekinu trzeba się przygotować! Praktycznie nikt nie mówi tutaj po angielsku. Wydrukuj sobie mapkę metra, zaznacz, na którym przystanku musisz wyjść, aby dotrzeć do swojego miejsca noclegowego, pozaznaczaj, na którym przystanku trzeba wyjść, aby dotrzeć do atrakcji, które chcesz zobaczyć i tak dalej.
- pamiętajmy, że paszport musimy mieć zawsze przy sobie na wypadek kontroli

- w Pekinie praktycznie nikt nie mówi po angielsku.
- a jeżeli już mówi po angielsku, to w 99% chce Cię oszukać! Najpopularniejszą metodą oszustwa jest tutaj zapraszanie płci przeciwnej na tradycyjną herbatę/kawę/piwo. Zapraszający są dogadani z właścicielami lokali do których zabiorą swoją "ofiarę". Jeżeli zgodzimy się iść z nowo poznaną Chinką, możemy być pewni, że za wypicie najzwyklejszej herbaty dostaniemy rachunek na kilkaset złotych! Nasi towarzysze wyjaśnią nam wtedy, że w Chinach jest zwyczaj, że płaci odwiedzający - grożąc policją będą próbowali wyłudzić pieniądze

- pamiętajcie o zabraniu do Chin środków na biegunkę! Bądźcie pewni, że jedząc prawdziwą chińszczyznę i Was dopadnie ta przykra przypadłość.
- Posiadanie narkotyków jest karane nawet śmiercią. Drobniejsze wykroczenia skutkują natychmiastowym wydaleniem z Chin.
- Zdarzają się kilkakrotne „ściąganie” należności z konta bankowego podczas płacenia rachunku kartą płatniczą w restauracjach, herbaciarniach, barach i sklepach. Najlepiej nie tracić karty ze wzroku. Gdy dojdzie do takiej sytuacji należy możliwie najszybciej interweniować w swoim banku, okazując jednocześnie oryginalny rachunek z własnym podpisem.
- W wypożyczalniach rowerów niejednokrotnie wymaga się pozostawiania dokumentów jako gwarancji zwrotu roweru. Niestety często dochodzi do kradzieży rowerów. Wówczas właściciele żądają odszkodowań sięgających kilkuset dolarów.
- Ubezpieczenie zdrowotne lub NW nie jest wymagane. Podróżujący samolotem na trasach krajowych mają możliwość wykupienia na lotnisku dobrowolnego ubezpieczenia w cenie 20 yuanów (CNY).  W większości przypadków zwrotu kosztów leczenia dokonywany jest po powrocie do kraju, przedstawiając firmie ubezpieczeniowej rachunki. Niektóre z firm ubezpieczeniowych wymagają poświadczenia rachunków przez właściwy terytorialnie urząd konsularny RP.
- Od czasu epidemii SARS, tj. od kwietnia 2003 r., podróżni są obowiązani do zgłaszania chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takich objawów jak wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. W Chinach nadal odnotowuje się zwiększoną liczbę zachorowań na żółtaczkę pokarmową typu A – zalecane jest szczepienie profilaktyczne.
- Opłata za wizytę u lekarza wynosi od 20 do 100 USD. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 USD i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo
- Nie można poruszać się własnym samochodem. Może wynająć lub kupić samochód jeżeli posiada się Chińskie prawo jazdy Międzynarodowe prawo jazdy nie jest honorowane.
- W klasztorach, świątyniach i meczetach nie należy fotografować wnętrz zwiedzanych obiektów.
- Przestrzega się przed korzystaniem z przypadkowych usług wymiany pieniędzy. Istnieje duże ryzyko otrzymania fałszywych banknotów chińskich.
- Najmniej problemów w korzystaniu z bankomatów przysparza karta VISA, natomiast zdarzają się trudności w posługiwaniu się kartami płaskimi, np. Maestro, Visa Electron. Większość bankomatów przyjmuje jedynie karty wydane przez chińskie banki.
- Nominały banknotów: 100, 50, 20, 10, 5, 2, 1 CNY; 5, 2, 1 jiao; 1, 2, 5 fenów.
- Pekin Transport Smart Card umożliwia poruszanie się metrem, autobusami miejskimi, niektórymi taksówkami (ze znakiem 'Zapraszamy do korzystania karty IC ") i pociągami ekspresowymi z lotniska. Pasażerowie mogą uzyskać 80% zniżki przy płatności za taryfy miasto-bus. Można jej używać, w niektórych wyznaczonych supermarketów, restauracji, domów towarowych, księgarniach i tak dalej.

PRZYDATNE STRONY

Dowiedz się więcej o Pekinie i Chinach.


www.echiny.pl - wyczerpujący opis tego, co warto zobaczyć w Pekinie
www.echiński.pl - nauka języka
www.echinskieznaki.pl - photoblog z chińskimi znakami - przydatny, jeżeli chcemy zwiedzać na własną rękę

Nasze artykuły na temat Pekinu:
Pekin - relacja z podróży (2013)

Jak samemu dojechać z Pekinu na Chiński Mur

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Pekin   Chiny  
Autor tekstu

Mateusz Jakubowski

Autor książki, pomysłodawca i twórca serwisu TanieZwiedzanie.com. Miłośnik cudownej Ameryki Południowej i Azji, fan tatuaży i dobrej muzyki.

 
         

 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ