Jak kupić bilet na pociąg w Indiach? - poradnik
Typowy indyjski pociąg klasy S2.
O podróżowaniu pociągiem po Indiach narosło wiele mitów, dlatego postanowiłem opisać wszystko na mojej stronie. Czytając poniższy artykuł masz pewność, że wszystkie zawarte tutaj informacje są prawdziwe – w 2014 roku zwiedziłem Indie (głownie pociągami), dlatego nie opieram się na poradnikach i zasłyszanych informacjach, tylko piszę na bazie swoich doświadczeń.
Jak już pewnie wiesz z poprzedniego artykułu („kolej w Indiach”), bilety najlepiej kupić online przed wyjazdem do Indii. Przedsprzedaż biletów rusza przeważnie na 30 dni przed odjazdem pociągu. Bilety można kupić na oficjalnej stronie indyjskich kolei - irctc.co.in, jednak płacić można tam jedynie kartami wydanymi w Indiach (lub American Express), przez co większość z nas nie może skorzystać z tej możliwości.
Z pomocą przychodzi nam strona www.cleartrip.com, która oficjalnie współpracuje z kolejami indyjskimi. Dzięki niej bez większych problemów zabukujemy wszystkie interesujące nas bilety na indyjskie pociągi. Sama rejestracja w serwisie jest dosyć skomplikowana, jednak warto jest chwilkę się pomęczyć, aby uzyskać dostęp do serwisu.
Aby kupić online bilet na kolej indyjską, nie wystarczy sama rejestracja w Cleartrip. Prócz tego musisz zarejestrować się w serwisie IRCTC - jest to państwowa instytucja odpowiedzialna w Indiach za rezerwację biletów online. Na szczęście obu rezerwacji można dokonać w ramach serwisu Cleartrip. Po rejestracji czeka Cię jeszcze trochę formalności, do której będzie potrzebny Ci skan pierwszej strony paszportu. Zrób wszystko w takiej kolejności:
1. Wejdź na stronę główną cleartrip.com i wybierz zakładkę „trains” . Zostaniesz przeniesiony do podstrony, gdzie będziesz musiał wpisać gdzie chcesz jechać. Wpisz pierwsze lepsze miasta Indyjskie, np. z Delhi do Mumbaju i przejdź do wyników wyszukiwania. Przy pierwszym lepszym pociągu kliknij na „Check availability & book”. Wyskoczy okienko, w którym zostaniesz poproszony o rejestrację w serwisie cleartrip (krok 1), IRCTC (krok 2) oraz o aktywację konta (krok 3). Podaj swoje dane i przejdź do drugiego kroku. Tutaj zaczynają się schody. Trzeba podać swój Indyjski numer telefonu, na który przyjdzie sms z kodem aktywacyjnym. Oczywiście zakładam, że nie masz takiego numeru. Podaj więc zmyślony, 10-cio cyfrowy numer. Tak samo z kodem pocztowym. Też zmyśl. Po wypełnieniu formularza kliknij „Sign in or register”.
Rejestracja w serwisie. Foto: cleartrip.com
2. Sprawdź podaną przez siebie skrzynkę e-mail. Powinieneś znaleźć tam mail zatytułowany „SUCCESSFUL REGISTRATION of [Twój nick] for IRCTC Bookings”. W mailu znajduje się kod “Email OTP”, który potrzebny jest do aktywacji konta. Drugi kod „SMS OTP” wysłany został na zmyślony „indyjski” numer. Aby aktywować konto będziesz potrzebował tego kodu, dlatego koniecznym będzie napisanie maila do IRCTC. Na adres care@irctc.co.in wyślij skan swojego paszportu (koniecznie jako załącznik nieprzekraczający 1MB) wraz z prośbą o przesłanie numeru SMS OTP. Koniecznie napisz w temacie wiadomości swoją nazwę użytkownika podaną w trakcie rezerwacji. Odpowiedź powinna dojść do Ciebie do 24 godzin. Mi odpowiedzieli po 15 minutach!
3. Po otrzymaniu od IRCTC maila z „SMS OTP” wróć do pierwszej wiadomości, którą od nich dostałeś („SUCCESSFUL REGISTRATION of [Twój nick] for IRCTC Bookings”) – masz w niej „Email OTP”. Przygotuj obydwa kody.
4. Wejdź na stronę aktywacyjną cleartrip: LINK i podaj na niej obydwa kody – „Email OTP” i „SMS OTP”.
Gotowe! W ten oto sposób możesz zacząć bukować bilety na koleje indyjskie! Nie powinieneś mieć żadnych problemów z płatnościami kartami wydanymi w Polsce. Cleartrip pobiera prowizję wynoszącą 20rs/bilet (ok. 1zł) oraz 1,8% całkowitej ceny biletu. Podróżowanie koleją w Indiach jest jednak tak tanie, że prowizja ta jest śmieszna i często nie wychodzi złotówki za bilet.
Teraz możesz już zacząć kupować bilety do Indii. System rezerwacyjny nie różni się niczym szczególnym od pozostałych systemów, dlatego nie powinieneś mieć żadnych problemów.
Aby dowiedzieć się, czym najlepiej podróżować, jakie są klasy pociągów w Indiach, co to jest „waitlist”, „Tatkal”, czy PQWL, koniecznie przeczytaj mój drugi artykuł: kolej w Indiach.