Jak znaleźć pracę w Norwegii - poradnik część 1

Oslo

Jak znaleźć pracę w Norwegii? Mimo, że jest to trudne, nie jest to niemożliwe!


W ostatnich latach Norwegia staje się niesamowicie popularnym kierunkiem emigracji Polaków. Przyciągają oczywiście wysokie zarobki oraz uczciwi Norwegowie. Ponad rok czasu mieszkałem i pracowałem w Norwegii. Jako, że dużo osób pyta mnie w jaki sposób udało mi się wyjechać i znaleźć pracę w Skandynawii postanowiłem opisać to w tym poradniku. Dowiesz się z niego, jak znaleźć pracę w Norwegii.

Już na wstępie chcę zaznaczyć, żebyście mieli na uwadze, że znalezienie pracy w Norwegii bez znajomości jest aktualnie bardzo trudne!

Powoli zbliża się sezon wakacyjny i spora grupa studentów, ale nie tylko zaczyna myśleć o wyjeździe do Norwegii. Od czego zacząć? Jak zadbać o swoją pracę i interesy? Jak wyjechać do Norwegii do pracy?

Przeczytaj także: Norwegia - przewodnik turystyczny

Praca w Norwegii - wymagania

Maksymalnie upraszczając sprawę, to na znalezienie pracy w Norwegii są dwa sposoby – legalny i „na czarno”. Oba mają jednak wiele punktów wspólnych, które warto opisać na samym początku.

Znajomość języka

Jadąc do Norwegii do pracy bardzo ważne jest, żebyśmy potrafili powiedzieć cokolwiek po norwesku. Obecnie bardzo ciężko jest znaleźć normalną pracę bez znajomości języka norweskiego. Nawet jego podstawy postawią nas na starcie w zupełnie innej pozycji wyjściowej, mimo że i to może się jednak okazać niewystarczające. Jest to naturalna kolej rzeczy wśród Norwegów, którzy starają się bronić swojego rynku pracy. Co jeżeli nie znamy norweskiego? Pozostaje nam angielski. Co prawda Norwegowie (wszyscy, niezależnie od wieku) płynnie posługują się językiem Szekspira, ale zazwyczaj to już nie pomoże nam w znalezieniu dobrej pracy. Oczywiście angielski musimy znać, im lepiej tym większe szanse na powodzenie. Słaby angielski i brak znajomości norweskiego minimalizują nasze szanse praktycznie do zera. Zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę znajduje się informacja o tym, jakimi językami i w jakim stopniu powinien się posługiwać kandydat. Ok. 90% z nich wymaga norweskiego.

Zakwaterowanie

Druga sprawa to zakwaterowanie. Musimy mieć gdzie spać. Norwescy pracodawcy zazwyczaj na rozmowie zapytają Was o to czy macie spokojnie gdzie mieszkać. I nie pytają dlatego, że mają dla was lokum, ale chcą uniknąć kłopotów z pracownikiem, który musi martwić się o nocleg. W dzisiejszych czasach w Norwegii bardzo trudno jest znaleźć pracę z zakwaterowaniem (wyjątek hotele, pola namiotowe itd.). Zadbać musimy o to przed wyjazdem, a nie jest to niestety łatwe. Najlepsza opcja to nocleg u znajomych lub rodziny, ale warto pamiętać, że oni też często nie chcą nikogo u siebie gościć. Zazwyczaj w Norwegii odpada także Couchsurfing ponieważ jest on przeznaczony dla turystów i to na krótki czas, a nie dla osób poszukujących pracy. Norwegowie od pewnego czasu bardzo sceptycznie podchodzą do Polaków na CS (właśnie z tego powodu). Latem pozostaje więc namiot lub samochód, ewentualnie nocowanie na lotnisku.

Przeczytaj także: Jak znaleźć wakacyjną pracę w Europie Zachodniej

Wynajem mieszkania w Norwegii - wymagania i zasady

Warto jednak zaznaczyć, ze szukanie lokum w Norwegii to nie bułka z masłem. Zazwyczaj musimy przedstawić norweskie referencje, podać numer telefonu pracodawcy i wygrać casting na lokatora. Urządzanie ich w Norwegii, a szczególnie w Oslo to standard. Nie musze chyba dodawać, ze szanse Polaków na zwycięstwo od razu spadają. Druga kwestia to finanse. Wynajęcie pokoju w Oslo to koszt minimum 3500 NOK (ok. 1800zł) na miesiąc. Podkreślam słowo: minimum! Co ważne ciężko znaleźć mieszkanie bez kaucji, czyli zazwyczaj wprowadzając się do pokoju/mieszkania w Oslo na początek musimy zapłacić 3-miesięczną kaucję oraz pierwszy miesiąc z góry czyli ok. 7,5-10 tys. złotych! O mieszkaniu nie wspominam. Jak widzicie jest to duży problem.

Zmoich doświadczeń mogę przyznać, że szukanie legalnej pracy na umowę itd. opłaca się bardziej osobom, które zamierzają dłużej zostać w Norwegii. Musimy wtedy mieć wszystkie niezbędne dokumenty, pozwolenia, rejestrację, konto w banku itd. Wyrobienie tego trochę trwa, a zazwyczaj pracodawcy nie szukają pracowników, którzy tego nie mają (mają wystarczającą liczbę osób spełniających warunki i poszukujących pracy).

Przeczytaj także: Norwegia i Szwecja na weekend - relacja z podróży

Jeżeli myślimy tylko i wyłącznie o wyjeździe wakacyjnym musimy po prostu zaryzykować. Zabrać z Polski dużo jedzenia (ceny w Norwegii szokują), namiot itd. i pojechać szukać pracy w ciemno. Drogi są dwie jechać własnym samochodem (miejsce na nocleg i możliwość zabrania sporych zapasów) lub samolot (namiot, mniejsze bagaże, ale oszczędność czasu i pieniędzy). Zazwyczaj wygląda to tak, że Polacy jadą do mniejszych miejscowości pod Oslo lub w innych częściach Norwegii i pukając od domu do domu oferują swoje usługi (pielęgnacja ogrodu, sprzątanie, malowanie, prace remontowe i budowlane). Tutaj też lepsze wrażenie zrobi podstawowy norweski lub bardzo dobry angielski. Wtedy unikamy całej papirologii z umowami, podatkami itd. Umawiamy się na stawkę, wykonujemy pracę, po czym otrzymujemy należną zapłatę. Rozsądna stawka za jaką możemy pracować to 120-170 koron za godzinę (ok. 60-90zł).

W takiej sytuacji może się zdarzyć, że pracodawca da nam miejsce do spania lub wskaże takie, w którym możemy rozbić namiot np. u niego w ogródku. Jeszcze raz podkreślam, że jest to najłatwiejszy i najbardziej popularny sposób wśród Polaków.

Przeczytaj także: ceny w Norwegii

Odradzam pracę z lub dla Polaków, ponieważ często wiedząc, że znajdujemy się w sytuacji bez praw (oficjalnie przecież nie pracujemy) oszukują nas. Takich historii słyszałem już kilka. Lepiej więc na obczyźnie nie szukać za bardzo kontaktu z rodakami.

Przeczytaj drugą część naszego poradnika: Jak znaleźć pracę w Norwegii? - część 2

Autor: Krzysztof Szymański


Tagi: Norwegia   Oslo  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ