10 najlepszych lotnisk w Europie do spania
Na których lotniskach najlepiej spać?
Budżetowi turyści wiedzą, że czasem aby zbić koszty wyjazdu warto przenocować na lotnisku. Takie pomysły często spotykają się z dezaprobatą władz portów lotniczych, co przejawia się np. stawianiem metalowych siedzeń z podlokietnikami, zamykaniu lotnisk czy po prostu budzeniu/wypraszaniu śpiących pasażerów na zewnątrz. Na szczęście nie wszędzie tak jest. Co więcej władze niektórych lotnisk dbają o nocujących pasażerów np. montując sofy na których można spać, kabiny prysznicowe, darmowe wifi czy choćby otwarte całą dobę restauracje i bary. Jeżeli więc wybieracie się w podróż samolotem po Europie przeczytajcie ranking 10 najlepszych lotnisk w Europie stworzony przez użytkowników serwisu www.sleepinginairports.net
10. Barcelona El Prat
Lotnisko w El Prat zostało otwarte stosunkowo niedawno. El Prat jest nowe, czyste i przestronne, a z opinii użytkowników wynika że pomimo niezbyt wygodnych siedzeń nikt nie będzie nas w nocy specjalnie niepokoił – nawet maszyny czyszczące poruszają się w miarę cicho. Ponadto na lotnisku w Barcelonie znajduje się strefa zabaw dla dzieci, hotel, przechowalnia bagażu czy poczekalnie w których można się napić czy posilić.
9. Praga Ruzyne
Praskie lotnisko imienia Vaclava Havla należy do europejskiej czołówki. Pasażerowie chwalą przede wszystkim strefę wyposażoną w kolorowe kanapy na których można się wygodnie przespać. Dodatkowo na podróżnych czekają m.in.: kino, muzeum, prysznice, otwarte całą dobę restauracje i bary czy strefa zabaw dla dzieci. Minusem jest na pewno tylko 15-minutowy dostęp do darmowego wifi, jednak i tak mimo tej niedogodności lotnisko w Pradze zajęło wysokie, 9. Miejsce.
Przeczytaj także: Spanie na lotnisku - poradnik
8. Ateny
Opinie na temat lotniska w Atenach są mocno podzielone. Niektórzy twierdzą że jest po prostu brudne, podczas gdy inni uważają je za bardzo modne. W każdym razie każdy kto postanowi spędzić tam noc może być pewny że nie zostanie z hukiem wyrzucony na zewnątrz, jednak pamiętajcie że od 6.00 rano obsługa zaczyna budzić wszystkich śpiochów. Ateny oferują dość niewiele w porównaniu do choćby lotniska w Pradze – na podróżnych czekają tam: muzeum, poczekalnie, przechowalnia bagaży i godzinny, darmowy dostęp do bezprzewodowego Internetu.
7. Madryt Barajas
Turyści lubią Barejas za panującą tam atmosferę i sklepy. W Madrycie znajdziecie m.in. kaplicę, restauracje otwarte całą dobę czy darmową przechowalnię bagażu. Niestety za Internet trzeba dodatkowo zapłacić. Jeżeli chodzi o spanie, obsługa jest bardzo przyjazna, gotowa do pomocy i przede wszystkim nie przeszkadza strudzonym podróżnikom, którzy wybiorą terminal zamiast hotelowego pokoju. Gorzej z samym miejscem do spania – metalowe siedzenia wyposażone są w podłokietniki więc warto się zawczasu zaopatrzyć w karimatę albo dmuchany materac.
6. Kopenhaga Kastru
Mimo, że w ostatnim czasie władze lotniska niechętnie patrzą na pasażerów, którzy nocują na Kastrup (ostatnio usunięto np. około 10 wygodnych, skórzanych siedzeń zaraz przy wejściu), kopenhaskie Kastrup zostało wybranym 5. Najlepszym lotniskiem w Europie. Wpłynęły na to głównie panująca wewnątrz czystość, wygodne siedzenia, całodobowy dostęp do barów i restauracji oraz bezpośredni pociąg łączący port lotniczy z centrum miasta.
5. Frankfurt
Lotnisko we Frankfurcie to jeden z najważniejszych i największych portów lotniczych w Europie. Jest idealne do spania, szczególnie w przypadku lotów tranzytowych (znajduje się tam wiele stref z siedziskami na których można się wygodnie rozłożyć). Poza tym lotnisko oferuje półgodzinny, darmowych dostęp do bezprzewodowego Internetu, różnego rodzaju rozrywki, strefę zabaw dla najmłodszych, całodobowo działające restauracje i bary, a nawet automaty vendingowe ładujące telefony.
4. Zurych
Lotnisko w Zurychu znalazło się na 4. Miejscu zestawienia www.sleepinginairports.net głównie ze względu na świetne warunki do spania podczas lotów tranzytowych. Mimo to nie brakuje kilku pozytywnych opinii jeżeli chodzi o noclegi podczas oczekiwania na pierwszy lot, jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa. Pasażerowie mają całodobowy dostęp do restauracji, prysznicy czy przechowalni bagażu. Jedynym minusem jest w pełni płatny dostęp Internetu.
3. Monachium
Lotnisko w Monachium staje na podium za wszechobecną czystość, wygodne siedzenia bez podłokietników, całodobowy dostęp do restauracji oraz pół godziny darmowego Internetu. Co ciekawe na monachijskim lotnisku znajduje się browar (!) oraz specjalne moduły do spania (dostępne za opłatą – tzw. Sleep Pods). Poza tym podróżni mogą liczyć na minigolfa, hotel na lotnisku czy darmowe prysznice.
2. Helsinki Vantaa
Helsinki po kilku latach nieobecności w zestawieniu wracają i to od razu na 2. Miejsce! Remont lotniska, czystość, siedzenia bez podłokietników oraz całkowicie darmowy Internet przekonały bardzo wielu podróżnych. W Helsinkach można również liczyć na rozkładane leżaki i strefę zabaw dla najmłodszych pasażerów.
1. Amsterdam Schiphol
Jak napisała jedna osoba biorąca udział w głosowaniu, podczas gdy inne lotniska przypominają ogromne centra handlowe z samolotami na zewnątrz, Schiphol stara się być przede wszystkim przyjemnym miejscem dla pasażerów. Na podróżnych, którzy przejdą już kontrolę bezpieczeństwa czeka bardzo wiele rozkładanych leżaków oraz stref w których można spokojnie odpocząć, kasyno, siłownia i Spa czy choćby restauracje otwarte całą dobę. Z bezprzewodowego Internetu można korzystać za darmo przez całą dobę. Mimo, że przed kontrolą bezpieczeństwa nie ma rozkładanych leżaków, to warunki oraz bardzo miła obsługa i tak są dla tzw „sleepersów” bardzo sprzyjające.