Pieczątka z Izraela w paszporcie - gdzie nie wjedziemy ze stemplem z Izraela (2023)

Wjeżdżąjąc do Izraela prośmy o pieczątkę na osobnej karcie.


Napięcia polityczne związane z istnieniem państwa Izrael powodują, że posiadanie w paszporcie pieczątki z Izraela powoduje, że zamykają się dla nas granice kliku państw islamskich. Gdzie nie wjedziemy z pieczątką z Izraela w paszporcie? Sytuacja zmienia się na bieżąco, a pieczątka jest coraz mniejszym problemem na przejściach granicznych. Wciąż jednak może spowodować nam problemy na granicy. Mimo że od 2021 widać znaczną poprawę stosunków dyplomatycznych Izraela z państwami arabskimi, pieczątka Izraela wciąż może sprawiać problemy. Dowiedz się, gdzie.

O co chodzi z pieczątką z Izraela?

Aby dostać się do Izraela musimy posiadać paszport. Nie musimy za to ubiegać się o wizę - Polska ma podpisaną z Izraelem wzajemną umowę, dzięki której Polacy lądujący w Izraelu otrzymują na odprawie wizę upoważniającą do pobytu na terenie Izraela do 90 dni. Wcześniej wiza (a w zasadzie to pieczątka) wbijana była do paszportu. Na szczęście sam Izrael zdaje sobie sprawę z napięć, jakie powoduje posiadanie takiej pieczątki w niektórych krajach. Od niedawna lądując w Izraelu otrzymasz nie stempel, a osobny blankiet (nie wpinany do paszportu), potwierdzający Twoje prawo do pobytu na terenie Izraela. Dla przykładu, lądując na lotnisku Ben Gurion Airport w Tel Awiwie skanujesz swój paszport w automacie i po jego zeskanowaniu maszyna drukuje małą karteczkę z wizą i Twoimi danymi.

Niestety jednak, blankiet zamiast pieczątki nie jest normą. Na większości lotnisk nie powinno być z tym problemu i powinieneć dostać blankiet. Gorzej, jeżeli chodzi o przejścia lądowe (Egipt, Jordania). Tam na 99% dostaniemy stemple do paszportu. Stemple te będą dla służb granicznych innych państw równoznaczne z tym, że byłeś w Izraelu. Dlatego wjeżdżając do Izraela warto upewnić się na samym początku i zapytać celników, czy dostaniemy blankiet, czy pieczątkę. Na przejściach lądowych, jeżeli celnicy będą chcieli wbić pieczątkę w paszport można próbować prosić o jej nie wbijanie i danie w to miejsce blankietu. Pracownik powinien nam wtedy wręczyć krótki dokument, na którym wpisujemy swoje dane, a celnik stawia pieczątkę legalizującą nasz pobyt w Izraelu.

Tak jak już napisałem, Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wie o problemie ze stemplami i pracuje nad jego rozwiązaniem. Docelowo na każdym przejściu granicznym turyści będą dostawali blankiet zamiast stempla. Pamiętajcie, że przekraczając granicę lądową musicie poprosić o blankiet po obu stronach - na przykład przekraczając granicę Izraela z Jordanią o blankiet musimy prosić zarówno na przejściu żydowskim jak i na odprawie po stronie Jordanii. Szczęśliwie dla nas, turystów, system ze blankietami działa bardzo poprawnie. Mimo że służby wciąż mogą wstawiać pieczątki do paszportu (jeszcze do niedawna trafiali się celnicy, którzy, jakby patriotycznie, korzystali z tego przywileju) standardem stało się otrzymanie biletu z Twoimi danymi, kodem kreskowym oraz informacją, ile czasu możesz spędzić w Izraelu.

Gdzie nie wjedziesz z pieczątką Izraela w paszporcie?

Posiadając w paszporcie pieczątkę z Izraela nie wjedziemy do krajów arabskich: Kuwejtu, Libanu, Jemenu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Sudanu i Iraku. W takiej sytuacji najzwyczajniej nie będziemy mieli możliwości wjazdu do tych krajów. Problemy mogą nasz także napotkać w Bahrajnie i Katarze.

Przeczytaj również: Tel Awiw - przewodnik turystyczny

Do Dubaju z pieczątką Izraela w paszporcie?

Gdy uruchamialiśmy TanieZwiedzanie w 2012 roku, z pieczątką Izraela w paszporcie nie mogłeś wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na szczęście to już melodia przeszłości. Dzisiaj z pieczątką z Izraela w paszporcie możesz już wlecieć do Dubaju i całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aczkolwiek w internecie można znaleźć relacje z podróży mówiące o celnikach, którzy nie znali prawa i robili przez pieczątkę problemy. Jest to jednak sprawa bardzo marginalna.

Barhajn i Katar z pieczątką Izraela w paszporcie

Kilka lat temu sytuacja przyjeżdżających do Bahrajnu i Kataru z pieczątką z Izraela w paszporcie była taka sama jak w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich - nie można było wjechać. Na szczęście dzisiaj zmieniła się również i ta sytuacja - zarówno do Bahrajnu jak i do Kataru wjedziemy z pieczątką z Izraela w paszporcie. Bahrajn uznał państwo Izrael i nawiązał z nim stosunki dyplomatyczne na koniec 2020 roku. Katar natomiast, nieuznający państwa Izrael, przymknął na ten fakt oko na czas mistrzostw świata w 2022 roku. Po nich jednak wszystko wróciło do normy - mieszkańcy Izraela nie mają prawa wjazdu do Kataru. Mają je za to turyści, nawet jeżeli będą mieli pieczątkę z Izraela w paszporcie.

Iran z pieczątką z Izraela

Według oficjalnych, państwowych informacji Irańskiego MSZ, do Iranu możemy wjechać, jeżeli nasza wizyta w Izraelu była minimum pół roku wcześniej. w praktyce po wizycie w Izraelu nie ma już śladów (chyba, że przekraczaliśmy lądowo granicę z Egiptem lub Jordanią, wtedy mogliśmy "załapać się" na pieczątkę) i wizyta w Izraelu nie stanowi problemu przy wjeździe do Iranu.

Przeczytaj również: Izrael - przewodnik turystyczny

Gdzie wjedziesz bez problemu mając w paszporcie pieczątkę z Izraela?

Bez problemu dostaniesz się do Turcji, Tunezji, Maroko, Jordanii i Egiptu. Wynika to także z faktu, że są to kraje turystyczne. Natomiast Algieria, Pakistan, Somalia, Bangladesz, Malezja nie wpuszczają obywateli Izraela, nie odmawiając jednak wstępu innym na podstawie samej izraelskiej pieczątki. Odwiedzając drugą grupę krajów możesz być poproszony o odpowiedź na dodatkowe pytania dotyczące na przykład powodu pobytu w Izraelu.

Mam nadzieję, że w powyższym tekście rozwiałem Twoje wątpliwości. W razie pytań pisz w komentarzu. I pamiętaj, że Izrael również potrafi czepiać się pieczątek - jeżeli lądujesz w Izraelu i pracownik lotniska znajdzie w Twoim paszporcie pieczątkę z Iranu lub Turcji, będziesz musiał odpowiedzieć na trochę pytań i opowiedzieć, co tam robiłeś.


Tagi: Izrael  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ