Pieczątka z Izraela w paszporcie - gdzie nie wjedziemy ze stemplem z Izraela (2021)

28.02.2021   |   TanieZwiedzanie.com > Państwa i miasta > Izrael

Wjeżdżąjąc do Izraela prośmy o pieczątkę na osobnej karcie.


Napięcia polityczne związane z istnieniem państwa Izrael powodują, że posiadanie w paszporcie pieczątki z Izraela powoduje, że zamykają się dla nas granice kliku państw islamskich. Gdzie nie wjedziemy z pieczątką z Izraela w paszporcie? Sytuacja zmienia się na bieżąco, a pieczątka jest coraz mniejszym problemem na przejściach granicznych. Wciąż jednak może spowodować nam problemy na granicy.

O co chodzi z pieczątką z Izraela?

Aby dostać się do Izraela musimy posiadać paszport. Nie musimy za to ubiegać się o wizę - Polska ma podpisaną z Izraelem wzajemną umowę, dzięki której Polacy lądujący w Izraelu otrzymują na odprawie wizę upoważniającą do pobytu na terenie Izraela do 90 dni. Wcześniej wiza (a w zasadzie to pieczątka) wbijana była do paszportu. Na szczęście sam Izrael zdaje sobie sprawę z napięć, jakie powoduje posiadanie takiej pieczątki w niektórych krajach. Od niedawna lądując w Izraelu otrzymasz nie stempel, a osobny blankiet (nie wpinany do paszportu), potwierdzający Twoje prawo do pobytu na terenie Izraela. Dla przykładu, lądując na lotnisku Ben Gurion Airport w Tel Awiwie skanujesz swój paszport w automacie i po jego zeskanowaniu maszyna drukuje małą karteczkę z wizą i Twoimi danymi.

Niestety jednak, blankiet zamiast pieczątki nie jest normą. Na większości lotnisk nie powinno być z tym problemu i powinieneć dostać blankiet. Gorzej, jeżeli chodzi o przejścia lądowe (Egipt, Jordania). Tam na 99% dostaniemy stemple do paszportu. Stemple te będą dla służb granicznych innych państw równoznaczne z tym, że byłeś w Izraelu. Dlatego wjeżdżając do Izraela warto upewnić się na samym początku i zapytać celników, czy dostaniemy blankiet, czy pieczątkę. Na przejściach lądowych, jeżeli celnicy będą chcieli wbić pieczątkę w paszport można próbować prosić o jej nie wbijanie i danie w to miejsce blankietu. Pracownik powinien nam wtedy wręczyć krótki dokument, na którym wpisujemy swoje dane, a celnik stawia pieczątkę legalizującą nasz pobyt w Izraelu.

Tak jak już napisałem, Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wie o problemie ze stemplami i pracuje nad jego rozwiązaniem. Docelowo na każdym przejściu granicznym turyści będą dostawali blankiet zamiast stempla. Pamiętajcie, że przekraczając granicę lądową musicie poprosić o blankiet po obu stronach - na przykład przekraczając granicę Izraela z Jordanią o blankiet musimy prosić zarówno na przejściu żydowskim jak i na odprawie po stronie Jordanii. 

Gdzie nie wjedziesz z pieczątką Izraela w paszporcie?

Posiadając w paszporcie pieczątkę z Izraela nie wjedziemy do krajów arabskich: Kuwejtu, Libanu, Jemenu, Libii, Syrii, Arabii Saudyjskiej, Sudanu i Iraku. W takiej sytuacji najzwyczajniej nie będziemy mieli możliwości wjazdu do tych krajów. Problemy mogą nasz także napotkać w Bahrajnie i Katarze.

Przeczytaj również: Tel Awiw - przewodnik turystyczny

Do Dubaju z pieczątką Izraela w paszporcie?

Gdy uruchamialiśmy TanieZwiedzanie w 2012 roku, z pieczątką Izraela w paszporcie nie mogłeś wjechać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na szczęście to już melodia przeszłości. Dzisiaj z pieczątką z Izraela w paszporcie możesz już wlecieć do Dubaju i całych ZEA, aczkolwiek w internecie można znaleźć relacje z podróży mówiące o celnikach, którzy nie znali prawa i robili przez pieczątkę problemy. Jest to jednak sprawa bardzo marginalna.

Barhajn i Katar z pieczątką Izraela w paszporcie

Kilka lat temu sytuacja przyjeżdżających do Bahrajnu i Kataru z pieczątką z Izraela w paszporcie była taka sama jak w przypadku Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na szczęście dzisiaj zmieniła się również i ta sytuacja - zarówno do Bahrajnu jak i do Kataru wjedziemy z pieczątką z Izraela w paszporcie.

Iran z pieczątką z Izraela

Według oficjalnych, państwowych informacji Irańskiego MSZ, do Iranu możemy wjechać, jeżeli nasza wizyta w Izraelu była minimum pół roku wcześniej. w praktyce po wizycie w Izraelu nie ma już śladów (chyba, że przekraczaliśmy lądowo granicę z Egiptem lub Jordanią, wtedy mogliśmy "załapać się" na pieczątkę) i wizyta w Izraelu nie stanowi problemu przy wjeździe do Iranu.

Przeczytaj również: Izrael - przewodnik turystyczny

Gdzie wjedziesz bez problemu mając w paszporcie pieczątkę z Izraela?

Bez problemu dostaniesz się do Turcji, Tunezji, Maroko, Jordanii i Egiptu. Wynika to także z faktu, że są to kraje turystyczne. Natomiast Algieria, Pakistan, Somalia, Bangladesz, Malezja nie wpuszczają obywateli Izraela, nie odmawiając jednak wstępu innym na podstawie samej izraelskiej pieczątki. Odwiedzając drugą grupę krajów możesz być poproszony o odpowiedź na dodatkowe pytania dotyczące na przykład powodu pobytu w Izraelu.

Mam nadzieję, że w powyższym tekście rozwiałem Twoje wątpliwości. W razie pytań pisz w komentarzu. I pamiętaj, że Izrael również potrafi czepiać się pieczątek - jeżeli lądujesz w Izraelu i pracownik lotniska znajdzie w Twoim paszporcie pieczątkę z Iranu lub Turcji, będziesz musiał odpowiedzieć na trochę pytań i opowiedzieć, co tam robiłeś.


comments powered by Disqus
Tagi: Izrael  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ