Lizbona - przewodnik turystyczny

Panorama Lizbony

Lizbona - opis państwa i przewodnik turystyczny.


Położona na siedmiu wzgórzach przy ujściu rzeki Tag stolica Portugalii jest celem wycieczek coraz większej ilości turystów. Lizbońskie niebo rozjaśniające zabytkowe budynki, możliwość usłyszenia fado wśród średniowiecznych, wąskich uliczek, nad którymi suszy się pranie, jazda jednowagonowym, żółtym tramwajem stromymi, wąskimi uliczkami to zaledwie kilka atrakcji jakie czekają na turystę odwiedzającego to miejsce.

Lizbona - informacje ogólne i notka historyczna

Lizbona była miastem już w czasach rzymskich. W VIII wieku została zajęta przez Maurów, którzy rządzili Lizboną aż do 1147 roku, gdy odbił ją pierwszy król Portugalii. W okresie wielkich odkryć geograficznych z lizbońskiego portu Belém w swoje morskie wyprawy wyruszyli m.in. książę Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Luis de Cam'es i Ferdynand Magellan. 1 listopada 1755 roku Lizbonę nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość miasta i zabiło ponad 60 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało odbudowane praktycznie od podstaw, osiągając wygląd, którym szczyci się do dzisiaj.

Dzisiaj Lizbona to stolica i najważniejsze miasto Portugalii. Mieszka w niej 505 tysięcy mieszkańców, natomiast cały zespół metropolitalny Lizbony liczy 2 822 miliona mieszkańców. Mimo problemów gospodarczych Portugalii, region Lizbony jest najbogatszym w Portugalii, znacznie wykraczając poza średnią Unii Europejskiej.

Jak dolecieć do Lizbony

Jak dojechać do Lizbony

Jak tanio dotrzeć do Lizbony?


Gdy kilka lat temu pisałem ten przewodnik pierwszy raz, ilość połączeń z Polski do Portugalii została akurat chwilę wcześniej znacznie okrojona i można było dolecieć do Lizbony wyłącznie z Warszawy. Dzisiaj nie ma już na szczęście śladu po tych pustkach. W chwili pisania tego artykułu (2 lipca 2018r.) tanie loty do Lizbony oferował Ryanair (Kraków, Warszawa, Wrocław) i Wizzair (Gdańsk, Katowice, Warszawa).

Warto sprawdzić również Air France i Lufthansę, które oferują loty z Warszawy w dość podobnych cenach, co tanie linie lotnicze.

Cena za loty powinna wynieść 400-600 PLN. Wszystko co droższe, uważam, że jest nieatrakcyjne cenowo.Osoby mieszkające w zachodniej Polsce mogą pomyśleć nad lotem z Berlina, np. liniami Ryanair. Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za 70-80 EUR.

Lizbona - dojazd do centrum z lotniska

Lotnisko w Lizbonie

Jak z lotniska w Lizbonie dostać się do centrum?


W Lizbonie znajduje się jeden główny port lotniczy - Aeroporto Humberto Delgado (LIS). Nazwa lotniska jest nowa i została nadana w 2016 roku, poprzednia nazwa to Aeroporto da Portela (LIS). To największe lotnisko w Portugalii, w 2016 roku obsłużyło prawie 22,5 miliony pasażerów. Lotnisko położone jest 7km od centrum Lizbony. Posiada 2 terminale - terminal I obsługuje wszystkie loty, natomiast terminal 2 obsługuje wyłącznie loty na Azory i Maderę. Jak dojechać z lotniska do centrum Lizbony?

Busem z lotniska do centrum Lizbony
Z lotniska w Lizbonie do centrum dojedziemy busami, zarówno publicznymi jak i prywatnymi. Publiczne autobusy, jakie z lotniska jadą do centrum, to: 22, 44, 83, 705, 745 oraz nocna linia 208. Koszt przejazdu 1,75 EUR.
Prywatnym przewoźnikiem oferującym przejazd z lotniska do centrum Lizbony jest Aerobus (www.aerobus.pt), którego dwie lunie kursują codziennie co 20 minut w godzinach 7:30-23:00. Koszt przejazdu to 3,6 EUR lub 5,4 EUR przy zakupie przez  internet biletu w dwie strony. Dokładny rozkład jazdy i trasy można znaleźć na stronie internetowej przewoźnika - linia 1 jedzie do centrum i starego miasta, linia 2 jedzie natomiast na stację kolejową Entrecampos, z której można się przedostać do Sodre i Oriente.

Metrem z lotniska do centrum Lizbony
Z lotniska do centrum Lizbony jeździ metro (czerwona linia). Przejazd w jedną stronę kosztuje 1,9 EUR. Jeżeli mamy w planach wykonać jeszcze kilka przejazdów, warto kupić bilet dzienny za 6 EUR.

Taxi i UBER z lotniska do centrum Lizbony
Taksówka do centrum Lizbony będzie kosztowała około 10-12 EUR. Zaleca się ogromną ostrożność - taksówkarze z lizbońskiego lotniska są powszechnie znani jako naciągacze, którzy będą próbowali oszukać turystę. Dużo lepszym (i tańszym) rozwiązaniem jest UBER, który oferuje przejazd z lotniska do centrum za niecałe 8 EUR.

Lizbona - komunikacja miejska

metro w Lizbonie

Lizbona jest znakomicie skomunikowana. Komunikacja miejska w Lizbonie działa świetnie. Na zdjęciu metro w Lizbonie.


Lizbona posiada świetną i świeżo wyremontowaną komunikację miejską. Po Lizbonie jeździ metro, tramwaje, autobusy, kolej podmiejska oraz promy.

Metro w Lizbonie
Metro w Lizbonie (www.metrolisboa.pt) składa się z czterech linii - niebieskiej, żółtej, czerwonej i zielonej. Kursuje codziennie w godzinach od 06:30 rano do 1:00 w nocy. Bilety możemy kupić na każdej ze stacji. Na jednym bilecie możemy się przesiadać. Koszt przejazdu to 1,4 EUR

Autobusy i tramwaje w Lizbonie
Autobusy i tramwaje w Lizbonie - electricos i autocarros, są obsługiwane przez spółkę Carris (www.carris.pt). Na stronie internetowej znajduje się planner podróży oraz szczegółowy cennik. Bilety można kupować w pojazdach (drożej, 1,80 EUR) lub poprzez kartę prepaidową, Viva Viagem (1,40 EUR). Jest to karta, którą zasila się gotówką w biletomatach dostępnych na przystankach. Kartę można zasilić m.in. biletem na 24h (6,30 EUR, bilet ważny w pojazdach Carris i metrze).

Warto pamiętać, że Lizboński port jest pierwszym przystankiem dla statków z Ameryki czy Afryki. Znajduje się tutaj również wiele portów dla barcos - statków transportujących ludność na drugą stronę rzeki Tag. Stacje znajdują się na północnym brzegu Tagu (Cais do Sodré, Belém, Terreiro do Paço e Parque das Nações) oraz po południowym (Cacilhas, Barreiro, Montijo, Trafaria, Porto Brandão i Seixal). Przewoźnikiem jest spółka Transtejo (www.transtejo.pt) - sam przejazd promem jest ciekawą atrakcją pozwalającą zobaczyć miasto od strony wody.

Lizbona - karta miejska

Lizbona - karta miejska Lisboa Card - czy warto?


Kartą miejską Lizbony jest Lisboa Card. Upoważnia do poruszania się bez opłat komunikacją miejską oraz gwarantuje nad darmowy wstęp (lub ze zniżką) do większości atrakcji Lizbony. Pełna lista atrakcji, cennik oraz możliwość zakupu karty znajduje się na stronie www.lisboacard.org (jest polska wersja językowa).

Karta dostępna jest w wariancie jednodniowym (19 EUR), dwudniowym (32 EUR) i trzydniowym (40 EUR). Dzieci w wieku 4-15 lat mogą kupić kartę ze zniżką prawie 50%.

Noclegi w Lizbonie

noclegi w Lizbonie

Gdzie tanio spać w Lizbonie?


Lizbona posiada bogatą bazę noclegową. W zależności od naszych preferencji możemy zdecydować się na hotele, hostele, apartamenty prywatne i schroniska młodzieżowe. Koszt najtańszego noclegu w Lizbonie to od około 30 PLN za łóżko w pokoju wieloosobowym w Hostelu oraz od około 70 PLN za najtańszy pokój dwuosobowy.

Przy wyborze miejsca noclegowego należy wziąć pod uwagę, w której części miasta chcemy się zatrzymać. Zwiedzający miasto powinni wybrać hotel jak najbliżej centrum starego miasta. Z kolei osoby załatwiające interesy w Lizbonie mogą wybrać hotel w centrum biznesowym (okolice placu Marques de Pombal, Avenida da Liberdade, Avenida da Republica, Saldanha). Plusem tej lokalizacji są takie czynniki jak: szybki dojazd z lotniska, dobre połączenia komunikacji miejskiej, łatwy dostęp do starego miasta. Dla plażowiczów najlepsze będą okolice Cascais (zachodnie wybrzeże) lub Costa da Caparica (na południe od Lizbony).

Do wyszukania noclegów w Lizbonie polecam poniższą wyszukiwarkę:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wspierasz moją pracę nad stroną - za rezerwację noclegu otrzymuję małą prowizję. Dzięki! :)

W Lizbonie niesamowicie rozbudowany jest system wynajmu kwater prywatnych. Więcej o kwaterach prywatnych w artykule kwatery prywatne. Świetne miejscówki w centrum można znaleźć w cenie od 78 PLN za dwuosobowy pokój i 70 PLN za pokój jednoosobowy. Lizbona jest tak popularnym kierunkiem, że najtańsze kwatery są zarezerwowane na rok do przodu!

Atrakcje Lizbony

Lizbona, jedna z zabytkowych wind

Sprawdź darmowe atrakcje Lizbony. Co warto zobaczyć w Lizbonie?


Przeczytaj także artykuł: Darmowe atrakcje Lizbony

Podobnie jak inne miasta, również Lizbonę można zwiedzać budżetowo bez wydawania nadmiernych ilości gotówki. Przede wszystkim warto wybrać się do Klasztoru Hieronimitów. Oprócz pobudek architektonicznych warto zajrzeć tam po to, by zobaczyć grobowiec słynnego odkrywcy, Vasco da Gamy. Kolejny przystanek to Wieża Belem. Jest ona symbolem Ery Wielkich Odkryć Geograficznych. Budowla wybudowana w XV stuleciu, została wpisana na listę UNESCO. Pozostając cały czas w okresie wieków średnich, nie można zapomnieć o Zamku Św. Grzegorza. W środku znajduje się małe muzeum archeologiczne, natomiast z murów rozpościera się piękna panorama na miasto i całą dolinę. Następnym przystankiem jest muzeum Gulbenkiana. Prywatna kolekcja jest bardzo bogata i obfituje miedzy innymi w dzieła Rembrandta, Rubensa czy Moneta. Jeżeli już znudzi Wam się typowe zwiedzanie zabytków, możecie odpocząć w Parku Narodów w którym widać fenomenalny kontrast pomiędzy starym średniowiecznym miastem, a XXI-wieczną metropolią. Zachęcamy Was również do zobaczenia najdroższej na świecie świątyni (wykończonej brazylijskim złotem, które przywieźli kolonizatorzy), muzeum sztuki antycznej (z czasów Wielkich Odkryć Geograficznych) czy muzeum mody, które otwarto całkiem niedawno, bo w 2009 roku!

Co jeszcze warto zobaczyć w Lizbonie?

Zabytkowe windy - Lizbona posiada cztery zabytkowe, przeszło stuletnie windy, na szczycie których znajdują się tarasy widokowe. Windy są dziełem Raoula Mesnier de Ponsarda, ucznia słynnego Gustawa Eiffla, co tłumaczy ich podobieństwo do pracy Eiffla.

Jardim da Estrela - ogród miejski

Park Monsanto - najwiekszy park miejski w Europie

Górne Miasto (Bairro Alto) - centrum nocnego życia w Lizbonie

Dolne Miasto (Baixa) - dzielnica ta stanowi centrum miasta z głównymi  obiektami publicznymi, biurami, bankami i firmami

Alfama -  najstarsza, magiczna część Lizbony położona jest na wzgórzu. To dzielnica zaułków: wąskie uliczki, kręte schody, fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i Tramwaj 28 przemierzający ze zgrzytem ulice i wzniesienia Alfamy

Przylądek Roca - najdalej na zachód wysunięty punkt Europy (Cabo da Roca)

Jedzenie w Lizbonie

Przy poznawaniu obcego kraju nie można zapomnieć o jego regionalnej kuchni. Jeżeli nabierzecie ochoty na portugalskie specjały, polecamy udać się do Dolnego Miasta. Można tam zjeść dobrze i tanio. Do ciekawostek zaliczyć można fakt, iż w Lizbonie najtaniej jest w centrum miasta. Restauratorzy mają najczęściej podobne ceny, dlatego najlepiej sugerować się opiniami miejscowych oraz różnego rodzaju kulinarnych przewodników. Karty dań w restauracjach są obfite w ryby, małże, sardynki, czy skorupiaki. Przeważają również potrawy z grilla. Ceny podaje się za cały zestaw, w którego skład oprócz ryb lub mięs wchodzą z reguły frytki i surówka (od 6,5 EUR). Również na Portas de Santo Antao można znaleźć sporo restauracji, w których można smacznie zjeść. Innymi regionalnymi potrawami są owcze i kozie sery z Sobral de Monte Agraco, ciastka z Malveira i Pao de LO z Loures.

Wrażeń kulinarno-kulturalnych mogą nam dostarczyć lokale z muzyką FADO, otwierane dopiero około 20.00, samo muzykowanie rozpoczyna się przed 23. Lokale tego typu znajdują się głównie w dzielnicy Alfamy, jednakże specjalnie dla turystów powstają np. w Bairro Alto (Górne Miasto). Przy muzyce fado najlepiej delektuje się kieliszkiem przepysznego portugalskiego wina z Colares, Bucelas, Setubal, Carcavelos (koszt to około 15 EUR za butelkę).

Lizbona - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Lizbony

W Lizbonie obowiązuje ruch prawostronny.


- rozejrzyj się za tanim noclegiem w centrum. Jeżeli uda Ci się taki znaleźć, to zaoszczędzisz na komunikacji miejskiej - w centrum Lizbony większość atrakcji jest niedaleko siebie, przez co będziesz mógł zwiedzać pieszo
- podróżując samochodem, będziesz miał w Lizbonie problemy ze znalezieniem parkingu w centrach miast. Najlepsze hotele posiadają własne parkingi. Praktykowane jest wskazywanie miejsca parkingowego "za opłatą". Często samochody zaparkowane są na jednym z pasów ruchu, bądź zostawiane na światłach awaryjnych na środku ulicy
- Dni wolne od pracy: 3 czerwca (Boże Ciało), 10 czerwca (Dzień Portugalii), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP)
- autostrady w Portugalii są płatne. Ze względu na opłaty drogi te są mało zatłoczone. Na mniejszych drogach duże natężenie ruchu, częste korki

Lizbona - przydatne linki

Przydatne strony o Lizbonie

Przydatne strony o Portugalii.


www.ana.pt - strona portugalskich lotnisk
www. metrolisboa.pt - strona lizbońskiego metra
www.yellowbustours.com - strona autobusów turystycznych

Nasze artykuły na temat Portugalii i Lizbony:
Darmowe atrakcje Lizbony

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Lizbona   Portugalia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ