Wakacje w USA z Camp America - rozmowa z konsultantką programu Camp America

Stany Zjednoczone, Nowy Jork

Stany to pozycja obowiązkowa dla każdego podróżnika. Foto: Aurelien Guichard, flickr.com


W Ameryce pociąga mnie różnorodność, odmienność kulturowa i to, że jest to miejsce, gdzie można spotkać ludzi z całego świata. Podoba mi się amerykański styl bycia, pełen luzu i beztroskości. Ale chyba najbardziej pociągającym aspektem, od którego powinnam tak naprawdę zacząć, są przede wszystkim przepiękne krajobrazy, parki narodowe oraz słynne wielkie miasta, które zna się tylko z telewizji.” O tym jak wyjechać do Ameryki, przeżyć niezapomniane wakacje i co najważniejsze tanio zwiedzać Stany rozmawiamy z Aleksandrą Magierą, która dwukrotnie spędziła tam lato, a ponadto jest konsultantką programu Camp America.  

Tanie Zwiedzanie: Zacznijmy banalnie. Jak to sie stało, ze pierwszy raz wyjechałaś do USA? 

Aleksandra Magiera: Może to zabrzmi zbyt cukierkowo, ale odkąd pamiętam, zawsze marzyłam o wyjeździe do Stanów. Nigdy jednak nie wierzyłam że uda mi się to marzenie spełnić. Aż pewnego dnia usłyszałam opowieść mojej koleżanki, która spędziła wakacje w Ameryce pracując na „campie” dla dzieci. Wtedy postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce. Pomysł wydawał się szalony, ale potrzeba realizacji mojego marzenia była silniejsza. Od dawna wiedziałam, że istnieje coś takiego jak Camp America, zatem zaczęłam tylko bardziej wgłębiać się w szczegóły owego programu. No i udało się, przeszłam proces rekrutacji i wyjechałam! 

Jakie koszty zmuszona byłaś ponieść? 

Koszty programu były naprawdę niewielkie, zważywszy na fakt, że w cenie zawierał się przelot tam i z powrotem, zakwaterowanie i wyżywienie podczas 10 tygodni pracy oraz ubezpieczenie. Cena programu to był koszt wysokości ok. 1700zł plus ok. 400zł za wizę. Do tego trzeba było doliczyć jakąś wyprawkę i kieszonkowe, żeby mieć na „start”. Zaznaczam jednak, że są to ubiegłoroczne ceny. W tym roku, koszt programu i wizy jest nieco większy.

Przeczytaj również: USA - przewodnik turystyczny

Wiemy, że w Ameryce byłaś dwukrotnie. Dlaczego wróciłaś ponownie do Ameryki? Co cie w niej najbardziej fascynuje? 

Wróciłam, ponieważ tęskniłam. Za Pensylwanią, za Nowym Jorkiem, za moimi przyjaciółmi i całym „campowym” życiem. Poza tym wychodzę z założenia, że póki studiuję i nie mam żadnych poważnych zobowiązań w kraju to będę korzystać z możliwości, jakie daje mi Camp America lub inne programy wyjazdów i wymian. W Ameryce pociąga mnie różnorodność, odmienność kulturowa i to, że jest to miejsce, gdzie można spotkać ludzi z całego świata. Podoba mi się amerykański styl bycia, pełen luzu i beztroskości. Ale chyba najbardziej pociągającym aspektem, od którego powinnam tak naprawdę zacząć, są przede wszystkim przepiękne krajobrazy, parki narodowe oraz słynne wielkie miasta, które zna się tylko z telewizji. 

Skoro jesteśmy już przy tych miastach. Czy Stany można zwiedzać tanio? 

Wszystko zależy od tego w ile osób się podróżuje. Dla czterech i więcej osób bardzo opłaca się wypożyczyć auto. Ja podróżowałam w siódemkę, mieliśmy bardzo fajne, wygodne i duże auto i za 10 dni podróżowania od Denver do San Francisco przez Los Angeles i San Diego wyszło po 250$ na głowę razem z paliwem. Poza hotelem w Las Vegas, za noclegi nie płaciliśmy nic bo spaliśmy… w aucie. Natomiast podczas mojej pierwszej wizyty w Stanach podróżowałam tylko z koleżanką i też nie straciłyśmy fortuny. Wybrałyśmy się z Nowego Jorku do Miami na tydzień - za przelot w dwie strony plus hotel wyszło niecałe 300$ od osoby. To naprawdę rozsądne koszty, zwłaszcza jeżeli mamy w pamięci to, że spełniamy własne marzenia. 

Wspomniałaś o Las Vegas. To obok Nowego Jorku chyba najbardziej pociągające miejsce w Ameryce. Jak od środka wygląda światowa stolica rozpusty? 

Vegas jest niesamowite. Spotykają się tam piękni, młodzi i bogaci tego świata. Ponadto ceny są bardzo przystępne. Ceny pokoi w tygodniu spadają o 50%. Nocleg w 5* hotelu można znaleźć już za 40 USD od osoby za noc, czyli w podobnej cenie co w pierwszym lepszym pensjonacie nad polskim morzem. Sam klimat miasta jest oszałamiający. Warto wspomnieć także o tym, że Vegas jest dla każdego. Dobrze bawić się tam może i osoba z grubym portfelem, jak i skromny student z Polski. 

Jakimi sposobami możemy obniżyć koszt naszej podroży po Stanach? 

Jeżeli decydujemy się na podróż samolotem to należy pamiętać, że ceny biletów cały czas się zmieniają. I tak np. na dwa tygodnie przed planowanym wylotem możemy kupić bilet taniej o kilkadziesiąt a nawet kilkaset dolarów niż na dwa miesiące wcześniej, choć oczywiście nie jest to zasadą. Jeżeli dzielą nas niewielkie odległości od miast to możemy podróżować autobusem. Koniecznie sprawdzić trzeba ofertę przewoźnika MEGABUS, dzięki któremu możemy podróżować już od 1 USD. 

A co z noclegami? Chyba nie wszędzie jest tak tanio jak w Vegas? 

Niestety nie. Stany bez dwóch zdań należą do państw o bardzo rozbudowanej, ale także drogiej bazie noclegowej. Hostele są jak wiadomo tańsze od hoteli. Jednak różnica jest taka, że często w hostelu płaci się za osobę, a w hotelu za pokój, więc czasem bardziej opłaca się wybrać hotel. Jednak nawet w większych miastach jak Los Angeles czy Miami, za nocleg w hostelu można zapłacić naprawdę niewiele.

Jakie jest więc najdroższe i najtańsze miejsce w Stanach?

Mimo, iż wszyscy zgodnie twierdzą, że najdroższym stanem w Ameryce jest Kalifornia to jakoś specjalnie nie odczułam tej „drożyzny”. Wręcz przeciwnie, w Los Angeles kupiłam tańsze Conversy niż w np. w Scranton w Pensylwanii. Nigdy nie spałam w LA, ale słyszałam od znajomych, że noclegi są też bardzo tanie. Droższe miasta, które naprawdę warto odwiedzić to oczywiście mój ukochany Nowy Jork oraz San Francisco – tutaj noclegi w przeciętnym hotelu są bardzo drogie, tak samo jedzenie. A jeśli ktoś lubuje się w plażowaniu to gorąco polecam Miami! Na South Beach jest mnóstwo tanich i bardzo przyjemnych hosteli, wszystkie kilka kroków od pięknej, piaszczystej plaży. 

Myślę, że czytelnicy czekają na pytanie o Nowy Jork. Jakie są Twoje wrażenia z „Big Apple”? Czy naprawdę jest aż tak drogo jak się powszechnie uważa?

Przeczytaj również: Nowy Jork - przewodnik turystyczny

Nowy Jork jest jednym z największym miast na świecie i z tej uwagi nie należy do najtańszych. W ścisłym centrum, na Manhattanie jest dość drogo, ale już w innych dzielnicach, takich jak Brooklyn czy Queens ceny są niższe. Mam na myśli zarówno noclegi jak i ceny w sklepach. Jeżeli chodzi o sam Manhattan to kilka razy przekonałam się, że wbrew pozorom Chinatown wcale nie jest takie tanie i często nawet na Times Square można było coś kupić po atrakcyjniejszej cenie. Jednak ogólnie zasada jest taka, że im dalej od centrum tym taniej. Samo miasto jest jednak niesamowite i warto "zacisnąć pasa", aby je zobaczyć. 

Jak młode osoby mogą wyjechać do Stanów i przeżyć wakacje życia? 

Bardzo zachęcam do korzystania z programu Camp America. Jest to idealna opcja dla studentów, którzy mogą pozwolić sobie na trzymiesięczny wyjazd podczas wakacji. Aby wyjechać należy zarejestrować się na stronie www.campamerica.pl i wypełnić aplikację on-line. W aplikacji tej trzeba przede wszystkim ładnie się zaprezentować i opisać swoje umiejętności. Po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji i dostaniu pracy wystarczy tylko spakować się i nastawić na przygodę życia! 

Bardzo dziękujemy za tą inspirującą rozmowę i życzymy wielu kolejnych podróży, m.in. do USA. 

Dziękuję również i pozdrawiam wszystkich czytelników Taniego Zwiedzania!

Rozmawiał: Krzysztof Szymański


o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ