Delhi - przewodnik turystyczny

Delhi - grobowiec

Delhi, grobowiec Humayun. Foto: Arian Zwegers, flickr.com


Jedno z największych i najgęściej zaludnionych miast na świecie. Delhi. Mieszka tutaj ponad 11 milionów mieszkańców, a biorąc pod uwagę aglomerację miejską, około 18 milionów. Posiadające dzielnicę New Delhi, która uważana jest za osobne miasto, będące stolicą Indii.

Delhi - notka historyczna

Historia Delhi jest niesamowicie kręta. Za początek miasta uznaje się założenie w jego miejscu stolicy państwa Pandawów, Indraprasthy w 1200 roku p.n.e. W ciągu następnych wieków istniejące miasta podbijano i tworzono na jego terenach nowe miasta. Łącznie Delhi powstawało w ten sposób 7 razy. Za początek obecnego miasta uznaje się zdobycie go w VIII wieku przez Radźputów. W 1192 miasto zostało zdobyte przez muzułmanów. Wieki Islamu były dla Delhi złotym okresem. W tym czasie powstały w mieście najsłynniejsze zabytki. Muzułmanie rządzili Delhi do 1803 roku, do czasu zdobycia miasta przez Brytyjczyków.

W 1911 roku Brytyjczycy ponownie przenieśli stolicę Indii do Delhi i zaczęli tworzyć nową dzielnicę. W tym celu zburzyli część dzielnicy Stare Delhi i wybudowali na jej miejscu dzielnicę Nowe Delhi, które po uzyskaniu przez Indie niepodległości w 1947 roku stały się wydzieloną, stołeczną częścią miasta.

Jak dolecieć do Delhi

loty do Delhi

Jak najtaniej dotrzeć do Delhi?


Do Delhi dolecimy bezpośrednio z Europy: z Londynu (British Airways, Virgin Atlantic, Air India), Amsterdamu (KLM), Helsinek (Finnair), Frankfurtu (Air India), Madrytu (Air India), Paryża (Air India), Rzymu (Air India), Stambułu (Turkish Airlines), jednak cena jest wysoka - normalne ceny oscylują w okolicach niecałych 2000 PLN. Najlepiej czekać na promocję - polecam śledzić strony agregujące promocje lotnicze.

Delhi - dojazd do centrum z lotniska

dojazd do centrum Delhi z lotniska

Lotnisko w Delhi.


Delhi posiada jedno lotnisko, Indira Ghandi International Airport (DEL). Lotnisko uznawane jest za jedno, z najlepszych lotnisk na świecie. Całkowicie się z tym zgadzam - to jedno z najlepszych lotnisk na których byłem. Po przejściu bramek mamy do dyspozycji miejsca, w których możemy naładować swoje sprzęty elektryczne, leżanki, na których możemy się zdrzemnąć, darmowe wifi, strefę dla matek z dziećmi, stacje laptopowe oraz masę sklepów.

Lotnisko posiada 3 terminale, z czego w stałym użyciu są dwa - Terminal 1C/1D (używany przez indyjskie tanie linie lotnicze - IndiGo, GoAIR i SpiceJet) i Terminal 3 .

Lotnisko położone jest w granicach miasta. Do centrum dojedziemy na kilka sposobów:

Kolej Delhi Airport Metro Express (www.delhimetrorail.com) -kolej rusza z terminala 3. Do centrum dojedziemy w 20 minut za 60 IRS. Metro Espress kursuje codziennie od 04:45 do 23:30 co 10-15 minut.

Autobusy - kursują całą dobę 50 IRS za osobę, zatrzymują się na Inter State Bus Terminal niedaleko Kashmiri Gate.

Taksówka - bardzo tania, powinniśmy dojechać do miasta za kilkaset rupii. Musimy uważać, w jaką taksówkę wsiądziemy, ilość oszustów jest duża. Szukajmy sprawdzonych taksówek sieci Meru Cabs, EasyCabs czy MegaCabs. Świetnym rozwiązaniem są taksówki prepaid (płaci się za nie na lotnisku, a kierowcy daje się stempel po wykonaniu bezproblemowo jazdy).

Delhi - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Delhi

Komunikacja miejska w Delhi.


Komunikacja miejska w Delhi rozbudowywana jest w szybkim tempie. Z powodu ogromnej ilości mieszkańców miasta wciąż jest jednak niewystarczająca, a w godzinach szczytu narażeni jesteśmy na spory ścisk wewnątrz pojazdów.

Metro w Delhi
Metro w Delhi. Kliknij, aby powiększyć

Metro w Delhi

Delhi posiada rozbudowaną sieć metra, dzięki której dojedziemy praktycznie w każde, interesujące nas miejsce. Opłata za przejazd wynosi 8-30 IRS, w zależności od pokonanej odległości. Opłaty wnosimy poprzez zakupienie odpowiedniego biletu przed wejściem do pojazdu lub poprzez specjalną kartę prepaid (150 IRS, z czego 100 IRS możemy wydać na przejazdy). Z powodu dużych kolejek do zakupu biletów, zaleca się wykupienie karty. Należy pamiętać, że pierwszy wagon jest wagonem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet.

Taksówki

Tanie, za kurs w mieście nie powinniśmy zapłacić więcej niż 500 INR. Nie bierzmy nielicencjonowanych taksówek - istnieje duże prawdopodobieństwo, że taksówkarze będą próbowali nas oszukać. Najwygodniej skorzystać z internetowej, popularnej w Indiach aplikacji komórkowej - BookMySawari, gdzie znajdziemy i zamówimy taksówkę.

Tuk Tuk, riksze

Niezwykle tanie. Atrakcja sama w sobie. Przejazd w mieście nie powinien być droższy niż 200 INR.

Noclegi w Delhi

noclegi w Delhi

Gdzie tanio spać w Delhi?


Noclegi w Delhi, podobnie jak w całych Indiach, są bardzo tanie. Nocleg w dwuosobowym pokoju kosztuje od 25 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym kosztuje od 22 PLN.

W znalezieniu odpowiedniego noclegu pomoże poniższa wyszukiwarka:

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną. Dziękuję :)

Delhi - atrakcje

Co warto zobaczyć w Delhi

Atrakcje Delhi.


Czerwony Fort (Red Fort). To rozległy fort wybudowany w XVII wieku przez ówczesnego władcę Imperium Wielkich Mogołów, Szahdżahana (to ta sama osoba, która wybudowała Taj Mahal w Agrze). Kilkanaście kilometrów dalej znajdują się ruiny innego fortu, Tughlaqabad Fort.

Grobowiec Humajuna - okazały grobowiec Humajuna, władcy Imperium Wielkich Mogołów, wybudowany z XVI wieku.

Kompleks Qutub Minar - kompleks spacerowy, w którym znajdziemy wiekowy, piaskowy minaret, będący jednym z symboli Delhi.

India Gate - brama wybudowana ku czci Hindusów poległych na wojnach. Położona przy Rajpath, jednej z głónych dróg w Delhi.

Świątynie w Delhi: Lotus Temple (świątynia bahaistyczna), Chhatarpur Temple, Gurudwara Bangla Sahib, Gurudwara Sis Ganj Sahib,

Delhi to świetne miejsce na robienie zakupów - rozliczne bazary i niskie ceny zachęcają do wybrania się na zakupy. Najpopularniejsze bazary: Rajiv Chowk, Paharganj, Kamla Nagar, Khan Market, Janpath.

Delhi - wskazówki praktyczne

wskazówki praktyczne dotyczące Delhi

Delhi - wskazówki praktyczne.


- uważaj na kieszonkowców i osoby, które będą Cię zaczepiały. Większość z nich będzie chciała Cię oszukać

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Delhi   Indie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ