Salzburg - przewodnik turystyczny

Salzburg

Widok na twierdzę w Salzburgu. Foto: Stephen Colebourne, flickr.com


Salzburg jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Austrii. Położony niedaleko granicy z Niemcami, ze względu na górzyste położenie jest jedną z popularniejszych przystani dla miłośników sportów zimowych. Wspaniała starówka oraz zabytki powodują, że w Salzburgu nikt nie może się nudzić.

Salzburg - informacje ogólne i notka historyczna

Salzburg był ważnym ośrodkiem już w czasach rzymskich. W średniowieczu należało do Bawarii, z krótką przerwą na przynależność austriacką. Mimo dużych zniszczeń podczas II wojny światowej, centralna, zabytkowa zabudowa nie ucierpiała. Dzięki temu, stare miasto Salzburga zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Dzisiejszy Salzburg liczy niecałe 150 tysięcy mieszkańców i jest czwartym (po Wiedniu, Graz i Linz) największym miastem Austrii. Jest jedną z europejskich stolic sportów zimowych, dzięki czemu miasto odwiedzają każdego roku setki tysięcy turystów.

Jak dotrzeć do Salzburga

Jak dolecieć do Salzburga?


Ze względu na niedalekie położenie najlepszym sposobem na podróż do Salzburga jest podróż samochodem lub autokarem. Do Salzburga można dojechać z Polski Flixbusem. Dla przykładu, z Warszawy możemy dojechać do Salzburga w 21 godzin za cenę od 135 PLN (w jedną stronę, przesiadka w Pradze).

Transport z lotniska do centrum Salzburga

Lotnisko w Salzburgu znajduje się 20 kilometrów od centrum miasta.


Salzburg obsługiwany jest przez lotnisko Salzburg W.A. Mozart International Airport, które znajduje się 20 kilometrów od centrum Miasta.

Dojazd z lotniska do centrum Salzburga

Transport z lotniska do centrum Salzburga obsługiwany jest przez lokalną komunikację miejską. Z lotniska do Salzburga odjeżdżają dwa trolejbusy - numer 2 i numer 10. Trolejbus nr 2 kursuje do dworca głównego Salzburga (czas przejazdu około 20 minut), natomiast linia 10 jeździ do centrum, kończąc przejazd po około 35 minutach na stacji Sam Lankessiedlung. Trolejbusy jeżdżą średnio co około 15 minut w godzinach 6:00-23:00. Koszt przejazdu to 2,5 EUR. Rozkłady jazdy oraz więcej informacji pod adresem www.salzburg-airport.com/en/flights-arrival/arrival-to-the-airport/public-transportation.

Salzburg - komunikacja miejska

Salzburg - komunikacja miejska. Ile kosztuje komunikacja miejska w Salzburgu?


Salzburg nie jest dużym miastem, przez co posiadając nocleg w centrum możemy większość atrakcji odwiedzić pieszo. Komunikacja miejska nie jest szczególnie rozbudowana, ale jest za to w pełni wystarczająca. Po Salzburgu jeździ 8 linii trolejbusowych (numery 1-8) oraz 8 tradycyjnych linii autobusowych (linie 20-27). Rozkłady jazdy dostępne są na oficjalnej stronie, www.salzburg-ag.at. Koszt przejazdu to 2,60 EUR, możliwe kupno biletu 24h (6,40 EUR). Przy podróżowaniu na pojedynczych biletach warto kupić bilet bloczki pięciobiletowe (5er-Block), które kosztują 9,5 EUR - oznacza to, że jeden bilet kosztuje w tym przypadku 1,9 EUR.

Salzburg - karta miejska

Karta miejska Salzburg

Karta miejska w Salzburgu - Salzburg Card


Karta miejska w Salzburgu ułatwi nam podróżowanie i zwiedzanie zabytków w tym mieście. Posiadając kartę mamy prawo do bezpłatnego podróżowania wszystkimi środkami transportu (wyłączając pociągi S-Bahn) oraz możemy odwiedzić wszystkie płatne zabytki w mieście. Kartę możemy kupić na 24 (26 EUR), 48 (34 EUR) lub 72 godziny (39 EUR). Dzieci do lat 15 zniżka 50%. W sezonie wakacyjnym - od 1 maja do końca października, karta jest droższa o 3 EUR (24h), 4 EUR (48h) lub 5 EUR (72h). To, czy zakup karty Ci się opłaci, zależy od tego, co chcesz zobaczyć z płatnych atrakcji. Najlepiej zrobić listę takich atrakcji, sprawdzić ceny za wstęp oraz potencjalne opłaty za transport i zobaczyć, czy zakup karty nie okaże się tańszy. Kartę można kupić online (dostaniemy ją wtedy na podany przez nas adres e-mail) lub kupić na miejscu, dostępna jest w większości hoteli, punków turystycznych oraz na lotnisku. Więcej informacji o karcie: https://www.salzburg.info/en/hotels-offers/salzburg-card.

Noclegi w Salzburgu

Salzburg - noclegi. Czy uda nam się znaleźć tani nocleg w Salzburgu?


Niestety, ale noclegi w Salzburgu są drogie. Cena za nocleg w dwuosobowym pokoju zaczyna się od 145 PLN, natomiast noc w jednoosobowym dormie w hostelu rozpoczyna się od 85 PLN. Nocleg w kwaterach prywatnych, np. Airbnb jest z kolei droższe o około 15-20%.

Jeżeli szukasz noclegu w Salzburgu, polecam Ci poniższą wyszukiwarkę. Na mapie znajdziesz ogromną ilość noclegów w dobrej cenie.

Booking.com

Dokonując rezerwacji z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną - za każdą rezerwację wykonaną przez ten panel otrzymuję małą prowizję, dziękuję!

Atrakcje Salzburga

Salzburg - atrakcje. Co warto zobaczyć w Salzburgu?


Sercem Salzburga jest spektakularne, stare miasto, które w 1997 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starówkę oraz okolicę najlepiej jest zwiedzać pieszo. Nie damy rady się nudzić - miasto nazywane jest "Rzymem Północy" przez barokową, doskonale zachowaną i bogatą starówkę. Samo odwiedzenie najpopularniejszych placów (Domplatz, Residenzplatz, Mozartplatz, Kapitelplatz, Alter Markt),  zrobi na nas ogromne wrażenie. Znajdziemy tu, między dziesiątkami zabytkowych kamienic, między innymi Katedrę św. Ruperta (Salzburger Dom) - miejsce chrztu Wolfganga Amadeusza Mozarta, muzeum - dom Mozarta (Mozarts Geburtshaus, położony przy jednej z głównych ulic starego miasta - Getreidegasse). Tym, co rzuca się od razu w oczy jest widoczna z większości miasta twierdza, królująca nad panoramą Salzburga. to Twierdza Hohensalzburg.

Salzburg to również wiele ciekawych muzeów, z czego najbardziej polecamy Salzburg Museum (ulica Mozartplatz 1) oraz muzeum zabawek (Spielzeugmuseum, Burgerspitalgasse 2).

Salzburg - informacje praktyczne

Uważaj na złodziei.


- w Salzburgu uważaj na kieszonkowców - według policyjnych statystyk, łatwiej zostać okradzionym w Salzburgu niż we Wiedniu!
- kulinarnym przysmakiem Salzburga jest Salzburg Nockerl (deser - rodzaj słodkiego sufletu) oraz Mozartkugeln, kulki marcepanu zatopione w czekoladzie

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Austria  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ