Reykjavik - przewodnik turystyczny

Reykjavik - stolica Islandii

Reykjavik - stolica Islandii. Foto: Bryan Pocius, flickr.com


Reykjavík jest stolicą oraz największym miastem na Islandii. Państwo liczy niecałe 400 tysięcy mieszkańców, z czego ponad połowa mieszka w stolicy oraz jej okolicach. Reykjavík jest małym i klimatycznym miastem, które wypełnione jest ciekawymi miejscami.

Reykjavik - informacje ogólne i notka historyczna

Reykjavik założył w 874 roku norweski wiking Arnarson. Nazwa miasta znaczy w języku islandzkim dymiąca zatoka, co odnosi się do obecnych tutaj gejzerów i gorących źródeł. Dzisiaj Reykjavik jest stolicą i największym miastem Islandii. Miasto zamieszkuje nicałe 150 tysięcy mieszkańców, których głównym źródłem utrzymania jest przemysł rybny i turystyka.

Jak dolecieć do Reykjaviku

Jak tanio dolecieć na Islandię?


Bez większych problemów dolecimy na Islandię. Loty do Reykjaviku z Polski obsługuje sieć Wizzair. Do Islandii polecimy z Gdańska, Warszawy, Katowic, Wrocławia i Krakowa. Cena biletów do Islandii to około 500-600 PLN standardowej stawki. Oczywiście zdarzają się promocje, kiedy bilety są dużo tańsze.

Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź artykuł Islandia - przewodnik turystyczny.

Reykjavik - dojazd do centrum z lotniska

Reykjavik posiada dwa lotniska.


Reykjavik posiada dwa lotniska: Reykjavik International Airport (KEF) oraz Reykjavík Airport (RKV). Głównym lotniskiem Islandii jest Reykjavik International Airport, do którego przylatują m.in. loty z Polski. Drugie lotnisko, Reykjavik Airport obsługuje loty krajowe oraz kilka zagranicznych tras (na Wyspy Owcze oraz do Grenlandii).

Reykjavik International Airport (KEF) - dojazd z lotniska do centrum Reykjaviku

Lotnisko położone jest 50 kilometrów poza Reykjavikiem, w miasteczku Keflavik. Z lotniska do centrum Reykjavika dojedziemy na kilka sposobów:

Lokalny bus nr 55 - najtańszy sposób dojazdu z lotniska do centrum Islandzkiej stolicy. Bus wchodzi w skład komunikacji publicznej Reykjaviku, nazywającej się Strætó. Pełen rozkład jazdy znajdziesz na stronie, dokładnie pod tym linkiem: https://www.straeto.is/en/timatoflur/6/30. Cena za przejazd wynosi 1760 ISK (około 50 PLN)

Linią Airport Express (airportexpress.is). Cena za przejazd zaczyna się od 2899 ISK (około 85 PLN). Można kupić od razu bilet w dwie strony (return ticket) za 5400 ISK (około 155 PLN). Pojazdy kursują z lotniska mniej więcej co 30 minut w godzinach 6:30 - 00:30 oraz w godzinach 4:30 - 18:30 z centrum.

Flybus (www.re.is) - cena od 3499 ISK (około 100 PLN) za bilet.

Reykjavik - komunikacja miejska

Reykjavik - komunikacja miejska.


System komunikacji miejskiej w Reykjaviku nazywa się Strætó (straeto.is). Pełen rozkład jazdy wszystkich linii oraz cennik znajdziesz na stronie internetowej. Busy jeżdżą nie tylko po Reykjaviku, wyjeżdżąją daleko poza granice stolicy. Koszt przejazdu wewnątrz miasta wynosi 470 ISK (około 14 PLN). Dzieci do 5 roku życia podróżują za darmo, osoby w wieku 5-18 lat mają 50% zniżki). Dostępne są bilety dobowe - 24h (1560 ISK, około 45 PLN) oraz 72h (3650 ISK, około 105 PLN).

Warto zaznaczyć, że Reykjavik nie jest dużym miastem. Jeżeli będziemy mieli nocleg w centrum, większość atrakcji miasta będziemy w stanie zaliczyć pieszo.

Reykjavik - karta miejska

Reykjavik - karta miejska.


Reykjavik posiada kartę miejską, która nazywa się Reykjavik City Card. Z jej pomocą możemy w niższej cenie odwiedzić największe atrakcje miasta oraz korzystać z komunikacji miejskiej. Zakup karty opłaca się tym bardziej, im więcej płatnych atrakcji chcemy odwiedzić. Kupując kartę mamy darmowy wstęp na wszystkie termy oraz do większości atrakcji - ich pełna lista znajduje się tutaj: visitreykjavik.is/reykjavik-city-card. Posiadając kartę możemy bez limitów poruszać się komunikacją publiczną wewnątrz miasta oraz mamy w cenie przejazd promem na wyspę Vioey. Ponadto karta daje nam sporo zniżek w różnych sklepach i restauracjach. Pełna lista oraz możliwość zakupu karty na wyżej podanej stronie.

Cena za kartę miejską w Reykjaviku (dzieci do 5 roku życia za darmo, osoby w wieku 6-18 lat około 50% zniżki):

24h - 4000 ISK (około 115 PLN)

48h - 5600 ISK (około 160 PLN)

72h - 6900 ISK (około 200 PLN)

Noclegi w Reykjaviku

Gdzie tanio spać w Reykjaviku?


Reykjavik posiada rozbudowaną sieć miejsc noclegowych. Nie ma problemów ze znalezieniem noclegu w względnie niskiej cenie. Cena za dobę w dwuosobowym pokoju zaczyna się od 180 PLN. Noc w wieloosobowych dormach w hostelach kosztuje natomiast od około 60 PLN za dobę.

Booking.com

Atrakcje Reykjaviku

Mieszkańcy Islandii lubią spotykać się na basenach. W Reykjaviku dostępnych jest kilka odkrytych basenów geotermalnych. Wybierz się chociaż na jeden z nich!

Reykjavik - wskazówki praktyczne

Informacje praktyczne o Islandii i Reykjaviku


- Najtańszym miejscem, w którym możesz kupić jedzenie są sklepy Bonus. Trochę droższa jest sieć 10-11, którą można wziąć za odpowiednik naszej Żabki - znajdziemy w niej gotowe, świeże jedzenie w postacik kanapek i innych przekąsek

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2023


Tagi: Islandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ