Kirgistan - przewodnik turystyczny

Kirgistan

Kirgistan. Foto: Stefan Krasowski, flickr.com


Kirgistan to jeden z nieodkrytych krajów Azji Centralnej. To jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Azji. Mimo bardzo skromnego zaplecza turystycznego oraz dużego ubóstwa, Kirgistan jest bardzo urokliwym krajem, w którym można się zakochać.

INFORMACJE OGÓLNE

Kirgistan (Republika Kirgiska)

Populacja

6 mln

Stolica

Biszkek

Strefa czasowa

UTC +6
(12:00 w Polsce = 17:00 w Kirgistanie)

Waluta

som (KGS)
1 PLN = 17 KGS
1 EUR = 74 KGS
1 USD = 70 KGS
(21.01.2017)

Język

kirgiski, rosyjski

Główne miasta

Bishkek, Osh, Jalal-Abad, Karakol, Tokmok, Uzgen, Balykchy, Kara-Balta, Naryn, Talas

Zalecane szczepienia brak szczepień obowiązkowych

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Informacje praktyczne o Kirgistanie.


- w Kirgistanie po angielsku raczej nie porozmawiasz, języka praktycznie nikt nie zna. Naucz się podstawowych słówek w języku rosyjskim
- Kirgistan to górski kraj - góry zajmują 93% powierzchni kraju

WIZA DO KIRGISTANU

Do Kirgistanu wiza nie jest wymagana.


W dniu 27 lipca 2012 roku obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony. Zgodnie z regulacją (która w chwili obecnej ma obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku) Polacy nie potrzebują wizy, jeżeli chcą spędzić w Kirgistanie mniej niż 60 dni. Powyżej tego okresu czasu wiza jest wymagana.

4 listopada 2016 roku wprowadzono prawo wymagające od cudzoziemców rejestracji pobytu przekraczającego 5 dni. Rejestracji dokonamy w przeznaczonych do tego miejscach. Niestety, nie jest wytłumaczone w jakich - prawdopodobnie rejestracji dokonamy przy odprawie paszportowej. Wypełniamy wtedy wniosek i wnosimy opłatę - 120 som (ok. 7 PLN). Jeżeli nie wykonamy rejestracji, a spędzimy w Kirgistanie więcej niż 5 dni, zostanie na nas nałożona kara 10 000 som (ok. 588 PLN).

JAK DOTRZEĆ DO KIRGISTANU

Kirgistan - jak dojechać

Jak dotrzeć do Kirgistanu?


Od 2016 roku do Kirgistanu bardzo często się promocja tureckiej linii Pegasus Airlines. W chwili obecnej dostępne są loty za 999 PLN ze Sztokholmu do Bishkek. Do Sztokholmu bez problemu dolecimy tanimi liniami z wielu polskich miast. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj przewodnik po Sztokholmu.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Kirgistan - transport publiczny

Transport publiczny w Kirgistanie.


Kirgistan jest krajem górzystym, przez co transport wewnątrz kraju jest utrudniony. Ponadto kraj jest biedny, przez co jakość transportu publicznego jest niska. Mimo, że kraj jest mniejszy o 1/3 od Polski, podróż ze wschodu na zachód Kirgistanu potrafi być strasznie długa. 

                    Loty

loty wewnątrz Kirgistanu

Loty wewnątrz Kirgistanu praktycznie nie występują.


Lotów wewnątrz Kirgistanu praktycznie nie ma. Narodowym przewoźnikiem jest Air Kyrgystan, które jest na unijnej czarnej linii lotniczych. Sieć posiada 2 samoloty i porusza się na trasie między dwoma największymi miastami - Bishkek - Osh. Strona internetowa przewoźnika nie działa, przez co nie jestem w stanie podać ceny ani większej ilości szczegółów.

                    Drogi

Ruch drogowy w Kirgistanie.


Aby poruszać się samodzielnie po Kirgistanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Kierowców jest mało, korki mogą się zdarzyć praktycznie tylko w Bishkek. Stan dróg słaby, a kierowcy mają tendencję do niebezpiecznej jazdy. Zimą należy nastawić się na ciężkie warunki jazdy - drogi nie są odśnieżane ani posypywane.

                    Kolej w Kirgistanie

Kolej w Kirgistanie

Kolej w Kirgistanie.


Narodowym przewoźnikiem jest Kyrgyz Temir Joly (www.kjd.kg). Strona internetowa jest wyłącznie w języku kirgiskim i rosyjskim. Stan kolei jest bardzo słaby, w kraju istnieje w chwili obecnej zaledwie jedna trasa: Balykchy (miasto przy jeziorze Issyk-kul) - Karabalta (miasto niedaleko granicy z Kazachstanem). Linia przejeżdża przez Bishkek i Tokmok. Przejazd koleją jest tańszy od przejazdu tej trasy busem lub marszrutką, zajmuje jednak prawie dwukrotnie więcej czasu.

                    Marszrutki, autobusy, autokary i taksówki

Podróżowanie autokarem w Kirgistanie.


Najlepszym sposobem na podróżowanie po Kirgistanie są marszrutki. To minibusy popularne w całej wschodniej Europie i części Azji. Przejazdy są tanie (należy się targować), a dworce znajdują się praktycznie w każdym mieście czy miasteczku. Spodziewajmy się, że będziemy czekać, aż marszrutka zapełni się pasażerami, kierowca będzie czekać na dodatkowych pasażerów, aby więcej zarobić. Jeżeli bardzo nam się śpieszy, możemy zaproponować, że zapłacimy za wolne miejsca.

CIEKAWOSTKI

Ciekawostki o Kirgistanie.


- ciekawie wygląda Kirgistan pod względem struktury narodowościowej - 73% populacji stanowią Kirgizi, 14,5% Uzbecy, 6,2% stanowią Rosjanie, a 1,1% Dunganie. Łącznie Kirgistan zamieszkują przedstawiciele 154 narodowości i grup etnicznych.
- jednym z największych skarbów Kirgizów jest epos o Manasie. To zbiór wierszy, który stanowi jeden z głównych elementów narodowych Kirgizów. Dzieło opowiada o losach Manasa, jego syna Semeteja i wnuka Sejteka. Jest to rozległa opowieść o historii narodu, opowiadana przez wieki z ust do ust. Dopiero w XIX wieku podjęto się przetłumaczenia i zapisania eposu. Nie jest znana konkretna data jego powstania. Możliwe, że powstał w XVIII wieku, jednak mieszkańcy Kirgistanu przekonują, że epos ma kilkaset lat więcej. Epos znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO
- 88% mieszkańców Kirgistanu to wyznawcy islamu, 10% wyznaje natomiast prawosławie

- w tradycji kirgiskiej najmłodszy z synów nawet jeżeli się ożeni, pozostaje przy rodzicach, bedąc odpowiedzialnym za opiekę nad nimi

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Kirgistanie.


- www.discoverkyrgyzstan.org - oficjalna, turystyczna strona Kazachstanu (ENG)

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Kirgistan  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ