Kirgistan - przewodnik turystyczny
Kirgistan. Foto: Stefan Krasowski, flickr.com
Kirgistan to jeden z nieodkrytych krajów Azji Centralnej. To jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów Azji. Mimo bardzo skromnego zaplecza turystycznego oraz dużego ubóstwa, Kirgistan jest bardzo urokliwym krajem, w którym można się zakochać.
KIRGISTAN - SPIS TREŚCI
Kirgistan - informacje ogólne i rąbek historii
Populacja | około 6,3 miliona |
---|---|
Stolica | Biszkek |
Strefa czasowa | UTC +6 (12:00 w Polsce = 17:00 w Kirgistanie) |
Waluta | som (KGS) 10 KGS = 0,48 PLN 1 PLN = 21 KGS 1 EUR = 94 KGS 1 USD = 80 KGS (10.10.2020) |
Język | kirgiski, rosyjski |
Główne miasta | Bishkek, Osh, Jalal-Abad, Karakol, Tokmok, Uzgen, Balykchy, Kara-Balta, Naryn, Talas |
W przeszłości Kirgistan zamieszkiwały koczownicze plemiona tureckie, które w XIII wieku zostały podbite przez Mongołów. W XVIII wieku państwo dostało się pod wpływy chińskie. Przynależność do Chin tak bardzo nie spodobała się lokalnym mieszkańcom, że skierowali się w stronę Rosji. W 1876 Kirgistan został w całości wcielony w granice rosyjskie. Rewolucja, masowe wywłaszczenia oraz dyskryminacja Kirgizów bardzo szybko doprowadziła do wybuchu powstań, które Rosjanie krwawo tłumili.
Kirgistan odzyskał niepodległość w 1991 roku. Władza natychmiastowo rozpoczęła rządy dyktatorskie. W 2005 i 2010 roku przez kraj przeszły rewolucje, które zmieniły władze. Mimo wprowadzania reform i częściowej poprawy sytuacji w kraju, sytuacja jest nadal bardzo niestabilna. Tak bardzo, że dzisiaj, u progu 2021 roku w kraju trwa kolejna rewolucja. Kirgistan, uznawany do tej pory za najbardziej rozwiniętą demokrację wśród posowieckich krajów Azji Środkowej, stoi u progu wojny domowej.
Informacje praktyczne
- Kirgistan to górski kraj - góry zajmują 93% powierzchni kraju
Wiza do Kirgistanu
Do Kirgistanu wiza nie jest wymagana.
W dniu 27 lipca 2012 roku obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony. Zgodnie z regulacją (która w chwili obecnej ma obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku) Polacy nie potrzebują wizy, jeżeli chcą spędzić w Kirgistanie mniej niż 60 dni. Powyżej tego okresu czasu wiza jest wymagana.
4 listopada 2016 roku wprowadzono prawo wymagające od cudzoziemców rejestracji pobytu przekraczającego 5 dni. Rejestracji dokonamy w przeznaczonych do tego miejscach. Niestety, nie jest wytłumaczone w jakich - prawdopodobnie rejestracji dokonamy przy odprawie paszportowej. Wypełniamy wtedy wniosek i wnosimy opłatę - 120 som (ok. 7 PLN). Jeżeli nie wykonamy rejestracji, a spędzimy w Kirgistanie więcej niż 5 dni, zostanie na nas nałożona kara 10 000 som (ok. 588 PLN).
Znajomość języka angielskiego
W Kirgistanie mówi się po kirgisku, turecku i rosyjsku. Język kirgiski jest językiem tureckim zapisywanym cyrylicą. Po angielsku nie mówi praktycznie nikt. Naucz się podstawowych słówek w języku rosyjskim, bardzo przyda się znajomość alfabetu rosyjskiego.
Gotówka i bankomaty
Walutą używaną w Kirgistanie jest som. 10 somów to około 50 groszy. 1 som dzieli się na 100 tyin, jednak nie są one w żaden sposób używane.
Walutę wymienimy w bankach lub kantorach, najlepiej mieć przy sobie dolary lub euro. Nie zostaną przyjęte banknoty w jakikolwiek sposób uszkodzone, mocno pogniecione czy popisane.
W stolicy znajdziemy bankomaty, jednak wypłacimy pieniądze tylko z kart Visa. Karty MasterCard są bardzo rzadko obsługiwane.
Bezpieczeństwo w Kirgistanie
W Kirgistanie cały czas istnieje bardzo napięta sytuacja polityczna. W miastach występują często protesty i manifestacje. Nie jest to turystyczny kraj, infrastruktura turystyczna jest bardzo skąpa. Policja raczej nam nie pomoże, zdarzają się przypadki turystów, którzy opisują, że policjanci próbowali wymusić od nich łapówki.
Jak dolecieć do Kirgistanu
Jak dotrzeć do Kirgistanu?
Od 2016 roku do Kirgistanu bardzo często się promocja tureckiej linii Pegasus Airlines. W chwili obecnej dostępne są loty za 999 PLN ze Sztokholmu do Bishkek. Do Sztokholmu bez problemu dolecimy tanimi liniami z wielu polskich miast. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj przewodnik po Sztokholmu.
Transport wewnątrz Kirgistanu
Kirgistan jest krajem górzystym, przez co transport wewnątrz kraju jest utrudniony. Ponadto kraj jest biedny, przez co jakość transportu publicznego jest niska. Mimo, że kraj jest mniejszy o 1/3 od Polski, podróż ze wschodu na zachód Kirgistanu potrafi być strasznie długa.
Loty w Kirgistanie
Lotów wewnątrz Kirgistanu praktycznie nie ma. Narodowym przewoźnikiem jest Air Kyrgystan, które jest na unijnej czarnej linii lotniczych. Sieć posiada 2 samoloty i porusza się na trasie między dwoma największymi miastami - Bishkek - Osh. Strona internetowa przewoźnika nie działa, przez co nie jestem w stanie podać ceny ani większej ilości szczegółów.
Drogi w Kirgistanie i przepisy drogowe
Aby poruszać się samodzielnie po Kirgistanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Kierowców jest mało, korki mogą się zdarzyć praktycznie tylko w Bishkek. Stan dróg słaby, a kierowcy mają tendencję do niebezpiecznej jazdy. Zimą należy nastawić się na ciężkie warunki jazdy - drogi nie są odśnieżane ani posypywane.
Kolej w Kirgistanie
Narodowym przewoźnikiem jest Kyrgyz Temir Joly (www.kjd.kg). Strona internetowa jest wyłącznie w języku kirgiskim i rosyjskim. Stan kolei jest bardzo słaby, w kraju istnieje w chwili obecnej zaledwie jedna trasa: Balykchy (miasto przy jeziorze Issyk-kul) - Karabalta (miasto niedaleko granicy z Kazachstanem). Linia przejeżdża przez Bishkek i Tokmok. Przejazd koleją jest tańszy od przejazdu tej trasy busem lub marszrutką, zajmuje jednak prawie dwukrotnie więcej czasu.
Marszrutki, autobusy, autokary i taksówki
Podróżowanie autokarem w Kirgistanie.
Najlepszym sposobem na podróżowanie po Kirgistanie są marszrutki. To minibusy popularne w całej wschodniej Europie i części Azji. Przejazdy są tanie (należy się targować), a dworce znajdują się praktycznie w każdym mieście czy miasteczku. Spodziewajmy się, że będziemy czekać, aż marszrutka zapełni się pasażerami, kierowca będzie czekać na dodatkowych pasażerów, aby więcej zarobić. Jeżeli bardzo nam się śpieszy, możemy zaproponować, że zapłacimy za wolne miejsca.
Kirgistan - ciekawostki
Ciekawostki o Kirgistanie.
- ciekawie wygląda Kirgistan pod względem struktury narodowościowej - 73% populacji stanowią Kirgizi, 14,5% Uzbecy, 6,2% stanowią Rosjanie, a 1,1% Dunganie. Łącznie Kirgistan zamieszkują przedstawiciele 154 narodowości i grup etnicznych.
- jednym z największych skarbów Kirgizów jest epos o Manasie. To zbiór wierszy, który stanowi jeden z głównych elementów narodowych Kirgizów. Dzieło opowiada o losach Manasa, jego syna Semeteja i wnuka Sejteka. Jest to rozległa opowieść o historii narodu, opowiadana przez wieki z ust do ust. Dopiero w XIX wieku podjęto się przetłumaczenia i zapisania eposu. Nie jest znana konkretna data jego powstania. Możliwe, że powstał w XVIII wieku, jednak mieszkańcy Kirgistanu przekonują, że epos ma kilkaset lat więcej. Epos znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO
- 88% mieszkańców Kirgistanu to wyznawcy islamu, 10% wyznaje natomiast prawosławie
- w tradycji kirgiskiej najmłodszy z synów nawet jeżeli się ożeni, pozostaje przy rodzicach, bedąc odpowiedzialnym za opiekę nad nimi
Kirgistan - przydatne linki
Przydatne strony o Kirgistanie.
- www.discoverkyrgyzstan.org - oficjalna, turystyczna strona Kazachstanu (ENG)
Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020