Angkor - Kambodża - poradnik zwiedzanie

Kambodża - Angkor Wat

Angkor Wat w Kambodży.


Angkor to ruiny stolicy (a patrząc na historię, to ruiny wielu stolic) ówczesnego państwa - Imperium Khmerskiego, którego potęgę datuje się na IX-XV wiek. W tych czasach Angkor był największym miastem na świecie - zamieszkiwało go przeszło milion osób. Położona na terenie tego kompleksu świątynia Angkor Wat to jeden z najbardziej znanych budynków na Świecie. Budynek jest pierwszym skojarzeniem większości osób na myśl o Kambodży.

Kompleks Angkor - notka historyczna

Początki powstawania budynków Angkoru i umiejscowienia tam stolicy datuje się na IX wiek. Na początku XII wieku, gdy u władzy był król Surjawarman II, powstała świątynia Angkor Wat. Imperium Khmerów weszło w złoty okres. Nie na długo jednak. Po najeździe na Angkor Tajów w 1432 roku, stolica została przeniesiona w okolicę Phnom Penh, a Angkor popadł powoli w zapomnienie, z czasem porastając dżunglą i dając o sobie zapomnieć. Zapomniane miasto dało o sobie znać w XIX wieku, kiedy świat przypomniał sobie o dawnej i potężnej stolicy Imperium Khmerskiego. Do Kambodży zjeżdżali poszukiwacze z całego świata, prowadząc wykopaliska, niszcząc budynki i kradnąc artefakty odnalezione na terenie dawnej stolicy. Dopiero w XX wieku kompleksem zajęli się profesjonaliści, którzy rozpoczęli proces konserwacji i archiwizacji.

Jak podróżować po Angkor?

Do Angkor dostać się jest niezwykle łatwo. Oczywiście zakładam, że Twoją bazą wypadową jest Siem Reap. Idąc ulicami miasta wielokrotnie będziesz zaczepiony przez kierowców tuk tuków, którzy będą chcieli umówić się z Tobą na zwiedzanie Angkoru. Szkoda jednak tracić na nich nerwów - jest dużo lepszy sposób na załatwienie transportu i wycieczki na Angkor - wystarczy wejść do pierwszego lepszego hotelu/hostelu/guest house'a i zapytać o wycieczki. Praktycznie każde miejsce noclegowe organizuje samodzielnie wyjazdy na Angkor. Cena jest stała w całym mieście i wynosi zazwyczaj 10 USD (trasa "small circuit") i 12 USD (trasa "big circuit") zakładając wyjazd rano (8:00). Jeżeli chcemy być na Angkor Wat przed wschodem słońca, trzeba dopłacić 5 USD (wtedy wyjazd jest o 5 rano).

Kompleks Angkor w Kambodży - mapa i trasy

Angkor - cena biletów i godziny otwarcia

Kompleks otwarty jest codziennie w godzinach 5:30 - 17:30. Cena za bilety wstępu do Angkor (od 1-go lutego 2017 nastąpiła znaczna podwyżka):

  • 1 dzień - 37 USD
  • 3 dni - 62 USD (na teren kompleksu można wejść 3 razy w ciągu 10 dni od daty kupienia biletu)
  • tydzień - 72 USD (7 dozwolonych wejść w ciągu miesiąca od zakupu)

Na ile najlepiej kupić bilet do Angkor?

W internecie przeczytałem wiele opinii, że jeden dzień to za mało... Przyznam jednak, że 1 dzień mi wystarczył. Piszę te słowa jako wielki fan historii, który uwielbia zwiedzać, a na "głupie" bunkry w Szczecinie potrafiłem poświęcić wiele dni... W jeden dzień, od 5:30 rano do 17:30 zdołałem zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca w kompleksie Angkor - i nie było to mordercze tempo. Owszem, nie zajechałem do bardziej oddalonych świątyń, jednak w trakcie pobytu na Nizinie Kambodżańskiej, obejrzałem bardzo wiele khmerskich świątyń, zarówno w Kambodży, jak i w Laosie. Niewątpliwie w przypadku, kiedy odwiedzę Kambodżę ponownie, jeszcze raz wybiorę się na Angkor. Reasumując, Jeżeli masz zamiar odwiedzić wszystkie świątynie, pomyśl o bilecie na 3 dni. Nie mam pojęcia, co można robić w kompleksie Angkor przez 7 dni.


Tagi: TanieZwiedzanie  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ