Oslo - przewodnik turystyczny

Oslo, Opera

Praktyczny przewodnik turystyczny taniego zwiedzania Oslo. Na zdjęciu gmach opery w Oslo.


Oslo to jedna z najbardziej multikulturowych stolic świata. Jeżeli wierzyć statystykom, zaledwie co 4 mieszkaniec tego miasta to rodowity Norweg. Nic dziwnego, skoro minimalna płaca to około 70 PLN/h! Te stawki przyciągają jak magnes ludzi z całego świata. Kuszą nie tylko zarobki, ale także duże możliwości rozwoju oraz perspektywa spokojnego życia. „Tanie” zwiedzanie Oslo to pojęcie bardzo względne. Postaramy się jednak pokazać Wam jak przeżyć i nie zbankrutować w najdroższym mieście globu.

Oslo - informacje ogólne i notka historyczna

Mimo że datę założenia Oslo (na podstawie sag), uważa się za 1048 rok, wykopaliska archeologiczne świadczą o tym, że miasto powstało wcześniej. Z tego powodu za rok założenia miasta uważa się rok 1000. Miasto rozwijało się intensywnie do czasu wejścia w  unię kalmarską (unię personalną między Danią, Szwecją i Norwegią) w 1397 roku. Od tego czasu nastąpiła znaczna utrata znaczenia przez miasto. Intensywny rozwój Oslo nastąpił dopiero w 1814 roku, kiedy rozwiązano unię.

Dzisiaj Oslo jest stolicą, największym oraz najważniejszym miastem Norwegii i jednym z najważniejszych miast Skandynawii.

Jak dolecieć do Oslo

jak dojechać do Oslo?

Jak tanio dotrzeć do Oslo?


Prawdopodobnie najmniejszym wydatkiem, jaki poniesiemy lecąc do Oslo, będzie lot... Oslo jest niesamowicie popularnym kierunkiem w Polsce, dzięki czemu ilość przelotów jest bardzo duża (większość dużych polskich miast), a cena naprawdę niska. Nie ma większych problemów ze znalezieniem lotów za mniej niż 100 PLN.

W chwili pisania tego artykułu (13.07.2018r.) loty do Oslo mieliśmy z poniższych, polskich miast:

Ryanair, lotnisko Oslo Torp: Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa-Modlin, Wrocław

Wizzair, lotnisko Oslo Torp: Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa-Chopin, Wrocław

Norwegian, lotnisko Gardermoen: Gdańsk, Kraków, Szczecin, Warszawa

Oslo - dojazd do centrum z lotniska

transport z lotnisk Oslo do centrum, na zdjęciu Oslo Rygge

W pobliżu Oslo są aż trzy lotniska. Jak dojechać z lotniska do centrum Oslo? Na zdjęciu Oslo Rygge.


Problemy zaczynają się zaraz po wylądowaniu w Oslo. Często jest to określenie dość naciągane, bo lotnisko Oslo Torp ma tyle wspólnego ze stolicą, co morze ze Szczecinem. Dzieli je od siebie około 120 kilometrów. Moss Rygge Airport, które obsługuje Ryanaira oddalone jest od centrum Oslo ok. 70km. Pokonanie tej odległości wiąże się z kosztami. Naprawdę sporymi.

Oslo Gardermoen (Oslo Airport, OSL)

Jest to główne lotnisko Oslo i całej Norwegii. Oddalone od centrum o około 50km. Sposoby dojazdu z Oslo Gardermoen do centrum Oslo:

Autobus

Autobusy Flybussen (www.flybussen.no) w 45 minut odjeżdżają z lotniska (spod busterminal) do centrum Oslo. Cena przejazdu to 150 NOK (około 75 PLN). Istnieje możliwość zakupu biletu z otwartym powrotem (w przeciągu miesiąca) za kwotę 250 NOK.

Pociąg

Flytoget - szybka kolej odjeżdżająca z lotniska co 10 minut i dojeżdżająca do centrum w 20 minut. Cena za bilet to 180 NOK przy zakupie w biletomacie lub 200 NOK przy zakupie w okienku biletowym.

NSB (Kolej norweska, www.nsb.no) - Najtańsza możliwość (koszt 90 NOK). Podróż trwa około 25-40 minut. Pociągi kursują z Dworca Centralnego o każdej godzinie 21 i 37 po, a z lotniska 8 i 38 po. Z Oslo bierzemy pociąg do Lillehamer lub do Eidsvol i wysiadamy na stacji „Oslo Lufthavn”.

Oslo Rygge Moss (RYG)

Lotnisko Rygge Moss podupadło mocno na popularności, odkąd zrezygnował z niego Ryanair. Położone jest w odległości około 70 km od centrum Oslo.

Autobus

Ryggeekspressen – 180 NOK (około 90 PLN), 300 NOK w dwie strony (240 NOK dla studentów). Dzieci płacą 50% ceny. Czas podroży: 1h  www.ryggeekspressen.no. Przyjazdy i odjazdy z Oslo Bus Terminal.

TIMEekspressen – linianr 3 Strømstad-Halden-Sarpsborg–Oslo. Cena 140 NOK (dzieci do lat 4 bezpłatnie, od 4 do 15 lat 50%, od 16 do 26 lat 33% zniżki) Czas podróży: ok. 1h. http://www.nettbuss.no/ekspressbuss/timekspressen Istnieje możliwość rezerwacji biletów przez Internet, które mogą być tańsze niż kupione u kierowcy.

PKS Oslo – Cena: od 180 NOK (około 90zł). Czas podróży: 1h. www.pksoslo.com, polska firma zajmująca się przewozem osób na terenie Norwegii Za dodatkową opłatą jest możliwość transportu we wskazane miejsce w Oslo.

Pociąg

Jest to najmniej sensowna możliwość. Koleją NSB (www.nsb.no) za cenę 151 NOK dojedziemy w około 1-1,5h (szukamy pociągów odjeżdżających ze stacji Rygge). Musimy doliczyć jeszcze czas na przedostanie się do Rygge specjalnym darmowym autobusem. Tańsze i mniej czasochłonne jedynie, jeżeli musimy dostać się np. do Moss, Mysen, Ski lub Kolboton.

Oslo Torp (Sandefjord Airport Torp, TRF)

Lotnisko oddalone o 120 km od centrum Oslo. Ląduje na nim większość lotów Wizzair oraz Ryanair.

Autobus

Torpexpressen (www.torpekspressen.no) – 240 NOK (ok. 120 PLN), w dwie strony 420 NOK. Obowiązują zniżki dla dzieci, emerytów i studentów,. Czas podroży to około 1h 45min. Przyjazdy i odjazdy z Oslo Bus Terminal. Rozkład jazdy dostosowany jest pod przyloty i odloty samolotów z lotniska.

PKS Oslo (www.pksoslo.com) – cena od 170 NOK, czas podróży: 1h 45 min, polska firma zajmująca się przewozem osób na terenie Norwegii Za dodatkową opłatą jest możliwość transportu we wskazane miejsce w Oslo.

Pociąg

NSB (www.nsb.no) – Cena: 245 NOK, czas podróży 2-3h. Szukamy pociągów odjeżdżających ze stacji Skien. Jest to najmniej opłacalna możliwość. Doliczyć trzeba jeszcze czas na przedostanie się do Skien specjalnym darmowym autobusem.

Dojazd wynajętym samochodem z dowolnego lotniska w Oslo

Jeżeli posiadamy prawo jazdy i kartę kredytową, a podróżujemy w więcej niż 2 osoby, koniecznie zastanówmy się nad wynajęciem samochodu. Najtańszy dojazd do centrum z lotnisk Oslo kosztuje około 80 PLN za kurs w jedną stronę. Już w przypadku podróży do Oslo we dwójkę cena dojazdu z lotniska do centrum i z centrum na lotnisko wyniesie łącznie około 320 PLN – 160 PLN na głowę. W takiej cenie można wynająć samochód na weekend, odebrać go na lotnisku i odstawić w to samo miejsce przed lotem powrotnym. Oczywiście dochodzi jeszcze cena benzyny, opłat drogowych i parkingów, jednak patrząc na to, że w Oslo jeden bilet na metro kosztuje około 17 PLN, wynajęcie auta może być opłacalne. A jeżeli jedziesz do Oslo w więcej niż dwie osoby, to samochód będzie zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem. Sam sprawdziłem ten sposób w Norwegii i Szwecji. Polecieliśmy tam w cztery osoby i wynajęliśmy samochód. Koszty rozbiły się na cztery osoby i wyniosły łącznie (wynajęcie samochodu, benzyna, opłaty drogowe, postoje na parkingu) około 65 PLN na osobę za dzień. Więcej przeczytasz o tym w mojej relacji z podróży: Norwegia i Szwecja na weekend wynajętym samochodem.

Oslo - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Oslo - stacja Sentralstasjon

Jak poruszać się po Oslo? Jak wygląda komunikacja miejska w Oslo? Oslo Sentralstasjon.


Oslo jest znakomicie skomunikowanym miastem. Możemy szybko i bez większych problemów przemieszczać się w granicach norweskiej stolicy oraz dojechać do okolicznych miast i miasteczek. Jakość oferowanych usług jest również bardzo wysoka. Komunikacja miejska w Oslo to metro (T-bane, 6 linii), autobusy, tramwaje, kolej oraz promy - wszystko zarządzane przez spółkę Ruter (www.ruter.no/en). Na stronie firmy znajdziemy rozkład jazdy, mapy, planer podróży oraz pełen cennik.

Komunikacja miejska w Oslo - strefy

Komunikacja miejska w Oslo podzielona jest na strefy. Mapę można znaleźć tutaj. Generalnie Oslo jest strefą 1, pozostałe to tereny podmiejskie i zamiejskie. Bilet obowiązuje na wszystkie środki transportu w danej strefie. Dla przykładu, jeżeli kupimy pojedynczy bilet na 1 strefę (33 NOK), przez godzinę będziemy mogli przesiadać się na dowolny środek transportu w danej strefie. Jeżeli chcemy z jednej strefy pojechać na drugą, albo jeszcze dalej, musimy kupić bilet na dwie lub więcej stref.

Komunikacja miejska w Oslo - cennik

Pełen cennik dostępny jest tutaj. Pojedynczy bilet na 1 strefę kosztuje 35 NOK. Na 2 strefy 57 NOK, 3 strefy 79 NOK, na cztery 101 NOK, a na wszystkie 123 NOK. Bilet na 1 strefę jest ważny 1 godzinę. Każda dodatkowa strefa to dodatkowe 30 minut ważności biletu. Dużo bardziej opłaca się kupić bilety całodniowe, tygodniowe, miesięczne lub roczne. Dla 1 strefy bilet 24h kosztuje 105 NOK, tygodniowy 249 NOK, miesięczny 736 NOK, roczny 7360 NOK. Mimo że kwoty biletów okresowych robią wrażenie, wydatek zwraca się, jeżeli dokonamy wielu przejazdów. Dla przykładu bilet tygodniowy opłaca się nam już przy założeniu, że wykonamy w czasie tych 7 dni minimum 7 przejazdów. 

Oslo - karta miejska Oslo Pass

karta miejska w Oslo

Karta miejska Oslo - Oslo Pass można ją otrzymać za darmo w maju.


Karta miejska Oslo - OSLO PASS

Inną możliwością jest wykupienie specjalnej karty tzw. Oslo Pass, dzięki której będziemy mogli poruszać się wszystkimi środkami komunikacji, a do tego bez wykupywania dodatkowych biletów odwiedzić najciekawsze miejsca stolicy Norwegii. Ponadto możemy korzystać bezpłatnie z parkingów oraz odkrytych basenów, a także liczyć na zniżki w sklepach i restauracjach. Karta jest droga, ale może się opłacać, najlepiej przed wyjazdem skalkulować sobie, jakie płatne atrakcje chce się zobaczyć, ile mniej więcej razy będzie się podróżować komunikacją miejską, podsumować to i zestawić z ceną karty.

Cena i ważność karty:

24h – 395 NOK, dzieci (4-15 lat) 210 NOK, seniorzy (powyżej 67 roku życia) 315 NOK
48h – 595 NOK, dzieci 295 NOK, seniorzy 475 NOK
72h – 745 NOK, dzieci 370 NOK, seniorzy 595 NOK

Więcej informacji na: http://www.visitoslo.com/en/activities-and-attractions/oslo-pass/prices/

W maju przychodząc do Ratusza w godzinach 10.00-16.00 możemy otrzymać bezpłatnie 24 godzinną kartę OSLO PASS!

Noclegi w Oslo

noclegi w Oslo

Gdzie tanio spać w Oslo?


Noclegi w Norwegii, tak jak i w całej Skandynawii są bardzo drogie. Najlepszą opcja jest nocleg u rodziny lub znajomych. Jeżeli nie mamy tam nikogo, spróbujmy poszukać szczęścia na Couchsurfingu. W ostateczności zostają nam hostele i hotele. Pewnym pocieszeniem jest fakt, że noclegi w Oslo są dużo tańsze niż w innych miastach Norwegi. Najtańszy pokój dwuosobowy można znaleźć za około 200 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym to koszt od około 95 PLN za osobę.

Do wyszukania noclegu polecam naszą wyszukiwarkę.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki wynagradzasz moją pracę nad stroną - za rezerwację otrzymuję małą prowizję. Dzięki :)

W Oslo możemy wykupić kwatery prywatne. Możemy znaleźć nocleg w pokoju dwuosobowym za niecałe 100 PLN, ale jest to nocleg pod Oslo - wydamy majątek na dojazd do miasta. Nocleg w kwaterach prywatnych w Oslo opłaca się tylko i wyłącze wtedy, kiedy mamy wynajęty samochód.

Polecane hostele w Oslo:

Oslo Youth Hostel Haraldsheim - łóżko w pokojach wieloosobowych (4-6) od około 280 NOK (około 135 PLN)

Apartamenty w Oslo:

Do Oslo najtaniej jest się wybrać większą grupą i wynająć apartament na czas pobytu. Pojedynczy nocleg na osobę nie powinien wtedy przekroczyć ceny 100-130 PLN, a i standard jest bardzo przyzwoity. Przykładowe obiekty apartamentowe to Chateau Apartments, Gruner Apartment czy wspomniany już Oslo Hostel/Hotel Apartments.

Atrakcje Oslo

atrakcje Oslo, ratusz w Oslo

Sprawdź darmowe atrakcje Oslo. Na zdjęciu ratusz w Oslo.


Jak się okazuje pobyt w Oslo nie musi kosztować fortuny. Dużo możemy zobaczyć w Oslo za darmo.

Oslo - spacery

Spacerowanie to wspaniała forma odkrywania miasta, zarówno jego centrum, jak i sąsiednich dzielnic. Oczywiście dobrze jest zawsze wybrać właściwy punkt do rozpoczęcia spaceru – na szczęście w Oslo jest sporo takich wspaniałych punktów startowych. Na przykład teren wokół twierdzy Akershus nadaje się idealnie do przyjemnej pieszej wędrówki połączonej z historią i fantastycznym widokiem na port. Inne godne polecenia miejsca to Ekeberg (najbardziej malownicza trasa, która biegnie tak samo, jak tory tramwajowe, z Gamlebyen na wzgórze), Frognerseteren (dostępne metrem i doskonały punkt startowy wypadu do lasu Oslomarka, gdzie na turystów czekają liczne ścieżki spacerowe). A miłośnicy miejskich rozrywek powinni wybrać się na najwyższe piętro hotelu Radisson Plaza w pobliżu dworca głównego w Oslo

Spacer nad rzeką Akerselva, z licznymi wodospadami, żelaznymi mostami, małymi parkami i starymi młynami  to również ciekawa propozycja. Warto wejść na wzgórze Telthusbakken i zatrzymać się w starym kościele Aker, w malowniczej świątyni, którą zainspirował Edwarda Muncha i wielu innych artystów. A stąd można wrócić do centrum przez tętniącą życiem dzielnicę Grünerløkka lub z powrotem do Pałacu Królewskiego przejść przez zielony Cmentarz Naszego Zbawiciela, gdzie znajdują się groby znamienitych Norwegów takich jak Muncha, Ibsena i Bjørnsona.

Oslo - parki

Park pałacowy to popularne miejsce spacerów zarówno wśród mieszańców, jak i turystów – codziennie o godzinie 13.30 można tu zobaczyć zmianę warty. Lub zajrzeć do Ogrodu Botanicznego  w Tøyen (obok Muzeum Muncha we wschodniej części miasta), który został założony w 1814 roku i posiada ponad 7500 różnych gatunków roślin. Szczególnie piękny wiosną, gdy wszystko kwitnie, a jesienią ze względu na kolorowe liście. Park Vigelanda w Frogner to jeszcze jedna ciekawa propozycja – ten park, z 212 rzeźbami, to jedna z największych atrakcji Oslo, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

Oslo - muzea

Do kilku najważniejszych muzeów i galerii w Oslo w niedziele można wejść za darmo. Warto zatem wybrać się do Galerii Narodowej i Narodowego Muzeum Sztuki Współczesnej, dwóch najlepszych norweskich galerii sztuki; Muzeum Architektury, zaprojektowanego przez Sverra Fehna; Muzeum Historycznego, które posiada fascynujące zbiory z całego świata, a także norweskie zabytki sztuki sakralnej i kolekcję monet; Muzeum Sztuki Ozdobnej i Designu, które wystawia zarówno norweską, jaki i międzynarodową sztukę użytkową, modę i design od VII wieku po czasy współczesne. Muzeum Stenersena, z bogatymi zbiorami nowoczesnego malarstwa norweskiego; oraz świeżo wyremontowane można zwiedzić bezpłatnie także we wtorki.

Oslo - inne atrakcje

Wymieniając inne darmowe atrakcje nie należy zapomnieć o Ratuszu Oslo, którego ogromne malowidła ścienne, wynik współpracy kilku znamienitych norweskich artystów z początku XX wieku, trzeba koniecznie zobaczyć podczas pobytu w Oslo; o gmachu Opery, który uroczyście otwarto w Bjørvika w kwietniu 2008 roku (jego budowa pochłonęła gigantyczną kwotę tj. 4,3 miliarda norweskich koron), to najczęściej odwiedzana budowla stolicy; i wreszcie o siedzibie Parlamentu – tutaj na szczególną uwagę zasługuje sala główna, w której odbywają się posiedzenia i debaty (wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim w każdą sobotę od października do czerwca, oprócz Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych, inne terminy dostępne dla grup).

Oslo - pływanie, narty, łyżwy

Ale jeśli to wszytko brzmi zbyt intelektualnie, można popływać lub pojeździć na łyżwach na lodowisku, wybór zależy od pory roku. Niedaleko od centralnego Oslo znajdują się liczne plaże. Do Bygdøy jedzie się, aby popływać w Huk, ostatni przystanek linii autobusowej 30A lub w Paradisbukta (o trafnej nazwie Rajska Zatoka). Można też wybrać się na jedną z wielu wysepek na Oslofjordzie. Jeszcze inna alternatywa to odpoczynek nad jednym z kilku jezior w lesie Oslomarka (z których najbardziej popularne jest jezioro Sognsvann).

A może pobyt w zimie? Wtedy warto pomyśleć o łyżwach lub nartach. Oslomarka, ogromny las rozciągający się na wzgórzach ponad miastem, to mnóstwo szlaków przygotowanych dla miłośników narciarstwa biegowego, za korzystanie z których nie pobiera się żadnych opłat, a po powrocie do centrum można udać się na lodowisko Narvisen, tuż przy ulicy Karla Johansa, czynne od grudnia do lutego lub na inne usytuowane przy Stadionie Frogner, od końca stycznia do połowy marca – na oba wstęp wolny.

Oslo - targi, bazary

Targi to znakomita okazja do spotkań z lokalną społecznością. Targ z rzeczami używanymi i antykami na placu Vestkanttorvet w Majorstuen odbywa się w każdą sobotę od marca do grudnia, natomiast we wschodniej części miasta w każdą niedziele pchli targ, Birkelund w Grünerløkka przyciąga wszystkich turystów.

Dużą popularnością wśród przybyszów do Oslo w grudniu cieszą się bożonarodzeniowe kiermasze świąteczne – dwa najważniejsze to jeden przy Rådhusplassen (duży plac przed Ratuszem), a drugi w Muzeum Sztuki Ludowej na Bygdøy. Zainteresowani produktami spożywczymi powinni zaś wybrać się na Festiwal Matstreif (również na placu Rådhusplassen) pod koniec września.

Oslo - festiwale i imprezy

A na zakończenie trzeba jeszcze wspomnieć o licznych darmowych festiwalach i imprezach odbywających się w Oslo przez cały rok. Najważniejsze z nich to zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym FIS na obiekcie Holmenkollen (luty-marzec), kiedy to tysiące entuzjastów sportów zimowych gromadzi się w Oslomarka na jednej z największych imprez roku; Dzień Muzyki Narodowej w czerwcu, kiedy sceny pod gołym niebem pojawiają się na terenie całego miasta, a muzykę słychać w każdym zakątku; Festiwal Mela w sierpniu, wielokulturowy festiwal poświęcony światowej muzyce, z pokazami filmów i różnorodnymi wystawami; i wreszcie Noc Kultury w Oslo we wrześniu, kiedy w stolicy swoje drzwi otwierają wszystkie muzea i odbywają się liczne imprezy towarzyszące.

Również warto pamiętać, że w maju biura turystyczne organizują akcję pod hasłem Turysta w Twoim mieście, podczas której każdy w Oslo ma szansę otrzymać całodniową kartę, Oslo Pass, upoważniającą do bezpłatnego wejścia do muzeów, atrakcji turystycznych i do korzystania z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego. Wystarczy przyjść do Ratusza Oslo między godziną 10.00 a 16.00, aby otrzymać taką kartę. No i oczywiście, jeszcze jedna ważna informacja: 17 maja, dzień Narodowego Święta Norwegii, z paradami, flagami, fajerwerkami i wspaniałą atmosferą na terenie całego kraju – wyjątkowy czas, aby odwiedzić Oslo.

Za: www.visitnorway.com

Oslo - płatne atrakcje

W Oslo znajduje się oczywiście dużo płatnych atrakcji. Dla mnie najciekawsze płatne atrakcje Oslo to:

Muzeum Sportów Zimowych na skoczni Oslo Holmenkollen - bilet normalny 110 NOK, dzieci 55 NOK, emeryci i studenci 90 NOK

Muzeum Techniki i Nauki - bilet normalny 100 NOK, dzieci 50 NOK, emeryci i studenci 50 NOK

Muzeum Wikingów oraz inne muzea na wyspie Bygdoy - bilety wstępu niedrogie, jest tam kilka muzeów związanych z morzem i wikingami. Na Bygdoy możemy popłynąć z Akker Bryge stateczkiem za 30 NOK lub za darmo jeżeli mamy bilet jednodniowy lub dłuższy

Muzeum Muncha - ze słynnym obrazem "Krzyk". Bilet normalny 90 NOK, dzieci poniżej 16 lat za darmo, emeryci i studenci 50 NOK

Galeria Narodowa - bilet normalny 50 NOK, dzieci 30 NOK, emeryci i studenci 30 NOK

Park Rozrywki TusenFryd - bilety bardzo drogie od 270 NOK dla dzieci i 345 NOk dla dorosłych

Oslo - jedzenie

Jedzenie w Oslo, podobnie jak i w całej Norwegii, jest drogie, nie jest jednak wybitnie drogie, jeżeli chcemy zaoszczędzić. Historie o najtańszym chlebie za 50 PLN należy włożyć między bajki. Po mojej wizycie w Norwegii o cenach napisałem osobny artykuł: ceny w Norwegii.

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, pomyśl nad wzięciem ze sobą jedzenia z Polski. Jeżeli jednak chcesz zająć się jedzeniem na miejscu, to też jest na to sposób. To jednorazowe grille oraz owoce morza, które są w Norwegii bardzo tanie. Jadłem tak cały mój kilkudniowy pobyt w Norwegii i Szwecji. Zakupy najtaniej jest zrobić w supermarkecie (najtańsza jest Rema 1000). W Skandynawii panuje wielka moda na jednorazowe grille (niecałe 20 NOK - około 10 PLN), a do tego łosoś (około 80-100 NOK za kg) albo krewetki (opakowanie 0,75kg znaleźliśmy za 9,9 NOK - niecałe 5 PLN), a do całości dodatki, np. chleb (najtańszy 3,5 PLN) lub ziemniaki do grilla (około 8 NOK za kg). Jak widać ceny na niektóre produkty nie są wysokie i da się przeżyć tanio. Innym rozwiązaniem jest przygotowywanie jedzenia samodzielnie.

Oslo - wskazówki praktyczne

Oslo najlepiej odwiedzić latem.


- przed wylotem do Oslo upewnij się, że masz wszystkie niezbędne rzeczy takie jak kosmetyki, leki itd. Ich ceny w Norwegii szokują!
- pamiętaj o godzinach sprzedaży alkoholu - alkohol można kupić w tygodniu do godziny 18:00 i w sobotę do godziny 15:00
- nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem! Konieczność zwrotu kosztów leczenia jest tragiczną perspektywą
- Oslo nie jest dużym miastem, spokojnie można obejść centrum i okolice bez korzystania z komunikacji miejskiej, zostawiając przy tym cenne korony w kieszeni
- zdarzają się problemy z kartami płatniczymi, niektóre miejsca nie akceptują kart MasterCard. Warto więc mieć minimum dwie, w tym awaryjnie jedną kredytową

Oslo - przydatne linki

Dowiedz się więcej o Oslo.


www.visitoslo.com - strona dla turystów odwiedzających Oslo

www.ruter.no - kominkacja miejska

www.nsb.no - pociągi norweskie

www.finn.no - mieszkania, praca, aukcje itd. w Oslo i Norwegii

Nasze artykuły o Oslo:
Norwegia i Szwecja na weekend - relacja

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023


Tagi: Oslo   Norwegia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ