Berlin - przewodnik turystyczny

Panorama Berlina

Wyjazd do Berlina to świetny pomysł na któtki wyjazd. Weekend w Berlinie można spędzić już za 300 złotych.


Berlin jest historycznym miastem, które przez kilkadziesiąt lat było symbolem podziału między kapitalistycznym i wolnym zachodem, a komunistycznym i zamkniętym wschodem. Berlin to również z jednej strony nowoczesne, świetnie zorganizowane miasto, a z drugiej architektoniczna perełka i gratka dla miłośników historii. Stolica naszych sąsiadów jest centrum kulturalno-koncertowym w Europie środkowej, przez co każdego roku organizowane są tu koncerty największych i najpopularniejszych zespołów na świecie. W Berlinie każdy znajdzie coś dla siebie.

Berlin - informacje ogólne i notka historyczna

Berlin jest największym miastem Niemiec. Liczy 3,8 miliona mieszkańców, co powoduje, że jest największym miastem Unii Europejskiej. Jest jednym z najważniejszych miast na świecie. Stanowi jedno z głównych centrów transportowych, naukowych i kulturalnych Europy.

Jak dotrzeć do Berlina

Jak tanio dotrzeć do Berlina? Do stolicy Niemiec możemy dotrzeć na wiele sposobów.


Z Polski do Berlina można dotrzeć na wiele sposobów. Obok samolotu mamy do wyboru pociąg i autobus. Ze względu na niedużą odległość od Polski, wiele osób jedzie do Berlina własnym samochodem. W przypadku Berlina taniej wychodzi dotrzeć na miejsce autobusem czy pociągiem ze Szczecina aniżeli samolotem.

Loty z Polski do Berlina

Oferta lotów z Polski do Berlina jest nieatrakcyjna. Polecam przeglądać cykliczną ofertę LOT Szalone Środy, gdzie zdarza się, że lot do Berlina i z powrotem kosztuje mniej niż 300 PLN. Jedynym wyjątkiem i przewoźnikiem oferującym atrakcyjną cenę jest EasyJet, który od 2 kwietnia 2019 roku lata do Berlina z Gdańska za cenę od 35,99 EUR.

Autokarem do Berlina

W środkach transportu do Berlina, po wygaszeniu Polskiego Busa, zdecydowanie króluje Flixbus (www.flixbus.pl). Autobusy tej firmy jeżdżą do stolicy Niemiec kilka razy dziennie, między innymi z Warszawy, Poznania czy Łodzi. Ceny biletów w regularnej sprzedaży wynoszą około 40 PLN w obie strony, jeśli jednak załapiemy się na promocję, możemy pojechać tam nawet za kilkanaście złotych! Wszystkie autobusy wyposażone są w gniazda z prądem i bezprzewodowy internet. To sprawia, że podróż jest naprawdę przyjemna.

Pociąg ze Szczecina do Berlina

Do Berlina można dojechać również pociągiem. Ze Szczecina do Berlina jeździ bezpośredni pociąg. Czas podróży trwa 2,5 godziny, po których powinniśmy znaleźć się na stacji Berlin Gesundbrunnen, skąd co do centrum zabierze nas metro, bądź też S-Bahn. Bilet kosztuje 10 euro jedną stronę dla osoby dorosłej (7,5 euro ulgowy).  W cenie wliczony jest również bilet na komunikację miejską w Berlinie na strefy AB. Jeżeli uda nam się „zwerbować” 4 dodatkowych ludzi (czy mniej, w zależności od tego w ile osób jedziemy) przejażdżka wyniesie nas niecałe 6 euro na osobę w dwie strony (26 euro na 5 osób), a w cenie będziemy mieli dodatkowo możliwość darmowego korzystanie z wszelkiej komunikacji miejskiej w Berlinie na okres obowiązywania biletu. Tutaj niestety pojawia się problem, bo bilet obowiązuje od 9.00 w dniu, w którym zakupiliśmy bilet (nieważne czy rano czy wieczorem) do 3.00 następnego dnia. Bilet na jedną osobę, w jedną stronę również nie jest drogi - bez żadnej promocji kosztuje 10 euro (przy tej opcji też mamy możliwość poruszania się komunikacją miejską w określonych ramach czasowych). Podsumowując, bez żadnych zniżek i biletów grupowych za połączenie do Berlina zapłacimy i 10 euro.

Samochodem do Berlina

Niektórzy mogą chcieć wybrać się do Berlina własnym środkiem transportu. Odkąd oddano autostradę A2 z Warszawy aż po granicę Niemiecką, dojazd do Berlina jest naprawdę nieskomplikowany. Pamiętajmy, że do legalnego wjazdu do centrum Berlina (a pisząc dokładnie, to do strefy A, czyli do ścisłego Berlina w obrębie pętli kolei miejskiej) potrzebujemy niemieckiej naklejki ekologicznej - Umweltzone. Berlin jest jednym z miast, które w 2008 roku wprowadziło w swoim centrum strefę ekologiczną. Więcej informacji na oficjalnej, niemieckiej stronie, dostępnej również w polskiej wersji językowej: www.umwelt-plakette.de/pl. Naklejkę wyrobimy w warsztatach samochodowych, zamówimy online, lub wyrobimy w kilka minut w salonach samochodowych. W 2018 roku wyrabiałem naklejkę w salonie samochodowym w Berlinie, kosztowało to 5 EUR.

Transport z lotniska do centrum Berlina

Lotnisko Berlin Schonefeld, dzisiaj terminal 5

Berlin Schonefeld - kiedyś osobne lotnisko, dzisiaj funkcjonujący jako terminal 5 lotniska Berlin Brandenburg.


W przypadku lotnisk w Berlinie, rok 2020 jest czasem wielkich przemian. 31 października 2020 roku otworzono w Berlinie nowe lotnisko - Berlin-Brandenburg (BER). Tym samym zamknięto wszystkie pozostałe lotniska Berlina - Tempelhof, Tegel oraz Schonefeld (które pełni obecnie rolę terminala 5 nowego lotniska.

Mimo że większość turystów odwiedzających Berlin przyjedzie do stolicy Niemiec samochodem, pociągiem lub autokarem, warto mieć berlińskie lotnisko w pamięci. Berlin może być dla Polaka oknem na świat. Dla wielu osób (bardzo często dla mnie osobiście) Berlin stanowi miejsce początkowe lub końcowe dalszych wyjazdów. Stolica Niemiec posiada ogromną siatkę połączeń lotniczych, która umożliwia nam dotarcie do wielu miejsc na świecie. Więcej o lotnisku w Berlinie piszemy w osobnym artykule: Lotnisko Berlin Brandenburg - przewodnik.

Berlin - komunikacja miejska

komunikacja miejska w Berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie.


Komunikacja miejska w Berlinie jest jak stereotypowy Niemiec - uporządkowana. Rozkład i zasady funkcjonowania są bardzo czytelne. W skład komunikacji miejskiej w Berlinie wchodzi metro (U-Bahn), kolej naziemna (S-Bahn), autobusy (oznaczone jako H, te z literą X oznaczają kursy pośpieszne), tramwaje (tram) oraz promy (F).

Komunikacja miejska w Berlinie - zasady:

Berlin oraz jego okolice są podzielone na strefy. Strefa A to Berlin w obrębie pętli kolei miejskiej (większość Berlina jest strefą A). Strefa B  to strefa poza pętlą kolei miejskiej (znajduje się tu lotnisko Berlin Tegel TXL), natomiast strefa C to strefa podmiejska, łącznie z miastami Potsdam oraz lotniskiem Berlin Schonefeld SFX.

Komunikacja miejska w Berlinie - cennik:

Na każdy środek komunikacji miejskiej w Berlinie obowiązuje ten sam rodzaj biletów. Dzieci 6-14 lat zniżka, poniżej 6-go roku życia mogą podróżować bez opłat.

Poniżej zamieszczam listę najpopularniejszych biletów. Pełen cennik dostępny na www.bvg.de:

- Kurzestrecke - Najprostszy i najbardziej podstawowy bilet na komunikację miejską kosztuje 1,70 EUR. W tej cenie możemy przemieścić się dowolnym środkiem transportu w ramach strefy A (Nie dotyczy kolei) maksymalnie cztery przystanki.

- Einzelfahrausweis – jednorazowy przejazd w ramach wykupionych stref. Istnieją warianty: AB, BC, ABC kosztujące odpowiednio: 2,80 EUR, 3,10 EUR i 3,40 EUR za bilety normalne oraz 1,70 EUR, 2,20 EUR oraz 2,50 EUR za ulgowe.

- 4 – Fahrten – Karte – Berlin – Bilet upoważnia do podróży w ramach stref AB. Jest to oferta skierowana typowo do turystów. Polega na tym, że w ramach tego biletu określamy sobie cel (np. muzeum techniki) i możemy tam dojechać taką ilością środków komunikacji i takimi trasami na jakie sami mamy ochotę. Przewoźnik daje swoim klientom 120 minut od czasu skasowania. Na jednym bilecie możemy łącznie wybrać maksymalnie 4 cele. Taki bilet można wykorzystać 4 razy (do czterech różnych destynacji) i kosztuje on 9,00 EUR.

Tageskarte - bilet jednodniowy, ważny do godziny 3:00 następnego dnia. Możemy wykonać na nim nieograniczoną liczbę przejazdów. Cena to 7,00 EUR (strefa AB), 7,40 EUR (strefa BC), 7,70 EUR (strefa ABC).

- 7-Tage-Karte - bilet 7-dniowy. 30 EUR (strefa AB), 31,40 EUR (strefa BC), 37,50 EUR (strefa ABC)

Komunikacja miejska w Berlinie - bilet grupowy

Berlin posiada rewelacyjną ofertę dziennego biletu grupowego (grupa maksymalnie 5 osób). Za 19,90 EUR można kupić bilet Kleingruppen-Tageskarte, który ważny jest do godziny 3:00 następnego dnia. 19,90 EUR (strefa AB), 20,60 (strefa BC), 20,80 (strefa ABC).

Berlin - karta miejska

karta miejska w Berlinie

Berlin przygotował dla turystów aż dwie karty miejskie!


Berlin posiada nie jedną, a dwie karty miejskie. Obie mają sporo do zaoferowania i warto je kupić, jeżeli w niemieckiej stolicy chcemy spędzić trochę czasu i mamy zamiar pozwiedzać płatne atrakcje.

Berlin Welcome Card - karta upoważnia do bezpłatnego poruszania się komunikacją miejską oraz daje szereg zniżek do około 200 berlińskich partnerów. Dodatkowo do karty otrzymujemy duży, drukowany przewodnik z mapami. Koszt karty to 19,90 EUR (48h), 28,90 EUR (72h), 45,00 EUR (72h + Museum Island), 33,50 EUR (4 dni), 36,90 EUR (5 dni), 42,50 EUR (6 dni). Podane są ceny za kartę na strefę AB, za dodatkową opłatą (2-4 EUR, w zależności od długości karty) można kupić kartę na strefę ABC. Od niedawna istnieje dodatkowa wersja karty - Berlin Welcome Card All Inclusive, która umożliwia nam darmowy wstęp do większości płatnych atrakcji Berlina. Jej koszt to 95 EUR (2 dni), 109 EUR (3 dni), 129 EUR (4 dni). Więcej informacji: www.berlin-welcomecard.de/en/berlin-welcomecard-all-inclusive

Berlin CityTourCard – Obowiązuje na strefę AB, ale po dopłaceniu 1-4 EUR (w zależności od czasu trwania karty) można powiększyć ją o strefę C. Karta działa na identycznej zasadzie co Berlin Welcome Card, ale różni się ofertami zniżek. Warto zrobić sobie listę atrakcji, które chce się odwiedzić i sprawdzić, którą kartę bardziej opłaca się kupić. Koszt karty (strefa AB) to 16,90 EUR (48h), 23,90 EUR (72h), 29,90 EUR (4 dni), 33,90 EUR (5 dni).

Więcej informacji na oficjalnej stronie karty: www.citytourcard.com

Noclegi w Berlinie

Noclegi w Berlinie

Gdzie tanio spać w Berlinie?


Berlin należy do dość drogich miejsc, jeżeli chodzi o nocleg. Za noc w dwuosobowym pokoju zapłacisz od około 130 PLN, natomiast łóżko w pokoju wieloosobowym będzie kosztować od około 35 PLN.

Booking.com

Korzystając z powyższej wyszukiwarki i rezerwując przez nią nocleg, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Dziękuję!

Hotele w Berlinie

Jak wiadomo, naszym motywem przewodnim jest tanie zwiedzanie. Nikt jednak nie powiedział, że tanio znaczy niewygodnie, czy w nieciekawych warunkach. Często za dość rozsądne pieniądze można wynająć pokój w dobrym, kilkugwiazdkowym hotelu. Nie jest to oczywiście regułą i tak naprawdę zależy od czynników, których nie da się do końca przewidzieć, dlatego wszystkim czytelnikom polecam skorzystać z naszej wyszukiwarki na stronie głównej, dzięki której będziecie mogli znaleźć najlepsze oferty na interesującą Was datę. Poniżej przedstawiamy parę przykładów, wyszukiwanych z dwutygodniowym wyprzedzeniem (ceny promocyjne!).

Grand City Hotel Berlin East**** - Za miejsce w pokoju dwuosobowym 36 EUR za noc. Hotel usytuowany jest przy Landsberg Alee 203 w dzielnicy Lichtenberg.

Holiday Inn Garden Court Berlin Kurfuerstendamm**** - Za dwuosobowy pokój zapłacimy tutaj 44 EUR

Hostele w Berlinie

Na początek warto napisać parę słów o hostelach. W Berlinie jest około 90 samych hosteli. Głównym kryterium podróży na portalu taniezwiedzanie.com jest oczywiście cena, więc głównie pod tym względem dobieraliśmy poszczególne hostele. Oczywiście wzięliśmy również (w miarę możliwości) pod uwagę odległość od centrum tak, aby nasi czytelnicy nie musieli wydawać fortuny na bilety, czy iść półtorej godziny do centrum. Ceny sprawdzane były z 3 tygodniowym wyprzedzeniem!

GoldmarieGoldmarie Hostel usytuowany jest przy znajomo brzmiącej Warschauer Strasse 58. Uwaga: hostel schowany w głębi ulicy! W porównaniu do poprzedniego miejsca, Goldmarie jest trochę bardziej oddalony od centrum, jednak w pobliży znajduje się duża stacja S-Bahn o nazwie „Warschauer Strasse”, skąd łatwo i szybko dotrzemy do centrum. Cena za miejsce w pokoju 6-osobowym to 35 zł za noc*, a w 8-osobowym 26 zł za noc.

Comfy Little Corner – zlokalizowana jest na zachodzie Berlina, w podobnej odległości od centrum, jak Goldmarie Hostel. Comfy położony jest przy Zwinglistrasse 39, niedaleko berlińskiego ogrodu zoologicznego. Kawałek na zachód od hotelu znajduje się stacja metra „Turmstrasse”, skąd szybko dotrzemy do centrum. Cena za noc w 6-osobowym pokoju wynosi ok. 45 zł za noc*, natomiast w 9-osobowym 30 zł za noc.

Kwatery prywatne w Berlinie

Berlin posiada olbrzymią ofertę kwater prywatnych na portalu Airbnb. Możemy znaleźć nocleg na tych portalach już za 80 PLN za dwuosobowy pokój. Koniecznie musimy jednak patrzeć na mapę - większość tanich ofert znajduje się pod Berlinem.

Jedzenie w Berlinie

Zanim przejdę do konkretnych lokali, warto przybliżyć przysmaki, które w Niemczech zjeść można wszędzie za rozsądną cenę.

Przede wszystkim niemiecki Bratwurst z bułką. Przysmak ten można dostać praktycznie na każdym rogu, w każdym niemieckim mieście. Wiele osób za nim nie przepada, ale naszym zdaniem warto choć raz go spróbować, bo różni się smakiem od powszechnie znanej przez nas kiełbasy.

Kolejną tanią, a przede wszystkim wartą w Niemczech spróbowania potrawą jest Kebab. Brzmi to może dość dziwnie, ale z własnego doświadczenia wiem, że niemieckie kebaby, szczególnie serwowane w Berlinen Doner Kebab są naprawdę godne polecenia. Warto zaznaczyć, że w związku z nasiloną migracją ludności tureckiej do Niemiec, kebaby stały się tam bardzo popularne.

Piwo. W Niemczech koniecznie trzeba spróbować piwa. Nie dość, że jest ono tanie, to gama produktów jest bardzo rozbudowana. Co ważne, Niemcy stawiają na lokalne browary, przez co w każdym landzie, ba! W każdym mieście oprócz piw ogólnie dostępnych w całym kraju na półkach sklepowych znajdziemy różne marki regionalne w zależności od tego, w jakim regionie akurat przebywamy.

Polecane restauracje i miejsca

Sprawdź jakie lokale w mieście polecamy.


Unsicht-Bar Berlin – Dark restaurant, czyli miejsce w którym podczas konsumpcji posługujemy się tylko dotykiem, smakiem i zapachem. Poprzez totalną ciemność i co za tym idzie brak możliwości posługiwania się wzrokiem, organizm automatycznie wyostrza pozostałe zmysły. Warto się tam wybrać nie tylko z powodu dobrego jedzenia, ale również dla samego unikatowego przeżycia. więcej na: www.unsicht-bar-berlin.de

Amrit – Sieć restauracji serwująca w Berlinie indyjskie potrawy. Według relacji jednej z naszych czytelniczek jedzenie jest bardzo smaczne, lecz jednocześnie oferowane w przystępnych cenach. Po smacznym obiedzie, możemy odprężyć się przy smacznych i również stosunkowo niedrogich drinkach. więcej na: www.amrit.de

Atrakcje Berlina

Sprawdź darmowe atrakcje Berlina.


Jak zwiedzać Berlin żeby nie wydać ani złotówki i jednocześnie nie czuć niedosytu? Przede wszystkim musicie zobaczyć Bramę Brandenburską. Symbol Berlina i zimnej wojny oddzielał niegdyś wschodnią część miasta od zachodniej. Dziś ta monumentalna budowla stanowi główny symbol miasta. Niedaleko Bramy znajduje się Reichtag. Jest to na pewno miejsce, które warto zobaczyć choćby z architektonicznego punktu widzenia. Od Reichtagu i Bramy Brandenburskiej jest tylko rzut kamieniem do bardzo znanego bulwaru Unter den Linden skąd dojdziemy do kolejnego miejsca -  Wyspy Muzeów. Jest to 5 muzeów światowej klasy zlokalizowanych na malutkiej wysepce nad Sprewą. Jeżeli jesteśmy już przy muzeach, nie wolno zapomnieć o East Side Gallery Berlin. Jest to kawałek (dość spory!) muru berlińskiego na którym znajduje się ponad 100 obrazów stworzonych przez artystów z całego świata. Jest to największe muzeum na wolnym powietrzu na świecie! Kolejne miejsce to Pomnik Holocaustu w Berlinie. Wszyscy fani nowoczesnej architektury oraz pięknych wystaw (szczególnie w czasie adwentu) powinni zobaczyć Potsdamer Platz i Sony Center. Oprócz tego warto zajrzeć do kościoła protestanckiego, który jest jednym z najbardziej monumentalnych budynków w Berlinie. Na koniec możecie odpocząć w Tiergarten, zlokalizowanym w samym centrum Berlina niedaleko ogrodu zoologicznego.

W Berlinie znajdziecie również całą masę darmowych albo prawie darmowych miejsc, które warto odwiedzić. Poniżej przedstawiamy Wam skróconą listę:
- Muzeum Gugen – Za darmo wejdziemy tam w każdy poniedziałek od 10.00 do 20.00
- Märkisches Museum – Za darmo w każdą pierwszą środę miesiąca
- Akademia Sztuki przy Pariser Platz i Hanseatweg – Darmowy wstęp w każdą pierwszą niedzielę miesiąca od 11.00 do 20.00
- Domäne Dahlem – W każdą środę od 10.00 do 18.00 wejdziemy tam za darmo
- Muzeum Wodociągów – Za darmo wejdziemy tam w każdy ostatni piątek miesiąca 

Berlin - zwiedzanie z przewodnikiem za darmo (free walking tour)
- Brewer’s Free Tour – Tour zaczyna się codziennie naprzeciwko stacji S-Bahn „Friedrichstrasse” o 13.00. Turystom pokazane są najważniejsze miejsca i zabytki Berlina. Więcej informacji na stronie: www.brewersberlintours.com
- Free Alternative Walking Tour – Jest to zwiedzanie alternatywnych/undergroundowych atrakcji turystycznych w Berlinie. Trwa codziennie od 11.00 do 13.00, a miejscem zbornym jest Starbuck’s przy Alexanderplatz. Więcej informacji na stronie: www.alternativeberlin.com

Berlin - darmowe koncerty
- Jam Little Stage – W każdy piątek darmowe koncerty na Małej Scenie
- Koncerty w Filharmonii Berlińskiej w porze Lunchu – W każdy piątek o 13.00. Oczywiście za darmo
- Karaoke w Mauerpark – Odbywa się w każdą niedzielę organizowane przez Irlandczyka John’a Hatchiban’a
- Unplugged – W każdą środę odbywa się koncert na statku pływającym po Sprewie Wejście wprawdzie 4 EUR, ale w cenę wliczony jest basen
- Spotkania Jazzowe w A-Trane i B-Flat – Darmowe koncerty w A-Trane w każdy poniedziałek, a w B-Flat w każdą środę. Więcej na: www.a-trane.de i www.b-flat-berlin.de

Berlin- wskazówki praktyczne

Jadąc do Berlina autem nie zapomnijcie o nalepkach Umweltzone!


- wjeżdżając do centrum Berlina własnym środkiem transportu nie zapomnijcie o nalepkach Umweltzone. Kupicie je w warsztatach samochodowych lub salonach samochodowych
- aby przyjechać do Berlina wystarczy zabrać ze sobą tylko dowód osobisty
- w Berlinie można spożywać piwo na ulicach
- w Berlinie najważniejsze miejsca zlokalizowane są w samym centrum, niedaleko siebie więc jeżeli chcecie wybrać się tam jak najmniejszym kosztem możecie zrezygnować z komunikacji miejskiej

Przydatne linki

Przydatne strony o Berlinie.


www.visitberlin.de - oficjalna, turystyczna strona Berlina

www.vbb-fahrinfo.de/ - strona internetowa berlińskiej komunikacji miejskiej

www.berlin-airport.de – strona internetowa berlińskich lotnisk

www.s-bahn-berlin.de – strona berlińskiej kolejki S-Bahn

www.gratis-in-berlin.de -  strona o promocjach w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023


Tagi: Niemcy   Berlin  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ