Amsterdam - przewodnik turystyczny

Mnóstwo kanałów i mostów sprawia, iż Amsterdam nazywany jest Wenecją Północy. Jest to miejsce, w którym prym wiodą rowerzyści i właśnie dla nich powstaje tu wiele ścieżek, specjalne sygnalizacje i punkty, w których można wypożyczyć jednoślady. Jest to również miasto wielu oryginalnych muzeów oraz wyzwolonych teatrów. Ponadto holenderska stolica uważana jest za jedno z najbardziej liberalnych i tolerancyjnych miejsc nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

Amsterdam - informacje ogólne i notka historyczna

Początki Amsterdamu sięgają 1225 roku, kiedy pojawili się w tym miejscu pierwsi osadnicy. Zajmowali się oni rybołóstwem i żeglarstwem, co spowodowało, że tworzące się miasto od samego początku rozwijało się jako port handlowy. Na przestrzeni następnych dziesięcioleci miasto zyskiwało nowe prawa handlowe, dzięki czemu stawało się liderem handlu w kolejnych branżach, m.in. piwnej i śledziowej. Pod koniec XVI wieku Amsterdam był już największym i najważniejszym miastem Holandii. XVII wiek rozpoczął złoty okres w historii Amsterdamu. Miasto stało się centrum kolonizacji, powstały w nim banki i giełda, tworzyli tu znani pisarze i malarze.

Dzisiejszy Amsterdam to stolica i najważniejsze miasto Holandii. Mieszka w nim prawie milion osób. Odwiedzający ujrzą przepiękne kanały i dziesiątki atrakcji turystycznych oraz muzeów, z których niektóre są światowej sławy.

Jak dotrzeć do Amsterdamu

Amsterdam jak dolecieć

Jak dotrzeć do Amsterdamu?


Do Amsterdamu nie dolecimy tanimi liniami lotniczymi z Polski. Są jednak różne warianty dotarcia do stolicy Holandii. Możemy to zrobić lotami tradycyjnymi liniami lotniczymi, np. LOT w promocji "Szalone Środy" oferuje czasem loty za 299 PLN. Możemy również lecieć do Eindhoven i stamtąd autokarem z lotniska za około 20 EUR. Możemy również jechać pociągiem lub autokarem. O tym jakie są sposoby na dotarcie do Amsterdamu przedstawiam w obszernym artykule: jak tanio dotrzeć do Amsterdamu.

Transport z lotniska do centrum Amsterdamu

lotnisko

Lotnisko w Amsterdamie (Amsterdam - Schiphol) jest blisko centrum.


Lotnisko w Amsterdam - Schiphol (AMS, www.schiphol.nl) znajduje się około 17 km na południowy-zachód od centrum miasta.

Pociąg

Stacja kolejowa usytuowana jest pod głównym holem lotniska. Pociągi odjeżdżają co 10-15 minut, czas dotarcia do dworca głównego w centrum Amsterdamu to około 15-20 minut. Cena biletu w drugiej klasie wynosi 3,8€ w jedną stronę. Bilet można zakupić on-line (www.ns.nl) lub w żółtych Automatach w pobliżu peronów lub w punktach sprzedaży, znajdujących się w pobliżu Meeting Point w Schiphol Plaza. Nocny pociąg kursuje raz na godzinę między Utrecht CS - Amsterdam CS - Schiphol - Leiden CS - Den Haag CS - Delft i Rotterdamu CS i vice versa.  Między Dworcem Centralnym, lotniskiem Schiphol, Rotterdam i Breda CS, można skorzystać z szybkiego pociągu Fyra. Ze stacji Schiphol możemy także dojechać do innych holenderskich miast i miasteczek. Dokładny rozkład jazdy oraz ceny na www.ns.nl.

Autobus

Lotnisko Schiphol posiada wiele bezpośrednich połączeń autobusowych z centrum miasta. Czas przejazdu w okolice centrum to około 50 minut. Autobusy kursują od wczesnego rana do wieczora, istnieje także komunikacja nocna. Dwie główne linie to:

Linia 300: kursuje min 6 x na godzinę, w nocy 1 raz na godzinę
Linia 310: kursuje min 2 x na godzinę

Cena biletu to 3,6 euro w jedną stronę. Przystanki znajdują się naprzeciwko hali przylotów i odlotów. Bilet można zakupić u kierowcy. Więcej informacji o autobusach z Schiphol: www.schiphol.nl/en/page/bus-from-schiphol.

Z racji na niewielką różnicę w cenie oraz czas przejazdu i wygodę najlepiej będzie skorzystać z pociągu do centrum.

Więcej informacji oraz alternatywne możliwości transportu na www.schiphol.nl/en/transportation-from-schiphol.

Amsterdam - komunikacja miejska

Amsterdam posiada rozbudowany system komunikacji miejskiej. Prawdą jest, że centrum miasta jest bardzo małe, przez co będziemy w stanie przejść je pieszo lub na rowerze.

Amsterdam - wynajęcie roweru

Rower jest najbardziej popularnym środkiem transportu w Amsterdamie. Przy większości ulic biegną ścieżki rowerowe, wyposażone w sygnalizację. Rowerzyści prawie zawsze mają pierwszeństwo. Rower można wypożyczyć m.in. w Orangebike, Rentals & Tours (www.orangebike.nl) , zlokalizowanej w pobliżu Dam Square i Centraal Station. Za wypożyczenie roweru w Amsterdamie zapłacimy od 8,50 EUR do 14 EUR za dzień.

Amsterdam - komunikacja miejska

Amsterdam posiada sprawnie działającą sieć komunikacji miejskiej, na którą  składają się tramwaje, autobusy i metro oraz transport wykorzystujący rozbudowany system kanałów wodnych. Środki komunikacji miejskiej kursują codziennie od godziny 5:45 do 24:00, natomiast nocne autobusy do godziny 6:00. Pełen cennik biletowy dostępny jest pod adresem www.en.gvb.nl/reizen/producten-en-tarieven/ov-tarieven-2018. Bilety można kupić na dworcu głównym i innych większych stacjach kolejowych, w automatach na stacjach metra, na poczcie, w supermarketach i kioskach. Można je również kupić za dodatkową opłatą u kierowców lub motorniczych. Więcej informacji na www.gvb.nl.

Mapy wszystkich środków komunikacji miejskiej w Amsterdamie znajdują się na oficjalnej, bardzo czytelnej i przystępnej stronie miejskiej: www.maps.gvb.nl/en.

Amsterdam - karta miejska

Amsterdam karta miejska

Amsterdam. Karta miejska może być dobrą inwestycją.


Amsterdam oferuje swoim turystom zakup karty "I amsterdam City Card". Posiadając tą kartę możemy bez opłat korzystać ze wszystkich środków transportu w mieście, dodatkowo dzięki karcie będziemy mieli darmowy wstęp do większości muzeów w mieście oraz zniżki w niektórych sklepach, barach i restauracjach. Dodatkowo kupujący kartę otrzymują mapę Amsterdamu. Kartę można nabyć m.in. w każdym biurze informacji turystycznej w Amsterdamie.

Rodzaje kart I amsterdam City Card:

 • 24h - 65 EUR
 • 48h - 85 EUR
 • 72h - 105 EUR
 • 96h - 120 EUR
 • 120h - 130 EUR

O karcie przygotowaliśmy osobny tekst, w którym podliczamy i oceniamy, czy warto ją kupić: Karta I Amsterdam City Card - recenzja i poradnik. Jeżeli masz zamiar odwiedzić w Amsterdamie dużą ilość muzeów, to sprawdź, czy nie opłaca Ci się kupić karty Museumkaart.

Noclegi w Amsterdamie

Amsterdam noclegi

Gdzie tanio spać w Amsterdamie?


Amsterdam posiada bogatą bazę noclegową. Można wybrać spośród wielu hoteli, schronisk, mieszkań prywatnych, campingów.  Standardowo, cena za noc w Amsterdamie zaczyna się od około 200 PLN (pokój dwuosobowy) i 70 PLN (łóżko w wieloosobowym pokoju). Inną, tańszą możliwością na nocleg w Amsterdamie są kwatery prywatne. Cena za dwuosobowy pokój zaczyna się od 145 PLN, a za łóżko w wieloosobowym pokoju cena zaczyna się od około 60 PLN

Do wyszukania tradycyjnych miejsc noclegowych polecam poniższą wyszukiwarkę:

Booking.com

Rezerwując nocleg poprzez powyższą wyszukiwarkę, wynagradzasz moją pracę nad TanieZwiedzanie.com. Dziękuję!

Jedzenie w Amsterdamie

Amsterdam pełen jest barów z przekąskami, które serwują posiłki w relatywnie niskich cenach. Należą do nich lokale takie jak „Febo” lub „Maoz”. Ciekawostką są także rozmieszczone w całym mieście automaty weldingowe z przekąskami (także ciepłymi).  W Amsterdamie nie brakuje także barów „all you can eat”, czyli płacisz raz i jesz ile chcesz. Dobra alternatywa dla łasuchów.

Atrakcje Amsterdamu

Amsterdam co warto odwiedzić

Amsterdam. Co warto zobaczyć?


Amsterdam tak jak każde inne miasto na świecie można zwiedzić niedużym kosztem. Wszystko zależy oczywiście od naszego nastawienia i tego na czym nam zależy. Wiedza, którą znajdziecie w tym poradniku pomoże Wam dobrze poznać holenderską stolicę, a przy okazji zostawić cenne euro w kieszeni.

Największe zabytki Amsterdamu

 • Pałac Królewski stojący przy Placu Dam
 • Szlifiernia diamentów
 • Westerkerk - imponujący protestancki kościół z XVII wieku
 • Magare Brug - zwodzony most w centrum miasta
 • Zabytkowe kanały (ponad 600). Na szczególna uwagę zasługują: kanał The Golden Bend, panorama obejmująca piętnaście mostów z rogu ulic Leidsestraat i Vijzelstraat, most Magere Burg
 • Jordaan - malownicza dzielnica małych kamienic

Obowiązkową atrakcją Amsterdamu jest dzielnica Czerwonych Latarnii. Ciesząca się nienajlepszą reputacją wśród miejscowych dzielnica rozpusty. To tu znajdziemy setki pań trudniących się najstarszym zawodem świata, muzea m.in. seksu czy marihuany, słynne coffe-shopy i wiele, wiele więcej.

Amsterdam to także wiele pięknych parków i ogrodów. Możemy w nich odpocząć na trawie, ławeczkach lub leżakach, ale także przespacerować się lub pojeździć na rowerze. Najsłynniejszym parkiem jest Vondelpark. Warto zabrać ze sobą trochę jedzenia i napojów i urządzić sobie piknik. Tanio i przyjemnie.

Muzea w Amsterdamie

W Amsterdamie znajdziemy niesamowicie interesujące muzea, za których odwiedzenie będziemy niestety zmuszeni zapłacić. Należą do nich między innymi Muezum van Ghoga i Rembranta, Rijksmuseum, Dom Anny Frank, szlifiarnia diamentów, muzeum Rijks, Muzeum Madame Tussauds czy interaktywne muzeum Heinekena z degustacją. To z pewnością są miejsca warte rozważenia, nawet biorąc pod uwagę koszty, jakie musimy ponieść. Niestety zwiedzanie muzeów w Amsterdamie jest drogie. Jeżeli mamy zamiar odwiedzić kilka muzeów, to koniecznie musimy policzyć, czy opłaca nam się zakup karty Museumkaart.

Darmowe atrakcje Amsterdamu

W Amsterdamie możemy skorzystać z darmowego rejsu po kanałach. Darmowe stateczki znaleźć możemy za Dworcem Centralnym (Centraal Station), kursują co kilka-kilkanaście minut. Sam rejs trwa od 5 do 20 minut w zależności od tego, z którego statku skorzystamy.

W sezonie możemy wybrać się na darmowe koncerty organizowane w mieście. Na przykład darmowe koncerty organizowane są co środę o 12:30 w Concertgebouw lub we wtorki po południu w Stadhuis/Muziektheater.

Inne darmowe atrakcje Amsterdamu to m.in.:

 • Imponujące ogrody Rijksmuseum
 • Civic Guards Gallery – w której znajdziemy obrazy z XVII wieku
 • Begijinhof -  ogrody z najstarszym holenderskim domem

Free walking tour - darmowa wycieczka

Amsterdam to wbrew pozorom dość przyjazne miasto dla budżetowych turystów. Codziennie o 11.15 oraz 13.15 spod National Monument na Placu Dam możemy wybrać się na darmowy tour po mieście z miejscowym przewodnikiem. Cała wycieczka trwa ok. 3 godziny. Na końcu można dać przewodnikowi napiwek - nie wypada tego nie zrobić

Amsterdam - inne atrakcje

 • Artis Zoo z Muzeum Geologicznym, Muzeum Zoologicznym, akwarium i planetarium (www.artis.nl)
 • Stadion Ajaxu Amsterdam - Amsterdam Arena

Amsterdam - targi i rynki

W Amsterdamie warto przespacerować się po uliczkach miasta. Koniecznie zajrzyjmy do dzielnicy Jordaan (wypełnione kanałami oraz butikami i straganami) oraz na jeden z wielu ulicznych marketów. Targi i rynki to jeden z symboli Amsterdamu. Jest ich w mieście bardzo dużo, znajdziemy targowiska kwiatowe, spożywcze czy handlujące antykami. Możemy na nich podejrzeć prawdziwe życie mieszkańców holenderskiej stolicy.

Najsłynniejsze targi i rynki Amsterdamu:

Bloemenmarkt

Bloemenmarkt jest pływający targ kwiatowy - to część jednego z kanałów Amsterdamu (Singel), do którego przycumowane były bareczki ze straganami. Targowisko powstało w 1862, czasy poszły naprzód, dzisiaj zamiast barek jest tu już w większości betonowa wylewka, wciąż jest to jednak świetne miejsce do odwiedzenia. Jeżeli chcemy kupić tulipany to koniecznie tutaj! Obok stoisk z kwiatamy znajdziemy kilka punktów sprzedających pamiątki. Czynne codziennie.

Albert Cuyp Market

Uliczny market nazwany na cześć znanego malarza Amsterdamu. Położony między ulicami Ferdinand Bolstraat i Van Woustraat, w dzielnicy Oud-Zuid (dystrykt De Pijp). Znajdziemy tu najróżniejsze stragany i stoiska, sprzedające zarówno ciuchy, rękodzieło jak i jedzenie. Podobno największy market pod gołym niebem w Europie. Uważany za jeden z najciekawszych w Amsterdamie. Otwarty codziennie z wyłączeniem niedziel.

Waterlooplein

Plac w Amsterdamie, na którym znajduje się coś, co nam mogłoby skojarzyć się z giełdą samochodową. Jest to tradycyjny pchli targ, na którym kupimy dosłownie wszystko. Czynny codziennie, z wyłączeniem niedziel.

Black Market Bazaar

Największy kryty bazar w Europie. Położony pod Amsterdamem - w miejscowości Beverwijk, do której dojedziemy koleją. Kupimy tutaj wszystko. We wnętrzu ogromnego budynku mieszczą się boksy i najróżniejsze sklepy, od obuwniczych, po warzywne.

Amsterdam - święta i wydarzenia kulturalne

27 kwietnia - Dzień Króla (Koningsdag) - z okazji święta w całym kraju odbywają się pchle targi; w Amsterdamie odbywa się targ Free Market w parku Vondelpark; jeżeli święto wypada w niedzielę, to święto odbywa się dzień wcześniej - 26 kwietnia
4 maja – Dzień Pamięci Narodowej (Dodenherdenking) - poświęcony poległym w wojnach od czasu II wojny światowej; każdego roku o 20:00 na Dam Square.odbywa się państwowa uroczystość
5 maja – Dzień Wyzwolenia spod niemieckiej okupacji
sierpień (pierwszy weekend sierpnia) – parada gejowska Amsterdam Pride (do 2015 roku znana jako Amsterdam Gay Pride); szereg imprez i wydarzeń, spośród których najbardziej znaną jest parada łodzi po kanałach holenderskiej stolicy
sierpień (co 5 lat – kolejne w 2025 roku) – Sail Amsterdam; zlot statków z całego świata, impreza podobna do znanego m.in. z Polski The Tall Ships Races

Wskazówki praktyczne

amsterdam ciekawostki

Amsterdam najlepiej odwiedzić wiosną.


- Amsterdam jest bardzo zatłoczony, dużo jest płatnych parkingów, z cenami dochodzącymi do 4 EUR za godzinę. Zdarzają się włamania
- akceptowane jest polskie prawo jazdy. Drogi w Holandii mają wysoki standard. Korzystanie z nich jest przeważnie bezpłatne, za wyjątkiem niektórych tuneli. W obszarach zabudowanych maksymalna prędkość to 50 km/h, niezabudowanych - 80 km/h, na autostradach - 120 km/h. Przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h skutkuje nawet skonfiskowaniem samochodu, odebraniem prawa jazdy i oddaniem sprawy do sądu. Limit stężenia alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5‰
- najlepszą pora na zwiedzanie jest kwiecień i maj - najmniejsze opady, wiosenna temperatura, cenny niższe niż w letnim szczycie sezonu
- będąc na wiosnę w Amsterdamie koniecznie trzeba wybrać się do Keukenhof, ogromnego ogrodu kwiatowego ok. godzinę drogi od holenderskiej stolicy. To magiczne miejsce robi olbrzymie wrażenie

- niezwykle ciekawym miejscem noclegowym w Amsterdamie jest AmicitiA - hotel na statku. Jest to hotel na stateczku zacumowanym około 1 km od dworca w Amsterdamie. Każda kabina w hotelu AmicitiA jest ogrzewana i wyposażona w umywalkę; w cenie śniadanie; pokój dwuosobowy już od 25 euro za osobę.
- Amsterdam posiada darmowe, obłędne muzeum online prezentujące przedmioty, jakie wykopano z ziemi podczas kopania tuneli amsterdamskiego metra. Strona internetowa pozwala obejrzeć każdy zabytek z bliska, przedmiotów są tysiące, od starej nokii 3310 po średniowieczne zbroje i muszle sprzed 100 000 lat! Ostrzegam, że strona jest niesamowicie wciągająca: https://belowthesurface.amsterdam/en/vondsten

Przydatne linki

Amsterdam - przydatne strony

Dowiedz się więcej o Amsterdamie.www.iamsterdam.com/en - oficjalna, turystyczna strona Amsterdamu (ENG)

Strona dotycząca I Amsterdam Cards - www.iamsterdamcard.com

Strony informacyjne - http://www.hostels-amsterdam.nl/amsterdam.php/

Strony dotyczące muzeów - http://www.museumserver.nl

Strona komunikacji miejskiej Amsterdamu - www.gvb.nl

Strona taksówek wodnych - www.water-taxi.nl

Strona wypożyczalni rowerów Orangebike, Rentals & Tours - http://orangebike.nl

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2023


Tagi: Amsterdam   Holandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ