Tajlandia - przewodnik turystyczny

Bangkok, stolica Tajlandii

Tajlandia z roku na rok przyciąga coraz więcej miłośników Azji.


Tajlandia to jeden z najpopularniejszych krajów azjatyckich na świecie. To Azja w pigułce, jej prawdziwa perełka. Znajdziemy tu tysiące kilometrów plaż, dżungle, przebogatą faunę i florę, pyszną kuchnię oraz sympatycznych i uśmiechniętych Tajów.  Do tego kuszą niskie ceny i magiczna atmosfera. Kto raz odwiedzi Tajlandię będzie marzył, żeby tu wracać i nieważne czy będzie to Bangkok czy egzotyczne wyspy. Poznajcie lepiej kraj, w którym naprawdę możemy mówić o Tanim Zwiedzaniu!

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
BangkokPhuket

Tajlandia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 70 milionów
Stolica Bangkok
Strefa czasowa UTC/GMT + 7
(12:00 w Polsce = 17:00 w Tajlandii)
Waluta Baht tajski (THB)
10 THB = 1,22 PLN
1 USD = 31 THB
1 EUR = 37 THB

(08.10.2020)
Język tajski
Główne miasta Bangkok, Chang Mai, Phuket, Rayong, Lampang

Za początki Tajlandi uznaje się X wiek, gdy z Chin na terytorium dzisiejszego państwa zaczęli docierać przedstawicielu ludu Tajów. W ciągu najbliższych wieków Tajowie zasymilowali się z żyjącymi na tych terenach Khmerami, przejmując równocześnie ich kulturę oraz religię - buddyzm. W XV wieku Królestwo Tajlandii obejmowało prawie cały Półwysep Indochiński. W XVII wieku rozpoczęły się kontakty królestwa z Europejczykami. Szczęśliwie Tajlandii udało się uniknąć kolonizacji, jednak Francuzi odebrali im Laos i Kambodżę, włączając je do Indochin Francuskich. W 1782 na tronie zasiadł Czakri, który założył nową dynastię - dynastię Czakri, która rządzi Tajlandią do dzisiaj.

Informacje praktyczne

- do Tajlandii nie ma żadnych obowiązkowych szczepień, są jednak szczepienia zalecane; aby zobaczyć jakie przeczytaj nasz tekst: Tajlandia - zalecane szczepienia

- opłata lotniskowa przy wylocie z Tajlandii wynosi 700 THB - z reguły wliczana jest w cenę biletu, natomiast na liniach krajowych opłata wynosi 50-200 THB, w zależności od lotniska

- Tajlandia jest krajem nizinnym położonym na Półwyspie Indochińskim; Tajlandia ma ponad 2,5 tys. kilometrów linii brzegowej; Tajlandia to także wyspy, w tym największe Phuket, Ko Samui, Phangan

- ceny są bardzo przystępne, jednak nieco wyższe niż w pozostałych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Wszystko zależnie od miejscowości; tanie są noclegi, można znaleźć je za cenę już od 150-200 THB; wiele cen dla nas jako turystów z zagranicy będzie zdecydowanie wyższych od cen dla miejscowych. Możemy się z tym spotkać na bazarach, w hotelach oraz przy przejazdach. Należy targować się do oporu!

- głowa to najwyższa i najważniejsza część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja, także małych dzieci, jest to odbierane negatywnie; wchodząc do mieszkań należy ściągać buty

- każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego, trzeba być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone)

Wiza do Tajlandii

Wiza do Tajlandii

Od 2011 roku wiza do Tajlandii nie jest wymagana.


Od 11.08.2011 zniesiono obowiązek wizowy dla Polaków przybywających do Tajlandii w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 30 dni (jeżeli do Tajlandii dotarliśmy drogą lotniczą) lub 15 dni (przekroczenie granicy lądem).

Znajomość języka angielskiego

Tajowie porozumiewają się w języku tajskim, który dzieli się na kilka dialektów. Językiem angielskim posługuje się mała ilość osób. Z roku na rok jest jednak coraz lepiej. Od kilkudziesięciu lat Tajowie uczą się języka angielskiego w szkołach. Mimo to ich znajomość języka jest słaba. Pomijając turystyczne kierunki, jak Bangkok czy Phuket oraz pomijając osoby pracujące w biznesie lub turystyce, spotkać osobę mówiącą płynnie po angielsku jest ciężko.

Bankomaty i gotówka

Walutą Tajlandii jest bat. Bankomaty i kantory dostępne we wszystkich większych i mniejszych miastach, trochę gorzej na prowincji. Nie ma większych problemów z polskimi kartami bankowymi. Karta Revolut w Tajlandii działa bez problemów. Większość bankomatów pobiera opłatę za usługę wynoszącą 150-220 THB. Przy wymianie gotówki w kantorze należy uważać na kursy, bo miejscowi czasami oszukują turystów. Dość powszechny jest zwyczaj robienia różnych kursów dla różnych banknotów - im wyższy banknot, tym kurs wymiany jest lepszy. Jeżeli dużo podróżujemy po kraju należy zawczasu zaopatrzyć się w gotówkę, bo potem może być to niemożliwe lub bardzo niekorzystne.

Bezpieczeństwo w Tajlandii

Stytystycznie największe niebezpieczeństwo w Tajlandii czeka na Ciebie na drogach. Najwięcej turystów umiera na drogach Tajlandii. Nie wszyscy są jednak bez winy - do wielu wypadków doprowadzają sami, jeżdząc niebezpiecznie na motorach lub skuterach. Tajskie drogi są w wielu miejscach w fatalnym stanie. Dochodzi do nich do ogromnej ilości wypadków. Częste jest również jeżdżenie po alkoholu, również wśród turystów.

Tym, co może być utrapieniem dla turystów są próby oszustwa. W Tajlandii są to najczęściej próby oszukania na cenie, doliczanie opłat do usług i podawanie wyimaginowanych stawek za przejazdy tuk tukiem lub taksówką. Korzystając z taksówek, należy zwrócić uwagę, czy taksówkarz włączył taksometr, i w żadnym razie nie godzić się na przejazd na podstawie innych ustaleń.

Od przeszło dwudziestu lat w Tajlandii panuje bardzo napięta sytuacja polityczna. Od tego czasu wojsko już dwukrotnie obaliło legalnie wybrane władze. W Tajlandii są dwa ugrupowania polityczne, które kłócą się między sobą i nie mogą dojść do porozumienia. W kraju zdarzają się duże protesty i represje aparatu państwowego. Pamiętaj, że Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego, Tajowie są na tym punkcie wyczuleni.

W Tajlandii nie ma dużego szacunku do policji. Nic dziwnego, jest bardzo skorumpowana. Tajowie większość problemów starają się załatwić między sobą tak, aby nie mieszać do tego służb.

Na terenie całej Tajlandii, a w szczególności na prowincji, uważaj gdzie jesz, aby się nie zatruć. Jedzmy tam, gdzie jedzą miejscowi. Należy także uważać na wodę podawaną w lokalach, najlepiej pić wyłącznie wodę butelkową.

Telefon w Tajlandii i dostęp do internetu

Internet i sieć komórkowa dostępna w większych miastach oraz miejscach obleganych przez turystów. Jeżeli zamierzamy dłużej zabawić w Tajlandii należy zaopatrzyć się w miejscową kartę prepaid SIM. W Tajlandii jest trzech dostarczycieli usług - AIS, DTAC i Truemove. Startery dostępne od 50 THB.

Transport wewnątrz Tajlandii

Tajlandia jest stosunkowo dużym krajem, dlatego większość europejskich turystów, którzy chcą się dostać np. z Phuket do Bangkoku korzysta z samolotów. Są jednak miejsca do których samolot nie doleci - to jednak nie problem, w Tajlandii jest rozbudowana sieć połączeń kolejowych i autokarowych. Ceny nie zwalają z nóg. Szybkie rozeznanie w możliwościach transportu do konkretnego miasta daje wyszukiwarka prywatnej firmy Sawasdee: www.sawadee.com/thailand/transfer/

Loty w Tajlandii

Loty i lotniska w Tajlandii

Loty w Tajlandii są bardzo tanie.


Po Tajlandii porusza się wiele tradycyjnych oraz tanich linii lotniczych. Mimo że w pamięci podróżników utarło się, że najtańszą linią w Azji jest AirAsia (www.airasia.com), często nie jest to prawdą. Po Tajlandii najtaniej poruszać się tanimi liniami NokAir (www.nokair.com), które niedawno zyskały status najpopularniejszych linii w Tajlandii. Przelotów jest naprawdę dużo. Na popularnej trasie Bangkok - Phuket samoloty odlatują co godzinę. Prócz powyższych, po Tajlandii kursują jeszcze Bangkok Airways oraz Thai Airways, będące narodowymi liniami Tajlandii. Niedawno upadły tanie linie Orient Thai Airlines.

Przykładowe ceny lotów wewnątrz Tajlandii:

Bangkok - Phuket - 39 USD (AirAsia), 19 USD (NokAir), 37 USD (Thai Airways, w cenie bagaż rejestrowany 30 kg), 44 USD (Bangkok Airways, w cenie bagaż rejestrowany), czas trwania lotu około 1,5h
Bangkok - Chiang Mai - 29 USD (NokAir), 44 USD (AirAsia), 35 USD (Thai Airways, w cenie bagaż rejestrowany 30 kg)
Bangkok - Krabi - 25 USD (NokAir), 43 USD (Bangkok Airways, w cenie bagaż rejestrowany)
Bangkok - Lampang - 38 USD (NokAir)

Jak widać w powyższym zestawieniu, najtańsze są loty NokAir, który jest o dziwo dużo tańszy od AirAsia. Bangkok Airlines oraz Thai Airways to wyższa półka - pełnoprawne linie lotnicze, jednak mimo, że są droższe, w ich cenę wchodzi bagaż rejestrowany.

Drogi w Tajlandii i przepisy drogowe

drogi w Tajlandii

Na drogach w Tajlandii panuje chaos.


W porównaniu do Laosu czy Birmy, Tajlandia jest w kwestii warunków drogowych lata świetlne do przodu. Mimo to dla Europejczyków przyzwyczajonych do „naszych” standardów tamtejsze warunki mogą wydać się bardziej niż ekstremalne. Przekraczanie prędkości, jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków (oczywiście nielegalne!), jazda bez włączonych świateł po zmroku czy choćby wyprzedzanie „na trzeciego” to chleb powszedni na tajskich drogach, szczególnie w nocy. Na drodze trzeba mieć oczy dookoła głowy i bardzo często trzeba myśleć za innych użytkowników dróg.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 60 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 – 90 km/h
- Na autostradach 100 - 120 km/h

Paliwo kosztuje około 40 THB za litr (czyli niecałe 4zł). Ceny aut w wypożyczalniach nie są wysokie, więc jeżeli wybieramy się w krajoznawczą podróż po kraju, a nie chcemy być zależni od autobusów i taksówkarzy to warto rozważyć wypożyczenie auta. Ceny kształtują się na poziomie ok. 5600 THB za tydzień (około 580 zł). Obok sieciówek które mają swoje punkty na całym świecie, turyści mogą skorzystać z lokalnych wypożyczalni. Często będą one tańsze niż AVIS czy Hertz:
- Lek Car Rentals (www.lekcarrentaludonthani.com)
- Braun Car Rentals (www.braun-rentacar.com)
- Huahin Car Rentals (www.huahincarrental.com)

Pamiętajcie, że aby móc wypożyczyć auto, trzeba posiadać ważne międzynarodowe prawo jazdy!

Kolej w Tajlandii

Narodowy przewoźnik Tajlandii, State Railway of Thailand (http://www.railway.co.th) posiada łącznie około 4000 km linii kolejowej w Tajlandii. Kolej w Tajlandii jest tańsza i wolniejsza od przejazdów autokarowych. Sieć podzielona jest na 4 linie, które łączą się w centralnym punkcie kraju (zarówno geograficznym, jak i administracyjnym) - w Bangkoku:

Southern Line - z centralnego Bangkoku na południe, aż do miasta Sungai Kokol na granicy z Malezją

Northern Line - z Bangkoku na północ, do Chiang Mai, niedaleko granicy z Birmą i Laosem

Northeastern Line - z Bangkoku na południowy wschód i wschód, do Nong Khai (północ) na granicy z Laosem oraz do Ubon Ratchathani (wschód kraju)

Eastern Line - najkrótsza, na lekko południowy wschód do granicy z Kambodżą

Oficjalna strona internetowa umożliwia zakup biletów online z wyprzedzeniem do 60 dni. W przypadku problemów z zakupem można skorzystać z usług pośrednika, www.baolau.com (nie są jednak dostępne bilety na wszystkie trasy), gdzie kupimy również bilety kolejowe w Wietnamie, Birmie, Laosie i Kambodży. W Tajlandii poza zwykłymi, powszechnymi pociągami jeżdżą również pociągi ekspresowe (zatrzymujące się na mniejszej ilości stacji) - ich przejazd nie jest jednak szczególnie szybszy.

Kolej w Tajlandii - klasy

pierwsza klasa (chan neung) - klimatyzowane przedziały jedno lub dwuosobowe, zalecana wcześniejsza rezerwacja

druga klasa (chan song) - w zależności od pociągu dostępna w wariancie kuszetek lub zwykłych miejsc siedzących - w zależności od pociągu wagony z klimatyzacją lub bez. Jeżeli wagon jest z klimatyzacją, doświadczymy tego, co występuje w większości Azji - klimatyzacja będzie odkręcona na maksimum i będzie zimno, bluza zalecana! W przypadku kuszetek wagony przypominają znane m.in. z Indii bezprzedziałowe wagony, które w środku mają ścieżkę, a po bokach kuszetki. Wagony z miejscami siedzącymi są wagonami bezprzedziałowymi wypełnionymi siedzeniami.

trzecia klasa (chan saam) - ciaśniejsza i mniej komfortowa od klasy drugiej, większość siedzeń to drewniane ławki.

 

 

Cena biletu (w PLN wg kursu z dnia 21.07.2018: 1 PLN = 9 THB)

Trasa przejazdu

Długość jazdy

1st class

2nd class seat

2nd class berth

3rd class

Bangkok - Chaing Mai

14h

dolne łóżko 184 PLN ( 1,653 THB)

górne łóżko 161 PLN (1,453 THB)

71 PLN (641 THB)

dolne łóżko 85 PLN (761 THB)

górne łóżko 62 PLN (691 THB)

26 PLN (231 THB)

Bangkok - Ubon Ratchathani

12h

dolne łóżko 169 PLN ( 1,520 THB)

górne łóżko  147 PLN (1,320 THB)

37 PLN (331 THB)

dolne łóżko 78 PLN (701 THB)

górne łóżko 70 PLN (631 THB)

23 PLN (205 THB)

Bangkok - Sungai Kolok (przy granicy z Malezją)

22h

dolne łóżko 195 PLN (1,753 THB)

górne łóżko 173 PLN (1,553 THB)

67 PLN (607 THB)

dolne łóżko:
100 PLN (897 THB) (z klimatyzacją)
75 PLN (677 THB) bez klimatyzacji
 

górne łóżko
92 PLN (827 THB) (z klimatyzacją) 
70 PLN (
627 THB) (bez klimatyzacji)

32 PLN (290 THB)

Kolej, mimo, że jest tania i interesująca, na dłuższych dystansach może być męczącym środkiem transportu.

Autokary i autobusy w Tajlandii

transport w Tajlandii

BKS to państwowa firma zajmująca się przewozem osób w Tajlandii.


Sieć autobusów w Tajlandii można umownie podzielić na dwie części - legalną oraz nielegalną. Część firm turystycznych prowadzi niezalegalizowany przewóz osób - bilety są tańsze od tych oferowanych przez legalne firmy, ale pojazdy są zazwyczaj w dużo gorszym stanie. Problemem branży autokarowej w Tajlandii są nielicencjonowane przewozy pod różnymi nazwami zawierającymi w sobie nazwę "VIP". Coś, co w domyśle ma być vipowskie, szybsze i lepsze, okazuje się w rzeczywistości rozpadającym się busem, który po drodze będzie zatrzymywać się przy zaprzyjaźnionych restauracjach i sklepach, w których turystów próbuje się na siłę namówić do zakupów.

Autobusy jeżdżące legalnie są zjednoczone pod szyldem państwowego BKS (BorKorSor, www.transport.co.th). Na stronie znajdziemy rozkład jazdy oraz możliwość zakupu biletów online.

Przykładowe przejazdy:
Bangkok - Chaing Mai - najtańszy bilet 389 THB (43 PLN) - 17 PLN droższy od pociągu (3 klasa), czas przejazdu 11h - około 3 godzin krócej od pociągu
Bangkok - Sungai Kolok - najtańszy bilet 821 THB (91 PLN) - 59 PLN droższy od pociągu (3 klasa), czas przejazdu 16h - około 6 godzin krócej od przejazdu pociągiem
Bangkok - Ubon Ratchathani - najtańszy bilet 423 THB (47 PLN) - 24 PLN droższy od pociągu (3 klasa), czas przejazdu 10,5h - około 1,5 godziny krócej od przejazdu pociągiem

Uogólniając, tajskie autokary zrzeszone w BKS dzielą się na: lokalne (malutkie, w większości zdezelowane busiki wypchane ludźmi i zatrzymujące się w każdej wiosce po drodze), ekspresowe (rot duan, pomarańczowy kolor, podobne do lokalnych, ale zatrzymują się w mniejszej ilości miejsc), drugiej klasy (chan song, mniej stacji, dalsze odległości), pierwszej klasy (chan neung, poruszają się po ustalonych trasach, z miasta do miasta, mają tylko kilka przystanków, do tego klimatyzacja, przeważnie toaleta i wyżywienie w cenie), VIP (identycznie jak pierwsza klasa, ale mniejsza ilość miejsc siedzących, czyli więcej przestrzeni na nogi) oraz S-VIP (takie same jak VIP, tylko o jeszcze mniejszej ilości miejsc siedzących, dość komfortowe, przeważnie takie autokary jadą na długich, nocnych trasach).

Tajlandia - ciekawostki

ciekawostki o Tajlandii

w Tajlandii warto spróbować tajskiego masażu.


- w Tajlandii warto spróbować tajskiego masażu
- dla wielu osób to co w Tajlandii najlepsze to tamtejsza kuchnia, może ona nie przypaść jednak do gustu wielbicielom łagodnych dań. jeśli nie jesteś miłośnikiem ostrych potraw przy zamówieniu powiedz „maj pet” (nieostre)
- MuayThai – narodowy tajski boks, nieodłącznie związany z tradycją i kulturą kraju
- w Tajlandii jest sporo transwestytów, często trudnych do odróżnienia na pierwszy rzut oka. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, żeby nie mieć potem kaca moralnego: duże ręce, stopy, duża szczęka, niski głos, duże piersi, przesadnie żeńskie gesty i chód, seksowne ubranie
- Tajlandia to mekka miłośników nurkowania
- symbole Tajlandii to m.in. orchidea i słoń, dla wielu jednak Tajlandia kojarzy się z królem. Kraj jest monarchią konstytucyjną, a od 1946 roku krajem rządził ukochany król, Rama IX, którego wizerunek możemy znaleźć na tajskiej walucie. Król zmarł 13 października 2016 roku, w chwili obecnej rządzi jego syn

Tajlandia - przydatne linki

przydatne strony o Tajlandii

Przydatne strony o Tajlandii.


www.tourismthailand.org - oficjalna, turystyczna strona Tajlandii

Nasze artykuły na temat Tajlandii:
Relacja z Bangkoku
Zamieszkać i pracować w Tajlandii - wywiad

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020


Tagi: Tajlandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ