Nowa Zelandia - przewodnik turystyczny

Nowa Zelandia

Nowa Zelandia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Foto: Bernard Spragg. NZ, flickr.com


Nowa Zelandia to prawdziwy koniec świata. To ostatnie miejsce na Ziemi, na którym stanął człowiek - dopiero w okolicach końca 13 wieku. Niewiele jest na świecie tak spokojnych i bezpiecznych krajów jak ten. Można odnieść wrażenie, że  wszystko dzieje się tu wolniej. Jest to ponadto kraj dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Bardzo przyjazny dla turystów i stosunkowo tani, szczególnie dla tych, którzy nie są nastawieni na luksusy. Nowe Zelandia to mekka backpackerów, którzy rokrocznie odwiedzają ten kraj w poszukiwaniu niezapomnianej przygody. Możemy być pewni, że ją tam odnajdą!

Nowa Zelandia - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 4,9 miliona
Stolica Wellington
Strefa czasowa UTC +12 i +13 (wrzesień – kwiecień)
(12:00 w Polsce = 23:00 lub 24:00 w Nowej Zelandii)
Waluta dolar nowozelandzki (NZD)
1 NZD = 2,53 PLN
1 EUR = 1,77 NZD
1 USD = 1,51 NZD

(04.10.2020)
Język angielski, maoryski
Główne miasta Auckland, Wellington, Christchurch, Hamilton, Tauranga, Napier-Hastings, Dunedin

Nowa Zelandia była niezamieszkana do czasu, aż w 1280 roku zaczęli zasiedlać ją Maorysi (potomkowie Polinezyjczyków). Dla Europy Nową Zelandię odkrył Holender, Abel Tasman w 1642 roku. Kolonizację rozpoczęto dopiero w 1769 roku. Początki brytyjczyków w Nowej Zelandii naznaczone były krwią i walkami z Maorysami. Dopiero 6 lutego 1840 roku przedstawiciele brytyjskiej korony podpisali z przywódcami 500 maoryskich plemion porozumienie pokojowe, które nadawało Maorysom obywatelstwo Brytyjskie i uznawało ich prawo do ziemi. Porozumienie, nazwane Traktatem Waitangi, uznaje się za początek państwa Nowa Zelandia. Brytyjczycy nie dotrzymali jednak swoich obietnic i sprzedali ziemię należące do większości maoryskich plemion. Spowodowało to wybuch wojny, która toczyła się 30 lat i zakończyła się odebraniem ziemi większości maoryskich plemion. Co ciekawe boje Maorysów trwają do dzisiaj, jednak nie jest to walka zbrojna, ale walka sądowa. Sądy oraz powołana do tej sprawy komisja dowiodła, że Brytyjczycy złamali postanowienia i oszukali Maorysów.

Dzisiaj 16,5% mieszkańców Nowej Zelandii to Maorysi. Nowa Zelandia uchodzi na idealne miejsce do życia. Badania CPI mówią, że Nowa Zelandia jest najmniej skorumpowanym państwem na świecie. Mieszkańcy kraju żyją z przemysłu spożywczego i wydobywczego.

Informacje praktyczne

- Nowa Zelandia położona jest na południowo-zachodnim Pacyfiku i składa się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysepek; rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii to Maorysi, którzy zamieszkują zwłaszcza północną część kraju. Można ich łatwo poznać po ciemniejszej karnacji

- Nowa Zelandia to pewnością kraj nieco droższy od Polski, średnio o 25%. Jest to jednak mekka backpackerów, znajdziemy tu bardzo dużo tanich hosteli i schronisk. Spokojnie można przeżyć niewielkim kosztem, tylko najpierw trzeba tu dolecieć, a to jest zazwyczaj duży wydatek; najtańsze markety to PAK’n Save oraz New World, możemy w nich zaopatrzyć się w tanią żywność

- w Nowej Zelandii spotkamy inne gniazdka niż w Polsce, przejściówki można kupić przed wylotem lub na miejscu (wejście takie same jak w Chinach lub Australii)

- Nowozelandczycy nie przywiązują dużej wagi do etykiety, ludzie pozdrawiają się na ulicy, dużo się uśmiechają i mówią do siebie po imieniu

- kuchnia Nowej Zelandii jest jak tutejsza ludność - różnorodna. Popularne są szczególnie dania brytyjskie i azjatyckie. Znajdziemy tu także masę fast-foodów oraz budek z kebabem

- woda z kranu nadaje się do picia

Wiza do Nowej Zelandii

wiza do Nowej Zelandii

Wiza do Nowej Zelandii.


Polacy wybierający się do Nowej Zelandii na okres krótszy niż 3 miesiące, mogą przekroczyć granicę bez wizy. Przy kontroli paszportowej po przyjeździe do kraju, należy okazać bilet powrotny, posiadane środki na życie (1000 NZD na miesiąc) oraz mieć paszport ważny minimum 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu.

Znajomość języka angielskiego

Język angielski używany w Nowej Zelandii trochę różni się od angielskiego, którego uczyliśmy się w szkołach. Musi minąć trochę czasu zanim przyzwyczaimy się do lokalnego akcentu i słownictwa. W Nowej Zelandii sporo słów zapożyczonych jest z języka maoryskiego, dla przykładu, kiełbasa to w Nowej Zelandii banger, do widzenia to hooray, rozmowa to yack, a dziadek to nandy.

Bankomaty i gotówka

Walutą jest nowozelandzki dolar, bankomaty są praktycznie na każdym rogu, nie ma także problemów z płatnością kartami, jednak często nie działają nasze polskie karty debetowe, a jedynie wypukłe kredytowe! Karta kredytowa lub odpowiednia ilośc pieniędzy to absolutny „must have” przy wyjeździe do Nowej Zelandii. W chwili obecnej warto założyć konto w Deutsche Bank, do którego w Polsce otrzymujemy kartę debetową Visa, dzięki której za wypłaty w sieci WestPacu (jeden z najpopularniejszych banków w Australii i Nowej Zelandii) nie jest pobierana prowizja.

Bezpieczeństwo w Nowej Zelandii

Nowa Zelandia to kraj bardzo bezpieczny, oczywiście należy zachować ostrożność, ale nie powinno nam się nic złego przytrafić.

Transport wewnątrz Nowej Zelandii

Pod kątem transportu Nowa Zelandia jest bardzo ciekawym państwem. Z jednej strony turystów może zaskoczyć praktycznie brak kolei, podobnie jak w Brazylii. Z drugiej strony świetnie rozwinięta infrastruktura połączeń lotniczych (dziennie lata 90 samolotów na terenie całego kraju!) oraz łatwy dostęp do samochodów powodują, że Nowa Zelandia jest idealna zarówno dla tradycyjnych turystów jak i dla backpackerów.

Loty wewnątrz Nowej Zelandii

Loty wewnątrz Nowej Zelandii

Samoloty w Nowej Zelandii odlatują co kilka minut!


Samolot jest bardzo popularnym środkiem transportu w Nowej Zelandii, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację w której chcemy poruszać się pomiędzy północnymi, a południowymi wyspami. Przy dłuższych wyprawach cena biletu lotniczego będzie zazwyczaj niższa niż gdybyśmy wybrali się samochodem czy pociągiem na tym samym odcinku. Samolotów jest bardzo wiele – odlatują średnio co kilka minut!

W Nowej Zelandii działa dwóch przewoźników. Są to Air New Zealand (www.airnewzealand.co.nz/) i Jetstar (www.jetstar.co.nz). Pierwszy z nich to drogi, narodowy przewoźnik. Większość wewnętrznych lotów obsługiwana jest właśnie przez ANZ. W cenie biletu pasażer ma wliczoną jedną sztukę bagażu do 23 kg oraz 7 kg bagażu podręcznego. Jetstar z kolei oferuje typowe niskobudżetowe loty.

Przykładowe ceny za loty wewnątrz Nowej Zelandii:

Auckland - Wellington - 25 USD
Auckland - Christchurch - 29 USD
Auckland - Napier - 25 USD
Christchurch - Wellington - 25 USD

Drogi w Nowej Zelandii i przepisy drogowe

W miastach kierowanie autem wygląda podobnie jak w Europie czy USA. Poza miastami większość dróg to jednopasmówki, czasem zdarzają się też drogi gruntowe. Kierowcy są raczej spokojni, a kultura jazdy wysoka. Jedynym mankamentem może być to, że kierowcy w Nowej Zelandii lubią jeździć szybko i dość nerwowo reagują na samochody, które poruszają się wolniej. W Nowej Zelandii obowiązuje ruch lewostronny.

Ograniczenia prędkości

  • w terenach zabudowanych: 50 km/h
  • poza terenem zabudowanym: 100 km/h
  • na autostradach: 100 km/h

Planując podróż autem po Nowej Zelandii mamy do wyboru formy podróżowania. Pierwsza, tradycyjna to wypożyczenie auta, przemierzeniu nim całego kraju i oddaniu w wypożyczalni na drugim końcu kraju. Turyści mają do wyboru albo znane, międzynarodowe wypożyczalnie, albo mniejsze, lokalne. Zaletą dużych graczy jest bardzo szeroka gama nowych aut. Z kolei małe wypożyczalnie są konkurencyjne cenowo, więc jeżeli nie zależy nam na najnowszym aucie i wolelibyśmy poświęcić więcej pieniędzy na zwiedzanie itd. To warto wziąć pod uwagę małe firmy. Inną ciekawostką jest, że większość turystów podróżuje z południa na północ, przez co wypożyczalnie mają problemy z autami. Zdarza się tak, że jeżeli turyści będą chcieli przemierzyć kraj w odwrotnym kierunku, to wypożyczą samochód za darmo! Należy równocześnie pamiętać, że osobą biorąca auto z wypożyczalni musi mieć minimum 20 lat oraz prawo jazdy przetłumaczone na angielski.

Oprócz wypożyczenia auta można zastanowić się nad kupnem własnego pojazdu. Jeżeli podróżujemy grupą może się okazać że taniej wyjdzie nam kupić auto i potem przed wyjazdem je odsprzedać. W Nowej Zelandii istnieje parę serwisów aukcyjnych na których będziemy mogli odkupić auta od innych backpackerów bądź też kupić pojazd po okazyjnej cenie (linki poniżej w sekcji „Przydatne strony”). Kupując auto pamiętajcie aby sprawdzić czy nie widnieje w policyjnym rejestrze jako kradzione, czy posiada ważny przegląd oraz rejestracje (żółta nalepka w lewym rogu przedniej szyby). Po kupieniu samochodu pamiętajcie też aby oficjalnie zarejestrować datę kupna auta, abyście nie zostali obciążeni karami, mandatami itp. Itd. Po poprzednim właścicielu.

Innym ciekawym wariantem podróżowania, który niedawno zakończył swój żywot na wyspie był carpooling, czyli szukanie kierowców którzy jadą w tym samym czasie w tym samym kierunku i mają wolne miejsce. W kraju funkcjonowały 3 rozbudowane i popularne serwisy - Cooreea, Jayride i Lift Surfer. Niestety wszystkie trzy upadły.

- tak jak w Wielkiej Brytanii na drogach obowiązuje ruch lewostronny- wymagane jest prawo jazdy, na którym jest zaznaczone po angielsku, że jest to „driving licence”. Jeżeli zamierzamy więc przemieszczać się samochodem, międzynarodowe prawo jazdy będzie konieczne

Kolej w Nowej Zelandii

Kolej w Nowej Zelandii nie jest najpopularniejszym środkiem transportu wewnątrz kraju. Nie sposób jednak nie odmówić jej uroku. Kolej jest wolniejsza (o jakieś 20%) od autobusów i jest od nich droższa. Dla turysty jest jednak atrakcją samą w sobie.

W ostatnich latach kolej w Nowej Zelandii praktycznie zanikła. Głównie z powodu swojej niefunkcjonalności, czasu podróży i stosunkowo wysokich cen. Pozostały tylko 4 typowo turystyczne trasy. Wielkie okna przez które idealnie widać piękną scenerię przyciągają już tylko turystów:

The Overlander – Jeździ pomiędzy Auckland i Wellington,

The Capital Connection - Pociąg jeżdżący codziennie z Palmerston do Wellington.

The TranzCoastal – Działa na trasie Christchurch - Picton

The TranzAlpine – Pociąg jeżdżący codziennie z Christchurch do Greymouth

Autokary i autobusy w Nowej Zelandii

Autobusy uważane są za tanią i przyjazną środowisku formę transportu. Mimo to pomiędzy głównymi miastami jeżdżą zazwyczaj raz dziennie, co zmniejsza ich konkurencyjność względem samolotów czy aut. Warunki na drogach są bardzo dobre, a same pojazdy należą do komfortowych przez co podróż autobusem, nawet na dalekim dystansie powinna należeć do wygodnych. Rezerwując bilety z wyprzedzeniem czasowym często można trafić na świetne okazje.

Do głównych przewoźników należą:

AtomicShuttle - działa głównie na południu kraju

Backpackerbuses - działa na terenie całej Nowej Zelandii oferując jak jedna z niewielu firm autobusowych możliwość wysiadania i wsiadania w każdym miejscu na żądanie

InterCity Coachlines - Nowozelandzka narodowa spółka. Łączy ponad 600 miast w całym kraju, a ich flota stoi na najwyższym poziomie. Bilety można kupować w okienku na stacji albo przez stronę internetową. Rezerwując bilety online często można trafić na okazję i kupić je po promocyjnej cenie. Oprócz tego co poniedziałek na facebook’u oraz twiterze przewoźnika podawane są informacje o dużych przecenach w nadchodzącym tygodniu. Akcja nazywa się to „Cheap-as-Seats”. Jeżeli planujemy więcej niż jedną podróż linią InterCity Coachlines warto zastanowić się nad jedną z kart wieloprzejazdowych: Travelpass, Flexi-pass, flexitrips.

Nakedbus - może być świetną cenową okazją dla podróżnych, którzy planują podróż z dużym wyprzedzeniem. Czasami przewoźnik łączy swoją ofertę z innymi firmami, np. z Atomic. Dla stałych klientów przygotowano specjalną kartę dzięki której suma summarum płaci się mniej za pojedyncze przejazdy niż kupując oddzielnie bilety. Karta nazywa się Nakedpassport.

Southern Link - Działa na południu kraju

West Coast Shuttle - wozi pasażerów pomiędzy Greymouth a Christchurch.

Hitem w Nowej Zelandii jest Manabus (www.manabus.com) - odpowiednik naszego dawnego PolskiegoBusa.

Manabus w Nowej Zelandii - trasa przejazdów

Dzięki sieci, kupując bilet z wyprzedzeniem (maksymalnie 3 miesięcznym) możemy trafić na bilety za 1 NZD. Sieć porusza się po Wyspie Północnej, łącząc Wellington z Taupo, Rotorua, Hamilton, Tauranga, Manukau, Auckland i Whangarei.

Nowa Zelandia - ciekawostki

ciekawostki o Nowej Zelandii

Nowa Zelandia jako pierwszy kraj na świecie wita nowy dzień.


- Nowa Zelandia jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a głową kraju jest królowa Elżbieta II
- Wellington, stolica kraju, jest miastem, które posiada największą na świecie liczbę kawiarenek i restauracji
- w kraju jest niewiele ponad 4 miliony mieszkańców oraz... ponad 50 milionów owiec!
- Nowa Zelandia posiada kilka ciekawych tytułów "naj", m.in.: posiada najwięcej pól golfowych na mieszkańca, najwięcej łodzi na mieszkańca (w Auckland), jest również pierwszym państwem, które dopuściło kobiety do głosowania (1893) oraz pierwszym, które powołało Ministra Turystki. Jest również pierwszym państwem na świecie, które wita nowy dzień
- symbolem Nowej Zelandii jest ptak kiwi

Nowa Zelandia - przydatne linki

przydatne strony o Nowej Zelandii

Przydatne strony o Nowej Zelandii.


www.newzealand.com – oficjalna strona turystyczna Nowej Zelandii (ENG)

www.naszanowazelandia.pl – platforma multimedialna dla Polaków w Nowej Zelandii

www.atomictravel.co.nz - strona internetowa firmy przewozowej Atomic Travel

www.kiwiexperience.com - strona internetowa firmy przewozowej Backpacker Bus

www.intercity.co.nz - strona internetowa firmy przewozowej InterCity Coach

www.nakedbus.com/ - strona internetowa firmy przewozowej Naked Bus

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020


Tagi: Nowa Zelandia  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ