Kanada - przewodnik turystyczny

Kanada

Kanada to kraj jedyny w swoim rodzaju. Foto: maureen, flickr.com


Kanada to istna mozaika kulturowa, w której każdy element jest odpowiednio wyeksponowany i dumny ze swojego pochodzenia. To kraj który ma mniej mieszkańców niż Polska, będąc zarazem 30 razy większym. Państwo mogące pochwalić się niesamowicie wysokim standardem życia swoich obywateli. Nic dziwnego, że to właśnie tam emigrowały setki tysięcy Polaków. Według informacji, które można znaleźć na portalach polonijnych prawie milion osób zamieszkujących Kanadę czuje się Polakami! Czy Kanadę możemy nazwać kuzynką Stanów Zjednoczonych? Nie! To po prostu Kanada, jedyna w swoim rodzaju.

INFORMACJE OGÓLNE

KANADA

Populacja

36 mln

Stolica

Ottawa

Strefa czasowa

UTC/GMT -2,5 do -7 godz. (Lato)
UTC/GMT -3,5 do -8 godz. (Zima)

Waluta

Dolar kanadyjski (CAD)
1 CAD = 2,66 PLN
1 EUR = 1,56 CAD
1 USD = 1,27 CAD
(27.02.2018)

Język

angielski, francuski

Główne miasta

Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton, Ottawa–Gatineau, Winnipeg, Quebec City, Hamilton

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne dotyczące Kanady

Kanada posiada 30 razy większą powierzchnię od Polski i posiada mniej mieszkańców.


- Kanada to największe państwo Ameryki Północnej
- Kanadę oblewają wody wszystkich trzech Oceanów
- głową państwa jest Królowa Elżbieta II, chociaż w 1982 roku zerwano wszystkie więzi zależności od Wielkiej Brytanii
- Kanada posiada dwa języki urzędowe - angielski i francuski. Sporą część mieszkańców Kanady cechuje niechęć do francuskojęzycznych Kanadyjczyków, także zdecydowanie lepiej jest posługiwać się językiem angielskim
- banki i bankomaty dostępne na każdym kroku, kantory rzadziej. Lepiej posługiwać się kartami płatniczymi
- ceny przystępne, w supermarketach podobne do polskich, drożej na prowincji
- artykuły spożywcze, kosmetyki, elektronika i ubrania są stosunkowo tanie
- surowo zabronione jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych
- wtyczki elektryczne inne od polskich (takie jak w USA), należy zaopatrzyć się w przejściówkę lub kupić na miejscu
- Kanada posiada dość słabo rozwiniętą sieć dróg, jednak są one bardzo dobrej jakości. To ogromny i mało zaludniony kraj
- nie bójmy się prosić o pomoc, Kanadyjczycy to ludzie niesamowicie sympatyczni, otwarci i przyjaźni, zazwyczaj są godni zaufania i nie mają złych intencji
- narodowe danie: naleśniki z syropem klonowym

WIZA DO KANADY

wiza do Kanady

Wiza do Kanady.


W 2008 roku Kanada zniosła obowiązek wizowy dla wszystkich Polaków, którzy posługują się paszportem biometrycznym (tj. takim, który wydany został w Polsce po 28.08.2006). Decyzję o pozwoleniu na wkroczenie do Kanady podejmuje urzędnik służb granicznych, który określi zarazem długość naszego pozwolenia na pobyt. Bez posiadanej wizy do Kanady może to być maksymalnie 6 miesięcy.

Każdy Polak, który posiada starą wersję paszportu, zobowiązany jest do posiadania ważnej wizy. W związku z tym wszystkie osoby, chcące udać się do Kanady, powinny wymienić swój paszport na nowy.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie: http://www.canadainternational.gc.ca/poland-pologne/

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

transport wewnątrz Kanady

Kanada jest drugim co do wielkości krajem na świecie.


Pamiętaj, że Kanada to drugi największy kraj na świecie. Z niektórych miejsc ze wschodniego wybrzeża Kraju Klonowego Liścia bliżej jest do brytyjskiego Londynu niż do jego zachodniego wybrzeża. Z tego powodu podróżowanie między miastami zajmuje masę czasu, nawet lot z jednego wybrzeża na drugie trwa nawet i 7 godzin. Najlepszym sposobem na transport wewnątrz Kanady są loty, które odbywają się między największymi miastami. Jest również dostępna kolej oraz sieć połączeń autokarowych.

               Loty wewnątrz Kanady

loty wewnątrz Kanady

Samoloty w Kanadzie są dość drogie.


Wewnątrz Kanady latają dwie linie lotnicze - narodowy przewoźnik, Air Canada (www.aircanada.ca) oraz tanie linie lotnicze, WestJet (www.westjet.ca). Niestety w przypadku Kanady "tanie linie lotnicze" są wyłącznie z nazwy. Kanada zarabia na mieszkańcach i turystach latających samolotami ogromne pieniądze, a brak konkurencji i faworyzowanie narodowego przewoźnika nie sprzyja obniżaniu cen. Są one na tyle wysokie, że znaczna część Kanadyjczyków mieszkających niedaleko granicy z USA jedzie do stanów, aby zaoszczędzić pieniądze i lot wykonać ze Stanów Zjednoczonych.

Przykładowe ceny lotów wewnątrz Kanady:
Toronto - Montreal - 91 USD (Air Canada), 92 USD (WestJet)
Toronto - Vancouver - 222 USD (Air Canada), 172 USD (WestJet)
Toronto - Calgary - 197 USD (Air Canada), 176 USD (WestJet)
Toronto - Halifax - 177 USD (Air Canada), 150 USD (WestJet)

Marginalna, ale w świecie podróżników znana jest możliwość złapania tak zwanego Air Hitchhiking, czyli coś na wzór autostopu, tylko że podniebnego. Polega to na dogadywaniu się z pilotami samolotów, zwłaszcza na północy Kanady, lądujących latem na jeziorach, przewożących głównie pocztę i lataniu z nimi za darmo. Więcej o tym zjawisku napisano w artykule: www.hitchwiki.org/en/Hitchhiking_a_plane

               Drogi

drogi w Kanadzie

Wypożyczenie auta opłaca się tylko w przypadku podróży w parę osób.


Kanadę możemy zwiedzać poruszając się krajowymi drogami. To jedno z najlepszych państw na roadtrip. Jeżeli jest nas kilka osób, najlepiej czwórka, to możemy pomyśleć nad kupnem albo wynajęciem samochodu. Istnieje kilka firm oferujących wynajem kamperów, na przykład CanaDream (www.canadream.com), Cruise Canada (www.cruisecanada.com). Można (za dodatkową opłatą) wybrać odstawienie samochodu w innym mieście niż miasto wyjazdu. Koszt wynajęcia pojazdu zaczyna się od około 200 USD za dobę, co na warunki kanadyjskie nie jest kwotą kosmicznie wysoką, dodając do tego fakt, że kamper to nie tylko środek transportu, ale i miejsce, w którym będziemy spali, oszczędzając tym samym wydatki, jakie normalnie ponieślibyśmy na nocleg.

Oprócz wynajmu można poszukać ofert polegających na dostarczaniu auta z jednego miasta do drugiego w zamian za darmowy transport (to tak zwana relokacja). Ofert nie ma zbyt wiele, jednak przy odrobinie szczęścia można takową trafić. Znajdziecie je na stronach CandaDriveAway i HitTheRoad.ca.

Ograniczenia prędkości:
- W miastach 30 - 70 km/h
- Poza terenem zabudowanym 60 - 90 km/h
- Na autostradach 100 - 110 km/h

               Kolej w Kanadzie

kolej w Kanadzie

W Kanadzie pociągi nie są tak popularne jak w Europie.


Kolej w Kanadzie jest najmniej popularnym środkiem transportu. Przejazdy są czasochłonne i drogie, z wyłączeniem opisywanego już korytarza Toronto - Ottawa - Montreal - Quebec City, które jest tańsze od reszty przejazdów w kraju. Koleją zarządza narodowy przewoźnik, VIA Rail Canada (www.viarail.ca). Im szybciej kupimy bilety, tym większa szansa, że będą one jeszcze dostępne w najtańszej puli, escape.

Na dłuższych przejazdach bardzo prawdopodobne znaczne opóźnienia. Ostrzega przed tym sama kolej na oficjalnej stronie internetowej, informując, żeby mieć to na uwadze i dać sobie minimum jeden rezerwowy dzień, jeżeli na miejscu chcemy skorzystać z innych środków transportu. Mimo takiego nieudogodnienia, podróżowanie pociągiem w Kanadzie jest wygodne, a przejazd z jednego wybrzeża na drugie dostarczy nam niesamowitych widoków, których nie da się wyprzeć z pamięci.

Przykładowe ceny:
Toronto - Ottawa - 36 USD (48 CAD) klasa ekonomiczna
Toronto - Montreal - 36 USD (48 CAD), 5,5h jazdy
Quebec - Vancouver: (ze wschodu na zachód kraju): czas przejazdu 4 dni 15,5 godziny, 420 USD (553 CAD) klasa ekonomiczna

Toronto - Vancouver: czas przejazdu 3 dni 23 godziny, 370 USD (487 CAD) klasa ekonomiczna, 1278 USD (1685 CAD) kuszetka (wyżywienie w cenie)
Quebec - Montreal - 28 USD (37 CAD), 3,5h jazdy

Po różnych fragmentach kanadyjskich torów porusza się jeszcze kilka prywatnych firm, np. Rocky Mountaineer (www.rockymountaineer.com), który porusza się po części prowincji Kolumbia Brytyjska oraz Alberta.

               Autokary w Kanadzie

transport autokarowy w Kanadzie

Najwięcej autobusów porusza się w korytarzu Windsor - Quebec.


Po Kanadzie porusza się kilku dużych przewoźników. Najwięksi z nich to Coach Canada (www.coachcanada.com), Megabus (www.ca.megabus.com) i Orleans Express (www.orleansexpress.com). Pisząc w skrócie, powyżsi przewoźnicy poruszają się w prowincjach Ontario i Quebec, gdzie znajduje się większość największych miast Kanady. Jest jeszcze MaritimeBus (maritimebus.com), który ma gęstą sieć połączeń w Nowej Szkocji i Nowym Brunszwiku, aż do Quebec. Na dłuższych dystansach jeździ Greyhound (www.greyhound.ca).

Jeżeli chcemy poruszać się autokarem po sercu Kanady (Ontario i Quebec przy granicy z USA, znajduje się tutaj większość najważniejszych miast Kanady) będzie to szybkie i przyjemne (dla przykładu, bilet Megabus na trasie Toronto - Montreal to koszt od 12 USD). Jeżeli chcemy podróżować po innych regionach i dalszych miastach, nastawmy się na niesamowicie długie przejazdy. Mimo że podróżowanie autokarem po Kanadzie jest bezpieczne, a autokary są komfortowo wyposażone, nie wszyscy potrafią wytrzymać 48h w autokarze.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Kanadzie

W Kanadzie jeziora stanowią aż 8% powierzchni całego kraju!


- Kanada to drugie co do wielkości państwo na świecie (po Rosji)
- i zaledwie 38 jeżeli chodzi o populację (mniejsza niż w Polsce)
- Kanadyjczycy są bardzo dumni ze swojej odrębności od USA, obie strony lubią się z siebie nawzajem naśmiewać
Kanada jest w grupie krajów posiadających najwyższy standard życia na świecie
-  Kanadyjczykom zawdzięczamy wynalezienie m.in. telefonu, telewizora, pralki, zamka błyskawicznego oraz
koszykówki
- w Kanadzie znajdziemy... Kaszuby , Wilno i prowincję Kartuzy - to wszystko dzięki polskim imigrantom z XIX wieku
- ponad 60% społeczeństwa mieszka w domkach jednorodzinnych
- aż 8% powierzchni Kanady stanowią jeziora. Ich powierzchnia jest zbliżona do powierzchni Polski i Niemiec
- najpopularniejsze miejsce turystyczne Kanady to wodospad Niagara, który znajduje się na granicy USA i Kanady
- Polacy w okolicach Toronto mogą uczęszczać do 13 polskich kościołów, maja własne ośrodki kultury, 6 polskich tygodników (m.in. Przegląd Tygodniowy, Związkowiec), dwa dzienne programy radiowe (Radio 7 i Radio Polonia), trzy polskie programy telewizyjne ukazujące się raz w tygodniu (Panorama 10, Polish Studio, Z Ukosa, Na Luzie), ponad 100 polskich sklepów spożywczych i ponad 5,000 biznesów prowadzonych i nastawionych prawie wyłącznie na oferowanie swoich usług dla Polonii

PRZYDATNE STRONY

przydatne strony dotyczące Kanady

Przydatne strony związane z Kanadą.


www.polonia.cc – informacje z Kanady, portal dla Polaków

www.polcan.fora.pl – polskie forum o Kanadzie

www.canada.travel– strona w języku angielskim dla turystów wybierających się do Kanady

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018


comments powered by Disqus
Tagi: Kanada  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ