Kanada - przewodnik turystyczny

Kanada

Kanada to kraj jedyny w swoim rodzaju. Foto: maureen, flickr.com


Kanada to istna mozaika kulturowa, w której każdy element jest odpowiednio wyeksponowany i dumny ze swojego pochodzenia. To kraj który ma mniej mieszkańców niż Polska, będąc zarazem 30 razy większym. Państwo mogące pochwalić się niesamowicie wysokim standardem życia swoich obywateli. Nic dziwnego, że to właśnie tam emigrowały setki tysięcy Polaków. Według informacji, które można znaleźć na portalach polonijnych prawie milion osób zamieszkujących Kanadę czuje się Polakami! Czy Kanadę możemy nazwać kuzynką Stanów Zjednoczonych? Nie! To po prostu Kanada, jedyna w swoim rodzaju.

Kanada - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 37,5 miliona
Stolica Ottawa
Strefa czasowa UTC/GMT -2,5 do -7 - lato
UTC/GMT -3,5 do -8 - zima
Waluta Dolar kanadyjski (CAD)
1 CAD = 2,89 PLN
1 EUR = 1,56 CAD
1 USD = 1,33 CAD

(04.10.2020)
Język angielski, francuski
Główne miasta Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton, Ottawa–Gatineau, Winnipeg, Quebec City, Hamilton

Kanadę odkryli dla Europy wikingowie w 1000 roku. Nie zapisało się to jednak szczególnie na kartach historii. Kolejni byli Anglicy i Francuzi.  W 1605 roku Francuzi założyli w Kanadzie miasto Fort Royal, a w 1608 roku Québec. W tym samym czasie decyzję o kolonizacji podjęli Anglicy, którzy już po kilku latach walczyli z Francuzami i Indianami o tereny Kanady, którą ostatecznie postanowili się podzielić. Znaczna część Kanady przypadła USA, która stała się niepodległym krajem w 1776 roku.

Kanada stała się głównym polem walk w wojnie brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku. W wyniku postanowień pokojowych USA odstąpiło od próby kolonizowania Kanady. Po wojnie nastąpiły masowe migracje z Anglii i Irlandii do Kanady. 1 lipca 1867 weszła w życie ustawa o Brytyjskiej Ameryce Północnej, która jednoczyła wszystkie kolonie w Kanadzie w konfederację. Do czasu wybuchu I wojny światowej do Kanady poprzyłączały się okoliczne tereny, tworząc Kanadę w kształcie znanym nam dzisiaj. Od czasu federalizacji, Kanada rosła w siłę. Powstała silna gospodarka, inwestycje rządowe doprowadziły do skomunikowania dawnych kolonii ze sobą, pojawiła się świadomość narodowa. W 1926 Anglia przyznała Kanadzie status autonomicznej i suwerennej jednostki.

Kanada należy dzisiaj do jednych z najbogatszych krajów na świecie. Gospodarka Kanady opiera się na rolnictwie i przemyśle. Kanada posiada ogromne złoża gazu oraz ropy (trzecie największe złoża na świecie), dodatkowo jest największym na świecie producentem niklu, złota, aluminium, cynku i uranu. Jest również jednym z największych na świecie producentów pszenicy i papieru.

Informacje praktyczne

- surowo zabronione jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych- wtyczki elektryczne inne od polskich (takie jak w USA), należy zaopatrzyć się w przejściówkę lub kupić na miejscu- Kanada posiada dość słabo rozwiniętą sieć dróg, jednak są one bardzo dobrej jakości. To ogromny i mało zaludniony kraj- nie bójmy się prosić o pomoc, Kanadyjczycy to ludzie niesamowicie sympatyczni, otwarci i przyjaźni, zazwyczaj są godni zaufania i nie mają złych intencji

Wiza do Kanady

wiza do Kanady

Wiza do Kanady. Czy wymagana jest wiza do Kanady?


W 2008 roku Kanada zniosła obowiązek wizowy dla wszystkich Polaków, którzy posługują się paszportem biometrycznym (tj. takim, który wydany został w Polsce po 28.08.2006). Decyzję o pozwoleniu na wkroczenie do Kanady podejmuje urzędnik służb granicznych, który określi zarazem długość naszego pozwolenia na pobyt. Bez posiadanej wizy do Kanady może to być maksymalnie 6 miesięcy.

Każdy Polak, który posiada starą wersję paszportu, zobowiązany jest do posiadania ważnej wizy. W związku z tym wszystkie osoby, chcące udać się do Kanady, powinny wymienić swój paszport na nowy.

Więcej informacji odnośnie wiz do Kanady można znaleźć na oficjalnej stronie Ambasady Kanadyjskiej w Warszawie: http://www.canadainternational.gc.ca/poland-pologne/.

Znajomość języka angielskiego

Kanada posiada dwa języki urzędowe - angielski i francuski. Według badań, dla 60% Kanadyjczyków język angielski jest językiem ojczystym, natomiast język francuski jest językiem ojczystym dla 23% mieszkańców Kanady. Język angielski używany przez Kanadyjczyków różni się od języka angielskiego, jaki znamy. Około 10 tysięcy słów jęst pochodzenia lokalnego, kanadyjski-angielski posiada wiele słówek wziętych z języka francuskiego oraz amerykańskiego. Mimo różnic nie powinniśmy mieć wielkiego problemu z uzyskaniem pomocy i zrozumieniem naszego rozmówcy.

Bankomaty i gotówka

Banki i bankomaty dostępne są w Kanadzie na każdym kroku. Dużo ciężej znaleźć kantory. Gotówkę można wymieniać w bankach, przyjmowane są dolary amerykańskie. Nie ma problemów z korzystaniem z polskich kart płatniczych i z karty Revolut. W wielu miejscach, sklepach, czy hotelach w Kanadzie będziesz mógł płacić dolarami amerykańskimi. Przelicznik jest jednak dla turysty nieopłacalny. Płatność kartą dostępna dosłownie wszędzie - znaczna część Kanadyjczyków nie nosi przy sobie gotówki, a jedynie kartę bankową.

Bezpieczeństwo w Kanadzie

Kanada należy do bardzo bezpiecznych krajów, jest zdecydowanie bezpieczniej niż w USA. Podobnie jak w innych miejscach świata, w Kanadzie można zostać ofiarą kradzieży kieszonkowej.

W Kanadzie można natrafić na bardzo niekorzystne warunki pogodowe (np. zimowe śnieżyce, które zasypują drogi i uniemożliwiają przejazd) oraz spotkać groźne zwierzęta - niedźwiedzie polarne, kojoty, jadowite gady i płazy. Nie zbliżajmy się do zwierząt i unikajmy z nimi kontaktu.

Transport wewnątrz Kanady

Pamiętaj, że Kanada to drugi największy kraj na świecie. Z niektórych miejsc ze wschodniego wybrzeża Kraju Klonowego Liścia bliżej jest do brytyjskiego Londynu niż do jego zachodniego wybrzeża. Z tego powodu podróżowanie między miastami zajmuje masę czasu, nawet lot z jednego wybrzeża na drugie trwa nawet i 7 godzin. Najlepszym sposobem na transport wewnątrz Kanady są loty, które odbywają się między największymi miastami. Jest również dostępna kolej oraz sieć połączeń autokarowych.

Loty wewnątrz Kanady

Wewnątrz Kanady latają dwie linie lotnicze - narodowy przewoźnik, Air Canada (www.aircanada.ca) oraz tanie linie lotnicze, WestJet (www.westjet.ca). Niestety w przypadku Kanady "tanie linie lotnicze" są wyłącznie z nazwy. Kanada zarabia na mieszkańcach i turystach latających samolotami ogromne pieniądze, a brak konkurencji i faworyzowanie narodowego przewoźnika nie sprzyja obniżaniu cen. Są one na tyle wysokie, że znaczna część Kanadyjczyków mieszkających niedaleko granicy z USA jedzie do stanów, aby zaoszczędzić pieniądze i lot wykonać ze Stanów Zjednoczonych.

Przykładowe ceny lotów wewnątrz Kanady:
Toronto - Montreal - 91 USD (Air Canada), 92 USD (WestJet)
Toronto - Vancouver - 222 USD (Air Canada), 172 USD (WestJet)
Toronto - Calgary - 197 USD (Air Canada), 176 USD (WestJet)
Toronto - Halifax - 177 USD (Air Canada), 150 USD (WestJet)

Marginalna, ale w świecie podróżników znana jest możliwość złapania tak zwanego Air Hitchhiking, czyli coś na wzór autostopu, tylko że podniebnego. Polega to na dogadywaniu się z pilotami samolotów, zwłaszcza na północy Kanady, lądujących latem na jeziorach, przewożących głównie pocztę i lataniu z nimi za darmo. Więcej o tym zjawisku napisano w artykule: www.hitchwiki.org/en/Hitchhiking_a_plane

Drogi w Kanadzie i przepisy drogowe

drogi w Kanadzie

Wypożyczenie auta opłaca się tylko w przypadku podróży w parę osób.


Kanadę możemy zwiedzać poruszając się krajowymi drogami. To jedno z najlepszych państw na roadtrip. Jeżeli jest nas kilka osób, najlepiej czwórka, to możemy pomyśleć nad kupnem albo wynajęciem samochodu. Istnieje kilka firm oferujących wynajem kamperów, na przykład CanaDream (www.canadream.com), Cruise Canada (www.cruisecanada.com). Można (za dodatkową opłatą) wybrać odstawienie samochodu w innym mieście niż miasto wyjazdu. Koszt wynajęcia pojazdu zaczyna się od około 200 USD za dobę, co na warunki kanadyjskie nie jest kwotą kosmicznie wysoką, dodając do tego fakt, że kamper to nie tylko środek transportu, ale i miejsce, w którym będziemy spali, oszczędzając tym samym wydatki, jakie normalnie ponieślibyśmy na nocleg.

Oprócz wynajmu można poszukać ofert polegających na dostarczaniu auta z jednego miasta do drugiego w zamian za darmowy transport (to tak zwana relokacja). Ofert nie ma zbyt wiele, jednak przy odrobinie szczęścia można takową trafić. Znajdziecie je na stronach CandaDriveAway i HitTheRoad.ca.

Ograniczenia prędkości:

  • W terenie zabudowanym: 30 - 70 km/h
  • Poza terenem zabudowanym: 60 - 90 km/h
  • Na autostradach: 100 - 110 km/h

Kolej w Kanadzie

Kolej w Kanadzie jest najmniej popularnym środkiem transportu. Przejazdy są czasochłonne i drogie, z wyłączeniem opisywanego już korytarza Toronto - Ottawa - Montreal - Quebec City, które jest tańsze od reszty przejazdów w kraju. Koleją zarządza narodowy przewoźnik, VIA Rail Canada (www.viarail.ca). Im szybciej kupimy bilety, tym większa szansa, że będą one jeszcze dostępne w najtańszej puli, escape.

Na dłuższych przejazdach bardzo prawdopodobne znaczne opóźnienia. Ostrzega przed tym sama kolej na oficjalnej stronie internetowej, informując, żeby mieć to na uwadze i dać sobie minimum jeden rezerwowy dzień, jeżeli na miejscu chcemy skorzystać z innych środków transportu. Mimo takiego nieudogodnienia, podróżowanie pociągiem w Kanadzie jest wygodne, a przejazd z jednego wybrzeża na drugie dostarczy nam niesamowitych widoków, których nie da się wyprzeć z pamięci.

Przykładowe ceny:
Toronto - Ottawa - 36 USD (48 CAD) klasa ekonomiczna
Toronto - Montreal - 36 USD (48 CAD), 5,5h jazdy
Quebec - Vancouver: (ze wschodu na zachód kraju): czas przejazdu 4 dni 15,5 godziny, 420 USD (553 CAD) klasa ekonomiczna

Toronto - Vancouver: czas przejazdu 3 dni 23 godziny, 370 USD (487 CAD) klasa ekonomiczna, 1278 USD (1685 CAD) kuszetka (wyżywienie w cenie)
Quebec - Montreal - 28 USD (37 CAD), 3,5h jazdy

Po różnych fragmentach kanadyjskich torów porusza się jeszcze kilka prywatnych firm, np. Rocky Mountaineer (www.rockymountaineer.com), który porusza się po części prowincji Kolumbia Brytyjska oraz Alberta.

Autokary i Autobusy w Kanadzie

Po Kanadzie porusza się kilku dużych przewoźników. Najwięksi z nich to Coach Canada (www.coachcanada.com), Megabus (www.ca.megabus.com) i Orleans Express (www.orleansexpress.com). Pisząc w skrócie, powyżsi przewoźnicy poruszają się w prowincjach Ontario i Quebec, gdzie znajduje się większość największych miast Kanady. Jest jeszcze MaritimeBus (maritimebus.com), który ma gęstą sieć połączeń w Nowej Szkocji i Nowym Brunszwiku, aż do Quebec. Na dłuższych dystansach jeździ Greyhound (www.greyhound.ca).

Jeżeli chcemy poruszać się autokarem po sercu Kanady (Ontario i Quebec przy granicy z USA, znajduje się tutaj większość najważniejszych miast Kanady) będzie to szybkie i przyjemne (dla przykładu, bilet Megabus na trasie Toronto - Montreal to koszt od 12 USD). Jeżeli chcemy podróżować po innych regionach i dalszych miastach, nastawmy się na niesamowicie długie przejazdy. Mimo że podróżowanie autokarem po Kanadzie jest bezpieczne, a autokary są komfortowo wyposażone, nie wszyscy potrafią wytrzymać 48h w autokarze.

Kanada - ciekawostki

ciekawostki o Kanadzie

W Kanadzie jeziora stanowią aż 8% powierzchni całego kraju!


- Kanada to drugie (po Rosji) największe państwo na świecie i zaledwie 38 jeżeli chodzi o populację, która jest porównywalna do populacji Polski
Kanada jest w grupie krajów posiadających najwyższy standard życia na świecie; ponad 60% społeczeństwa mieszka w domkach jednorodzinnych
-  Kanadyjczykom zawdzięczamy wynalezienie m.in. telefonu, telewizora, pralki, zamka błyskawicznego oraz
koszykówki
- w Kanadzie znajdziemy miejscowości... Kaszuby, Wilno oraz prowincję Kartuzy - to wszystko dzięki polskim imigrantom z XIX wieku; dzisiaj prawie milion Kanadyjczyków uważa się za Polaków; Polacy w okolicach Toronto mogą uczęszczać do 13 polskich kościołów, maja własne ośrodki kultury, 6 polskich tygodników (m.in. Przegląd Tygodniowy, Związkowiec), dwa dzienne programy radiowe (Radio 7 i Radio Polonia), trzy polskie programy telewizyjne ukazujące się raz w tygodniu (Panorama 10, Polish Studio, Z Ukosa, Na Luzie), ponad 100 polskich sklepów spożywczych i ponad 5,000 biznesów prowadzonych i nastawionych prawie wyłącznie na oferowanie swoich usług dla Polonii
- aż 8% powierzchni Kanady stanowią jeziora. Ich powierzchnia jest zbliżona do powierzchni Polski i Niemiec
- najpopularniejsze miejsce turystyczne Kanady to wodospad Niagara, który znajduje się na granicy USA i Kanady
- Kanadę oblewają wody wszystkich trzech Oceanów
- Kanadyjczycy są bardzo dumni ze swojej odrębności od USA, obie strony lubią się z siebie nawzajem naśmiewać; dodatkowo sporą część mieszkańców Kanady cechuje niechęć do francuskojęzycznych Kanadyjczyków
- głową państwa jest Królowa Elżbieta II, chociaż w 1982 roku zerwano wszystkie więzi zależności od Wielkiej Brytanii
- narodowe danie: naleśniki z syropem klonowym

Kanada - przydatne linki

przydatne strony dotyczące Kanady

Przydatne strony związane z Kanadą.


www.polonia.cc – informacje z Kanady, portal dla Polaków

www.polcan.fora.pl – polskie forum o Kanadzie

www.canada.travel– strona w języku angielskim dla turystów wybierających się do Kanady

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020


Tagi: Kanada  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ