Czechy - przewodnik turystyczny

Czechy, Praga

Most Karola w Pradze, płaskorzeźba św. Jana Nepomucena - jej dotknięcie spełnia marzenie!


Czechy to mały i piękny kraj. Prócz niesamowitej stolicy posiada urokliwe, zielone zakątki, pyszne piwo i inne, ciekawe miasta. Pamiętajmy, że Czechy to nie tylko Praga. Ten mały kraj posiada wiele naprawdę pięknych miast, jak chociażby Brno czy Pilzno, a także fantastyczną naturę, jak między innymi łączące kraj z Polską Sudety.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do opisu miasta)
Praga

INFORMACJE OGÓLNE

CZECHY (Republika Czeska)

Populacja

ok. 10,5 mln

Stolica

Praga

Strefa czasowa

UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Czechach)

Waluta

korona czeska (CZK)
100 CZK = 16 PLN
(25.07.2016)

Język

czeski, znajomość angielskiego na podobnym poziomie co w Polsce

Główne miasta

Praga, Brno, Ostrawa, Pilzno (Plzeň), Liberec, Olomuc, Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice, Zlín

INFORMACJE PRAKTYCZNE

informacje praktyczne o Czechach

Wyjazd do Czech to ciekawy pomysł na weekend.


-  Czechy jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków - obywatele RP mogą wjechać do kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i pozostać w nim bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu
- mimo, że język polski i czeski są do siebie bardzo podobne i w wielu przypadkach dogadamy się z Czechami przy użyciu obydwu języków, obydwa języki posiadają sporo zdradliwych słów, które mogą wywołać wiele nieporozumień. Dla przykładu: květen to w Czechach maj (wymowa brzmi jak nasz "kwiecień", a "bezcenny" to w Czechach "bezwartościowy". Najsłynniejsze jest oczywiście "szukać", które w Czechach jest bardzo obraźliwym zwrotem (słowo szukać to po czesku "hledat"). Pamiętajmy, że problematyczne sytuacje mogą wystąpić w obydwie strony, np. kobieta to po czesku "divka"
- niestety, ale wśród niektórych Czechów może się przydarzyć niechęć do Polaków. Wszystko spowodowane oczywiście zaszłościami historycznymi
- praktycznie w całych Czechach wymienimy w kantorach polskie złotówki

JAK DOTRZEĆ DO CZECH

Jak najlepiej dojechać do Czech?


Czechy są naszym południowym sąsiadem, co powoduje, że większość z nas nie będzie miała żadnego problemu z dotarciem do tego kraju. Wielu turystów decyduje się na podróż własnym samochodem. Jest to opcja szybka, nawet dla osób z północnego zachodu kraju - wystarczy przejechać granicę niemiecką i już mamy autostradę do Czech.

Do Pragi bez problemu dojedziemy autokarem. Następca PolskiBus, FlixBus (www.flixbus.pl) ma w swojej ofercie kursy do Pragi z Bydgoszczy (czas przejazdu: 10:40h), Gdańska (13:05h), Katowic (6:05h), Kielc, Krakowa, Leszna, Łodzi, Poznania (8h), Radomia, Warszawy (10h) i Wrocławia (4:20h). Cena przejazdu jest różna, im dalej od Pragi, tym drożej. Dla przykładu, podróż z Gdańska zaczyna się od 60 PLN za kurs w jedną stronę, natomiast kurs z Wrocławia od 15 PLN. Wszystko zależy też od ilości sprzedanych biletów i szczęścia - zawsze można trafić na tanie bilety.

Jeżeli tanich biletów autokarowych nie ma, a za wszelką cenę chcemy "tu i teraz" dostać się do Pragi lub Czech, to najlepiej jest pojechać do Wrocławia, skąd raz dziennie wyrusza bezpośredni pociąg do Pardubic. W kasie kupujemy bilet do ostatniej stacji w Polsce, tzn. do Międzylesia za około 20 PLN. Przejeżdżamy przez granicę i po drugiej stronie kupujemy od czeskiego konduktora bilet do Pardubic za niecałe 150 KCZ. Z Pardubic o 21.00 można złapać dwa pociągi jadące bezpośrednio do Pragi. Bilety kosztują niecałe 150 KCZ.

TRANSPORT WEWNĄTRZ KRAJU

Transport publiczny w Czechach

Czesi nie mogą narzekać na rozwiązania komunikacyjne.


Czechy to dość mały kraj (dwukrotnie większy od województwa mazowieckiego), dzięki czemu odległości między miastami nie są duże. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu połączeń wewnątrz kraju jest wyszukiwarka IDOS (www.jizdnirady.idnes.cz) będąca zbiorowym systemem informacji zarządzanym m.in. przez czeskie Ministerstwo Transportu. Na stronie wystarczy wpisać miejsce wyjazdu, miejsce docelowe i datę wyjazdu, a strona pokaże nam listę połączeń, zarówno kolejowych jak i autokarowych.

                    Loty

Loty w Czechach

Po Czechach nie opłaca się latać samolotem.


Czechy są na tyle małym krajem, że latanie wewnątrz kraju samolotem zupełnie się nie opłaca. Dużo taniej będzie pojechać pociągiem lub autokarem.

Narodowym przewoźnikiem, poruszającym się wewnątrz Czech, są Czech Airlines (CSA, www.csa.cz). W chwili obecnej wewnątrz Czech dostępna jest tylko jedna trasa: Praga - Ostrawa. Lot trwa godzinę, a cena za lot w jedną stronę zaczyna się od 160 PLN.

                    Drogi

Drogi w Czechach

Czechy posiadają dobrą sieć autostrad.


Czechy posiadają dobrą sieć autostrad, w większości niestety płatną. Można jednak tak zaplanować podróż, żeby nie poruszać się po płatnych drogach.

płatne autostrady w CzechachAby poruszać się po drogach szybkiego ruchu i autostradach potrzebujemy winiety. Winieta 10 dniowa (dla pojazdu do 3,5t) to koszt 310 CZK (50 PLN), miesięczna 440 CZK (70 PLN), roczna 1500 CZK (240 PLN). Więcej informacji (również w języku polskim) dostępna jest na stronie www.mytocz.eu.

Dopuszczalna prędkość w Czechach: 130km/h na autostradach, 110km/h na drogach szybkiego ruchu, 90km/h poza terenem zabudowanym, 50km/h w terenie zabudowanym. Maksymalna dozwolona zawartość alkoholu we krwi w Czechach to 0,0‰, także należy wystrzegać się jazdy po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu.

                    Kolej w Czechach

Kolej w Czechach

Czeskie pociągi są nieco lepsze niż nasze.


Podróż po Czechach jest z pewnością przyjemniejsza niż po naszym rodzimym kraju. Czesi mają dobrze rozbudowaną sieć połączeń kolejowych. Pociągi dojeżdżają zarówno do dużych, jak i mniejszych miejscowości. Jeżdżą dość często i są dobrze ze sobą skomunikowane. Przejazdy koleją są zazwyczaj trochę dłuższe od przejazdów autokarem i w większości przypadków minimalnie tańsze.

Narodowym przewoźnikiem są České dráhy, ČD (www.cd.cz). Połączeń powinniśmy szukać na stronie przewoźnika lub na wspomnianej już stronie, www.jizdnirady.idnes.cz. Oprócz państwowej kolei, w Czechach funkcjonują dwie kolejne firmy przewozowe - LEO Express (www.le.cz) i IC RegioJet (www.regiojet.cz). Obydwie nie honorują biletów ČD.

Rodzaje czeskich pociągów to:
- osobowe (Os)
- przyspieszone (Sp) - omijają część małych stacji
- pospieszne (R)
- pośpieszne zmodernizowane (Rx) - to samo co pośpieszne, ale w nowszych składach),
- ekspresy (Ex)
- Intercity (IC)
- Eurocity (EC)
- railjet (rj) - międzynarodowy pociąg do Austrii, zatrzymuje sie tylko w największych miastach
- SuperCity (Sc, szybkie pociągi pendolino na trasie Praga - Ostrawa).

Cena biletów na wszystkie powyższe klasy (z wyłączeniem SuperCity i railjet) jest taka sama.

KOLEJ W CZECHACH - TRASY I CENY
Trasa: Odległość Długość jazdy Cena
Praga - Brno 255km 3:15h 199 CZK
(32 PLN)
Praga - Ostrawa 356km 3:33h 239 CZK
(38 PLN)
Praga - Pilzno 113km 2:24h 95 CZK
(15 PLN)
Praga - Liberec 219km 2:32h 109 CZK
(17 PLN)
Brno - Ostrawa 172km 2:25h 149 CZK
(24 PLN)
Brno - Pilzno 368km 5:21h 349 CZK
(56 PLN)
Brno - Liberec 312km 5:25h 239 CZK
(38 PLN)
Ostrawa - Pilzno 469km 6:28h 439 CZK
(70 PLN)

Czesi posiadają kilka zniżek, z czego najciekawsze to:
- zniżka grupowa, rozpoczynająca się od 2 osób - pierwsza osoba płaci 100% ceny biletu, druga 75% ceny, a każda następna osoba zaledwie 50% podstawowej ceny
- zniżka powrotna - 5% przy zakupie biletu powrotnego

                    Autokary / Autobusy

podróżowanie autokarem po Czechach

Autobus to dobra alternatywa.


Czechy posiadają rozbudowaną sieć połączeń autokarowych. Po kraju porusza się wielu przewoźników, przez co najlepszą pomocą przy poszukiwaniu biletów będą strony pośredniczące, pokazujące przejazdy wszystkich sieci. Najlepszą taką stroną w Czechach jest www.jizdnirady.idnes.cz.

AUTOKARY W CZECHACH - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Cena
Praga - Brno 2:30h 8 EUR
(35 PLN)
Praga - Ostrawa 3h 7,20 EUR
(31 PLN)
Praga - Pilzno 1h 3,80 EUR
(17 PLN)
Praga - Liberec 1:15h 3,80 EUR
(17 PLN)
Brno - Ostrawa 2:45h 6,50 EUR
(28 PLN)
Brno - Pilzno 6h 11,80 EUR
(51 PLN)
Brno - Liberec 6:15h 11,80 EUR
(51 PLN)
Ostrawa - Pilzno 5:20h 11 EUR
(48 PLN)

Na obydwu stronach w wynikach wyszukiwania znajdują się również porównania ceny biletów kolejowych, co ułatwia i przyśpiesza znalezienie najtańszego sposobu transportu.

CIEKAWOSTKI

ciekawostki o Czechach

Bohater kreskówek "krecik" pochodzi z Czech.


- symbolem Czech jest popularny rysunkowy krecik. Starsze pokolenie natomiast ubóstwia Dzielnego Wojaka Szwejka
- Wszystkich Świętych obchodzi się w Czechach w Wigilię Bożego Narodzenia
- statystyczny Czech wypija rocznie 160 litrów piwa. To światowi rekordziści
- Czesi to od lat rekordziści, jeżeli chodzi o picie piwa. Przeciętny Czech pije rocznie 147 litrów piwa. Dla porównania, statystyczny Polak pije 92 litry piwa, co w skali świata daje jej 7 miejsce
-  ponad 50% społeczeństwa czeskiego to ateiści - jest to światowy rekord
- wielki wpływ na gospodarkę Czech ma Skoda, która zapewnia prawie 8% czeskiego PKB. M.in. dzięki temu Czechy to jeden z najbogatszych krajów Europy Centralno-Wschodniej. Warto dodać, że ponad 60% samochodów w Czechach to właśnie Skody!
- jedna z rzeczy o którą Czesi mają największy żal do Polaków, to przyłączenie przez nas Zaolzia (części Śląska Cieszyńskiego) do Polski w 1938 roku. Pomogły, a właściwie to umożliwiły nam to naciski Hitlera na Czechosłowacje, w wyniku czego odebraliśmy Czechom Zaolzie. W Czechach mówi się, że we współpracy z Hitlerem rozebraliśmy Czechy. Najgorsze jest to, że tak samo mówi wielu Polaków i część rządzących krajem. Warto jednak pamiętać dlaczego tak postąpiliśmy. Śląsk Cieszyński na przestrzeni ostatniego tysiąclecia lawirował między Polską a Czechami. Spowodowało to, że na tych terenach mieszkali zarówno Polacy jak i Czesi. Po odzyskaniu przez Polskę i Czechy niepodległości, rozpoczął się spór o Cieszyński Śląsk, gdzie, w skrócie, w niektórych miejscach Polacy byli większością, a gdzieniegdzie Czesi. Tworzące się rządy obu państw dogadały się, że Śląsk Cieszyński zostanie podzielony według kryterium etnicznego. Ale nie teraz, a w przyszłości, po zakończeniu się etapu tworzenia państwowości. Niedługo później najechali nas Rosjanie (1919-1920), a Czesi, korzystając z fatalnej sytuacji Polski postanowili zająć zbrojnie cały Śląsk Cieszyński i włączyć go do Czech

PRZYDATNE STRONY

Przydatne strony o Czechach

Dowiedz się więcej o Czechach.


www.czechtourism.com - oficjalna, turystyczna strona Czech

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020


comments powered by Disqus
Tagi: Czechy   Praga  
 

Nasz kanał na YouTube


Facebook
 

o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2020 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ