Czechy - przewodnik turystyczny

Czechy, Praga

Most Karola w Pradze, płaskorzeźba św. Jana Nepomucena - jej dotknięcie spełnia marzenie!


Czechy to mały i piękny kraj. Prócz niesamowitej stolicy posiada urokliwe, zielone zakątki, pyszne piwo i inne, ciekawe miasta. Pamiętajmy, że Czechy to nie tylko Praga. Ten mały kraj posiada wiele naprawdę pięknych miast, jak chociażby Brno czy Pilzno, a także fantastyczną naturę, jak między innymi łączące kraj z Polską Sudety.

Najważniejsze miasta:
(kliknij na zdjęcie aby przejść do przewodnika po mieście)
Praga

Czechy - informacje ogólne i rąbek historii

Populacja około 10,7 miliona
Stolica Praga
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
(12:00 w Warszawie = 12:00 w Czechach)
Waluta korona czeska (CZK)
10 CZK = 1,83 PLN
(08.08.2023)
Język czeski
Główne miasta Praga, Brno, Ostrawa, Pilzno (Plzeň), Liberec, Olomuc, Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice, Zlin

Chrześcijańska historia Czech sięga okolic 871 roku, kiedy Przemyślidzki książę, Borzywoj, przyjął chrzest. Od samego początku Czesi zmuszeni byli do walki z państwem Polan. Polanie odebrali Czechom Śląsk i Małopolskę, a w 1003 roku, po najeździe Bolesława Chrobrego, całe Czechy zostały podbite przez Polskę. Polacy zostali wypędzeni z Czech już rok później. W 1038 roku to Czesi wygrali wojnę z Polską, niszcząc Gniezno, Poznań i zabierając nam Śląsk. Niedługo po tym Czechy stały się zależne od Niemiec.

W dalszych wiekach, wobec coraz silniejszej kolonizacji niemieckiej, zarówno Czesi jak i Polacy zaczęli rozumieć, że brak współpracy może spowodować wynarodowienie obu narodów. Na początku XIV wieku na polskim tronie zasiadali królowie Czech, a pod koniec XIV wieku i na początku XV wieku na tronie czeskim zasiadali Jagiellonowie. Po wygaśnięciu dynastii tron przeszedł w ręce Habsburgów. Polska utworzyła z Litwą Rzeczpospolitą Obojga Narodów, a Czesi podjęli walkę z nowym okupantem, co kosztowało ich ogromne straty gospodarcze i utratę prawie połowy swojej ludności. 

Pod koniec XVIII wieku Czechy wróciły na właściwe tory, dzięki reformom kraj, wchodzący w skład Cesarstwa Austriackiego, zaczął się rozwijać gospodarczo i stały się najbogatszym rejonem kraju Habsburgów. Nasiliły się ruchy narodowościowe, mimo ich aktywności oraz powstania, Czechom nie udało się odzyskać niepodległości. Ta nastąpiła dopiero po I wojnie światowej, Czechy odrodziły się jako Czechosłowacja. Przed II wojną światową znaczna część Czech została zajęta przez Niemcy, Polskę i Węgry. Po II wojnie światowej Czechosłowacja trafiła do radzieckiej strefy wpływów. Po upadku komunizmu w 1989 roku Czechosłowacja podjęła decyzję o pokojowym rozpadzie na Czechy oraz Słowację. Podział nastąpił 1 stycznia 1993 roku. Kraj dynamicznie się rozwijał, Czesi przegonili Polskę zarówno pod względem średnich zarobków oraz pod względem PKB per capita.

Informacje praktyczne

- Czechy cenowo są zbliżone do Polski; niektóre ceny są niższe, niektóre wyższe - nastaw się na to, że Czechy są do 10% droższe od Polski
- niestety, ale wśród niektórych Czechów może się przydarzyć niechęć do Polaków. Wszystko spowodowane zaszłościami historycznymi; nie ma się jednak co martwić, sytuacja nie jest napięta, bardziej spodziewaj się "śmieszków" :) Trafić na twardogłowego konserwatystę jest bardzo ciężko

Warunki wjazdu do Czech

Czechy jako kraj UE ma otwarte granice dla Polaków - obywatele RP mogą wjechać do kraju na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu i pozostać w nim bez rejestracji do 90 dni od daty wjazdu.

Znajomość języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego jest w Czechach bardzo zbliżona do znajomości języka angielskiego w Polsce. Mimo, że język polski i czeski są do siebie bardzo podobne i w wielu przypadkach dogadamy się z Czechami przy użyciu obydwu języków, obydwa języki posiadają sporo zdradliwych słów, które mogą wywołać wiele nieporozumień. Dla przykładu: květen to w Czechach maj (wymowa brzmi jak nasz "kwiecień", a "bezcenny" to w Czechach "bezwartościowy". Najsłynniejsze jest oczywiście "szukać", które w Czechach jest bardzo obraźliwym zwrotem (słowo szukać to po czesku "hledat"). Pamiętajmy, że problematyczne sytuacje mogą wystąpić w obydwie strony, np. kobieta to po czesku "divka".

Bankomaty i pieniądze

Ilość bankomatów podobna do sytuacji w Polsce. Nie ma problemów z polskimi kartami płatniczymi. Praktycznie w całych Czechach wymienimy w kantorach polskie złotówki. Revolut w Czechach działa bez najmniejszego problemu.

Jak dotrzeć do Czech

Jak najlepiej dojechać do Czech?


Czechy są naszym południowym sąsiadem, co powoduje, że większość z nas nie będzie miała żadnego problemu z dotarciem do tego kraju. Wielu turystów decyduje się na podróż własnym samochodem. Jest to opcja szybka, nawet dla osób z północnego zachodu kraju - wystarczy przejechać granicę niemiecką i już mamy autostradę do Czech.

Do Pragi bez problemu dojedziemy autokarem. Następca PolskiBus, FlixBus (www.flixbus.pl) ma w swojej ofercie kursy do Pragi z Bydgoszczy (czas przejazdu: 10:40h), Gdańska (13:05h), Katowic (6:05h), Kielc, Krakowa, Leszna, Łodzi, Poznania (8h), Radomia, Warszawy (10h) i Wrocławia (4:20h). Cena przejazdu jest różna, im dalej od Pragi, tym drożej. Dla przykładu, podróż z Gdańska zaczyna się od 60 PLN za kurs w jedną stronę, natomiast kurs z Wrocławia od 15 PLN. Wszystko zależy też od ilości sprzedanych biletów i szczęścia - zawsze można trafić na tanie bilety.

Jeżeli tanich biletów autokarowych nie ma, a za wszelką cenę chcemy "tu i teraz" dostać się do Pragi lub Czech, to najlepiej jest pojechać do Wrocławia, skąd raz dziennie wyrusza bezpośredni pociąg do Pardubic. W kasie kupujemy bilet do ostatniej stacji w Polsce, tzn. do Międzylesia za około 20 PLN. Przejeżdżamy przez granicę i po drugiej stronie kupujemy od czeskiego konduktora bilet do Pardubic za niecałe 150 KCZ. Z Pardubic o 21.00 można złapać dwa pociągi jadące bezpośrednio do Pragi. Bilety kosztują niecałe 150 KCZ.

Transport wewnątrz Czech

Czechy to dość mały kraj (dwukrotnie większy od województwa mazowieckiego), dzięki czemu odległości między miastami nie są duże. Dużym ułatwieniem w poszukiwaniu połączeń wewnątrz kraju jest wyszukiwarka IDOS (www.jizdnirady.idnes.cz) będąca zbiorowym systemem informacji zarządzanym m.in. przez czeskie Ministerstwo Transportu. Na stronie wystarczy wpisać miejsce wyjazdu, miejsce docelowe i datę wyjazdu, a strona pokaże nam listę połączeń, zarówno kolejowych jak i autokarowych.

Loty wewnątrz Czech

Loty w Czechach

Po Czechach nie opłaca się latać samolotem.


Czechy są na tyle małym krajem, że latanie wewnątrz kraju samolotem zupełnie się nie opłaca. Dużo taniej będzie pojechać pociągiem lub autokarem.

Narodowym przewoźnikiem, poruszającym się wewnątrz Czech, są Czech Airlines (CSA, www.csa.cz). W chwili obecnej wewnątrz Czech dostępna jest tylko jedna trasa: Praga - Ostrawa. Lot trwa godzinę, a cena za lot w jedną stronę zaczyna się od 160 PLN.

Drogi w Czechach i przepisy drogowe

Czechy posiadają dobrą sieć dróg i autostrad, jej jakość można porównać z polskimi drogami. Polskie prawo jazdy jest oczywiście uznawane, nie jest wymagane posiadanie Zielonej Karty.

Najważniejsze przepisy drogowe w Czechach

- tolerancja przy mierzeniu prędkości to zaledwie 3km/h (w Polsce jest to 10km/h)

- obowiązkowe wyposażenie samochodu w Czechach: kamizelka odblaskowa, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, lewarek i klucz

- dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,0 promili

Ograniczenia prędkości

  • na autostradach: 130km/h
  • na drogach szybkiego ruchu: 110km/h
  • poza terenem zabudowanym: 90km/h
  • w terenie zabudowanym: 50km/h

Winiety w Czechach (2023)

Większość autostrad w Czechach jest płatna. Aby poruszać się w Czechach po płatnych autostradach należy posiadać winietę. Można zaplanować wyjazd po Czechach tak, aby uniknąć poruszania się płatnymi drogami, jednak jest to bardziej czasochłonne i mniej przyjemne od beztroskiej podróży po autostradach. Płatne autostrady są wyraźnie oznaczone. Darmowe autostrady również są wyraźnie zaznaczone, dokładnie tak, jak na poniższej grafice:

płatne autostrady w CzechachWiniety kupimy na stacjach benzynowych. Na zakupioną winietę musimy wpisać w dwóch miejscach numer rejestracyjny swojego pojazdu. Po wpisaniu numeru winietę i rozrywamy wzdłuż linii. Większą naklejkę naklejamy na szybę, mniejszą trzymamy przy sobie na wypadek kontroli.

Rodzaje winiet w Czechach i ich cena (2023)

  • winieta 10-dniowa - ważna od dnia zakupu przez następne 10 dni kalendarzowych - 310,00 CZK (12,50 EUR, około 53,50 PLN)
  • miesięczna - ważna od dnia o takim samym numerze co w dniu zakupu do dnia o takim samym numerze w następnym miesiącu - 440,00 CZK (17,50 EUR, około 76,00 PLN)
  • roczna - ważna od 1 grudnia ubiegłego roku do 31 stycznia kolejnego roku - 1500,00 CZK (lub 58,50 EUR, około 258,50 PLN)

Pełne informacje w sprawie winiet w Czechach znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej: www.sfdi.cz.

Niedawno zakończył się remont głównej autostrady w Czechach - D1 z Pragi do Brna. Jeżeli byliśmy w Czechach kilka lat temu, to pewnie staliśmy z tego powodu w korkach. To już nieaktualne, droga jest w pełni przejezdna i nie ma żadnych zwężeń. w 2021 roku Czechy zmieniły swoje winiety i zrezygnowały z naklejek. Zamiast tego winiety można kupić na oficjalnej stronie internetowej zarządcy systemu. Podczas zakupu online podajemy numer rejestracyjny samochodu, który trafia do bazy danych. Kontrola opłat będzie się odbywać przez podpięte pod system kamery znajdujące się na wjazdach na autostrady. Nawet nie myślcie o tym, żeby nie kupić winiety - kara za przejazd bez ważnej winiety wynosi 20 000 CZK, czyli prawie 4 tysiące złotych!

Cena paliw i stacje benzynowe w Czechach

W całych Czechach znajduje się bardzo duża ilość stacji benzynowych. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców Czesi posiadają największą ilość stacji benzynowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Średnio co 14 kilometrów trafimy na stację benzynową. Liderem rynku jest polski Orlen, którego stacje benzynowe nazywają się BENZINA. Orlen jest w Czechach liderem w branży - posiada 436 stacji, co jest równie 25% wszystkich stacji paliw w Czechach. Do końca 2023 roku większość stacji BENZINA zakończy etap unifikacji i zacznie się nazywać dokładnie tak, jak w Polsce: Orlen.

W chwili pisania tego artykułu (sierpień 2023) cena za litr benzyny wynosi około 38 CZK (6,97 PLN), a litr oleju napędowego około 34 CZK (6,24 PLN).

Kolej w Czechach

Podróż po Czechach jest z pewnością przyjemniejsza niż po naszym rodzimym kraju. Czesi mają dobrze rozbudowaną sieć połączeń kolejowych. Pociągi dojeżdżają zarówno do dużych, jak i mniejszych miejscowości. Jeżdżą dość często i są dobrze ze sobą skomunikowane. Przejazdy koleją są zazwyczaj trochę dłuższe od przejazdów autokarem i w większości przypadków minimalnie tańsze.

Narodowym przewoźnikiem są České dráhy, ČD (www.cd.cz). Połączeń powinniśmy szukać na stronie przewoźnika lub na wspomnianej już stronie, www.jizdnirady.idnes.cz. Oprócz państwowej kolei, w Czechach funkcjonują dwie kolejne firmy przewozowe - LEO Express (www.le.cz) i IC RegioJet (www.regiojet.cz). Obydwie nie honorują biletów ČD.

Rodzaje czeskich pociągów to:
- osobowe (Os)
- przyspieszone (Sp) - omijają część małych stacji
- pospieszne (R)
- pośpieszne zmodernizowane (Rx) - to samo co pośpieszne, ale w nowszych składach),
- ekspresy (Ex)
- Intercity (IC)
- Eurocity (EC)
- railjet (rj) - międzynarodowy pociąg do Austrii, zatrzymuje sie tylko w największych miastach
- SuperCity (Sc, szybkie pociągi pendolino na trasie Praga - Ostrawa).

Cena biletów na wszystkie powyższe klasy (z wyłączeniem SuperCity i railjet) jest taka sama.

KOLEJ W CZECHACH - TRASY I CENY
Trasa: Odległość Długość jazdy Cena
Praga - Brno 255km 3:15h 199 CZK
(32 PLN)
Praga - Ostrawa 356km 3:33h 239 CZK
(38 PLN)
Praga - Pilzno 113km 2:24h 95 CZK
(15 PLN)
Praga - Liberec 219km 2:32h 109 CZK
(17 PLN)
Brno - Ostrawa 172km 2:25h 149 CZK
(24 PLN)
Brno - Pilzno 368km 5:21h 349 CZK
(56 PLN)
Brno - Liberec 312km 5:25h 239 CZK
(38 PLN)
Ostrawa - Pilzno 469km 6:28h 439 CZK
(70 PLN)

Czesi posiadają kilka zniżek, z czego najciekawsze to:
- zniżka grupowa, rozpoczynająca się od 2 osób - pierwsza osoba płaci 100% ceny biletu, druga 75% ceny, a każda następna osoba zaledwie 50% podstawowej ceny
- zniżka powrotna - 5% przy zakupie biletu powrotnego

Autokary i Autobusy w Czechach

Czechy posiadają rozbudowaną sieć połączeń autokarowych. Po kraju porusza się wielu przewoźników, przez co najlepszą pomocą przy poszukiwaniu biletów będą strony pośredniczące, pokazujące przejazdy wszystkich sieci. Najlepszą taką stroną w Czechach jest www.jizdnirady.idnes.cz.

AUTOKARY W CZECHACH - TRASY I CENY
Trasa: Długość jazdy Cena
Praga - Brno 2:30h 8 EUR
(35 PLN)
Praga - Ostrawa 3h 7,20 EUR
(31 PLN)
Praga - Pilzno 1h 3,80 EUR
(17 PLN)
Praga - Liberec 1:15h 3,80 EUR
(17 PLN)
Brno - Ostrawa 2:45h 6,50 EUR
(28 PLN)
Brno - Pilzno 6h 11,80 EUR
(51 PLN)
Brno - Liberec 6:15h 11,80 EUR
(51 PLN)
Ostrawa - Pilzno 5:20h 11 EUR
(48 PLN)

Na obydwu stronach w wynikach wyszukiwania znajdują się również porównania ceny biletów kolejowych, co ułatwia i przyśpiesza znalezienie najtańszego sposobu transportu.

Czechy - ciekawostki

ciekawostki o Czechach

Bohater kreskówek "krecik" pochodzi z Czech.


- symbolem Czech jest popularny rysunkowy krecik. Starsze pokolenie natomiast ubóstwia Dzielnego Wojaka Szwejka
- Wszystkich Świętych obchodzi się w Czechach w Wigilię Bożego Narodzenia

- Czesi to od lat rekordziści, jeżeli chodzi o picie piwa. Przeciętny Czech pije rocznie 147 litrów piwa. Dla porównania, statystyczny Polak pije 92 litry piwa, co w skali świata daje jej 7 miejsce
-  ponad 50% społeczeństwa czeskiego to ateiści - jest to światowy rekord
- wielki wpływ na gospodarkę Czech ma Skoda, która zapewnia prawie 8% czeskiego PKB. Między innymi dzięki temu Czechy to jeden z najbogatszych krajów Europy Centralno-Wschodniej. Warto dodać, że ponad 60% samochodów w Czechach to właśnie Skody!
- jedna z rzeczy o którą Czesi mają największy żal do Polaków, to przyłączenie przez nas Zaolzia (części Śląska Cieszyńskiego) do Polski w 1938 roku. Pomogły, a właściwie to umożliwiły nam to naciski Hitlera na Czechosłowacje, w wyniku czego odebraliśmy Czechom Zaolzie. W Czechach mówi się, że we współpracy z Hitlerem rozebraliśmy Czechy. Najgorsze jest to, że tak samo mówi wielu Polaków i część rządzących krajem. Warto jednak pamiętać dlaczego tak postąpiliśmy. Śląsk Cieszyński na przestrzeni ostatniego tysiąclecia lawirował między Polską a Czechami. Spowodowało to, że na tych terenach mieszkali zarówno Polacy jak i Czesi. Po odzyskaniu przez Polskę i Czechy niepodległości, rozpoczął się spór o Cieszyński Śląsk, gdzie, w skrócie, w niektórych miejscach Polacy byli większością, a gdzieniegdzie Czesi. Tworzące się rządy obu państw dogadały się, że Śląsk Cieszyński zostanie podzielony według kryterium etnicznego. Ale nie teraz, a w przyszłości, po zakończeniu się etapu tworzenia państwowości. Niedługo później najechali nas Rosjanie (1919-1920), a Czesi, korzystając z fatalnej sytuacji Polski postanowili zająć zbrojnie cały Śląsk Cieszyński i włączyć go do Czech

Czechy - przydatne linki

Przydatne strony o Czechach

Dowiedz się więcej o Czechach.


www.czechtourism.com - oficjalna, turystyczna strona Czech

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023


Tagi: Czechy   Praga  
o autorze  |   o stronie  |   reklama  |   kontakt  |   polityka prywatności  |   Regulamin
Copyright 2012-2023 © TanieZwiedzanie.com. Wszelkie prawa zastrzeżone
×

Naucz się tanio podróżować - kup moją książkę!

Wydałem książkę. 288 stron praktycznej wiedzy, bez lania wody i ogólników. Dowiedz się, jak kupować tanie bilety lotnicze, spać niedrogo na całym świecie i jak najtaniej podróżować wewnątrz konkretnego kraju.

Cena 49.99zł, wysyłka w ciągu 24h.

KUP TERAZ